Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pocetak jednog projekta

[es] :: GameDev - Razvoj Igara :: Pocetak jednog projekta

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9676 | Odgovora: 33 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Drolja
Aleksandar Kordic
Beograd, Mirijevo

Član broj: 87897
Poruke: 17
*.adsl-3.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Pocetak jednog projekta01.11.2007. u 19:16 - pre 199 meseci
Kada smo postavljali objekte gledali smo da svi stanu u pogled kamere a ne zbog estetike. Inace Dimke je sa nama u timu i svi modeli koji se vide su njegovi.

Inace do sada smo dodali i view frustum culling, drawing distance, i sve potrebne testove intersekcije. nazalost nemogu da pokazem screenshot-ove fizike na delu.
 
Odgovor na temu

Filip Strugar
Filip Strugar
UK

Član broj: 9871
Poruke: 383
..nge86-135.btcentralplus.com.



+1 Profil

icon Re: Pocetak jednog projekta01.11.2007. u 19:57 - pre 199 meseci
Hej, sta koristite/planirate za fiziku? :)
 
Odgovor na temu

Drolja
Aleksandar Kordic
Beograd, Mirijevo

Član broj: 87897
Poruke: 17
*.adsl-3.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Pocetak jednog projekta01.11.2007. u 20:28 - pre 199 meseci
Koristimo CodeRealms engine, koji sami pisemo ;)
Planiramo da napisemo medjusobnu interakciju objekata i objekata sa terenom. Trenutno mozgam resavanje sudara posto su napisani neki testovi kolizije. Toliko o opstim planovima pa pitaj za nesto konkretno.
Otvorio sam temu na podforumu Fizika povodom sudara, prikljuci se.
poz.
 
Odgovor na temu

Filip Strugar
Filip Strugar
UK

Član broj: 9871
Poruke: 383
..nge86-135.btcentralplus.com.



+1 Profil

icon Re: Pocetak jednog projekta01.11.2007. u 22:14 - pre 199 meseci
Procitao sam tvoju poruku u podforumu Fizika - i primetio bih jednu stvar: stvari koje pokusate da resite su prezvakane vec hiljadu puta, a kretati od nule je pomalo besmisleno (i nece vas nigde dovesti) - vise cete nauciti i mnogo brze napredovati ako makar pocnete od toga da gledate neku vec postojecu implementaciju.

ODE biblioteka je mozda najbolje mesto za pocetak - pravi izbor ako zelite da naucite i vidite kako sve to radi 'iznutra' (source je dostupan).
http://www.ode.org/

Ageia SDK je takodje potpuno besplatna za PC komercijalnu upotrebu, i mnogo mocnija (stabilnija, brza, funkcionalnija) od ODE-a - samo je zatvorena (mozda losiji izbor za vas zbog toga, jer ne mozete da tacno vidite kako sta i zbog cega se desava).

Ima i raznoraznih drugih biblioteka - manje kompletnih od ODE-a - ako vam se cini da je on previse komplikovan, mozda mozete naci nesto jos jednostavnije. Ja sam nekada davno koristio (takodje besplatnu) biblioteku koja ide uz FastCar fiziku za simulaciju vozila - 'Free multy-body package' - to je par klasa za CD/RigidBody. (http://www.oxforddynamics.co.uk/download.htm)

Takodje, moj predlog na racun ovoga:
Citat:
Drolja: Kako najbolje resiti ovu situaciju. Telo je predstavljeno preko niza trouglova koji cine zatvoreni prostor. Imamo test koji pronalazi koji su se trouglovi presekli.
Moja zamisao je da nekako izracunamo dubinu prodora jednog tela u drugo i onda da pomerimo oba tela za tu duzinu i tako dobijemo situaciju u kojoj su ta dva tela u dodiru. Medjutim nemam ideju kako sracunati dubinu prodora, ni na koji nacin jedno telo utice na drugo prilikom sudara - tj. kako ih razdvojiti. Posto tela nisu pravilna geometrijska tela problem je jos slozeniji.

Za pocetak, ako boga znate, nemojte da koristite mesh-mesh collision detection. Uprostite vasa vozila sa par box-ova i sfera, to je sve sto vam treba. Mesh vam eventualno moze trebati za staticnu geometriju.
Ostatak prepustite ODE-u.

To (uprosceno) izgleda ovako: Postavis objekte u ODE scenu, namestis im parametre (pozicija/rotacija, masa, oblik, itd). Onda za svaki frame das ODE-u promenu vremena od prethonog frame-a, i onda on sam uradi sledece :
- izracuna novu brzinu/ugaonu brzinu svakog tela u zavisnosti od spoljnih uticaja i parametara (gravitacija, sile kojom utices, etc);
- pomeri/rotira tela u zavisnosti od njihovih brzina/ugaonih brzina
- proveri postojanje sudara i razresi sudare (ovo je i najkomplikovaniji deo, za koji ni nema potpuno savrsenih resenja).
Onda pokupis nove pozicije/rotacije i koristis ih za rendering!

Ako budes (budete) imao neka pitanja na tu temu, please pitaj ovde, posto je ipak vise GameDev-related :)
 
Odgovor na temu

StefanJer91
Stefan Jeremic
Beograd

Član broj: 121923
Poruke: 160
*.kalik.info.



