Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kombinacija Sata2 i ATA diska, na koji instalirati OS?

[es] :: Storage :: Kombinacija Sata2 i ATA diska, na koji instalirati OS?

[ Pregleda: 3291 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

DjeneralSM
Sremska Mitrovica

Član broj: 121937
Poruke: 10
77.239.64.*



Profil

icon Kombinacija Sata2 i ATA diska, na koji instalirati OS?06.05.2007. u 10:05 - pre 206 meseci
Logika govori da bi OS trebao da ide na SATA2 (novi ganc) a resto na ATA (stari maxtor na 250gb)...

Da li se tu radi samo o brzini ili izbor HDD za OS (XP ili VISTA) ima veze sa pouzdanoscu, kvalitetom rada i slicno...

Kakva su vam iskustva, sta predlazete?
 
Odgovor na temu

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
*.adsl-1.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Kombinacija Sata2 i ATA diska, na koji instalirati OS?06.05.2007. u 10:38 - pre 206 meseci
SATA HD je BRŽI od ATA hard-diska. Otprilike, barem za trećinu. Nekada i 50% brži.

Dalje zaključke izvlači sam. Taj "stari" Maxtor od 250 Gb se "ubio" za multimediju i arhiviranje, ako mu je verovati...
 
Odgovor na temu

Nenad Vranjanac
nbg

Član broj: 36176
Poruke: 2840
*.adsl.beotel.net.



+3 Profil

icon Re: Kombinacija Sata2 i ATA diska, na koji instalirati OS?06.05.2007. u 12:11 - pre 206 meseci
logika kaze, ali u praksi nije tako. po mom iskustvu svi diskovi: ata, sata itd postizu 55-75MB/s, i to ISKLJUCIVO zavisi od kvaliteta mehanike; a donekle i od kapaciteta (kod vecih diskova brzina opada i na 35)

dobra stvar je ako sata disk podrzava ncq, onda ne moras da vodis racuna o defragmentaciji.
kad imaš samo čekić, sve ti liči na eksere
postoje dve vrste ljudi: oni koji dele ljude na dve vrste i oni koji to ne cine
 
Odgovor na temu

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
*.adsl-1.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Kombinacija Sata2 i ATA diska, na koji instalirati OS?06.05.2007. u 18:02 - pre 206 meseci
U kojoj to dimenziji, Nenade? 55-75??? Megabajta u sekundi? Uje... to je u teoriji valjda?

Najveće brzine koje sam lično postizao u kopiranju VEEELIKIH fajlova između dva SATA II diska je oko 55 MB/s! I to u peakovima!

Na IDE mi nikada nije uspelo da ozbiljno pređem 30 MB/s (na čistom, defragmentiranom disku)... ako je to svima vama drugima luk i voda, prosvetlite me!
 
Odgovor na temu

Nenad Vranjanac
nbg

Član broj: 36176
Poruke: 2840
*.adsl.beotel.net.



+3 Profil

icon Re: Kombinacija Sata2 i ATA diska, na koji instalirati OS?06.05.2007. u 19:23 - pre 206 meseci
da, to nisam napomenuo, to su peak vrednosti za testove, i to samo za pocetne delove hdd-a
naravno da su prave vrednosti daleko nize, nego sam stavio ovako samo poredjenja radi. poenta je da su peak vrednosti i jednih i drugih skoro duplo manje od ata133 standarda, tako da razlika ako i postoji nije do standarda, vec eventualno razlike u mehanici.
dosad sam koristio sata i ata diskove, ali iskljucivo maxtor, nikakvu razliku u brzini nisam uocio, onako odokativno bih rekao da i jedni i drugi idu na oko 30MB/S prosecno
kad imaš samo čekić, sve ti liči na eksere
postoje dve vrste ljudi: oni koji dele ljude na dve vrste i oni koji to ne cine
 
Odgovor na temu

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
*.adsl-1.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Kombinacija Sata2 i ATA diska, na koji instalirati OS?06.05.2007. u 19:34 - pre 206 meseci
Idemo polako u offtopic, ali da ti kažem da mi je average između dva IDE oko 25-30, dok je kod SATA obavezno iznad 35...

