Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Jedna zanimljiva anegdota! :)

[es] :: Matematika :: Jedna zanimljiva anegdota! :)

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8464 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
212.200.54.*



+33 Profil

icon Jedna zanimljiva anegdota! :)14.07.2007. u 00:04 - pre 204 meseci
Prof. Ilija Kovacevic na FTN postavio je pitanje na testu iz Matematicke analize I da li znaci da ako je fja diferencijabilna u nekoj tacki ona neprekidna u okolini te tacke. Prof Rade Doroslovacki mu je posle testa prisao i pitao ga kakva on to pitanja postavlja studentima i da li zna da mu kaze primer fje koja je diferencijabilna u tacki, a prekidna u okolini te tacke. Profesor Kovacevic je iz cuga rekao x2 za x racionalno i 0 za x iracionalno Ovo pitanje bi se svakako moglo staviti u kos sa pitanjem navesti primer prekidne fje ciji je kvadrat neprekidna fja
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: Jedna zanimljiva anegdota! :)15.07.2007. u 09:37 - pre 204 meseci
Ovo nije anegdota, nego primer gluposti nekih profesora, a i slusalaca :)

Jel neko citao neki udzbenik iz analize 1 nekada :).

CHUPCKO
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..lecom.global-gateway.net.nz.



+3 Profil

icon Re: Jedna zanimljiva anegdota! :)15.07.2007. u 10:05 - pre 204 meseci
chupcko, sta hoces da kazes?!?
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.mgnet.co.yu.



+33 Profil

icon Re: Jedna zanimljiva anegdota! :)15.07.2007. u 11:06 - pre 204 meseci
PP da to kazes zbog teoreme ako je fja diferencijabilna u tacki onda je ona neprekidna u tacki. A posto nisi ni u jednoj knjizi iz analize nasao teoremu da ako je fja diferencijabilna u tacki onda je ona neprekidna u okolini te tacke ti jednostavno kazes to ne vazi. Meni ne predaje nijedan od pomenutih profesora, ali mislim da su pitanja na njihovim eliminacionim testovima veoma zanimljiva, kao i ovo naravno. I nekad je vrlo bitno naci kontra primer.
 
Odgovor na temu

pravim_se_tosa
Novi Sad

Član broj: 151033
Poruke: 16
*.ns.ac.yu.



Profil

icon Re: Jedna zanimljiva anegdota! :)21.07.2007. u 17:50 - pre 204 meseci
Takva vrsta pitanja na testovima bi bila ok za matematicare ali mislim da studentima elektrotehnike nisu potrebne takve stvari. Njima treba aparat a ne da razbijaju glavu u trazenju kontra primera i slicnih stvari. Verovatno postoje i profesori koji ne bi znali da odgovore na sva ta pitanja sa testova.
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.ns.ac.yu.



+33 Profil

icon Re: Jedna zanimljiva anegdota! :)21.07.2007. u 21:34 - pre 204 meseci
U pravu si. Mislim da jednim delom ti testovi mogu i da se nastrebaju. Ali ipak smatram da se dugotrajnije znanje stice kad vidis puno ovakvih primera u odnosu na biflanje teorema napamet. Mada naravno testovi su samo eliminacija pred izlazak na zadatke. Ali slazem se tehnicarima je potrebno kao i fizicarima sto vise "drljanja"
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2790 Profil

icon Re: Jedna zanimljiva anegdota! :)22.07.2007. u 14:04 - pre 204 meseci
Da, to verovatno nije fakultet na kome treba postavljati takva pitanja za ocenu, ali bi na matematičkom faultetu takvo pitanje na pismenom, po mom mišljenju, trebalo da bude previše lako.

Čuo sam ja za mogo "zanimljivije" anegdote. Recimo, eko a farmaciji ili nekom drugom fakultetu koji nema previše veze sa matematikom, zada studentima zadatak
Citat:
Dokazati da je za svako prvih decimala iza decimalne tačke u dekadnom zapisu broja jednako


Ili, asistent iz kompleksne analize, koji je držao vežbe (davnih dana) a Matematičkom fakultetu u Beogradu pre Steve Stevića, zada na vežbama zadatak i kaže:
Citat:
Mi ovaj zadatak, naravno, možemo rešiti preko analize II, ali bi takvo rešenje bilo bodovano na ispitu za 6, jer niste pokazali nikakvo znanje kompleksne analize. Sa druge strane, ovaj zadatak možemo rešiti i prekoteoreme X iz kompleksne analize. Takvo rešenje bi na ispitu bilo ocenjeno sa 8, jer ste pokazali nekakvo znanje kompleksne analize, ali ne bogznakakvo. Sada ću vam uraditi rešenje koje je za 10.


