Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Deja Vu

[es] :: Nauka :: Deja Vu

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 22052 | Odgovora: 74 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Divjak
Vladimir Divjak
Student

Član broj: 4783
Poruke: 535
*.zrenjanin.beotel.net



+1 Profil

icon Deja Vu15.07.2003. u 03:44 - pre 252 meseci
Interesuje me zasto dolazi do Deza Vu-a?
Da li moguce da nam se dva puta u zivotu dogodi nesto "potpuno" isto or is it just a glitch in a Matrix? :)
And don't be mad at me for crying for humanity,
call it pretensions but I got good intentions,
to keep my sanity, I'm hoping, fuck, there's gotta be
an answer to their strategies and their evil inventions... ~Looptroop
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.ihug.net



+3 Profil

icon Re: Deja Vu15.07.2003. u 05:35 - pre 252 meseci
to je najverovatnije glitch in a brain.
 
Odgovor na temu

Orkish
BG

Član broj: 12012
Poruke: 5
*.rcub.bg.ac.yu



Profil

icon Re: Deja Vu15.07.2003. u 12:37 - pre 252 meseci
Mislim da se desava najcesce kada je covek premoren ili pod stresom, i da ima neke veze sa ubacivanjem svezih utisaka direktno u dugotrajno pamcenje, umesto u kratkotrajno... Tako nesto :)
 
Odgovor na temu

preki
Prerad Bojan
Beograd

Član broj: 409
Poruke: 291
*.etf.bg.ac.yu



+1 Profil

icon Re: Deja Vu15.07.2003. u 15:00 - pre 252 meseci
Vidis, mene je Deja Vu odavno zainteresovao, pa sam ja malo kopao da nadjem sta je to u stvari, pa sam dosao do sledeceg zakljucka, koji je iako zvuci bezveze u stvari tacan. Naime:
U trenutku kada ti se ucini da si vec doziveo ili negde video ovo sto trenutno dozivljavas (popularni Deja Vu :o)) desava se sledece:
Nakratko izgubis vezu sa realnoscu, tj. misli ti odlutaju negde, odnosno zamislis se, ali je to dovoljno kratak trenutak da cesto ne mozes da osetis. Dok se to desava tvoja svest ne reaguje na spoljasnje desavanje, ali se ta desavanja prate podsvesno. Kada se vratis u "normalu", podsvest salje informacije nazad u svest. E, sad trik je u tome sto se sve to desava za jako kratko vreme i ti dobijas informacije o ovome sto se desava iz podsvesti i svesti istovremeno i "shvatas da si to vec negde video", zato sto se "secas" tog BAS TAKVOG dogadjaja, a u stvari si dobio informaciju o tome iz podsvesti.

E, ovo je bilo malo komplikovano, pa kome nije jasno neka pise ,cu ponovim. Pozz
"Black holes are where God divided by zero."
- Steven Wright
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12850



+4784 Profil

icon Re: Deja Vu15.07.2003. u 17:13 - pre 252 meseci
Ne bih se slozio sa ovim objasnjenjem. To ne bi objasnilo slucaj kada Deja Vu traje 10-15sec. i kada si svestan da je deja vu u pitanju a on i dalje traje iako si sasvim koncentrisan/na na to sto se desava.
 
Odgovor na temu

prdator

Član broj: 12076
Poruke: 13
*.dial.InfoSky.Net



Profil

icon Re: Deja Vu15.07.2003. u 19:51 - pre 252 meseci
Pa duzina trajanja je relativna... zavisi od coveka :)
A znas li nekog kome se desilo da traje toliko dugo?

Ja sam cuo da Deja-Vu nastaje kada slika iz jednog oka pocne da kasni.
Tada slika iz onog 'normalnog' oka stigne koji tren pre ove slike sto kasni, i to mi dozivljavamo kao deja-vu, jer vidimo slikiu koju smo vec videli (100-ti deo sekunde pre).

