Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Mnogo brzi internet po jeftinijoj ceni - ukljucite se u akciju!

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Mnogo brzi internet po jeftinijoj ceni - ukljucite se u akciju!

Strane: << < .. 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 231523 | Odgovora: 1327 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
193.47.77.*



+7169 Profil

icon Re: Mnogo brzi internet po jeftinijoj ceni - ukljucite se u akciju!24.07.2007. u 09:16 - pre 203 meseci
Citat:
kalik.co.yu
Zabune nema - ukoliko Telekom ne proširi protok izmedju DSLAM-ova i provajdera - tj. smanji agregaciju, širenje linka izmedju provajdera i Interneta apsolutno nema nikakvog smisla niti uticala, pa makar se nominalna brzina ADSL-a povećavala i 5 puta.


Zanima me:

1. Koliki je trenutni kapacitet linka od DSLAM-a do ISP-a za neki standardni broj prikljucaka?

2. Da li si radio statisticku analizu obima saobracaja izmedju DSLAM uredjaja i porta kod tebe kao ISP-a, i utvrdio da li je ta veza dovoljna ili ne? Ako jesi, molim cifre, tj. dokaz da QoS koji se tako dobija nije na zadovoljavajucem nivou. Hvala.

3. Da li je Telekom odlucio da poveca bandwidth korisnika bez moguce opcije ISP-ovima da povecaju bandwidth do DSLAM uredjaja?

Hvala na odgovorima.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

kalik.co.yu
Ivan Kalik
Birmingham, UK

Član broj: 88733
Poruke: 19
*.nhs.uk.

Sajt: www.kalik.co.yu


Profil

icon Re: Mnogo brzi internet po jeftinijoj ceni - ukljucite se u akciju!24.07.2007. u 10:54 - pre 203 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Zanima me:

1. Koliki je trenutni kapacitet linka od DSLAM-a do ISP-a za neki standardni broj prikljucaka?

2. Da li si radio statisticku analizu obima saobracaja izmedju DSLAM uredjaja i porta kod tebe kao ISP-a, i utvrdio da li je ta veza dovoljna ili ne? Ako jesi, molim cifre, tj. dokaz da QoS koji se tako dobija nije na zadovoljavajucem nivou. Hvala.

3. Da li je Telekom odlucio da poveca bandwidth korisnika bez moguce opcije ISP-ovima da povecaju bandwidth do DSLAM uredjaja?

Hvala na odgovorima.

1. Po važećem Telekomovom ugovoru na 32 iznajmljena porta (brzina porta nije definisana, znači bez obzira da li je port 256K, 512K ili 768K) Telekom se obavezuje da isporuči 1Mbps. Stepen agregacije za 256K je 8:1, 512K je 16:1, a 768K je 24:1. Kako se u realnosti zakupljuje 1000 portova odjednom, Telekom provajderu za te portove isporučuje oko 30Mbps. Kako je ogromna većina korisnika na 256K, ovo je sasvim adekvatno. Ovo je ugovor koji se sklapa prolikom naručivanja portova i provajderu se daje godinu dana da naručene portove popuni, a brzina porta se definiše individualno, kada provajder pronadje mušteriju.

Prvobitna ADSL ponuda je projektovana sasvim adekvatno. Ima nekih anegdotalnih o tome da brzina linka opada u vršno vreme, ali kako se uglavnom radi o istom provajderu (neobee), problem je verovatno do njega.

2. Statistiku vam ne mogu dati, jer mi ne radimo ADSL. Mogu vam preneti iskustva iz Engleske od pre 5-6 godina dok je još postojao ADSL sa brzinama od 256 i 512K. Minimalni stepen agregacije koji ste po redovnoj ceni mogli da dobijete od provajdera za 256K je bio 10:1 (Telekom je nešto povoljniji od ovoga); BT (British Telecom) kao nadprovajder je davao agregaciju od 4:1 - ovo je bio stepen agregacije za tzv. poslovni ADSL - usluga koja je davana firmama, gde provajder nije radio dodatnu agregaciju; za 512K je agregacija normalno bila od 15-20:1 (Telekom je u tom opsegu), BT 6:1; usluga od 768K nije postojala u Engleskoj, već je sledeći korak bio 1Mbps.

