Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Povijest-Buducnost

[es] :: Advocacy :: Povijest-Buducnost

[ Pregleda: 3433 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

DavorPro

Član broj: 118716
Poruke: 55
87.252.143.*



Profil

icon Povijest-Buducnost07.06.2007. u 13:17 - pre 205 meseci
Dali mi moze netko potanko reci nesto o ASP.NET i ajax-u npr:kada je nastao , koliko je popularan,njegove dobre i lose strane.Usporediti javu i jsp sa ASP.NET i ajax te njihove buducnosti.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Povijest-Buducnost07.06.2007. u 21:06 - pre 205 meseci
Citat:
DavorPro: Dali mi moze netko potanko reci nesto o ASP.NET i ajax-u npr:kada je nastao , koliko je popularan,njegove dobre i lose strane.Usporediti javu i jsp sa ASP.NET i ajax te njihove buducnosti.

Ja sam admin, ne programer, ali cisto par reci... Prvo, ajax je nacin pravljenja java skripta na strani, nema veze sa server-sided pisanjem. Znaci, poredis jsp (+java) i asp.net . Glavna mana, po meni, asp-a je neportabilnost, cinjenica da radi samo na jednoj platformi, koja pri tom ocajno skalira vertikalno. Srecom, web serveri mogu da skaliraju lepo horizontalno, ali opet... Takodje, asp radi samo na komercijalnoj platformi koja dosta kosta, u odnosu na besplatnu barem :) (TCA je beskonacno puta veci :) ). Konacno, jsp je open-source, da ne pocinjemo celu pricu, pretrazi malo...
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
*.cmu.carnet.hr.

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: Povijest-Buducnost09.06.2007. u 11:30 - pre 205 meseci
Obično kad im ponestane tehničkih argumenata, open-source apologeti počnu trkeljati o TCO-u (sve je besplatno - sem troškova programiranja, održavanja, učenja nove tehnologije..), "otvorenosti" (ako otkriješ bug - use the source, Luke) i "prenosivosti" (famozni Javin - run once, debug everywhere).
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.adsl.beotel.net.

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Povijest-Buducnost09.06.2007. u 16:15 - pre 205 meseci
Citat:
cynique: Obično kad im ponestane tehničkih argumenata, open-source apologeti počnu trkeljati o TCO-u (sve je besplatno - sem troškova programiranja, održavanja, učenja nove tehnologije..), "otvorenosti" (ako otkriješ bug - use the source, Luke) i "prenosivosti" (famozni Javin - run once, debug everywhere).


Obicno kada im ponestane tehnickih argumenata, MS zealoti pocinju sa pricom kako je sve sto je open source $hit i kako nista ne valja. Opet kada je java u pitanju ne znam cemu to "prenosivosti", java jeste portabilan jezik, dok .NET je jos uvek u zaostatku na tom polju, a opet ako cemo o ucenju nove tehnologije Java je nastala pre od .NET-a tako da sa te strane moras .NET da ucis na novo.

A opet sto se samog open source-a tice, ja sam do sada 4 puta patchovao neke od open source biblioteka kada sam primetio bug, i regulatno poslao patch autorima projeka, dok sa druge strane imao sam pre par dana ovakav sadrzaj mail-a.

Dear Mr. Lozanovic
Thank you for reporting this bug, our ingeeniers are working to fix this bug. It will be resolved in our next major release. .....

I kada ih pitas tipa kada mogu da ocekujem da major release bude izdat oni kazu drugom sredinom jula, ili u prevodu treba da cekam 2 meseca da isprave bug, ili su mi ponudili nakon 10 dana daily build gde je to reseno, medjutim sa takvom stvari otvaras pandorinu kutiju, gde pola drugih stvari ne radi kako treba. A sa druge strane ti moras sto pre da zavrsis svoj projekat jer kompanija zbog takvog bug-a npr pravi gubitke, i ti onda mozes samo veselo da kucas prstima o sto. Tako da iskreno receno za proizvode pribliznih kvaliteta pre cu uzeti open source.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Povijest-Buducnost09.06.2007. u 17:04 - pre 205 meseci
Citat:
cynique
(famozni Javin - run once, debug everywhere)


Pa ja baš ne mogu to da potvrdim - bar za server-side Java aplikacije. Poprilično velika Java aplikacija na kojoj sam radio do nedavno, bez problema se izvršava i na Windowsu i na Linuxu, bez ikakvih izmena. Lično sam je, čisto iz znatiželje, prebacio sa Win/TomCat na Linux/TomCat i nikakvih problema nije bilo. Nisam gledao svaku sitnicu da li radi, ali za 20-tak minuta "testiranja" sve je radilo OK.

