Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

bezbolno instaliranje mail linux servera i prelazak na isti

[es] :: Linux/UNIX serveri i servisi :: bezbolno instaliranje mail linux servera i prelazak na isti

[ Pregleda: 3456 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

aldabic
Serbia

Član broj: 18240
Poruke: 98
*.tuzbank.ba.



Profil

icon bezbolno instaliranje mail linux servera i prelazak na isti07.05.2007. u 14:49 - pre 205 meseci
Pozdrav svima!

Znam da ima gomila tema na forumu na kojima mogu naci dosta odgovora na ovu temu.
Problem je kljucna rec "Bezbolno"..

Treba da postavim mail server u firmi, na racunaru koji ima fixnu IP adresu na jednoj kartici (stalno na net-u), lokalni IP na drugoj. Ujedno je i ovaj racunar "veza" ka internetu za ostale racunare u lok. mrezi. (Na njemu se vrti RHEL ES 4). Postu za sada primamo preko hosting provajdera, kod koga imamo web prezentaciju.

Ja bih instalirao mail server, tako da svi zaposleni primaju i salju mailove na svojim racunarima, ali i da mogu sa drugih racunara (na terenu) da pregledaju i salju mailove (web pristup).

Posto nisam bash vest u instaliranju linux mail servera, zadrzao bih koriscenje starih mailova (nacina slanja i primanja preko host provajdera) dok ne osposobim lokalni mal server.

Najzad, pitanje je : Sta treba da uradim da najpre dobro istestiram ovaj mail server, pa da naknadno prebacim i zvanicni mail na svoj racunar (MX records, ako sam dobro razumeo, na DNS-u).

Mail na koji zaposleni trebaju primati/slati poruke su tipa [email protected].
Da li ce u periodu testiranja mail bio u obliku [email protected] gde su x-ovi fixna IP adresa? Ovo je sasvim OK, samo sta treba uraditi?

Dobro bi dosao i savet koje sve programe trebam instalirati/pokrenuti za ove potrebe, da bude pouzdano.Racunar bi bio stalno na net-u, ali uz mogucnost da, ukoliko Net ne radi, mailovi stoje u nekakvom redu cekanja, dok ne proradi net.



Unapred se izvinjavam sto po stoti put pokrecem slicnu temu, ali mi se cini da nisam nasao pravi odgovor na postojecim temama.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: bezbolno instaliranje mail linux servera i prelazak na isti07.05.2007. u 15:05 - pre 205 meseci
Probaj SME server. Lako se instalira a ima uglavnom sve sto treba.
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.maksnet.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: bezbolno instaliranje mail linux servera i prelazak na isti07.05.2007. u 16:34 - pre 205 meseci
Ovo:
Citat:
Sta treba da uradim da najpre dobro istestiram ovaj mail server, pa da naknadno prebacim i zvanicni mail na svoj racunar (MX records, ako sam dobro razumeo, na DNS-u).

i ovo:
Citat:
ukoliko Net ne radi, mailovi stoje u nekakvom redu cekanja, dok ne proradi net.

ne ide zajedno...
Ali, zato mozes da pustis da se mail i dalje za ceo domen isporucuje tvoj provajderu (ili onome ko ti hostuje sajt), a ti onda pomocu fetchmaila da skines sav mail i isporucis ga lokalnim korisnicima.

U svakom slucaju, vec se dosta pricalo o mail serverima ovde. Na CentOSu sve imas out-of-box, tako da treba da bude isto i na tom RHELu.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Član broj: 10261
Poruke: 2800
*.ptt.yu.

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: bezbolno instaliranje mail linux servera i prelazak na isti07.05.2007. u 17:23 - pre 205 meseci
• Platis nekom ko zna
• Testiraj na nekoj drugoj masini/subnetu
http://www.howtoforge.com/perfect_setup_centos_4.4
Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: bezbolno instaliranje mail linux servera i prelazak na isti07.05.2007. u 18:26 - pre 205 meseci
Citat:
VRider: Ovo:

ne ide zajedno...
Ali, zato mozes da pustis da se mail i dalje za ceo domen isporucuje tvoj provajderu (ili onome ko ti hostuje sajt), a ti onda pomocu fetchmaila da skines sav mail i isporucis ga lokalnim korisnicima.

