Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Paušalac u 'frci' - potreban savet

[es] :: Vodič za posao :: Paušalac u 'frci' - potreban savet

[ Pregleda: 5380 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

didzitalac
Beograd, Srbija

Član broj: 146694
Poruke: 8
91.150.120.*



Profil

icon Paušalac u 'frci' - potreban savet26.05.2007. u 20:22 - pre 205 meseci
Dragi forumaši,
imam strašan problem, zbog kojeg sam već počeo da paničim.

Elem, vlasnik sam preduzetničke Agencije, paušalac.

Otvorio sam Agenciju početkom godine, prvih dana januara 2007.
Otad mi je na račun leglo recimo 20 hiljada dinara, koje sam velikim delom podigao karticom sa bankomata.

Obzirom na neke privatne frke koje sam imao (ne pitajte, tema za posebni post ), zapostavio sam rad Agencije u potpunosti, niti sam kontaktirao svog računovođu.

Evo mog problema:
Od otvaranja firme, januara 2007, u trajanju od 5 punih meseci, nisam uplatio ni dinara na ime poreza i doprinosa, što je u mom slučaju oko 13.000 dinara x 5 meseci = 65.000 dindži.

I šta sada ja da radim?

Uveren sam, da ću u sledećih, 2-3 meseca da "namaknem" 1000 eura u poslovima i isplatiti sve ovo, ali ono čega se ja plašim je blokada računa, u kom slučaju sam prs'o!

Pitanja:

1. Je l' ovo krajnje neuobičajena situacija i da li je neko imao sličan problem?
2. Postoji li neka tolerancija za broj meseci/iznosa neplaćenih obaveza, pre nego što država reaguje.
3. Kakva je poreska kontrola? Koliko često oni pretresaju Agencije i traže neplatiše?
4. U slučaju blokade računa, šta da radim? Kako se deblokira?
5. Da li banke javljaju (alarmiraju ) poresku upravu, da ta i ta firma prima uplate, da je "živa"

Mnogo pitanja, znam. Izvinite.
Ali, priznaćete, originalan post.

Molim za bilo kakav savet, pogotovo iskustveni. Hvala.


 
Odgovor na temu

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
*.dialup.neobee.net.



+41 Profil

icon Re: Paušalac u 'frci' - potreban savet26.05.2007. u 20:37 - pre 205 meseci
Da li si dobio resenje o pausalnom iznosu od uprave, tj. otkud ti tih 13000? Ako jesi (sto sumnjam da si dobio odmah po otvaranju) onda ti je bolje da sto pre uplatis, jer ti ide "debela" zatezna kamata na dug, a najbolje je da odes do tvoje uprave i trazis pregled stanja poreza i doprinosa i vidis koliko si duzan (mada ja i dalje sumnjam da si dobio resenje, tj. da si duzan).
Citat:
didzitalac:
1. Je l' ovo krajnje neuobičajena situacija i da li je neko imao sličan problem?

Uvek je moguce da nisi likvidan u nekom periodu, na tebi ostaje kako ces to da resavas.
Citat:
didzitalac:
2. Postoji li neka tolerancija za broj meseci/iznosa neplaćenih obaveza, pre nego što država reaguje.
3. Kakva je poreska kontrola? Koliko često oni pretresaju Agencije i traže neplatiše?

To ti je razlicito od opstine do opstine. Ja gledam da uvek platim sve svoje obaveze na vreme, makar i iz licnih sredstava - nemam nameru da proveravam gde im je granica tolerancije ;)
Citat:
didzitalac:
4. U slučaju blokade računa, šta da radim? Kako se deblokira?

Blokada sledi kada se pokrene procedura prinudne naplate, kojoj prethodi opomena (ako po opomeni ne platis dug), a koliko vidim ti jos ni opomenu nisi dobio.
Citat:
didzitalac:
5. Da li banke javljaju (alarmiraju :) ) poresku upravu, da ta i ta firma prima uplate, da je "živa"

Ne moraju banke nista da nikom javljaju, a ti si samim cinom otvaranja radnje "ziv" i duzan si poreze, doprinose i takse po resenju koje dobijes za svo vreme koje ti je radnja otvorena, imao promet ili ne.