Kada se uzme u obzir da su bandwidth potrebe prosečnog srpskog ADSL korisnika (uobičajene aktivnosti: download filmova, programa ...) je daleko iznad prosečnog engleskog (što bi download-ovao programe kad ih dobije "besplatno" sa računarom, a para za bioskop i kokice ima), ukoliko stepen agregacije ostane 16:1 za novu "minimalnu" brzinu od 512K, izvesno je da će se pokazati kao preteran. Ponovo napominjem da je BT kao nadprovajder imao agregaciju od 6:1 za tu brzinu. Ali u Britaniji postoji i Oftel koji je daleko ozbiljnija organizacija od Ratela.

3. Šta je Tečlekom odlučio još se (zvanično) ne zna. Po relativno pouzdanim informacijama od zaposlenih u Telekomu kojima je ova informacija saopštena, navodi se samo povećanje nominalne brzine download-a, upload ostaje isti, a o nekoj promeni odnosa 32 porta po 1Mbps protoka nije bilo ni reči. Kakva će biti realizacija moraćemo sačekati da vidimo.

Problem je što sve ovo odvija bez adekvatnih standarda i regulacije. Ni vladi ni Ratelu nisu nepoznati pojmovi "monopol", "nelojalna konkurencija" i "sukob interesa", medjutim oni ne razumeju njihovo značenje, niti su u stanju da prepoznaju te pojave dok im neko ne ukaže na njih nazivajući ih tim imenom. U jednom od prethodnih poruka su navedeni novi konsultacioni dokumenti - u njima ponovo figurišu famozne "tehničke mogućnosti", kao da bi provajderi hteli da se kapaciteti uvode na Novoj Gvineji, a ne na Novom Beogradu ili u Novom Sadu. Dokle god se Telekomu ostavlja mogućnost da selektivno odbija da radi svoj posao javnog servisa vadeći se na "tehničke mogućnosti", te konsultacije su potpuno besmislene. Umesto da se lepo definiše šta je standardna usluga, a šta nestandardna, za koju mora da se plaća participacija, Telekomu se daje mogućnost da bira šta će da radi, a šta baš i neće - sve što treba je da se napiše "opravdanje" za odbijanje (kao da će neko iz Ratela da silazi u šahtove da proverava da li je "opravdanje" istinito). Kao što se i sada provaravaju paradoksalni nastanci "tehničkih mogućnosti" kada se ADSL priključak zatraži od Telekoma, dok ih kod nekog drugog provajdera za istog korisnika "nema".
 
Odgovor na temu

optix
CH

SuperModerator
Član broj: 7009
Poruke: 1867
89.216.214.*



+101 Profil

icon Re: Mnogo brzi internet po jeftinijoj ceni - ukljucite se u akciju!24.07.2007. u 12:10 - pre 203 meseci
Citat:

1. Po važećem Telekomovom ugovoru na 32 iznajmljena porta (brzina porta nije definisana, znači bez obzira da li je port 256K, 512K ili 768K) Telekom se obavezuje da isporuči 1Mbps. Stepen agregacije za 256K je 8:1, 512K je 16:1, a 768K je 24:1. Kako se u realnosti zakupljuje 1000 portova odjednom, Telekom provajderu za te portove isporučuje oko 30Mbps. Kako je ogromna većina korisnika na 256K, ovo je sasvim adekvatno. Ovo je ugovor koji se sklapa prolikom naručivanja portova i provajderu se daje godinu dana da naručene portove popuni, a brzina porta se definiše individualno, kada provajder pronadje mušteriju.

Prvobitna ADSL ponuda je projektovana sasvim adekvatno. Ima nekih anegdotalnih o tome da brzina linka opada u vršno vreme, ali kako se uglavnom radi o istom provajderu (neobee), problem je verovatno do njega.