Kakva su tvoja iskustva po tom pitanju?

Mada, ta portabilnost između npr. Win i Lin.. nisam siguran da je to toliko bitno, pogotovo za server-side aplikacije.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Povijest-Buducnost09.06.2007. u 17:08 - pre 205 meseci
Citat:
Dejan Lozanovic:
a opet ako cemo o ucenju nove tehnologije Java je nastala pre od .NET-a tako da sa te strane moras .NET da ucis na novo.


Well, nije toliko bitno kada je šta izašlo, već šta si ti naučio prvo, tako da vredi i obrnuto :)

Sve u svemu, ako znaš Javu, .NET ti zaista neće biti problem.. i obrnuto.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Povijest-Buducnost09.06.2007. u 17:24 - pre 205 meseci
Citat:
degojs:
Mada, ta portabilnost između npr. Win i Lin.. nisam siguran da je to toliko bitno, pogotovo za server-side aplikacije.


jeste bitno.. naucis jednom, i mozes da programiras za oba sistema..
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Povijest-Buducnost09.06.2007. u 17:25 - pre 205 meseci
Citat:
nkrgovic
Takodje, asp radi samo na komercijalnoj platformi koja dosta kosta, u odnosu na besplatnu barem :) (TCA je beskonacno puta veci :) ).


Ozbiljno? Hajde da uporedimo cene hostinga (shared, virtual, dedicated) na npr. GoDaddy.com. Da vidimo kako je to Linux besplatan i da vidimo koliko je to Windows skuplji :))

Što se Jave tiče, ko uopšte nudi Java hostovanje i po kojim cenama?




Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.adsl.beotel.net.

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Povijest-Buducnost09.06.2007. u 17:54 - pre 205 meseci
Citat:
degojsMada, ta portabilnost između npr. Win i Lin.. nisam siguran da je to toliko bitno, pogotovo za server-side aplikacije.


Eh da je samo Win i Lin u pitanju :), dodaj jos solaris, AIX, a i brdo razlicitih procesorskih arhitektura, i sve to portabilno
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.adsl.beotel.net.

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Povijest-Buducnost09.06.2007. u 18:12 - pre 205 meseci
Citat:
Što se Jave tiče, ko uopšte nudi Java hostovanje i po kojim cenama?


Bila je nakada skupa za hostovanje, a sada vec mozes da nadjes i za 3.5 USD mesecno

http://www.hostignition.com/in...lid=CL_4mdrAz4wCFSARZwodthNRMg
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Povijest-Buducnost09.06.2007. u 18:12 - pre 205 meseci
Citat:
mulaz:
jeste bitno.. naucis jednom, i mozes da programiras za oba sistema..


To jeste tačno, ali hajde reci mi --- koliko takvih primera znaš, da je to zaista rađeno?
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Povijest-Buducnost09.06.2007. u 18:15 - pre 205 meseci
Citat:
Deki:
Bila je nakada skupa za hostovanje, a sada vec mozes da nadjes i za 3.5 USD mesecno

http://www.hostignition.com/in...lid=CL_4mdrAz4wCFSARZwodthNRMg


Dobro (nije 3.5, već oko $4.5, ali nije ni to skupo :).

Sad mi reci --- koliko provajdera to nudi, tj. kakav je izbor po tom pitanju (ako hoćeš da promeniš hosting provajdera zbog nečeg)? Drugo, kolika je cena programera, koliko je teško/lako naći dobrog JSP/Java programera?

I da, ne vidim da je to besplatno, zar ne? Naprotiv, plaća se extra ($1) za JSP.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.adsl.beotel.net.

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Povijest-Buducnost09.06.2007. u 18:53 - pre 205 meseci
Pa za $10 mesecno mozes da nadjes maltene na svakom cosku, opet hosting je normalno da ces da placas jer placas uslugu koristenja njihovog kompjutera, mreznog protoka i u krajnjem slucaju struje koji taj kompjuter potrosi. A sada sto Linux kosta mnogo jeftinije hosting firmu nego windows to je njihov problem.

Opet kada su java programeri u pitanju znas i sam koliko je zastupljena i da uzima jako veliki market share

http://www.google.com/trends?q...o=all&date=2007&sort=1
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
*.cmu.carnet.hr.

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: Povijest-Buducnost09.06.2007. u 22:37 - pre 205 meseci
Citat:
Dejan Lozanovic: Obicno kada im ponestane tehnickih argumenata, MS zealoti pocinju sa pricom kako je sve sto je open source $hit i kako nista ne valja.