Ako imas svog racunovodju, kako kazes, to je sve on trebao da ti lepo objasni.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
77.46.199.*



+11 Profil

icon Re: Paušalac u 'frci' - potreban savet26.05.2007. u 23:16 - pre 205 meseci
Ne brini se nista i samo gledaj dfa sto pre uplatis taj novac. Racunaj da ce ti obracunati kamatu na sve sto si kasnio sa uplatama. Uvek mozes da odes u upravu prihoda i trazis da ti odstampaju karticu tak da vidis sva zaduzenja i sve tvoje uplate i obracunatu kamatu na dugovanje. Miran si sve do konacnog obracuna zaduzenja za ovu godinu (a to pada negde u prvoj polovini sledece godine, obicno u maju). Kada ti stigne konacan obracun, imaces rok od 15 dana da izmriis sav dug.

Dakle, gledaj da sto pre izmiris dug i ne brini se mnogo.
 
Odgovor na temu

pipsi

Član broj: 109012
Poruke: 213
*.kovnet.co.yu.

ICQ: 390566111


+1 Profil

icon Re: Paušalac u 'frci' - potreban savet27.05.2007. u 16:24 - pre 205 meseci
Dokle god ti dug ne pređe 100.000 dinara, nemaš straha od blokade tekućeg računa.
Pošto si tek ove godine otvorio firmu, teško da imaš rešenje o akontacionom oporezivanju. Broker ti je to dosta lepo napisao.
Odakle ti onih 13000 dinara mesečno???
U suštini dok ne dobiješ opomenu od poreske uprave, nema teoretske šanse da ti blokiraju račun.
Čak i kad je dobiješ, imaš fora i do dva meseca da platiš.
Knjigovođstvo "KMV"
 
Odgovor na temu

didzitalac
Beograd, Srbija

Član broj: 146694
Poruke: 8
77.46.249.*



Profil

icon Re: Paušalac u 'frci' - potreban savet27.05.2007. u 19:23 - pre 205 meseci
Nisam hteo da beskonačno detaljišem u prvom postu, evo pojašnjenja.

Prvo firma je tačno registrovana 28.12.2006., 3 dana pre nove godine. U moje ime to je učinila privatna računovodstvena Agencija sa kojima sam sklopio i ugovor o tzv. vođenju knjiga (vršenju usluga plaćanja poreza i doprinosa, poreskih prijava etc.)

I kada sam video da je moja Agencija registrovana u staroj godini, poludeo sam naravno, znajući (iako sam tada bio potpuni laik), da to ne može biti dobro za mene. I pitam računovođu šta činiti, na šta on lakonski odgovara da "to nema veze", "predaćemo praznu prijavu", "lako ćemo" itd. Napominjem da u tom trenutku nisam imao poresko rešenje, rešenje o PIB-u, niti račun banci, da ne pominjem da tokom ta tri dana Agencija nije radila.
Kako vi vidite ovu situaciju? Treba li da se preda nešto za 2006?
Savet u vezi ovoga bi mi puno značio! Obećavam neću više "daviti".

Što se tiče rešenja, u napadu legalizma sam, nakon čekanja od mesec ipo, dva, otišao u poresko i tražio ga. I dali mi ljudi.
Hteo sam da vidim koliko dugujem državi, kreten. Odatle mi cifra od 13.000 dinara (8000 i kusur doprinosi + 4000 porezi).

Hvala na savetima, sada mi je puno lakše, bar što se nekih stvari tiče
Pre svega @broker i @pipsi. Imate pivo od mene (makar virtuelno!)
 
Odgovor na temu

pipsi

Član broj: 109012
Poruke: 213
*.kovnet.co.yu.

ICQ: 390566111


+1 Profil

icon Re: Paušalac u 'frci' - potreban savet27.05.2007. u 21:37 - pre 205 meseci
Nesekiraj se, račun ti, još, minimum dva meseca neće biti blokiran.
Može hladan Jelen.
pozzzz
Knjigovođstvo "KMV"
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.83.beocity.net.



+52 Profil

icon Re: Paušalac u 'frci' - potreban savet29.05.2007. u 14:29 - pre 205 meseci
Tog 'računovođu' bi trebalo obesiti za primer...
 
Odgovor na temu

pipsi

Član broj: 109012
Poruke: 213
*.kovnet.co.yu.