Sto ne ide. Dogovori se sa provajderom da mu on forwarduje SMTP-om, stavi da je on MX 10 a ISP MX 20, i to radi. To tako i treba da radi, zato imas tezine za MX-ove.

Citat:
blood: • Platis nekom ko zna

Ovo zvuci kao prilicno dobar predlog :).
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.adsl.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: bezbolno instaliranje mail linux servera i prelazak na isti07.05.2007. u 18:31 - pre 205 meseci
@VRider
Kako misliš da to dvoje ne mogu zajedno?
Nek njegov server bude primarni MX a kod provajdera nek drži sekundarni. U slučaju da je njegov server down pošta ide na sekundarni koji će sve da proslijedi opet primarnom čim on bude dostupan.
Ili sam ja nešto pogrešno shvatio?
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.adsl.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: bezbolno instaliranje mail linux servera i prelazak na isti07.05.2007. u 18:32 - pre 205 meseci
Pih, preteknu me nkrgovic :)
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.maksnet.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: bezbolno instaliranje mail linux servera i prelazak na isti07.05.2007. u 21:24 - pre 205 meseci
Mislio sam da je hteo nesto sasvim drugo... Da mailovi cekaju kod posiljaoca dok njegov server ne bude opet dostupan... Sto kaze Nirvana, Nevermind.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

aldabic
Serbia

Član broj: 18240
Poruke: 98
*.tuzbank.ba.



Profil

icon Re: bezbolno instaliranje mail linux servera i prelazak na isti08.05.2007. u 08:19 - pre 205 meseci
Tyler Durden: Jes, ovaj, to sam hteo, hvala na savetu, zvuci logicno!

blood: Hvala, probacu sa linkom, btw, koliko kosta?

broker: Hvala na linku, poceo sam da skidam SME (ima 475MB, bice da je nesto dobro)..

Ziveli !
 
Odgovor na temu

misk0
.: Lugano :. _.: CH :.

SuperModerator
Član broj: 634
Poruke: 2824
*.adsl.ticino.com.

ICQ: 46802502


+49 Profil

icon Re: bezbolno instaliranje mail linux servera i prelazak na isti11.05.2007. u 17:13 - pre 205 meseci
Citat:
VRider: Da mailovi cekaju kod posiljaoca dok njegov server ne bude opet dostupan... Sto kaze Nirvana, Nevermind. :)



Koliko ja znam to i jeste tako, bar 24h a koliko sam uocio 3 dana je default period (nekoliko servera koje sam instalirao) koliko mail server koji salje postu ceka (drzi mail u queue) primaocev mail server da mu isporuci postu.

:: Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku ::
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.adsl.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: bezbolno instaliranje mail linux servera i prelazak na isti11.05.2007. u 19:25 - pre 205 meseci
U Postfixu je npr. to 5 dana. Naravno, moze da se promjeni taj parametar...
Uglavnom, mislim da svaki "znacajniji" mail server drzi postu u queue-u bar jedan dan i pokusava da je isporuci.
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

aldabic
Serbia

Član broj: 18240
Poruke: 98
*.tuzbank.ba.



Profil

icon Re: bezbolno instaliranje mail linux servera i prelazak na isti21.05.2007. u 14:39 - pre 205 meseci
SME je, kako mi se cini, distribucija Linuxa, ne softver koji mogu da instaliram na moj Red Hat Enterprise 4.
Jesam li u pravu?
 
Odgovor na temu

caiser

Član broj: 4677
Poruke: 2462
*.karneval.cz.

ICQ: 162962030


Profil

icon Re: bezbolno instaliranje mail linux servera i prelazak na isti21.05.2007. u 21:08 - pre 205 meseci
Citat:
misk0: Koliko ja znam to i jeste tako, bar 24h a koliko sam uocio 3 dana je default period


RFC preporucuje period od 4-5 dana koliko bi mailovi trebalo da se cuva u queue-u. U praksi se taj broj obicno krece oko 4 dana.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux/UNIX serveri i servisi :: bezbolno instaliranje mail linux servera i prelazak na isti

[ Pregleda: 3456 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.