Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Primeri visokokvalitetne produkcije

[es] :: Muzička produkcija :: Primeri visokokvalitetne produkcije

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7130 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Primeri visokokvalitetne produkcije15.05.2007. u 10:40 - pre 206 meseci
E dobro, evo ovako, prvo moj snimak. Gitara je slovenačka Melodija Mengeš, ali jedan slabo poznat model iz poslednje relativno kvalitetne ere ove firme i sa gornjom pločom od punog drveta. Jeste, tačno je da je snimak propušten kroz Sound Forge i da je dodato nešto reverba i ekvalizacije. Ovo sam jednostavno morao da uradim jer su žice na gitari bile vrlo stare i iz tri različita kompleta pa je zvuk bio tup i morao je malo da se oživi. Kompresora nema. Ovo nikada nisam taijo i kada sam objavljivao ove namenske snimke to sam i napisao. Snimano je u sobi, mikrofon je bio dobar Rode Švarc i ležao je na jastuku kreveta, kartica je Luna, kao što rekoh lagana dorada u Sound Forge.

Sada Zona B. Naravno da neke digitalije ima jer jednostavno nemoguće je napraviti jeftin snimak bez računarske obrade i dorade nakon snimanja. Ali ta dorada je minimalna i samo onoliko koliko je neophodno tako da snimak zvuči prirodno. Ne mogu da govorim o detaljima jer nisam prisustvovao ni snimanju ni kasnijoj obradi, ali zato znam kako oni zvuče uživo.
Ja jesam veliki pristalica izvornog zvuka i ježim se od zvuka akustične gitare koja zvuči kao električna ili još gore od violine koja zvuči kao zvuk iz svemira.

Što se tiče bluesa na srpskom ja sam veliki zagovornik toga da se peva na našem jeziku, jer ako je blues samo muzički izražaj ne vidim smetnju u tome. Slušao sam dobre snimke jednog zagrebačkog amatera, pa "Negde daleko" Zone B sa pokojnim Zoranom, pa "Blues za bivšu dragu", pa i Balašević ima jedno tri blues numere itd. Zapravo blues na srpskom se provlačio kroz celu našu rock istoriju, takoreći nema grupe koja nije imala numeru u tom izrazu. Odbrana bluesera je da im nekako ne ide blues na srpskom. Ovde potpuno saglasan sa Keljom i ubeđen sam da naši blueseri nisu u pravu.

@kelja
Postavi neku numeru Orhodox Celtsa.
 
Odgovor na temu

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
*.adsl.static.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Primeri visokokvalitetne produkcije15.05.2007. u 14:44 - pre 206 meseci
Savo, ona tvoja PRVA pesma... snimak... "sređena Savina pesma" je melem za UŠI i priredio si mi VRLO lepe trenutke, a posebno jer VOLEM bluz i lepu akustaru!!!

Dalje, idemo redom... ali POŠTENO:

Citat:
Preslušao sam više puta numeru koju je postavio ton_majstor 06_-_My_Song_VS_Your_Song.mp3 i moj rezime bi bio isti kao i prvo slušanje: zvuči lepo i atraktivno, uostalom svi snimci koji su urađeni u svetloj boji obično zvuče dobro na prvo slušanje.


Svetlo = moderno... tako da mi je svejedno milo oko srca.

Citat:
Posebno bih pohvalio jako sladak i lep glas pevačice koja pri tom i dobro peva.


Ivana (snajka) i ja te pozdravljamo za komentar! Ona inače peva bluz (Lady sings the Blues), tj. malko bega u intonaciji, na šta se ja ložim najstrašnije... a to sam i dobio!

Elem, uvek možemo upreti prst u nečiju interpretaciju, ali je "stati, opstati i na STRAŠNOM mestu postojati" najčešći problem u Srbiji.
Tehnički, to je RODA K2, ubodena u Symetrix 601 i sa lepom dozom SONY Oxford Dynamics i EQ, te.. eto nas! Reverb je Glaceverb, free plagin iz TOP-tema na ovom forumu!

Citat:
Ipak, jednu stvar ne mogu da prećutim a da ne iskritikujem, a to je gitarista. Žao mi je ako si ti svirao gitaru, ali to sviranje je naivno i kućno.