Sta sprecava provajdera da zakupi vise bandwidth-a od toga sto je Telekom duzan da mu isporuci za odredjen broj portova?
"99% of your thought process is protecting your self-conceptions,
and 98% of that is wrong."
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
193.47.77.*



+7169 Profil

icon Re: Mnogo brzi internet po jeftinijoj ceni - ukljucite se u akciju!24.07.2007. u 12:32 - pre 203 meseci
Citat:
kalik.co.yu
2. Statistiku vam ne mogu dati, jer mi ne radimo ADSL. Mogu vam preneti iskustva iz Engleske od pre 5-6 godina dok je još postojao ADSL sa brzinama od 256 i 512K. Minimalni stepen agregacije koji ste po redovnoj ceni mogli da dobijete od provajdera za 256K je bio 10:1 (Telekom je nešto povoljniji od ovoga); BT (British Telecom) kao nadprovajder je davao agregaciju od 4:1 - ovo je bio stepen agregacije za tzv. poslovni ADSL - usluga koja je davana firmama, gde provajder nije radio dodatnu agregaciju; za 512K je agregacija normalno bila od 15-20:1 (Telekom je u tom opsegu), BT 6:1; usluga od 768K nije postojala u Engleskoj, već je sledeći korak bio 1Mbps.


Problem je sto ovde pucaju vrlo precizne optuzbe - "Telekom je kriv za ..." (sve), a jos nismo videli dokaz da je podrazumeveni garantovani kapacitet transportnog linka izmedju DSLAM uredjaja i ISP-a nedovoljan za QoS koji je uobicajen za internet za privatna lica.

Ako niste sigurni - a ocigledno niste, vec koristite "sac" metodu, onda ne znam zasto ste tako sigurni da je "Telekom kriv" . Zato sam i pitao za statistike, posto imam ozbiljnih razloga da sumnjam u tu teoriju :) Osim toga, mogu da ponovim i Optix-ovo pitanje, ako bandwidth do DSL opreme nije dovoljan zasto nije moguce kupiti jos linka do pristupne opreme?

Koliko vidim, 34 Mbit/s pristup Telekomovoj Metro-Net mrezi je 1520 EUR(*) mesecno - sto na 1000 ADSL korisnika izadje 1.5 EUR dodatne cene za bolju uslugu, ako vam "podrazumevenih" 30 Mbit/s koje ste naveli nije dovoljno. Nisam siguran da li se isti pristup moze koristiti za pristup DSLAM-u koji bi trebao da bude na IP opsegu interne SMIN mreze, ali sve i da nije ne verujem da bi cena bila znacajno veca jer je u oba slucaja u pitanju data protok. Da li je to moguce?

Sto se cene tice, ja sam lepo naveo cene zakupa B2B interneta u Nemackoj, kao i primer koliko to kosta u USA, i jasno se vidi da je cena takve B2B usluge u Srbiji 30-50% veca, a ne 5-10-20 puta - sto je, opet, sasvim normalno kada se uzme u obzir razvijenost trzista.

Monopol svakako ima negativan efekat za sirenje trzista - pogotovu u segmentu trzista kojim dominiraju mali ISP-ovi koji bi "piggybackovali" na Telekomovu poslednju milju, ali ni priblizno onoliko koliko neki ovde predstavljaju, iz vise razloga:

a) Zato sto su cene Telekomovih B2B usluga sasvim uporedive sa zapadnim, kao sto se lepo vidi crno na belo, i omogucen je pristup njihovoj ADSL mrezi

b) Ne postoji monopol u Srbiji za izgradnju paralelnih transportnih mreza (recimo Mobtel je imao jednu) kao i drugih nacina dovodjenja interneta do kuce (WiFi, WiMax, 3.7 GHz, FTTH, 3G/HSDPA, kablovski TV) - naravno, potrebne su dozvole i potrebne su pare. Ali su potrebne i Telekomu, kao sto su bile potrebne i Mobtelu - kao sto su bile potrebne i Verat NET-u, SBB-u i bilo kome drugom - to je ozbiljan posao... A situacija sa "dozvolama" u Srbiji je ista bez obzira na vrstu industrije - to je sistemski problem a ne Telekomov.