Nego, jel' se desio nekom deja-vu kao iz matrixa (prvi deo), ono sa mackom... ?
Suck my ES
 
Odgovor na temu

preki
Prerad Bojan
Beograd

Član broj: 409
Poruke: 291
*.ptt.yu



+1 Profil

icon Re: Deja Vu16.07.2003. u 00:38 - pre 252 meseci
Pa, moje objasnjenje je jako slicno tome, s'tim sto se zakasnjena slika ustvari reprodukuje iz podsvesti.

to Shadowed:
posto se zakasnjena slika emituje iz podsvesti, zavisi koliko dugo podsvest nastavi da "snima" sta se desava i koliko dugo nastavi da je reprodukuje zakasnjenu upravo za taj kratki trenutak.

Na kraju krajeva, mozda covek nekad stvarno ima viziju, a nije ni svestan :o)))
"Black holes are where God divided by zero."
- Steven Wright
 
Odgovor na temu

Nile
Staniša Krsmanović
Beograd

Član broj: 3352
Poruke: 188
*.verat.net

Sajt: www.znanje.rs


Profil

icon Re: Deja Vu16.07.2003. u 02:56 - pre 252 meseci
Deja vu nije ona situacija u kojoj vam se učini da ste to negde već videli, odnosno kad vam dogadjaj ili predeo pred očima izgleda nekako poznat, o čemu se ovde uglavnom priča i objašnjava.

Deja vu je situacija kada ZNAŠ šta je sledeći dogadjaj (koji se dešava neposredno iza shvatanja da ulaziš u nešto "već vidjeno") ili kada bukvalno znaš šta je iza ćoška, a tu si, koliko ti je poznato, prvi put u životu. Dakle, jasno i nepogrešivo predvidjanje bazirano na iskustvu (već proživljenog!?), a ne na pretpostavci ili sličnosti.

Da li je to šesto čulo, odnosno da li smo svi mi pomalo proroci, ili je reinkarnacija umešala prste, ili nam duša luta dok mi spavamo, ili je, pak, sve to samo niz logičnih okolnosti kojih nismo svesni a nameću nam ispravan zaključak, nauka još nije odgovorila, a verovatno i neće skoro.


Najbolja roba za prodaju je ZNANJE. Što ga više prodaješ više ga imaš.
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: Deja Vu16.07.2003. u 11:17 - pre 252 meseci
Ja sam doziveo DejaVu, upravo tako kako je opisano, kao da znam upravo sta ce se dogoditi u sledecem trenutku, ali moram da priznam da je osecaj bio kao kad pokusavate da nadjete rec ("na vrh mi je jezika"), a neko je izgovori, samo je to stanje produzenog trajanja, znaci vrlo malo kasnjenje, ako ga je uopste i bilo. Mislim (verujem) da tada verovatno ne bih mogao napamet da unapred rekonstruisem dogadjaj, ali dok se odigravao, imao sam osecaj prepoznavanja. Mislim, to je samo osecaj, bez stvarne prekognicije. Takodje, kad je covek na granici izmedju sna i budnog stanja, vreme nije uredjeno ni kontinualno. Moze se desiti da sanjate kako budilnik zvoni i zvoni i sa naporom i na silu se probudite i shvatite da je tisina, i da u tom trenutku sat pocinje da zvoni. Mehanicki sat ne moze sam od sebe da se zaustavi i sam od sebe da nastavi, tako da je jedino racionalno objasnjenje to da je u svesti doslo do tumbanja redosleda dogadjaja (budjenje, zvonjava).

Vezano za to, negde sa citao da EEG pokazuje da vise funkcije svesti kasne ohoho za stvarnom brzinom kojom mozak radi i da je to posledica overheda koji unosi svest o sebi. Znaci, kada odlucim nesto, toga postajem svestan tek posle nekoliko stotina milisekundi. Zbog toga je u sportu neophodan dugotrajan trening, da bi se nervno-misicni sistem navikao da zaobilazi samosvest, kako bi se dobilo na brzini.
 
Odgovor na temu

NLO

Član broj: 411
Poruke: 876
195.252.80.*



Profil

icon Re: Deja Vu16.07.2003. u 12:08 - pre 252 meseci
Iron Maiden - Deja Vu
Dave Murray, Steve Harris

When you see familiar faces,
But you don't remember where they're from,
Could you be wrong?
When you've been particular places,
That you know you've never been before,
Can you be sure?
'Cause you know this has happened before,
And you know that this moment in time is for real,
And you know when you feel Deja vu.