99.9% open source softvera jest teški shit sa stajališta uporabne vrijednosti, kvalitete koda i arhitekture, sigurnosti da i ne pričamo. Nasreću nisam ja prvi počeo potezati ne-tehničke argumente već ovaj iznad kome odgovaram, tako da lijepo otprdi od mene prozivanja "MS zealotom" :)

Citat:
Opet kada je java u pitanju ne znam cemu to "prenosivosti", java jeste portabilan jezik, dok .NET je jos uvek u zaostatku na tom polju


Izgleda da imaš jako mutnu predodžbu što je to .NET uopće. Evo ti par linkova:

http://en.wikipedia.org/wiki/Common_Language_Runtime
http://en.wikipedia.org/wiki/Common_Intermediate_Language
http://en.wikipedia.org/wiki/Common_Type_System

.NET je daklem implemetnacija ISO/ECMA standarda i programi u njemu su portabilni koliko i odgovarajuće implementacije (.NET, mono). .NET je engineered za max. prenosivost, primjer čega jest trivijalno portanje CoreCLR-a kojeg vrti SilverLight engine na Mac OS. MS će targetirati samo ISA-e koje imaju neku tržišnu vrijednost, ne samo njih "beskonačno mnogo" u teoriji.

Neke druge implementacije, kao što je mono, podržavaju raznolike ISA-e:

http://www.mono-project.com/Supported_Platforms

Tako da o toj "neportabilnosti .NET-a" please shut up :P SSCLI je bio dostupan i za Linux i MacOS i na kraju su 2.0 verziju izdali samo za windowse jer je broj ljudi koji su skinuli i kompilirali ne-windows buildove bio 0.01% :D

Citat:
a opet ako cemo o ucenju nove tehnologije Java je nastala pre od .NET-a tako da sa te strane moras .NET da ucis na novo.


A FORTRAN i Lisp su nastali prije Jave, tako da opet moraš učiti nešto novo....:) Mislim koje zaključivanje, strašno :) C# 1.0 je dooosta sličan javi, iako sad u novije vrijeme radikalno napreduje koristeći superkul konstrukte iz funkcijskog programiranja kao što je inferenca tipova, lambda izraze i query comprehensions, dok java i dalje ostaje verbozan overbloatan spori shit u kojem progameri slažu slojeve apstrakcije dok se ne utope u vlastitim govnima :) Java je COBOL 21. stoljeća.

Citat:
A opet sto se samog open source-a tice, ja sam do sada 4 puta patchovao neke od open source biblioteka kada sam primetio bug, i regulatno poslao patch autorima projeka


Karma++
:divljenje pingvina sa advocacy foruma:

Citat:
, dok sa druge strane imao sam pre par dana ovakav sadrzaj mail-a.[/quote

Dear Mr. Lozanovic
Thank you for reporting this bug, our ingeeniers are working to fix this bug. It will be resolved in our next major release. .....

I kada ih pitas tipa kada mogu da ocekujem da major release bude izdat oni kazu drugom sredinom jula, ili u prevodu treba da cekam 2 meseca da isprave bug, ili su mi ponudili nakon 10 dana daily build gde je to reseno, medjutim sa takvom stvari otvaras pandorinu kutiju, gde pola drugih stvari ne radi kako treba. A sa druge strane ti moras sto pre da zavrsis svoj projekat jer kompanija zbog takvog bug-a npr pravi gubitke, i ti onda mozes samo veselo da kucas prstima o sto. Tako da iskreno receno za proizvode pribliznih kvaliteta pre cu uzeti open source.


Ovisi koliki je semantički raspon kvalifikatora "približno". Nekima je linux približno jako dobar desktop OS, nekome je PHP približno super razvojna platforma....java približno "moderan" jezik :P

Citat:
degojs: Kakva su tvoja iskustva po tom pitanju?


Nisam radio na toliko platformi u javi, no jedan applet koji sam napravio je radio ko curica na x86/Windows i SPARC/Solaris, tako da su pozitivna :) No više se referiram na povijest razvitka Jave u kojem je dotična zaslužna za stvaranje gorespomenute maksime, imaš komentara o tome prepuno na netu, nemoj da sad kopam :)

Jesi znao npr. da Java specifikacija ne garantira preemptiveness, tako da će umetanje while(true); naredbe u program na cooperatively scheduled JVM implementaciji uzrokovati livelock cijele aplikacije? :) Ima takvih sitnica koliko hoćeš...


 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Povijest-Buducnost

[ Pregleda: 3433 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.