c) Ako se pogledaju potencijalni investitori u srpski telekomunikacioni biznis, gro otpada na mobilne i value-added usluge, ne i na Internet. Tako ni jednom mobilnom operateru za sada ne pada na pamet da pruze "home broadband" preko mobilne mreze. Sto znaci samo jedno - da je taj Monopol uslovljen i losim trzisnim faktorima, tj. nedostatku dovoljnog pritiska na Vladu Srbije od strane samih potencijalih investitora koji, da se ne lazemo, imaju daleko veci "leverage" u odnosu na neke klince kojima treba brz net.

(*) http://www.telekom.nadlanu.com...nternet.aspx?ac=solo&br=11
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
*.telekom.yu.



+629 Profil

icon Re: Mnogo brzi internet po jeftinijoj ceni - ukljucite se u akciju!24.07.2007. u 13:53 - pre 203 meseci
Ivane, širiš jeres po es-u.
Save time... see it my way.
 
Odgovor na temu

Odmetnik
SRBIJA

Član broj: 131710
Poruke: 160
195.252.117.*



Profil

icon Re: Mnogo brzi internet po jeftinijoj ceni - ukljucite se u akciju!24.07.2007. u 14:31 - pre 203 meseci
Gluposti, a nama klincima sa realnim željama nisu potrebna sredstva i kvalitetne usluge koje očekujemo a isto tako i plaćamo! Kad malo razmislim,bolje nam je da dobijemo internet usluge kao na mobilnim aparatima .
 
Odgovor na temu

jutikus
Arpad Jut
Administrator
NS

Član broj: 85620
Poruke: 16
*.mediaworksit.net.



Profil

icon Re: Mnogo brzi internet po jeftinijoj ceni - ukljucite se u akciju!24.07.2007. u 14:33 - pre 203 meseci
Citat:

MyWay
Pa sam si rekao gde su te silne Nx1K DEM. Kod ljudi iz tih mesnih zajednica, 'renomiranih' izvođača koje su MZ same birale i svih drugih koji su učestvovali u toj krađi. Telekom je bio u obavezi samo da isporuči 'centralu' što je i uradio.


Gresis! To se radilo iskljucivo zbog pitanja vlasnistva! I u komunizmu je postojao pojam vlasnistva, a ako bi svi koji su ucestvovali u izgradnji mreze (fizicka lica, gradovi, opstine) direktno telekomu (ili nekad ptt) placali samim tim bi mogli da traze i udeo u vlasnistvu (ja sam ti dao pare za tvoje osnovno sredstvo!!!). Ovako uvek je postojao posrednik koji nakon izgradnje i tehnickog prijema mreze pokloni to u vlasnistvo telekoma.

Nedavno je izbio problem u Hrvatskoj gde je pred sudom pokrenuto pitanje vlasnistva kanalizacije, pa je presudjeno da kanalizacija nije vlasnistvo telekoma. I sta je usledilo? "Huligani" su poceli da otvaraju sahte i da seku kablove, ali srecom nisu pogodili ni jedan od "provajdera sa preteznim udelom trzista" samo od onih drugih. ;)

Pristupna mreza (Bakar, Last Mile,...) je kljuc razvoja telekomunikacija. Neko ko gazduje pristupnom mrezom i kanalizacijom treba da bude tipa JP, ne profitno orjentisan, i da svako plati za koriscenje datog resusa, i telekom i pretplatnik, i tek u tom slucaju bi nastalo trziste.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
193.47.77.*



+7169 Profil

icon Re: Mnogo brzi internet po jeftinijoj ceni - ukljucite se u akciju!24.07.2007. u 14:42 - pre 203 meseci
Citat:
Odmetnik
Gluposti, a nama klincima sa realnim željama nisu potrebna sredstva i kvalitetne usluge koje očekujemo a isto tako i plaćamo! Kad malo razmislim,bolje nam je da dobijemo internet usluge kao na mobilnim aparatima


Gde sam ja to rekao? Svasta - rekao sam da investitori imaju daleko veci pritisak na vladu nego klinci, a ti ako mislis da je to netacno, samo izvoli pa idi blokiraj Kneza Milosa zbog "sporog interneta" - poslace pandure da vas rasteraju.

