Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linux nocne more

[es] :: Linux :: Linux nocne more

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4997 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

darkside
Vladimir Mitrovic
Vracar Beograd

Član broj: 7454
Poruke: 73
*.ptt.yu

ICQ: 145634382


Profil

icon Linux nocne more29.07.2003. u 19:00 - pre 252 meseci
daklem, da ne bih smarao u dvanaest topica sa glupim pitanjima, objedinicu sve u

jedan, iako ima i connectivitija i opstih pitanja
za pocetak (ja sam mladen ) imam Slack 9

1) .bashrc (nije u etc-u), a .profile nije u /home/user, da li u slacku ja sam

pravim te fajlove ili...? ako bi neko mogao da postavi svoj .profile da ga imam kao

template bilo bi lepo
2) kada instaliram neki modem drajver, kaze mi da fale kernel headers (nisam do

sada kompajlirao kelnera, tako da je greska default, a ne moja), u principu nije mi

ni bitno da instaliram taj driver posto sam nasao neki externi modem, ali me brine

to sto fale ti headeri
3) KDE help u sebi ima knjigu UNIX komandi, ali za razliku od ostalih distra pored

svake komande umesto da pise objasnjenje pise "no idea", kada kliknem (na komandu)

ne radi nista.
4) do sada sam instalirao preko pkgtoola, tako sto otvorim fajl u nautilusu (ili

konqueroru) i prekopiram fajlove iz arhive, ali da li postoji neka komanda kao za

RPM tako da on na default pozicije snimi fajlove, vec sam RTFM!, ali nisam uspeo da

skontam???
5) i dalje ne mogu da nateram linux da prepozna modem (USR Sport Voice 33.6), nije

mi uspelo ni sa RH-om, modem je ok povezan, ukljucen ali kada odem na modem querry

pise "not responding", a nisam uspeo da nadjem neki servis za aktiviranje modema,

kao ni skript fajlove sem /etc/inittab gde sam skinuo komentare (#) ispred redova

gde je d1 i s1, ali se ni dalje nista ne desava
6) kako da podesim "finocu" misa, tj brzinu (ne ubrzanje), tako da se krece slicno

win-u? ovako ni cica glisu ne mogu u gimpu da nacrtam.
7) gde mogu da nadjem sorsove programa sa slacka, nisam ih dobio uz disk, a onaj

"dopunski" ih isto ne sadrzi (sem kernel sorosa?)
~KPAJ~

zahvaljujem se, i nadam se da mi topic nece biti skinut.
i am NOT your father!
 
Odgovor na temu

Miroslav Strugarevic

Član broj: 5038
Poruke: 2689



+68 Profil

icon Re: Linux nocne more29.07.2003. u 19:29 - pre 252 meseci
Code:

BLUE="\[\033[0;34m\]"
RED="\[\033[0;31m\]"
LIGHT_RED="\[\033[1;31m\]"
WHITE="\[\033[1;37m\]"

export PS1="$LIGHT_RED\u:$WHITE\w:>"
alias ls="ls --color -lh"
alias df="df -h"
#export LC_ALL=sr_YU.UTF-8
#export LANG=sr_YU


1

Što se tiče kernela i hedera.. Moraš da imaš instaliran kernel source.. Ali problem je taj što se kernel-source ne nalazi na 1# CD slackware install. Znači ... dopunski CD ..

4

Nisam siguran da sam razumeo pitanje.. Pitaš kako ide komanda za instaliranje paketa.. Jel?
Ako je tako onda je ta komanda installpkg imepaketa.tgz

7
Što se tiče sorsova, čini mi se da je mladen (pcdesign.co.yu) nabavio sva 4 cd-a slackware-a.




[Ovu poruku je menjao [rammstein] dana 29.07.2003. u 19:30 GMT]
 
Odgovor na temu

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
*.et.tudelft.nl

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: Linux nocne more29.07.2003. u 19:30 - pre 252 meseci

Ah, genijalno li smišljene opcije da nema citiranja prethodne poruke! :)

1) /etc/profile je ono što tražiš.
2) Nisi instalirao sors kernela iz serije K paketa. Instaliraj i imaćeš i hedere.
3) (ne koristim KDE pa ne znam)
4) program o kom je reč zove se pkgtool. Pokreni ga kao korisnik root i prati menije. Hoću da kažem, iz tvoj opisa mi se čini da ipak nisi koristio pkgtool. :) Naravno pakete uvek možeš da instaliraš kopirajući ih ručno ali pkgtool to može da uradi za tebe.
5) Ako je modem hardverski, sve što treba jeste da podesiš link /dev/modem da pokazuje na pravi uređaj. Slekov setup pita u jednom trenutku na kom portu je modem. Ako izabereš pravi port, uradiće to za tebe. Inače moraš sam:

ln -s /dev/ttySx /dev/modem

gde je ono x cifra (ili broj) koji označava port. Probao bih sa 0, 1, 2, 3.