ICQ: 390566111


+1 Profil

icon Re: Paušalac u 'frci' - potreban savet29.05.2007. u 20:31 - pre 205 meseci
Slažem se
Knjigovođstvo "KMV"
 
Odgovor na temu

didzitalac
Beograd, Srbija

Član broj: 146694
Poruke: 8
77.46.224.*



Profil

icon Re: Paušalac u 'frci' - potreban savet30.05.2007. u 16:17 - pre 205 meseci
Citat:
pipsi: Nesekiraj se, račun ti, još, minimum dva meseca neće biti blokiran.
Može hladan Jelen.
pozzzz


@pipsi
Da li ja ovo dobro razumem?
Sama cinjenica da sam registrovan zadnjih dana 2006. mi suzava manevarski prostor?
Molim za 'malo' pojasnjenje... Mucho gracias!

Evo piva koje sam obecao: Zmiche!

 
Odgovor na temu

pipsi

Član broj: 109012
Poruke: 213
*.kovnet.co.yu.

ICQ: 390566111


+1 Profil

icon Re: Paušalac u 'frci' - potreban savet30.05.2007. u 19:56 - pre 205 meseci
Citat:
didzitalac: @pipsi
Da li ja ovo dobro razumem?
Sama cinjenica da sam registrovan zadnjih dana 2006. mi suzava manevarski prostor?
Molim za 'malo' pojasnjenje... Mucho gracias!




Da, zato što si ti praktično registrovan u poreskoj 2006. godini.
Što se tiče neizmirenih poreskih obaveza, za sad nemaš brigu.


[edit: popravljen quote tag]

[Ovu poruku je menjao Davor Vlajkovic dana 30.05.2007. u 21:08 GMT+1]
Knjigovođstvo "KMV"
 
Odgovor na temu

Vojin Jovanovic

Član broj: 80940
Poruke: 129
*.teol.net.



+5 Profil

icon Re: Paušalac u 'frci' - potreban savet14.09.2007. u 10:08 - pre 202 meseci
Promeni knjigovodju!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pazi ovo. Do pre 60 dana sam imao Ugostiteljsku radnju (kafic) koja je poslovala 2 godine. Za to vreme sam naravno imao knjigovodju do kojeg sam dosao preporukom prijatelja. Sastanem se sa covekom pitam ga da li ima vremena i hoce li da radi i moje knjige. Kaze da vodi 10 preduzetnickih radnji ali da ce me ipak uzeti. Trazio je 20 Eura mesecno a ja sam mu dao 25.
necete verovati ali sve mi je zavrsavao. Ja sam samo predavao pazar i pustao naloge. Sve knjige uplatnice, priznanice... sve je on vodio. Zavrsni racuni, godisnji, polugodisnji... sve, sve, sve. Na kraju odjavu, zatvaranje i svu papirologiju u poreskoj ... (a koji su to radili znaju kako je) zavrsio je za 50 dana. Ljudi cekaju po 12 meseci da im samo poreska pregleda knjige pa Vi sad vidite. Kad sam ga pre par dana pitao koliko sam mu duzan za ove radnje rekao je da nisam duzan nista i da je to njegova obaveza kao mog knjigovodje i da se nada da ako budem nesto drugo radio da cu njega angazovati. E TO JE MOJ KNJIGOVODJA.

Veliki pozdrav!

 
Odgovor na temu

pipsi

Član broj: 109012
Poruke: 213
*.kovnet.co.yu.

ICQ: 390566111


+1 Profil

icon Re: Paušalac u 'frci' - potreban savet16.09.2007. u 22:45 - pre 202 meseci
Pozdrav za tvog knjigovođu.
Očigledno čovek zna šta treba jedan knjigovođa, za dogovorenu mesečnu naknadu, da radi.
Malo nas je takvih...
Knjigovođstvo "KMV"
 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.dynamic.sbb.co.yu.



+136 Profil

icon Re: Paušalac u 'frci' - potreban savet18.09.2007. u 01:58 - pre 202 meseci
Jel poreska obavezno po zatvaranju radnje pregleda knjige ili to nije uvek slucaj? Ja sam godinu dana drzao ugostiteljsku radnju koja je dobro radila (4200000 prometa) sada sam je zatvorio, i niko mi ni za vreme rada ni sada nije ni trazio da pregleda ni pdv ni fakture ... nista,,,
 
Odgovor na temu

pipsi

Član broj: 109012
Poruke: 213
*.kovnet.co.yu.

ICQ: 390566111


+1 Profil

icon Re: Paušalac u 'frci' - potreban savet19.09.2007. u 08:17 - pre 202 meseci
Nije obavezno.
Ako ti je radnja brisana iz registra APR, niko ti više ništa neće tražiti.
Knjigovođstvo "KMV"
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Paušalac u 'frci' - potreban savet

[ Pregleda: 5380 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.