Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Hitno mi treba pomoc! Prijemni ispit...

[es] :: Vodič za učenje :: Hitno mi treba pomoc! Prijemni ispit...

[ Pregleda: 3033 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

scholar

Član broj: 64845
Poruke: 5
*.stcable.co.yu.



Profil

icon Hitno mi treba pomoc! Prijemni ispit...18.06.2007. u 10:47 - pre 205 meseci
Pozdrav svima.

Sledece nedelje polazem prijemni za Ekonomski fax u NS. Imam tu nekoliko pitanja iz informatike koje ne znam ili ne razumem. Jel moze neko da mi pomogne, pliz...

1. Baferi su
A vrsta magistrale
B delovi RAM memorije
C vrsta virtualne memorije

2. Aritmeticko logicka jedinica je hardverski uredjaj?
Da
Ne

3. Primarni i sekundarni ljucevi?

4. Osnovne programske srtukture?

5. Vrste operativnih sistema?

6. Karakterisike operativne memorije?

7. Vrste eksternih memorija (CD, flopy, flash memorija, hard disk???? jel to to?)

Mnogo vam hvala!

Gery

[Ovu poruku je menjao scholar dana 18.06.2007. u 12:00 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao scholar dana 18.06.2007. u 12:03 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Lesh5
Novi Sad

Član broj: 22553
Poruke: 95
195.178.56.*

ICQ: 94592735


Profil

icon Re: Hitno mi treba pomoc! Prijemni ispit...24.06.2007. u 16:30 - pre 205 meseci
Pozdrav buduci kolega ;) Evo posto i ja polazem prijemni u SU za Ekonomski u NS pokusacu da ti odgovorim na pitanja sto opsirnije, a drzimo palceve da test bude tezine prosle godine jer je onaj iz 2005 bio katastrofa tezak... Pa da kreneme

Baferi su delovi RAM memorije, oni alociraju neki program za svoje potrebe

Aritmeticko logicka jedinica je deo procesora koji vrsi logicke operacije koje kontrolise upravljacka jedinica... To je ako dobro kontam hardware (jer je deo procesora) a i u software spadaju sistemski software-i (sistemski, programi prevodioci, usluzni programi) i aplikativni software-i, tako da ALJ ne bi odgovarala ni jednoj kategoriji.. Odgovor je DA

Primarni kljuc je polje koje jednoznacno odredjuje svaki slog u tabeli. On se nalazi u primarnoj tabeli.
U sekundarnoj tabeli polje sa kojim se vrsi povezivanje naziva se strani kljuc (sekundarni kljuc) i ne mora da sadrzi jedinstvenu vrednost.

Osnovne programske strukture su:
- linijska
- razgranata
- ciklicna
i postoje slozeni programi

Vrste operativnih sistema:
sa stanovista nacina zadavanja komandi:
- komandnog tipa (najpoznatiji Linux(UNIX), MS DOS)
- grafickog tipa (najpoznatiji Windows, koriste se jos i graficke verzije Linuxa i MAC-a)
sa stanovista broja programa koji mogu istovremeno biti u memoriji
- monoprogramski - monoprocesni (jednoprocesni)
- multi programski - multiprocesni (viseprocesni)
sa stanovista broja korisnika koji mogu istovremeno da koriste racunar:
- jednokorisnicki (single user)
- visekorisnicki (multi user)
sa stanovista prenosivosti na razlicite arhitekture racunara:
- prenosivi (portable)
- neprenosivi - vlasnicki (proprietary)

Karakteristike operativne memorije:
posto u operativne memorije spadaju RAM, ROM i CACHE memorija razlicite su karakteristike pa tako imamo:
RAM memorija (Random Access Memory) - sluzi za skladistenje medjurezultata i rezultata. Omogucava upis i citanje. Njen sadrzaj se brise kada iskljucimo komp.
ROM memorija (Read Only Memory) - kao sto samo ime kaze sa nje se samo mogu citati podaci, ne i upisivati.
CACHE memory (kes) - vrlo brza memorija koja sluzi da premosti jaz izmejdu mikroprocesora i operativne memorije.
Opste karakteristike ovih memorija su:
- kapacitet
- vreme pristupa

Vrste eksternih memorija su:
- kompakt disk (CD)
- disk (konkretno Hard Disk)
- floopy disk
- magnetna traka (razlikuje se od ostalih po sekvencijalnom pristupu)

To ti je to, ako imas jos nekih neodumica pitaj, meni ce dobro doci da ponovim... I za kraj mi reci koji smer upisujes?

Pozdrav
 
Odgovor na temu

scholar

Član broj: 64845
Poruke: 5
*.stcable.co.yu.