6) Ako koristiš neko desktop okruženje, potraži među opcijama za konfiguraciju. Inače man xset i pogledaj sekciju koja govori o mišu.

7) Slek 9 je preveliki da bi ceo stao na 1 CD. Ako pogledaš recimo na http://www.slackware.com videćeš da postoji dir source koji sadrži izvorne kodove svih programa, ali da postoji samo jedan ISO image iz nekog razloga. (Zaključak naravno da je nešto moralo biti izostavljeno). „Zvanični distributer“ sleka verovatno ne mari puno za to već samo skida iso image, reže i prodaje.

f
 
Odgovor na temu

darkside
Vladimir Mitrovic
Vracar Beograd

Član broj: 7454
Poruke: 73
*.ptt.yu

ICQ: 145634382


Profil

icon Re: Linux nocne more29.07.2003. u 21:41 - pre 252 meseci
hvala vam momci, ali i dalje mi neke stvari nisu jasne

1) /etc/profile, ok, provalio sam, ali zar to nije za sve usere odjednom???
2) errrrrrrr instaliranje sorsa kernela, ok, a jel to copy/paste ili...
4) da li pkgtool vazi i za npr .tar.gz i .tar.bz2 ???
5) Modem je vec podesen na ttyS1 port (COM2), ali bez veceg uspeha, ili je jos nesto u pitanju, ili modem ne radi, sto je vrlo tesko jer sam ga isprobao pre nego sto sam ga uzeo (doduse na win2k, ali svejedno...)

6) daaaaa, to je to, nisam provalio da brzina zavisi i od treshold opcije, tako da sam uspeo to da podesim da mi mis bude mekan k'o decja guza
7) i pretpostavio sam da idu dodatni diskovi, ali cak ni slack u box pakovanju ne salje sorse
i am NOT your father!
 
Odgovor na temu

Miroslav Strugarevic

Član broj: 5038
Poruke: 2689



+68 Profil

icon Re: Linux nocne more29.07.2003. u 23:04 - pre 252 meseci
1) Trebalo bi da važi. Nisam siguran..
2) Ne. To je installpkg kernel-source-noarch-1.tgz .. Na pr.
3) Ne. Koliko se ja razumem.. tgz ti je ekstenzija slack paketa.. tar.gz i tar.bz2 .. su uglavnom sourceovi.. osim kod ROCK linux-a... Koga nikako da nabavim kako valja.. FULL.. :)
 
Odgovor na temu

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
*.adsl.zonnet.nl

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: Linux nocne more29.07.2003. u 23:25 - pre 252 meseci
Citat:
darkside:
1) /etc/profile, ok, provalio sam, ali zar to nije za sve usere odjednom???
2) errrrrrrr instaliranje sorsa kernela, ok, a jel to copy/paste ili... :D
4) da li pkgtool vazi i za npr .tar.gz i .tar.bz2 ???
5) Modem je vec podesen na ttyS1 port (COM2), ali bez veceg uspeha, ili je jos nesto u pitanju, ili modem ne radi, sto je vrlo tesko jer sam ga isprobao pre nego sto sam ga uzeo (doduse na win2k, ali svejedno...)
6) daaaaa, to je to, nisam provalio da brzina zavisi i od treshold opcije, tako da sam uspeo to da podesim da mi mis bude mekan k'o decja guza :)
7) i pretpostavio sam da idu dodatni diskovi, ali cak ni slack u box pakovanju ne salje sorse


1) To je za sve korisnike odjednom. Ali možeš napraviti svoj fajl koji se zove .profile u koga možeš da smestiš dodatne stvari. Pogledaj kraj man strane za recimo bash shell u kome stoji popis svih datoteka koje bash čita. Neke od njih su sistemske i zadaje ih administrator, a neke su za svakog korisnika ponaosob.

2) Instaliranje sorsa se svodi na instaliranje odgovarajućeg paketa iz distribucije, dakle nimalo različito od bilo čega drugog. Jedino mi je čudno što na prvom disku nema sorsa kernela... Hm možda je vreme da se malo pridavi „zvanični distributer“?