Svejedno, moraće sam da odluči.
 
Odgovor na temu

DjeneralSM
Sremska Mitrovica

Član broj: 121937
Poruke: 10
212.62.44.*



Profil

icon Re: Kombinacija Sata2 i ATA diska, na koji instalirati OS?07.05.2007. u 22:30 - pre 206 meseci
Hvala svima na trudu i odvojenom vremenu....
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Kombinacija Sata2 i ATA diska, na koji instalirati OS?08.05.2007. u 15:27 - pre 206 meseci
@ton_majstor
Imam ja disk (Maxtor 60GB ATA), koji leti sa 65-67 MB/s, verovao ili ne. To važi kad je prazan, a kasnije se usporava, kako se disk puni (inače je u reku, pa je često prazan). Kontroler je Promise Fasttrack ATA133 (RAID) na MSI K7T Turbo ploči i Athlon XP1800+ (palomino) CPU i 1GB RAM-a. Druge mašine (A64 3000+ postižu manje, pa je očigledno da ovu brzinu ne treba povezivati sa konfiguracijom).

Inače, to najviše zavisi od kontrolera, a nekada su i procesori kumovali dobrim performansama na kontroleru (Cyrix procesori su bili tradicionalno najbolji na ovom polju). Ja na SATA diskovima imam konstantnih 40-45MB/s, dok na ATA RAID-u postiže čitavih 80-85, kada je polovično popunjen (opet na onoj konfiguraciji, pomenutoj gore).

Tako da, eto, moguće je. Nažalost, konfiguracije su, kao i ljudi, prilično ćudljive, pa na nekim svojim mašinama ne mogu da postignem ni polovinu toga, iako koristim iste primerke diskova. I još gore, sve novije mašine koje imam, sa još novijim, "boljim" i većim diskovima su po ovom pitanju znatno sporije.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
*.adsl-1.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Kombinacija Sata2 i ATA diska, na koji instalirati OS?08.05.2007. u 17:58 - pre 206 meseci
Hehehe... kolega, ličimo na klince koji se puvaju ćaletovim kolima, a sami nemamo ni dozvole.

Imam u ateljeu 2 x SATA2 WD od 160 GB u RAID konfiguraciji, i te velike brzine sam VIDEO! (tatin auto)

Nažalost, u svakodnevnom radu, na drugim konfiguracijama... 40-45 MB (SATA) (moj trotinet).

Mada... MALO li je?
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Kombinacija Sata2 i ATA diska, na koji instalirati OS?08.05.2007. u 18:31 - pre 206 meseci
Hehe, pa nije malo, naravno! Posebno ako imamo u vidu koliko su danas diskovi jeftini.

Ipak, nervira činjenica da isti diskovi na različitim konfiguracijama postižu različite rezultate, a još više nervira kada isti diskovi isto to čine i na sličnim konfiguracijama.

Ja ni na konfiguracijama starim mesec dana ne mogu da ponovim ono što postižem sa tim palominom! To je sramota te kukavne industrije.

ATA, SATA, SATA2, virtuelni, digitalni, a brzine ni prinete deklarisanim. Smešno je da SATA2 norminalno dostiže jedino ATA33, a "na mišiće" ČAK i ATA66. Al' važno da se frljaju tim fantomskim ciframa... 150, 300 itd. Ja sam se već psihološki pripremio da dočekam SATA3 sa najmanje 600MB/s. Pošto se stalno nešto "kao" duplira, računam da je ovo logičan sled. A već je i proteklo "previše" vremena od pojave SATA2...

Pozdrav
 
Odgovor na temu

[es] :: Storage :: Kombinacija Sata2 i ATA diska, na koji instalirati OS?

[ Pregleda: 3291 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.