Profil

icon Re: Hitno mi treba pomoc! Prijemni ispit...25.06.2007. u 08:54 - pre 205 meseci
Pozdrav kolega! :)

Hvala ti za odgovore! Mnogo si mi pomogao. Upisujem Finansije, a ti?

Evo bas sam juce nabavio zadatke od prosle godine i ima tu nekoliko pitanja na koje ne znam odgovor:

1. Karakteristike procesora su odredjene sledecim elementima njegove arhitekture?

2. Navedite 3 stepena relacija izmedju 2 entiteta.

3. Logicki tip podataka je prost tip podataka?
DA NE

4. Datumski tip podataka je podskup znakovnog tipa?
DA NE

5. Navedite nacine pristupa internetu? (Tekstualni i multimedijalni???)

6. Cime se blize odredjuje posmatrani entitet?

7. Svaki entitet moze imati vise obelezja?

Mnogo ti hvala!
Gery
 
Odgovor na temu

Lesh5
Novi Sad

Član broj: 22553
Poruke: 95
195.178.56.*

ICQ: 94592735


Profil

icon Re: Hitno mi treba pomoc! Prijemni ispit...25.06.2007. u 12:04 - pre 205 meseci
1. Karakteristike procesora su odredjene sledecim elementima njegove arhitekture?
-radni takt
-duzina procesorske reci
-interni cache
-brzina procesora
2. Navedite 3 stepena relacija izmedju 2 entiteta.
stvarno ne znam ovo pitanje, nisam mogao ni da ga nadjem, ako nadjes napisi
3. Logicki tip podataka je prost tip podataka?
DA
4. Datumski tip podataka je podskup znakovnog tipa?
DA
5. Navedite nacine pristupa internetu
- preko LAN mreze koja je stalno povezana sa internetom
- preko LAN mreze koja je povremeno povezana sa internetom
- preko telefonske linije sa biranjem
- preko kabla za kablovsku televiziju
6. Cime se blize odredjuje posmatrani entitet?
7. Svaki entitet moze imati vise obelezja?
ako nadjes ova dva pitanja napisi ih ovde, ja stvarno ne znam gde ovo pripada ;/

Upisujem (ako Bog da) Poslovne informacione sisteme. U kom terminu polazes?
 
Odgovor na temu

scholar

Član broj: 64845
Poruke: 5
*.stcable.co.yu.



Profil

icon Re: Hitno mi treba pomoc! Prijemni ispit...25.06.2007. u 13:57 - pre 205 meseci
Mnogo ti hvala.Svugde sam trazio te odgovore o vezi "entiteta" ali nigde nisam nasao nista.

Polazem u 9h matematiku i informatiku. Kad ti polazes?

Poz
Gery
 
Odgovor na temu

Lesh5
Novi Sad

Član broj: 22553
Poruke: 95
195.178.56.*

ICQ: 94592735


Profil

icon Re: Hitno mi treba pomoc! Prijemni ispit...25.06.2007. u 16:49 - pre 205 meseci
11:30, informatika i filozofija s logikom ;)

Srecno, cujemo se
 
Odgovor na temu

milica.neg

Član broj: 148396
Poruke: 5
*.smin.itsisp.net.



Profil

icon Re: Hitno mi treba pomoc! Prijemni ispit...25.06.2007. u 21:46 - pre 204 meseci
Zdravo i ja polazem prijemni u sredu u Subotici-matematika i informatika u 9 h

sto se tice entiteta nasla sam samo ovo
entiteti su svaka realna pojava ili cinjenica, kao i dogadjaji i logicke veze npr kuca-adresa

moze mala pomoc oko ovoga:

1. sta su periferije racunara i koje su
2.funkcija ulazno-izlaznih uredjaja
3.verzija i modifikacija programa, pojam prenosivosti programa, dokumentovanost progr.proizvoda, pojam interaktivnog rada, izvrsenje programa
4. tipovi podataka
5.pojam zapisa-sloga datoteke
6.sortiranje i pretrazivanje
7.programski moduli automatizovane kancelarije
8.tipovi dijaloga izmedju racunara i korisnika
9.faze rada u tekst procesoru i operacije upravljanja dokumentima u njemu
10.vrste savremenih informacionih sistema
11.oblasti vestacke inteligencije i robotike

Imam odgovore na neka od pitanja ali iz malo starije literature pa bih da proverim
Odgovorite sto pre...molim vas

see you

SRECNO!!!
 
Odgovor na temu

scholar

Član broj: 64845
Poruke: 5
*.stcable.co.yu.