4) Nikada nisam probao, ali verujem da si u pravu. pkgtool je programče koje malo automatizuje instalaciju, pa bi valjda trebao i da se snalazi sa bzip2-ovanim datotekama.

5) Da li je modem hardverski? Po imenu firme USR rekao bih da jeste, ali ko će ga danas znati (davno beše poslednji put kada sam koristio modem). Obično je problem u podešavanju porta (nisi dobro podesio) ili u konfliktu sa mišem (ako je miš serijski). Ako je modem softverski, treba krenuti od pravih drajvera.

Modemi su glupe zverke i samo u slučaju ekstremnog proizvođačkog kretenitisa (kao što je slučaj recimo sa nekim Intel AC97 modemima) se ne mogu pokrenuti pod linuksom. Zato: strpljenja.

7) Pa ono... Imam kompletan slek 9.0 skinut sa neta, blagodareći brzom linku, i ako je verovati komandi du, zauzima 2.5GB. Tako da mi je prilično jasno zašto sors nije tu. Na žalost, slek je ispunio obavezu prema FSF jer se sorsovi mogu preuzeti preko njihovih mirror sajtova, tako da ne moraju da dolaze na CD-ovima. Jedino što meni evo stoji paket sa kernelom 2.4.20 u seriji paketa k, što će reći da bi bar sors kernela trebao da bude na prvom disku.

E sad, već se neko pre bio žalio da nema k seriju na disku za 9.0 pa može biti da si natrčao na jednako obogaljenu verziju.

f
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.verat.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Linux nocne more30.07.2003. u 00:21 - pre 252 meseci
Citat:
filmil:
Ah, genijalno li smišljene opcije da nema citiranja prethodne poruke! :)



<offtopic>
To zahvali nasem dragom torbici :)) jer je on svaki put citirao predhonu poruku i ostavljao ju celu i zbog toga je nas dragi Gojko uveo tu specijalnu opciju. I meni u mnogo cemu smeta ali sta da se radi. Ali ako pogledas i nije problem da se odradi citat znash makroe i u boldu stavis ime korisnika na pocetku citata :)
</offtopic>
 
Odgovor na temu

darkside
Vladimir Mitrovic
Vracar Beograd

Član broj: 7454
Poruke: 73
*.ptt.yu

ICQ: 145634382


Profil

icon Re: Linux nocne more30.07.2003. u 01:08 - pre 252 meseci
modem je EKSTERNI, samim tim hardverski, matoriji je malo, ali verujem da to nije problem, mis mi je ps/2, opet nije problem, ne znam....prvo lucent mesecima budzenje pa nista, a sad i ovo, ne znam idem od muke da otpakujem tog kelnera...
i am NOT your father!
 
Odgovor na temu

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
*.adsl.zonnet.nl

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: Linux nocne more30.07.2003. u 02:15 - pre 252 meseci

Ako je modem eksterni onda si na konju. Instaliraj minicom, namesti parametre porta tako da odgovaraju podešavanjima na modemu -- a najbitnija podešavanja su ti port, brzina, i parity settings (obično 8N1).

To podesiš i onda u minicomovom terminalu kažeš AT. Treba da dobiješ odgovor OK.

I naravno ne treba da ti radi nijedan program koji menja disciplinu terminala, dakle zatarabi one getty-je na serijskim portovima koje si pokretao.

f
 
Odgovor na temu

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
*.adsl.zonnet.nl

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: Linux nocne more30.07.2003. u 02:17 - pre 252 meseci
Citat:
Dejan Lozanovic:
<offtopic>
To zahvali nasem dragom torbici :)) jer je on svaki put citirao predhonu poruku i ostavljao ju celu i zbog


<offtopic_again>
I sve to zbog jednog torbice. Pitam se šta će se desiti kad se pojave nindža kornjače i koferče!
</offtopic_again>

f

 
Odgovor na temu

darkside
Vladimir Mitrovic
Vracar Beograd

Član broj: 7454
Poruke: 73
*.ptt.yu

ICQ: 145634382


Profil

icon Re: Linux nocne more30.07.2003. u 02:35 - pre 252 meseci
minicom? ok potrazicu na freshmeat-u
hvala
ps nadam se da je ovo kraj muka sa modemom
pps u xconfigu sam video opciju telephony u kojoj mi je iskljuceno nesto netquick ili nesto sl, gde pise konektovanje na net.... nisam nista pipao, alida nema to veze sa ovime?
i am NOT your father!
 