Ja NISAM muzičar, po definiciji! Samim tim, lakše mi je kada vidim ovaj komentar. Gitaru je svirao (igrom slučaja) naš kolega, ovdašnji admin http://www.elitesecurity.org/korisnik/profil/random, pa ti vidi njemu se žali.

Usput, to je IZEDITOVANO do besvesti i nazad, tako da od njegove primarne svirke nema ni jednog "analognog" traga. Ovo nije opravdanje njemu, ovo je i moja zamerka celoj pesmi.

Pozdrav!

 
Odgovor na temu

kelja

Član broj: 70429
Poruke: 1416
77.46.226.*



+35 Profil

icon Re: Primeri visokokvalitetne produkcije15.05.2007. u 15:23 - pre 206 meseci
Citat:
Sava: E dobro, evo ovako, prvo moj snimak. Gitara je slovenačka Melodija Mengeš, ali jedan slabo poznat model iz poslednje relativno kvalitetne ere ove firme i sa gornjom pločom od punog drveta. Jeste, tačno je da je snimak propušten kroz Sound Forge i da je dodato nešto reverba i ekvalizacije. Ovo sam jednostavno morao da uradim jer su žice na gitari bile vrlo stare i iz tri različita kompleta pa je zvuk bio tup i morao je malo da se oživi. Kompresora nema. Ovo nikada nisam taijo i kada sam objavljivao ove namenske snimke to sam i napisao. Snimano je u sobi, mikrofon je bio dobar Rode Švarc i ležao je na jastuku kreveta, kartica je Luna, kao što rekoh lagana dorada u Sound Forge.


Melodija Menges?!?

Ne mogu da verujem!!!
Stvarno zvuci sjajno!!!

I nema kompresora???Bas nimalo???Ok!

Zakleo bih se da je(u drugoj pesmi narocito)prisutno barem malko kompresije...Ali,kad kazes da nema-ok!

Nazalost, ne mogu da postavim nista od Orthodocs Celts-a online(iz razumljivih razloga)...lako ces to naci ;-)

I da, potpuno razumem i nase bluesere i ostale koji pevaju na (makar i losem) engleskom.
Jednostavno-jezik je pevljiviji ,melodicniji , vokali(samoglasnici) su lepse rasporedjeni(a i vise ih ima) i jednostavno, koliko god to nekima zvucalo cudno, lakse je napraviti melodiju na engleskom....

 
Odgovor na temu

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Primeri visokokvalitetne produkcije15.05.2007. u 16:50 - pre 206 meseci
@kelja
Melodija Menges?!?

Ne mogu da verujem!!!
Stvarno zvuci sjajno!!!
----
Hvala, dobio sam vec pohvale prilikom ranijih prezentacija. Jeste Melodija i jako je dobra sa nesto lošijim vratom koji je i dosta dubok, cela gitara je relativno tvrda. Ja sam taj vrat podesio, napravio od prirodne koske nut i donju kobilicu čime je gitara dobila na čistoći i sustainu. Takođe sam odabrao Daddario EXP coated žice čime je u odnosu na phospor bronzu gitara još malo izgubila u basovima, ali dodatno dobila u kristalnosti, a dobar zvuk se zadržava i posle više meseci korišćenja žica. Svirao sam skupe Gibson i Alvarez gitare i ova moja se nije postidela pred njima. Naravno nije vrhunska, ali je vrlo
upotrebljiva do te mere da je moguće odraditi i neka snimanja sa njom. Još da dodam da je snimano prošlog leta na 35 stepeni, a za one koji ne znaju akustična gitara najbolje zvuči po nekom muljavom kišnom vremenu i tada je treba snimati, a ne na tropskim vrućinama. Ovo sve pišem kako bi možda neko dobio ideju kako da unapredi svoju gitaru.

Zadovoljan sam onom blues improvizacijom, drugim snimkom tehnički baš i nisam. Prvi snimak je trebalo da pokaže kako gitara zvuči kao solo instrument, a drugi kao ritam. Previše je efekata na drugom snimku, ali to više ne mogu da ispravim jer sam posle havarije harda izgubio originalne trke Cubasea sa kojim je snimano.
 