Citat:
jutikus
Pristupna mreza (Bakar, Last Mile,...) je kljuc razvoja telekomunikacija. Neko ko gazduje pristupnom mrezom i kanalizacijom treba da bude tipa JP, ne profitno orjentisan, i da svako plati za koriscenje datog resusa, i telekom i pretplatnik, i tek u tom slucaju bi nastalo trziste


Pristupnu mrezu da odrzava JP? Pa kako ce to onda da se razvija ako ga odrzava JP, ciji je posao samo da uhlebi drzavne funkcionere a ne da pravi pare - na primeru EPS-a se vidi kako to lepo funkcionise :)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Odmetnik
SRBIJA

Član broj: 131710
Poruke: 160
195.252.117.*



Profil

icon Re: Mnogo brzi internet po jeftinijoj ceni - ukljucite se u akciju!24.07.2007. u 14:53 - pre 203 meseci
Mozda se ne razumemo najbolje, a na istom smo drumu.Ja samo hoću da kažem ne treba nam filozofija, pravna drvljenja i tupljenja, rasprave Telekom ovo Telekom ono. Primeri drugih zemalja i ostalo. Nama treba da se angazujemo na kritiku u svim segmentima drustva ako zelimo bolje. To sto Amerika ima 100 miliona korisnika pa zato ima i bolje usluge ne pije vodu, jel isto tako recimo turci imaju korisnika pa su im usluge lose.... Sve ovo sam figurativno naveo da ne bi neko pogresno protumacio. Ali cilj nama smrtnicima nije da idemo nigde da se mlatimo vec da se aktiviramo u svim porama drustva da bi nam bilo bolje (mailovi, forumi, prijatelji,...) cuce se rec sigurno ali ako je manjina ukljucena u to onda nisam siguran.
 
Odgovor na temu

zoran
tv service
021

Član broj: 426
Poruke: 2706
195.178.35.*

Sajt: www.fanzo.org


+13 Profil

icon Re: Mnogo brzi internet po jeftinijoj ceni - ukljucite se u akciju!24.07.2007. u 14:54 - pre 203 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic
Koliko vidim, 34 Mbit/s pristup Telekomovoj Metro-Net mrezi je 1520 EUR(*) mesecno ..

Ivane..opet ne gledaš dobro !!!!!!!
34Mbit/s iz tabele 3 je 1520€ + PDV (18%) !!! Na to sve ti treba i internet zar ne ?? a to ti je TABELA-1 što izađe još 216.353.din + PDV (18%)

Ivane !!!! možeš li sada da izračunaš !!!!

I da se ne zaboravi na sve ovo je zagarantovani protok samo 50% , a to ne piše u ugovoru NIGDE ...čak ni sitnim slovima !!!
Ivane, zašto celo vreme miniraš ovu temu ??
fanzo.org
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
193.47.77.*



+7169 Profil

icon Re: Mnogo brzi internet po jeftinijoj ceni - ukljucite se u akciju!24.07.2007. u 15:00 - pre 203 meseci
Citat:
zoran
34Mbit/s iz tabele 3 je 1520€ + PDV (18%) !!! Na to sve ti treba i internet zar ne ?? a to ti je TABELA-1 što još izađe još 216.353.din + PDV (18%)


Umesto sto me optuzujes "da miniram temu" mogao si da zastanes, procitas i malo da razmislis u kom sam kontekstu pomenuo cenu od 1520 EUR - tj. cenu za zakup voda za prenos podataka.

A pomenuo sam tu cenu, u kontekstu troskova za pristup DSLAM uredjaju od strane ISP-a a ne za pristup Internetu (dakle, obican digitalni vod za prenos podataka od DSLAM uredjaja do Internet Provajdera, bez ikakvog pristupa Internetu), zato sto smo diskutovali bas o tome u toj poruci - jel uvidjas razliku izmedju ta dva pojma?