Feel like I've been here before,
Feel like I've been here before.

Ever had a conversation,
That you realise you've had before,
Isn't it strange?
Have you ever talked to someone,
And you feel you know what's coming next?
It feels pre-arranged.
'Cause you know that you've heard it before,
And you feel that this moment in time is surreal,
'Cause you know when you feel deja-vu.
 
Odgovor na temu

caiser

Član broj: 4677
Poruke: 2462
*.datanet.yu

ICQ: 162962030


Profil

icon Re: Deja Vu16.07.2003. u 12:43 - pre 252 meseci
Citat:
salec:
Ja sam doziveo DejaVu, upravo tako kako je opisano, kao da znam upravo sta ce se dogoditi u sledecem trenutku, ali moram da priznam da je osecaj bio kao kad pokusavate da nadjete rec ("na vrh mi je jezika"), a neko je izgovori, samo je to stanje produzenog trajanja, znaci vrlo malo kasnjenje, ako ga je uopste i bilo. Mislim (verujem) da tada verovatno ne bih mogao napamet da unapred rekonstruisem dogadjaj, ali dok se odigravao, imao sam osecaj prepoznavanja. Mislim, to je samo osecaj, bez stvarne prekognicije.


Ja sam vise puta ima deja-vu i gotovo uvek sam znao sta ce se dogoditi i sta ce ko reci. Cak sam i ja govorio iste stvari. Jos jedan dokaz da se buducnost ne moze menjati? ;)
 
Odgovor na temu

prdator

Član broj: 12076
Poruke: 13
*.041net.co.yu



Profil

icon Re: Deja Vu16.07.2003. u 16:36 - pre 252 meseci
ja deja-vu dozivljavam svaki mesec, u proseku... to mi postalo normalno :)
Suck my ES
 
Odgovor na temu

Lord Storm

Član broj: 853
Poruke: 291
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Deja Vu16.07.2003. u 23:23 - pre 252 meseci

a ja orgazam dozivljavam svaki mesec, u proseku... to je meni sasvim normalno
 
Odgovor na temu

babylonian
Dragan Petrovic
Israel

Član broj: 448
Poruke: 201
*.red.bezeqint.net

Jabber: babylonian@elitesecurity.org
ICQ: 112117969


+1 Profil

icon Re: Deja Vu17.07.2003. u 02:04 - pre 252 meseci
Citat:
prdator:
Pa duzina trajanja je relativna... zavisi od coveka
A znas li nekog kome se desilo da traje toliko dugo?

Ja sam cuo da Deja-Vu nastaje kada slika iz jednog oka pocne da kasni.
Tada slika iz onog 'normalnog' oka stigne koji tren pre ove slike sto kasni, i to mi dozivljavamo kao deja-vu, jer vidimo slikiu koju smo vec videli (100-ti deo sekunde pre).

Nego, jel' se desio nekom deja-vu kao iz matrixa (prvi deo), ono sa mackom... ?


ovo verovatno nije tacno, posto se meni deio deja-vu mnogo puta, a jedno oko mi je povredjeno i prakticno ne vidim na njega !!!

Citat:
a ja orgazam dozivljavam svaki mesec, u proseku... to je meni sasvim normalno


bravo ti ga !!! ccc :roll:
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12850



+4784 Profil

icon Re: Deja Vu17.07.2003. u 03:50 - pre 252 meseci
Citat:
prdator:
Pa duzina trajanja je relativna... zavisi od coveka :)
A znas li nekog kome se desilo da traje toliko dugo?

Nego, jel' se desio nekom deja-vu kao iz matrixa (prvi deo), ono sa mackom... ?

Da, znam nekog - sebe.

Kako mislis "kao iz Matrix-a"?
 