Odgovor na temu

caiser

Član broj: 4677
Poruke: 2462
*.datanet.yu

ICQ: 162962030


Profil

icon Re: Linux nocne more30.07.2003. u 03:27 - pre 252 meseci
Minicom bi trebao da imas na CD-u distribucije koju koristis.

Sad sam video da imas slack-a. Sto znaci da sigurno imas na disku minicom. :)
 
Odgovor na temu

darkside
Vladimir Mitrovic
Vracar Beograd

Član broj: 7454
Poruke: 73
*.ptt.yu

ICQ: 145634382


Profil

icon Re: Linux nocne more30.07.2003. u 03:42 - pre 252 meseci
pa lepo, ali kao sto vidis, ne mogu da u real time-u uklopim i net i linux, a i nije da se iz pitanja ne vidi da nisam beginner...ne bih ja postavljao ovakva pitanja, ali zelim da barem jednu stvar na linuxu uradim iz prve, barem nesto da proradi a da ne moram da cimam nekoga za rukav....shmrc
i am NOT your father!
 
Odgovor na temu

Miroslav Strugarevic

Član broj: 5038
Poruke: 2689



+68 Profil

icon Re: Linux nocne more30.07.2003. u 04:23 - pre 252 meseci
Ma polako.. sve će da se sredi.. Samo polako..

Koliko sam se samo ja *ebo sa modemom.. pih.. da samo znaš..
 
Odgovor na temu

darkside
Vladimir Mitrovic
Vracar Beograd

Član broj: 7454
Poruke: 73
*.ptt.yu

ICQ: 145634382


Profil

icon Re: Linux nocne more30.07.2003. u 18:48 - pre 252 meseci
hm sad su mi odgovorili sa USR-a i poslali mi neki HOWTO, valjda ce pomoci faking mejual
i am NOT your father!
 
Odgovor na temu

L I L I T
nadmin

Član broj: 2437
Poruke: 868
217.26.66.*

Jabber: lilit@elitesecurity.org
Sajt: www.geekchix.org


Profil

icon Re: Linux nocne more31.07.2003. u 03:03 - pre 252 meseci
ma darkside šta se mučiš ..
kakav 'faking mejual' da riduješ za bezvz ...
mod je odličan ...
samo ti lepo skini X-ISP

==> The latest version is: 2.7p1

The source tar ball (288k):

xisp-2.7p1.tar.gz



+ obrati pažnju na ...

#/etc/ppp/resolv.conf
/pap-secrets


... i eto te ... online :)

 
Odgovor na temu

darkside
Vladimir Mitrovic
Vracar Beograd

Član broj: 7454
Poruke: 73
*.ptt.yu

ICQ: 145634382


Profil

icon Re: Linux nocne more31.07.2003. u 03:15 - pre 252 meseci
ma da, ali pazi, USR mi je poslao gistro njihov program za detekciju modema, i izaslo nista, kao ne moze da detektuje, resetuj....
"this week i was mostly doeing resetting"
ali probacu i ovaj tvoj program
hvala
i am NOT your father!
 
Odgovor na temu

L I L I T
nadmin

Član broj: 2437
Poruke: 868
217.26.66.*

Jabber: lilit@elitesecurity.org
Sajt: www.geekchix.org


Profil

icon Re: Linux nocne more31.07.2003. u 03:27 - pre 252 meseci
aaaa ...tek sad ja vidim ..da si se već žalio ovde za taj mod ...
http://www.elitesecurity.org/tema/25519/

ccc
pa šta radiš to bre čoveče ...
nemoj me terati da dođem lično da podesim modem ... ccc :-)

inače da li je modem uopšte ispravan ...
šta je bilo s 2000darkom ? jel tu 'proradio' ?
 
Odgovor na temu

darkside
Vladimir Mitrovic
Vracar Beograd

Član broj: 7454
Poruke: 73
*.ptt.yu

ICQ: 145634382


Profil

icon Re: Linux nocne more31.07.2003. u 03:39 - pre 252 meseci
nisam ga ni podesavao za 2k ali cu izgleda morati, cisto da vidim da li uopste radi, u principu ne bi trebao da bude problem do toga, jer kod ortaka kom sam ga oteo je radio (na winu)
i am NOT your father!
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.verat.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Linux nocne more31.07.2003. u 16:07 - pre 252 meseci
pitaj lilit kako je dosla do svog sadasnjeg modema :))

A da ne pricam sada detalje, uglavnom isto se radi o eksternom modemu koji se kaci na seriski port.

PS Lilit jos samo da nadjes ono drugo :))) ukoliko do sada nisi nasla :)))
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Linux nocne more

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4997 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.