Ako nisi zaboravio, sasvim sam se slozio sa cenom od 4500 EUR za 34 Mbit/s kada se uracuna i pristup Internetu, koja je, pazi sad, ne lezi vraze, sasvim OK i uporediva sa svetskim (130 EUR po megabitu sa sve sistemom prenosa, dok je u Nemackoj oko 80 EUR, u USA oko $80 po megabitu i to bez sistema prenosa).

Dakle, ne miniram ja nikakvu temu vec neki ljudi imaju napor da se sluze svojom glavom u pokusavanju da "dokazu" svoj stav :(

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Odmetnik
SRBIJA

Član broj: 131710
Poruke: 160
195.252.117.*



Profil

icon Re: Mnogo brzi internet po jeftinijoj ceni - ukljucite se u akciju!24.07.2007. u 15:01 - pre 203 meseci
Zaboravio sam reci i to da im vise cene ne daju za pravo da nam namecu odgovor kako treba finansirati infrastrukturu i ostalo. Koliko ta kuca ukljucujuci i ptt postoji? Kakve jos sve usluge pruza, imaju oni zaradu ne sekiram se ja za njih!!!

Evo i zivog primera SBB u Novom Sadu se hvali kako im sredstva cine kvalitetniju opremu, a kad kisa padne nema signala ili se zakucava ali placamo 650 dinara mesecno. To nije Obrazlozenje skupoce ni Telekomu ni bilo kome drugom!!!
 
Odgovor na temu

DusanSukovic
Dušan Šulović
Na krevetu

Član broj: 35637
Poruke: 1371

Sajt: www.MotoBoem.RS


+460 Profil

icon Re: Mnogo brzi internet po jeftinijoj ceni - ukljucite se u akciju!24.07.2007. u 16:30 - pre 203 meseci
Nema nista druge nego organizirati omladinsku radnu akciju i iskopati jedno 300 km kanala za opticki kabl :) Stvar uzeti u skoje ruke! :)))



Stane Dolanc: "Bavljenje tehnikom treba da postane svakodnevna potreba coveka.."
 
Odgovor na temu

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
..ubr07.dals.blueyonder.co.uk.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Mnogo brzi internet po jeftinijoj ceni - ukljucite se u akciju!24.07.2007. u 17:15 - pre 203 meseci
meni se gomila ortaka iz srbije zali i kuka kako je srbija zabit i kako nemamo normalan broadband, a rumuni, bugari i kosovari imaju xMb. a onda mi se gomila ortaka engleza zali i kuka kako je engleska zabit jer ne moze preko 24Mb rezidencijalno, a amerika i svedska imaju i 50Mb a japan 100Mb. ne kazem da je i jedno i drugo kukanje neopravdano, ali meni je vrlo zanimljivo da slusam potpuno identicne price na dva jezika, samo sa razlicitim ciframa u Mb.

bottom line = kukanju nikad kraja
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
212.200.100.*



+558 Profil

icon Re: Mnogo brzi internet po jeftinijoj ceni - ukljucite se u akciju!24.07.2007. u 17:59 - pre 203 meseci
Citat:
MyWay: Ivane, širiš jeres po es-u.

Lopovi more, i tacka.
 
Odgovor na temu

zoran
tv service
021

Član broj: 426
Poruke: 2706
195.178.35.*

Sajt: www.fanzo.org


+13 Profil

icon Re: Mnogo brzi internet po jeftinijoj ceni - ukljucite se u akciju!24.07.2007. u 18:13 - pre 203 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ako nisi zaboravio, sasvim sam se slozio sa cenom od 4500 EUR za 34 Mbit/s

Tačnije 4.945. ...zašto nisi napisao 5.000€?
Tražiš od drugih činjenice , a sam ih izvrćeš , šta ti dokazuješ ovde uopšte ? Budi realniji malo.
fanzo.org
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Mnogo brzi internet po jeftinijoj ceni - ukljucite se u akciju!24.07.2007. u 18:19 - pre 203 meseci
Dobro, 4945.