Kod dotičnog je u periodu od godinu dana uspeo da položi samo jedan student - Dragoljub Kečkić (http://www.matf.bg.ac.yu/~keckic/). Slabo je išlo i studentima kao što je bio Vladimir Marković (http://www.math.sunysb.edu/~markovic/). Valjda je pozvan na usmeni na milostinju profesore Nikića, recimo, sa osvojenih 30% poena na pismenom, tako da može da odgovara za visoku ocenu.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.ns.ac.yu.



+33 Profil

icon Re: Jedna zanimljiva anegdota! :)22.07.2007. u 15:20 - pre 204 meseci
Super Ne bi bilo lose kad bi mogao da okacis taj zadatak iz kompleksne. OK je to sto kazes. Ali ipak su ovo samo eliminacioni testovi. I jedino sto se njima postize je da ne dodje bas svako na kolokvijum. Ali svakako mislim da bi na matematici mozda student trebao da vidi malo manje teorema, a malo vise primera. Mislim da bi se tako teze zaboravile neke stvari. Ne znam da li se slazes?
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Jedna zanimljiva anegdota! :)22.07.2007. u 16:49 - pre 204 meseci
Citat:
Kod dotičnog je u periodu od godinu dana uspeo da položi samo jedan student - Dragoljub Kečkić (http://www.matf.bg.ac.yu/~keckic/).


Keckic je poznato matematicarsko prezime, ne bi me cudilo da Dragoljub dolazi iz porodice Jovana D.Keckica koji je svojevremeno sa
Dragoslavom Mitrinovicem imao neki od udzbenika ili zbirki koje su se koristile na ETF-u.
 
Odgovor na temu

icobh
Igor Pejašinović
Network Admin
Navigo SC d.o.o.
Banja Luka

Član broj: 18738
Poruke: 1319
*.inecco.net.

Sajt: www.nsc.ba


+4 Profil

icon Re: Jedna zanimljiva anegdota! :)22.07.2007. u 17:00 - pre 204 meseci
Zbog tih matematičara sam ja napustio ETF iako sam sve jedan stručni predmet, ukoliko se mogu tako nazvati, položio. Kod nas su došla takva vremena da se Matematika studira na ETF-u...
I ♥ ♀

Ovaj post je zlata vrijedan!
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..lecom.global-gateway.net.nz.



+3 Profil

icon Re: Jedna zanimljiva anegdota! :)22.07.2007. u 17:27 - pre 204 meseci
Citat:
Nedeljko: Kod dotičnog je u periodu od godinu dana uspeo da položi samo jedan student

To je izivljavanje, ja bih tog profu momentalno otpustio. Svi ti studenti su polozili prijemni (znaci nije da nemaju potrebno predznanje) i ako mu vise od pola studenata padne to samo znaci da daje preteske zadatke ili mu je prestrog kriterijum ili ne ume da prenese znanje studentima. U bilo kom slucaju zasluzuje otkaz ili da mu se oduzme predmet na godinu dana.
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.ns.ac.yu.



+33 Profil

icon Re: Jedna zanimljiva anegdota! :)22.07.2007. u 17:33 - pre 204 meseci
Svojevremeno je akademik Mirko Stojakovic na matematici u NS na pismenom iz algebre uvek davao jedan zadatak koji nije znao sam da resi, kako je priznavao. Medjutim neretko se desavalo da taj zadatak resi neko od studenata
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.ns.ac.yu.



+33 Profil

icon Re: Jedna zanimljiva anegdota! :)22.07.2007. u 17:47 - pre 204 meseci
Zanimljivo je pitanje sta je doticni student dobio iz kompleksne? Da li je ucio teoreme ili je znao odlicno Analizu 2?
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2790 Profil

icon Re: Jedna zanimljiva anegdota! :)23.07.2007. u 06:57 - pre 204 meseci
Ako neko ume da reši zadatak preko teoreme koju ne ume da dokaže, zavisno od situacije mogu da razumem da to rešenje e bude priznato, barem ne u potpunosti. Ali, ako neko tačno reši zadatak preko aparata koji zna, onda ne mogu da prihvatim nijedan kriterijum ocenjivanja po kome to rešenje ne bo donosilo maksimalan broj poena.

Ja ne znam kakve su bile ostale sposobnosti dotičnog asistenta, ali studente svakako nije umeo da ocenjuje.