Profil

icon Re: Hitno mi treba pomoc! Prijemni ispit...26.06.2007. u 12:32 - pre 204 meseci
Pozdrav

U kojoj sali polazes? Ove odgovore znam:

4. tipovi podataka
Pod t.p. podrzaumeva se skup podataka koji se mogu obradjivati u programu, i skup operacija koje se mogu primeniti nad tim podacima. Np. u Pascalu: realni tip, logicki tip, celobrojni tip.

5.pojam zapisa-sloga datoteke
Polje je najmanja logicka jedinica podataka. Skup polja koji se odnose na jedan pojam naziva se zapis ili slog. Skup zapisa cini datoteku.

10.vrste savremenih informacionih sistema

Ovo nisam siguaran...
Menadzment podrska
Podrska za unapredjivanje znanja
Operaciona podrska

3.verzija i modifikacija programa, pojam prenosivosti programa, dokumentovanost progr.proizvoda, pojam interaktivnog rada, izvrsenje programa

Interaktivni rad je rad s programom, u kome program daje poruke korisniku a korisnik programu.

Prenosivost je sposobnost programa da funkcionise u neizmenjenom stanju na razlicitim opercaionim istemima ili arhitekturima.

6.sortiranje i pretrazivanje
Sortiranje podataka je postupak uredjivanja slogova po opadajucoj ili rastucoj vrednosti nekog kljucnog polja. (ili kljucnih polja)

Pretrazivanje podataka je postupak pronalazenja podataka, vrednosti polja ili odredjenog sloga.


8.tipovi dijaloga izmedju racunara i korisnika
1. Komande - racunar ocekuje na datom mestu komandu, korisnik unosi, racunar izvrsava
2. Meni - racunar prikazuje meni, korisnik bira, racunar izvrsava odabranu akciju
3. Upit-odgovor - racunar postavlja pitanje, korisnik odgovara a zatim racunar izvrsava odabranu akciju
4. Funkcionalni kljucevi - korisnik obezbedjuje ulaz preko funkcionalnog kljuca, racunar izvrsava odabranu akciju
5. Popunjavanje formulara - racunar pokazuje formular, korisnik popunjava, racunar izvrsava
6. Slicice (ikoni) - korisnik misem klikne na ikon, racunar izvrsava odabranu akciju

9.faze rada u tekst procesoru i operacije upravljanja dokumentima u njemu
Startovanje procesora teksta
Unosenje i formatiranje teksta
Arhiviranje dokumenta
Stampanje dokumenta
Izlazak iz tekst procesora

2.funkcija ulazno-izlaznih uredjaja
Ulazni uredjaji sluze za unosenje podataka u racunar.
Tastatura - sluzi za unosenje slova, cifara i interpunkcijskih znakova. Tu su i komandne i numericke tastature. Numericka tastatura sluzi za unosenje brojcanih podataka. Komandnim tastaturama se zadaju izvesne komande koje racunar izvrsava neposredno posle pritiska dugmeta.

Mis je uredjaj cijim se kretanjem po ravnoj povrsini bira pozicija na ekranu, a pritiskom na jedan od tastera aktivira se odredjena funcija. Mis moze imati 2 ili 3 tastera za izbor funkcija.

Ostali ulazni uredjaji su joystick, mikrofon, scanner, tablica...

Izlazni uredjaji sluze za prikazivanje rezultata obrade na racunaru u obliku pogodnom za koriscenje.
Monitor je uredjaj za prikazivanje brojcanih podataka, teksta, grafike i slika na ekranu.
Stampac je uredjaj pomocu koga se binarno-kodirana informacija iz racunara prenosi na papir.

Tu su jos zvucnik, projektor...


Srecno..
Gery
 
Odgovor na temu

Lesh5
Novi Sad

Član broj: 22553
Poruke: 95
195.178.56.*

ICQ: 94592735


Profil

icon Re: Hitno mi treba pomoc! Prijemni ispit...26.06.2007. u 12:42 - pre 204 meseci
Postovanje koleginice :)

Sto se tice starije ili mladje literature u sustini je sve isto, samo sto meni nije jasno ko jos koristi floopy i magnetnu traku, ali i to je podela medijuma pa kontam da se zato jos to ubacuje u stivo...