To je 145 EUR po megabitu. U Nemackoj je 80 EUR/mbit na portu + ti treba i link koji kosta oko 800 EUR za 34 Mbit/s u najboljem slucaju (isto mesto) = 3520 EUR.

Dakle - Srbija 34 Mbit/s = 4945 EUR
Nemacka 34 Mbit/s = 3520 EUR

40% skuplje.

Cak sam i pogresio kada sam rekao da je 50% skuplji :-) Bolje da ne idem nazad na PDF da vidim da li pise "mit" ili "ohne" porez, da se ne razocaraju ljudi previse ;-)

Ne razumem, na kraju, to trazenje dlaka u jajetu kada je vise nego ocigledno da Telekom ne prodaje Internet firmama "N puta skuplje" nego sto to rade na zapadu (osim ako hocete da kazete da je N = 1.4 hehe). U svakom slucaju, to je dokaz da grese oni koji tvrde suprotno - a da li je skuplji 38% ili 42% je manje relevantno za ovu diskusiju.

A sta dokazujem? Dokazujem da nije tacna prica kako Telekom dere za spoljni internet link, sto je vise nego jasno. I da su razlozi zbog cega je Internet za krajnje korisnike skup u toj drzavi ocigledno neke druge prirode koja ima vise veze sa isplativoscu nego sa Telekomom ;-)

Znam da zvucim kao "devil's advocate" - al ja uopste ne branim Telekom, u pitanju je firma koja je dobila na poklon infrastrukturu od drzave i koja ne bi trebalo da postoji ovakva kakva jeste da je Srbija razvijena drzava, jer nije posao drzave da se bavi biznisom i da drzi firme, vec samo da isti omoguci.

Ali, kad malo bolje razmislim, vlasnik Telekoma je drzava Srbija (bar onih 80% ;-)... a predstavnike vlasti Srbije bira bas narod... i to bira svoje - pa je rad drzave u pogledu Telekoma ogledalo nacina razmisljanja vecine, sta da se radi. Zato i svako novi ko dodje ima istu toleranciju ka korupciji, tj. trazi svoj deo :)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Mnogo brzi internet po jeftinijoj ceni - ukljucite se u akciju!24.07.2007. u 18:40 - pre 203 meseci
Nego, mene zanima nesto drugo sto bih voleo da pitam ove proletere...

Evo, sutra se sastane Vlada Srbije i odluci da potpuno "ukine monopol" - tamo gde ga ima, a to je u interkonekcijama sa nacionalnom telefonskom mrezom i pristupu LLU.

Sta mislite da bi se desilo?

Evo sta ja mislim da bi se desilo:

1. Najveca jagma u prvih 5 godina bi bila na value-added uslugama, 0900-tipa seksofoni, kladjenja, kvizovi i slicna sranja... svaki privrednik bi imao svoj pool seksofona, kladionica i slicnih sranja.

2. Druga kategorija podjednako interesantna kao prva bi bilo VoIP pilicarenje - svaki kiosk sa telefonskim izlazom bi imao i svoj SIP/H.323 gateway i ADSL link - ulaganje minimalno, zarada velika :-) Dobro, ovo bi bila ocigledna prednost za gradjane - jeftinije telefoniranje, doduse sa vrlo losim kvalitetom slicnim onom koji smo imali pre par godina kada su Srbijom harali VoIP pilicari sa minimalnim linkovima a velikim zeljama za profitom :)

3. Za godinu dana bi se pojavio vrlo ozbiljan VoIP operater (ili par njih) koji bi gradjanima nudio kartice i vrlo jeftin telefonski saobracaj sa inostranstvom "toll" kvaliteta jer bi imao para i za infrastrukturu koja je neophodna za dovoljno kvalitetan VoIP uporediv sa ISDN-om. To bi bio ujedno i najveci skok u kvalitetu usluge i pad u ceni.