Profil

icon Re: Pocetak jednog projekta01.11.2007. u 22:49 - pre 199 meseci
Dobar je ode, istrazujem ga vec neko vreme mada sam cuo da ima problema kada se teziste ne nalazi na sredini objekta... Ja jos nameravam da radim 2d pa u tu svrhu za fiziku koristim chipmunk http://wiki.slembcke.net/main/published/Chipmunk. Btw, cuo sam da je bullet physic library dosta dobar, ali ga jos nisam isprobao. Evo link pa pogledaj ako te zanima http://sourceforge.net/projects/bullet
The earth teaches us more about ourselves than all the books. Because it resists us. Man discovers himself when he measures himself against the obstacle.
 
Odgovor na temu

Filip Strugar
Filip Strugar
UK

Član broj: 9871
Poruke: 383
..nge86-135.btcentralplus.com.



+1 Profil

icon Re: Pocetak jednog projekta02.11.2007. u 00:04 - pre 199 meseci
Citat:
StefanJer91: Dobar je ode, istrazujem ga vec neko vreme mada sam cuo da ima problema kada se teziste ne nalazi na sredini objekta...

To zvuci kao neki rekla-kazala trac, ne bih ga bas uzeo za ozbiljno. Ima ODE razne probleme, ali je vec jako dugo tu.

Citat:
StefanJer91Ja jos nameravam da radim 2d pa u tu svrhu za fiziku koristim chipmunk http://wiki.slembcke.net/main/published/Chipmunk. Btw, cuo sam da je bullet physic library dosta dobar, ali ga jos nisam isprobao. Evo link pa pogledaj ako te zanima http://sourceforge.net/projects/bullet

E da, bullet! To sam potpuno zaboravio! Mozda je to i najbolje za pocetak, bio je mnogo manji i cistiji od ODE-a koliko se secam, a sad vidim da je bas popunjen sto se featurea tice! Ne mogu sad da se setim, ali kao da mi se cini da je taj lik sto radi Bullet pre radio u Havok-u (sto je, kontam, dobra stvar).

A ovaj Chipmunk izgleda lepo, onih par videa su SUPER :)
 
Odgovor na temu

dimke
Pancevo

Član broj: 48810
Poruke: 165
195.252.78.*



Profil

icon Re: Pocetak jednog projekta02.11.2007. u 10:45 - pre 199 meseci
@Bkaradzic-to je bila shala :)
Che se potrudimo.
poz
Edit poly je moj dobar drugar...
 
Odgovor na temu

totoro1

Član broj: 163659
Poruke: 1
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Pocetak jednog projekta21.11.2007. u 00:48 - pre 199 meseci
Da li su ti jos potrebni programeri , ja sam zainteresovan ?
 
Odgovor na temu

Uki_3D
Uros Vasiljevic
Code Realms
Beograd

Član broj: 74780
Poruke: 27
*.adsl-3.sezampro.yu.

ICQ: 276775034
Sajt: www.coderealms.com


Profil

icon Re: Pocetak jednog projekta21.11.2007. u 18:36 - pre 199 meseci
Citat:
totoro1: Da li su ti jos potrebni programeri , ja sam zainteresovan ?


Ljudi su uvek potrebni. Posalji mail na [email protected] pa cemo se dogovoriti. Poz
 
Odgovor na temu

markozelenovic
Kratovo

Član broj: 152567
Poruke: 231



Profil

icon Re: Pocetak jednog projekta09.04.2008. u 22:29 - pre 194 meseci
I tako od toga ne bi nista .
 
Odgovor na temu

Uki_3D
Uros Vasiljevic
Code Realms
Beograd

Član broj: 74780
Poruke: 27
*.adsl-a-1.sezampro.yu.

ICQ: 276775034
Sajt: www.coderealms.com


Profil

icon Re: Pocetak jednog projekta10.04.2008. u 15:26 - pre 194 meseci
Citat:
markozelenovic: I tako od toga ne bi nista .


Ne znam na sta konkretno mislis. Projekat super napreduje samo sto nismo nista postovali ovde ako mislis na projekat. Sto se ljudi tice, niko se nije javio na ovaj mail sto sam dao tako da od toga nema nista, ali projekat ide super.
 
Odgovor na temu

Drolja
Aleksandar Kordic
Beograd, Mirijevo

Član broj: 87897
Poruke: 17
*.beogrid.net.



Profil

icon Re: Pocetak jednog projekta10.04.2008. u 15:31 - pre 194 meseci
Citat:
markozelenovic: I tako od toga ne bi nista .

Svasta-nesto je ispalo iz ovog dogovora. Mozda smo malo zapostavili ovu temu, evo sta se josh rodilo :

Postoji hiararhija mesh-eva od najdetaljnijeg do najvise osiromasenog. ovaj drugi je za proracune fizike.
Kolizija/sudar objekata je napisan. Test bounding box-ova pa onda mesh-mesh.
Uradjen je citav mehanizam za 'event'e/dogadjaje.
Povezani gameplay - fizika - zvuk.
uradjen viewing frustrum optimizacija za grafiku.
Objekat moze da se zakaci na drugi, kao recimo top na helikopter ....

Tako da Markozelenovicu pogresio si :)

pozdrav.
 
Odgovor na temu

markozelenovic
Kratovo

Član broj: 152567
Poruke: 231



Profil

icon Re: Pocetak jednog projekta10.04.2008. u 17:23 - pre 194 meseci
nisam mislio nista lose
 
Odgovor na temu

Wasil

Član broj: 193523
Poruke: 13
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Pocetak jednog projekta26.04.2009. u 23:03 - pre 181 meseci
I kako napreduje projekat ? Kad cemo moci da igramo ;)
 
Odgovor na temu

[es] :: GameDev - Razvoj Igara :: Pocetak jednog projekta

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9676 | Odgovora: 33 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.