Odgovor na temu

prdator

Član broj: 12076
Poruke: 13
*.041net.co.yu



Profil

icon Re: Deja Vu17.07.2003. u 16:38 - pre 252 meseci
pa ono, prodje macka, pa za 2 sec prodje ponovo ista ta macka ;)
Suck my ES
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12850



+4784 Profil

icon Re: Deja Vu17.07.2003. u 16:57 - pre 252 meseci
Ma mislim da su oni samo na takav nacin prikazali iako se misli na "uobicajen" deja vu (znas onaj vec vidjen ;)). Uostalom kako prikazati deja vu na filmu?
 
Odgovor na temu

perakojot
novi sad

Član broj: 10760
Poruke: 127
*.dial.InfoSky.Net

Sajt: www.doki.co.sr


Profil

icon Re: Deja Vu04.01.2004. u 18:28 - pre 247 meseci
postoje 2 objasnjenja:
1. po morpheusu - nesto je promenjeno u matrixu

2. po nekim autorima - ako mozak zamislimo kao ormar sa nekoliko fioka koje su medjusobno povezane ono sto u trenutku prezivljavamo se salje u fioku "secanja" umesto u fioku "nova iskustva" a sobzirom da su fioke povezane i medjusobno i sa svesti istovremeno dobijamo informaciju iz pogresne fioke pa nam se ono sto prezivljavamo cini kao da se vec desilo. zasto se to desava? ni najeminentniji psiholozi ili psihijatri ne bi znali da kazu jer .. ne znaju ni oni ali sobzirom da je mozak ustvari samo jedna gomila kablova (neurona, nervnih celija) ja se stvarno divim majci prirodi kako je izvela da sve to funkcionise a da ne rikne (bar ne tako cesto) .
ne bih se slozio sa onom gore teorijom o svesti i podsvesti jer su te dve "fioke" prilicno slabo vezane. ne bi se oni psihoanaliticari toliko trudili da nam izlece fobiju ili tik kopajuci po nasoj podsvesti trazeci neku "duboko potisnutu traumu".
zashto si me bacio u staaaaaru reku misisipi...
 
Odgovor na temu

Lord Storm

Član broj: 853
Poruke: 291
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Deja Vu05.01.2004. u 22:01 - pre 247 meseci
Momci prestanite da se "ubijate" Matrix-om.
Evo ipak cu vam dati jednu teoriju. Medjutim, to je teorija i ja licno ne verujem u nju, ali sam je jednom procitao(volim da citam :) ).
Dakle, rec je o nekim Rusima koji zastupaju teoriju o besmrtnosti duse. Rec je o tome da ljudska dusa posle smrti odlazi na neko mesto (koje? -jos ne znamo!) gde postoje 9 krugova(kao u Bozanstvenoj komediji). Ali, za razliku od nje, kako se povecava broj krugova, muke ne rastu, vec se "ciste". Tako posle 5 kruga, dusa bira da li ce da se reinkarnira ili jos da se "cisti". Ukoliko izabere reinkarnaciju, onda joj se brise secanje. Medjutim, desava se da je to nepotpuno, pa zato i imamo neki put deja vu!
 
Odgovor na temu

weB_KiLeR

Član broj: 238
Poruke: 1317
*.air.tehnicom.net



Profil

icon Re: Deja Vu05.01.2004. u 22:41 - pre 247 meseci
Ja sam imao neke tripove i to skoro uvek kad gledam film, znaci gledam film i setim se da sam tu scenu vec video i da je za vreme te scene, primera radi pokipela voda, i to se i desi...
Znaci i tako se utripujem da to nije normalno takodje jedan moj ortak je imao isto trip dok smo bili u Becu znaci setamo se mi i ja kazem gle onaj izgleda ko derpe, i utom ortak skoci jao ja sam to vec video dok sam spavao da idemo ulicom i video sam bas tog lika i secam se da si ti rekao koji peder :) Znaci flash-evi samo tako...
Ja ne kontam kako sve ovo da objasnim ali jednostavno tripovanje ali 99% dozivljavam to dok gledam neki film i setim se scene koje sam vec negde video, iako taj film u zivotu nisam pogledao niti video?!?!?!
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Deja Vu

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 22052 | Odgovora: 74 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.