A sad odgovori:

1. sta su periferije?
To je sve ono sto nije centralni deo, tj. uredjaju koji omogucuju da se racunar iskoristi u sto raznovrsnije svrhe, pa tu spadaju:
- ulazni uredjaji
- izlazni uredjaji
- ulazno-izlazni uredjaji
- externe memorije
2. funkcije ulazno-izlaznih uredjaja
Recimo da bi jedan od odgovora bio komunikaciju u oba pravca (korisnik-racunar, racunar-korisnik) pa tu imamo npr: zvucne kartice, modem, LAN (mrezna kartica) itd...
3.Verzije programa
one se prave da bi se omogucilo korisniku sto vise novih mogucnosti kao i da bi se zakrpili neki propusti u prethodnim verzijama
- modifikacije
su male izmene u okviru jedne verzije programa
- pojam prenosivosti
znaci mogucnost programa da se koristi na sto vise razlicitih platformi (razlicitih operativnih sistema npr.)
- dokumentovanost programa
program kao proizvod mora imati
a. garanciju da ce svaki zadatak biti izvrsen
b. uputstvo
c. rok vazenja
d. centre za obuku
e. podrska korisniku
- interaktivni rad
je takav rad gde racunar ispisuje poruku korisniku a korisnik zadaje komandu racunaru (znaci uzajamna komunikacija)

Posto vidim da ima jos pitanja, a nemam vremena, nadam se da ostalo imas... Ako bas nesto ne mozes da nadjes ostavi poruku ovde pa cu u toku veceri odgovriti...

Pozdrav
 
Odgovor na temu

milica.neg

Član broj: 148396
Poruke: 5
*.smin.itsisp.net.



Profil

icon Re: Hitno mi treba pomoc! Prijemni ispit...27.06.2007. u 21:21 - pre 204 meseci
Hvala na odgovorima!

Ja sam polagala u sali S3, vi? (palo mi se pitanje "sta su entiteti?" :c) )
Kako ste uradili?
A gde cete na fax, NS ili Subotica...Ja cu u NS
Btw, odakle ste?

Malo vas udavih pitanjima, hehe :c)

Pozdrav buduce kolege...
 
Odgovor na temu

scholar

Član broj: 64845
Poruke: 5
*.stcable.co.yu.



Profil

icon Re: Hitno mi treba pomoc! Prijemni ispit...27.06.2007. u 23:08 - pre 204 meseci
Poz

Nema na cemu. Ja sam polagau u S4. I ja sam imao entitet. Informatika nije bila teska.

Ja bih zeleo u NS, ali videcemo! Gde ces ti? Ja sam iz Beceja, a kako ja vidim tvoj profile, mora da si iz Negotina? :)

Poz

Gery
 
Odgovor na temu

milica.neg

Član broj: 148396
Poruke: 5
*.smin.itsisp.net.



Profil

icon Re: Hitno mi treba pomoc! Prijemni ispit...28.06.2007. u 09:54 - pre 204 meseci

Aham, iz Negotina, tako da planiram da studiram u Novom Sadu, i iskreno se nadam da cu (Subotica mi je 600 km udaljena...DALEKOOOO :c) )
Doduse, videcemo...cekam listu da objave

A ispit je strvarno bio laksi nego prosle godine, sve na zaokruzivanje, a i matematika nije bila nesto teska

PoZz...
 
Odgovor na temu

Lesh5
Novi Sad

Član broj: 22553
Poruke: 95
195.178.56.*

ICQ: 94592735


Profil

icon Re: Hitno mi treba pomoc! Prijemni ispit...28.06.2007. u 11:30 - pre 204 meseci
Pozdrav ponovo... Ja sam polagao u S3 ali 11:30 ... Meni je informatika imala dva-tri trik pitanja, nadam se da sam dobro odradio... Filozofija malo zbunjujuca, mogao sam dobiti malo laksu grupu, ne bih se bunio... Sta je tu je :) Ja sam iz Ade, zavrsio gimn. u NS... Nadam se da se vidimo od oktobra na faxu...
 
Odgovor na temu

milica.neg

Član broj: 148396
Poruke: 5
213.244.209.*



Profil

icon Re: Hitno mi treba pomoc! Prijemni ispit...29.06.2007. u 10:55 - pre 204 meseci

Sto se mene tice vidimo se u oktobru u Novom Sadu...
Kako ste vi prosli?

PoZz...
 
Odgovor na temu

Lesh5
Novi Sad

Član broj: 22553
Poruke: 95
195.178.56.*

ICQ: 94592735


Profil

icon Re: Hitno mi treba pomoc! Prijemni ispit...29.06.2007. u 19:46 - pre 204 meseci
Milice cestitam, kako sto sam video upala si na budzet na finansije ... Upadoh i ja na Poslovne informacione sistema, nazalost samofinansiranje, ali sta je tu je... Vidimo se u oktobro... Cestitam svima koji su upisali
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: Hitno mi treba pomoc! Prijemni ispit...

[ Pregleda: 3033 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.