Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Paradox o brzini svetlosti ili ne?

[es] :: Fizika :: Paradox o brzini svetlosti ili ne?

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 11316 | Odgovora: 43 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2789 Profil

icon Re: Paradox o brzini svetlosti ili ne?17.05.2007. u 18:36 - pre 205 meseci
Napominjem da u prošlom primeru brzine mogu imati bilo isti, bilo suprotan smer, ali da je pretpostavka o njihovoj kolinearnosti bitna.
Citat:
gluepower: Upravo tako. Mene sto buni kod tih formula je ovo. Kao da tvrdite da najveci moguci broj koji postoji je 100 i ne moze postojati veci broj od tog broja.

To STR ne tvrdi. Možeš komotno zamisliti tačku koja se u razmatranom referentnom sistemu kreće kojom god hoćeš brzinom. No, STR tvrdi da ukoliko čestica sa masom u jednom trenutku ima brzinu manju od c u nekom referentnom sistemu, zauvek će imati brzinu manju od c u tom sistemu, kao i svim sistemima koji se ne kreću u odnosu na taj sistem brzinom c ili većom. Zapravo, STR nema ni aparat za povezivanje sistema koji bi se kretali uzajamno brzinom c ili većoom. Što se tiče ubrzavanja čestice do brzine c, STR tvrdi da je za to potrebno uložiti beskonačnu energiju.
Citat:
gluepower: ako je predmet A udaljen od predmeta B = 299 792 458 metara
te predmet A krene "brzinom svjetlosti" prema predmetu B koji miruje na cilj ce doci za jednu sekundu. ispravno?
E sad me interesuje sta ce se desiti ako predmet B krene njemu u susret istom brzinom. Znaci moje laicko razmisljanje je da ce se oni sresti na pola puta u roku pola sekunde.

Sve što si napisao se odnosi na neki sistem referencije. Jedino tako ima smisla govoriti o pojmovima razdaljine, vremena, vrzine itd. Ako si sve razmatrao u istom referentnom sistemu, onda je sve baš tako kako si napisao.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Paradox o brzini svetlosti ili ne?17.05.2007. u 19:34 - pre 205 meseci
Zapravo, ono sto mene interesuje je odakle ove dve formule.


Sve ono dalje je ok.

Moze i link, ne moras sve pisati.
 
Odgovor na temu

Fitopatolog
Dušan Marjanov
Novi Sad

Član broj: 90936
Poruke: 683
77.46.229.*



+3 Profil

icon Re: Paradox o brzini svetlosti ili ne?17.05.2007. u 22:23 - pre 205 meseci
Pomenute formule se izvode tako što se posmatra sferni front svetlosnog talasa u pokretnom i nepokretnom sistemu, pa se iz uslova da je brzina svetlosti konstantna u oba sistema traži da talasni front u oba sistema bude sfera (ako uhvatim malo vremena prekucaću čitavo izvođenje). Otuda oni kvadrati. Mada, kada bi se posmatrao RAVAN talasni front, formula bi (izvedena na isti način kao i za sferni front) bila sasvim drugačija... Da ne pominjem mnogo komplikovanije oblike talasnog fronta. Izvođenje se može naći u:

1. MEHANIKA (udžbenik fizike univerziteta u Berkliju - prevod), Charless Kittel, Walter D.Knight Malvin A. Ruderman, Tehnička knjiga Zagreb 1981, strane 189-190

kao i u:

2. OSNOVI FIZIKE 2, Dr Rudolf Kladnik, Državna založba Slovenije 1985., strane 213-214.
 
Odgovor na temu

lakicns
Neuposlen
bgd

Član broj: 304939
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Paradox o brzini svetlosti ili ne?10.07.2012. u 06:10 - pre 143 meseci
Brzina svetlosti opšinjava.Da li je dostižna...gledajući u sunce gledamo u oko 8 minuta u prošlost,tj u tom trenutku sunce se pomerilo ali svetlost putuje do zemlje toliko dugo.e sad.Kad bi čovek imao sposobnost da se pomeri prim.2 sec brže od svetla,upali upaljač i napravi korak brže od brzie svetla video bi sebe kako plai upaljač.Zemlja se vidi sa x udaljenosti,tj njen odsjaj koji putuje.prim.Ukiliko bi bili u stanju da se krećemo brže od svetlosti (fotoni nebi udarali u nas i objasjavali nas nego bi mi udarali u fotone koji su pre nas otišli i desilo bi se da smo obasjani sa suprotne strane od izvora svetla tj našeg sunca)i ukoliko bi se nekom većom brzinom udaljili jednu svetlosnu godinu sa SF teleskopom bi mogli da zumiramo i gledamo šta se dešavalo pre godinu dana na zemlji.Teorija,pošto je sijanje zemlje slabo.Ali paradoxalno,da se pomerimo 2012 sv.godina mogli bi da snimimo Hristovo raspeće.Pre 150 godina nije bilo struje sem u nekim prvim proračunima i experimentima...nebitno,a gde smo danas.Pre 20 godina tipkao sam u commodore 64, danas imamo džepne telefone koji su mini kompjuteri.CERN izvodi experimente i juri božiju česticu,Bozon...šta možemo da očekujemo za 100 godina.ili 200.Nikad nereci nikad samo možemo da zavidimo pokolenjima koja će da dožive neke stvari.Artur Klark je toliko jednostavnih ideja izneo i da se okrenu njima mešetari prave krize,ratove,podele,možda održavaju trku kao za atomsku bombu održavajući konkurenciju ali okrenuti se svemiru a ne bušenju zemlje mislim da je budućnost.Izgradnja modula na mesecu, u orbitama, skuplanje meteora bogatih raznim materijama, spremiti se za odbranu od neke iznenadne pretnje u vidu naleta većeg meteora mislim da bi to bila zdrava putanja razvoja i napretka....osvajanje svemira kao nekad Američke prerije.Onda bi došli patenti i projekti jedan za drugim.
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Paradox o brzini svetlosti ili ne?

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 11316 | Odgovora: 43 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.