Odgovor na temu

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Primeri visokokvalitetne produkcije15.05.2007. u 16:52 - pre 206 meseci
@ton_majstor
Ivana (snajka) i ja te pozdravljamo za komentar! Ona inače peva bluz (Lady sings the Blues), tj. malko bega u intonaciji, na šta se ja ložim najstrašnije... a to sam i dobio!
----
Dama je super i zaslužila je bolju muzičku podlogu. Ako ima dovoljno tog materijala možda bi mogli da se povežete sa nekim dobrim muzičarima i napravite odličan CD. Evo u subotu (19. maj) Zona B svira u Domu omladine Beograda pa bi možda dama mogla nešto i da otpeva sa njima, a istovremeno bi mogao da čujes kako zvuče uživo pa uporediš sa onim što sam napisao.
 
Odgovor na temu

kelja

Član broj: 70429
Poruke: 1416
77.46.226.*



+35 Profil

icon Re: Primeri visokokvalitetne produkcije15.05.2007. u 18:01 - pre 206 meseci
Kad smo vec kod snimanja akustare...
evo i linka do jednog mog rada iz 2004. godine...(eh, samo kad bih imao ponovo vremena da se vratim carima home recordinga)To je demo za jednu pesmu moga benda(pesma je kasnije dobila mnogo ozbiljnije studijsko oblicje-bez akustare,doduse).Stavio sam samo prvih 30 sekundi(vokalom nisam zadovoljan!)

http://www.fileden.com/files/2007/5/15/1081227/mymind_demo.mp3

Oprema:(spoj shita i kvaliteta)
Dayon- najbolja akusticna gitara koju sam ikad svirao
AKG-kondenzatorski(ne znam tacno model)
SB live 5.1
Behringer mixeta(16 kanala,nesto skuplji model)

Softver:
Fruity Loops(debilni zvuk 'basa' i ritam(svaki kanal zasebno izvezen)
Sound forge za editovanje i hm...'mastering'
Cubase- mixanje

Zaboravih da pomenem-prostor!Izrazito neprilagodjen i nezgodan za snimanje(poluprazna,obicna soba,4x4,najvise se to cuje na vokalima)


 
Odgovor na temu

namiguShin

Član broj: 100157
Poruke: 16
77.46.246.*



Profil

icon [OT] Re: Primeri visokokvalitetne produkcije15.05.2007. u 18:08 - pre 206 meseci
Citat:
Sava:...napravio od prirodne koske nut i donju kobilicu čime je gitara dobila na čistoći i sustainu. ..
...Ovo sve pišem kako bi možda neko dobio ideju kako da unapredi svoju gitaru...


Evo na primer ja... :) Možda da napraviš poseban tred o tome kako si napravio kobilice od koske? Od koje koske, šta si koristio od alata, tips end triks? :) To bi bilo lepo... ;)
 
Odgovor na temu

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483
Via: [es] mailing liste



+326 Profil

icon Re: Primeri visokokvalitetne produkcije16.05.2007. u 08:05 - pre 206 meseci
Nije problem, napisacu kratak tekst o izradi koske, zapravo vec sam pisao na
nekim forumima pa cu da potrazim i uradim copy/paste. Ne znam jedino da li
je ovo prava rubrika.
 
Odgovor na temu

acaradio
Aleksandar
Batajnica

Član broj: 42245
Poruke: 1780
217.24.18.*



+30 Profil

icon Re: Primeri visokokvalitetne produkcije16.05.2007. u 08:14 - pre 206 meseci
Citat:
Sava: Ne znam jedino da li je ovo prava rubrika.

Samo napred....ovde na forumu ne pricamo samo o procesu snimanju i produkcije, vec i o instrumentima i svemu ostalom sto je potrebno za stvaranje muzike.
Ali otvori kao novu temu, da ne bismo mesali sa diskusijom o primerima HQ produkcije.

 
Odgovor na temu

[es] :: Muzička produkcija :: Primeri visokokvalitetne produkcije

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7130 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.