4. Verovatno bi se povecao broj ADSL provajdera, koji bi ugradjivali svoje DSLAM-ove umesto da koriste Telekomove - ali pitanje je da li bi cena bila manja od ove koja postoji danas jer spoljni link kosta koliko kosta od koga god da ga kupuju, a umesto placanja ADSL pristupa Telekomovom DSLAM-u sada bi morali da placaju telehousing svojeg i odrzavanje istog... mozda bi cena bila marginalno (3-4 EUR) manja, ali nista bitno.

5. Za par godina bi se u Beogradu i Novom Sadu pojavile firme koje bi nudile alternativnu telefoniju, ali bi kvalitet toga bio diskutabilan u prvih godinu-dve zbog ogromnih troskova postavljanja alternativne telefonske mreze - mislim da bi njih Telekom efikasno ubio u pojam kao sto je DTAG u Nemackoj prilicno ocistio trziste "nezavisnih telefonskih kompanija" i one su se manje-vise svele na kategoriju 3. (call-by-call) uz par izuzetaka

6. Sto se B2B Interneta tice - mislim da tu ne bi bilo nikakve velike promene u sledecih 5 god, jer i danas nema nikakvog monopola za postavljanje transportne infrastrukture - treba samo ogromna lova i ogromna kolicina dozvola (gradske, opstinske, drzavne, upotrebne, gradjevinske, uverenje od zavoda za spomenike, od Baba Visnje i sl...) - nesto sto je moguce i danas uz lancanu korupciju, kao sto bi i tada bilo moguce iskljucivo uz lancanu korupciju.

Promene u 6. ce se desiti bez obzira na Telekom i monopol, i to iskljucivo postepeno uz rast samog trzista.

Bottom line - mislim da bi sa ukidanjem monopola Telekoma pre svega doslo do promene u voice biznisu - minimalna cena telefona bi verovatno skocila na 10-tak EUR, ali bi se pojavile dodatne usluge (tipa flat-rate telefonija) i znacajno smanjila cena medjunarodnog saobracaja - sto se Interneta tice, cisto sumnjam da bi demonopolizacija Telekoma promenila nesto bitno tu u sledecih 5 god - osim sto bi mozda povecala broj potencijalnih ponudjaca internet usluga.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Mnogo brzi internet po jeftinijoj ceni - ukljucite se u akciju!24.07.2007. u 18:47 - pre 203 meseci
@ vindic8or Postoji velika razlika , kod nas je sad brzina 0 Mbit/s kod vecine gradjana koji zele pristup. To je srz problema. Dakle ljudima koji zele da pristupe to nije omoguceno. @ Ivan Tako je ,drzava treba da omoguci pogodno tle za razvoj biznisa , to je njen primarni zadatak. S obzirom kakav si zakljucak izveo , ipak za nas ima nade. Eto motiva svim ljudima da se ukljuce malo u desavanja kad dodje vreme za izbore , a ne da puste da za njih odlucuju penzosi i ostali kojima progres nije bitan. Malo optimizma i vere da se stvari mogu promeniti i pola posla je uradjeno . Pozdrav svima.
 
Odgovor na temu

_str_

Član broj: 53798
Poruke: 878
*.mainstream.co.yu.



+10 Profil

icon Re: Mnogo brzi internet po jeftinijoj ceni - ukljucite se u akciju!24.07.2007. u 19:06 - pre 203 meseci
Sa moje tacke gledista ovde je u vecini promasena tema. Ne treba meni jeftiniji internet vec adsl prikljucak, svejedno placam mesecni flat od 56k kao da imam adsl 256, a to se tesko moze porediti. Centrala je digitalna, prikacena na optiku ali u telekomu kazu da od adsl-a nema nista za jos koju godinu jer se drze plana i programa koji su sebi zacrtali (kojeg plana? kad? pre par godina?)! A onda na njihovom sajtu vidim reklamu "Zelite li ADSL?",
ma jok bre, kojice mi to k....!

__*__
*___*
 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Mnogo brzi internet po jeftinijoj ceni - ukljucite se u akciju!

Strane: << < .. 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 231523 | Odgovora: 1327 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.