Dragoljub Kečkić je sin pokojnog Jovana D. Kečkića, a ime Vladimir Marković je vrlo poznato u svetskoj matematici.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.ns.ac.yu.



+33 Profil

icon Re: Jedna zanimljiva anegdota! :)23.07.2007. u 07:21 - pre 204 meseci
Da naravno ali imas vec u analizi I zadatke tipa resiti limes bez koriscenja Lopitalovog pravila. Znam da ovde nije taj slucaj , ali mislim da bi se takvi zadaci trebali izbaciti jednostavno. Neka profesor da studentu zadatak gde on jednostavno ne moze da resi upotrebom Lopitalovog pravila i nek napise naci granicnu vrednost i kraj. Primer je banalan, ali rekao bih da dobro interpretira ono sto zelim da kazem.

Taj asistent je imao sposobnost da bude sujetan vise neko sto je to normalno. Verovatno je smatrao da je osnov prirode i svih njenih teorija egocentricni sistem u kojem je on u centru. Verujem da bi student, ako bi resio zadatak na nacin koji doticni nije predvideo pao jel on to nije ukalkulisao u svoj sistem ocenjivanja.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.252.119.*



+2790 Profil

icon Re: Jedna zanimljiva anegdota! :)23.07.2007. u 11:06 - pre 204 meseci
Ma, ako zadatak glasi "Naći limes bez upotrebe Lopitalovog pravila", onda je to OK. Ali, ako treba da čitaš misli asistentu šta će njemu da se svidi, a šta ne, e, onda je to potpuno nakaradno.

Konkretno, Lopitalovo pravilo se zabranjuje iz pedagoških razloga, jer tipičan student, čim vidi limes, odmah primenjuje Lopitalovo pravilo. Primer:

Može se čak i iz glave videti da je rezultat -4. Voleo bih da mi neko to uradi Lopitalovim pravilom.

E, zato profesor zabrani Lopitalovo pravilo, da studenti ne bi padali.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.mgnet.co.yu.



+33 Profil

icon Re: Jedna zanimljiva anegdota! :)28.07.2007. u 13:27 - pre 203 meseci
Dobro to je jedan slucaj. Ali postoje i zadaci koji se mogu mnogo lakse resiti pomocu Lopitalovog pravila, ali ipak je prilikom njihovog resavanja zabranjeno koriscenje istog.
 
Odgovor na temu

Kolins Balaban
Kolins Balaban
Srednja bosna

Član broj: 4847
Poruke: 1318
*.as58.ob.bih.net.ba.

ICQ: 166070540


+8 Profil

icon Re: Jedna zanimljiva anegdota! :)29.07.2007. u 11:26 - pre 203 meseci
Na elektrotehnici u Sarajevu, studenti redovno dobijaju takve zadatke, ali na prvom kolokviju, dok se jos i nisu obradili izvodi. Jednostavno, profesor hoce da te natjera, da naucis i druge metode rjesavanja limesa.Tu ima zacarani krug. Jer nas limes dovodi do pojma izvoda, a kasnije se pomocu tih izvoda, rjesavaju limesi. Kako ces izracunati izvod neke funkcije po definiciji??ima li tu smisla primjeniti LP? znaci, racunas izvod, a jos uvijek ne znas pravila po kojima se racunaju izvodi.to je razlog, zasto se zabranjuje LP.
MyCoNfa:
CPU: AMD Phenom II X4 965 3,4GHz BOX
Maticna:Asus M4A89GTD PRO
RAM: Corsair 4x2GB 1600MHz, 9-9-9-24
Grafa: Diamond ATI 5870 1GB
HDD:3xWD 320GB AAKS, stripe raid
DVD/RW:LG,SATA
SilverStone SST-ST50F 500W
CoolerMaster CM690
LG 24" 2453TQ-PF
Tastatura A4Tech X7 G800
Stakor: A4Tech X7-755FS
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.ns.ac.yu.



+33 Profil

icon Re: Jedna zanimljiva anegdota! :)01.08.2007. u 09:41 - pre 203 meseci
Evo primera zadataka o kojima sam pricao!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.ns.ac.yu.



+33 Profil

icon Re: Jedna zanimljiva anegdota! :)01.08.2007. u 20:52 - pre 203 meseci
Inace o gore pomenutom prof Iliji Kovacevicu ispevana je i pesmica Mozete je skinuti sa sledeceg linka http://www.ftn.ns.ac.yu/diskusije/index.php?showtopic=6629
Inace pomenuti profesor je svojevremeno magistrirao i doktorirao kod pokojnog akademika Djura Kurepe.
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Jedna zanimljiva anegdota! :)

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8464 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.