Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Open Perl IDE?

[es] :: Perl :: Open Perl IDE?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9382 | Odgovora: 38 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

leka
Dejan Lekić
senior software engineer, 3Developers
Ltd.
London, UK

Član broj: 234
Poruke: 2534
*.racasse.se

Sajt: dejan.lekic.org


+2 Profil

icon Re: Open Perl IDE?15.07.2003. u 13:22 - pre 252 meseci
Molim Vas pridrzavajte se teme, ja se ispricavam za moju izjavu o Emacs-u, nekad su mi prsti brzi od glave... Naravno ja mislim ono sto sam rekao i dalje :), ali ipak o tome ne treba raspravljati ovde... Ako neko zeli moze se pokrenuti tema negde na ES-u - sta se to programerima ne svidja u Emacs-u. (Odmah da kazem - ja bih tu imao citavu listu da ubacim...)

Sto se tice Komodo-a i Nemanje... Nemanja ja Komodo koristim uglavnom za PHP razvoj - ima jednu fantasticnu osobinu (pored svih modernih stvari tipa kompletiranja, inteligentnog dibagera), a to je (mislim da sam mozda to vec pomenuo) on-the-fly dibager. Dakle kao kad se u nekom od modernih tekst procesora kuca tekst i pogresi neka rec, pa je procesor podvuce onom famoznom talasastom linijom, tako i Komodo podvuce liniju (deo linije) koda gde je programer napravio gresku! Ovo radi verovatno i u Python-u, a radi i u Perl-u (provereno).

Na kraju, Komodo koristis Mozillu interno, dakle prikazu weba, editovanju teksta i slicno je zagarantovan kvalitet.

Na kraju, mozda postoji neko slicno opensource resenje, ali je meni isto totalno nepoznato.
Dejan Lekic
software engineer, MySQL/PgSQL DBA, sysadmin
 
Odgovor na temu

leka
Dejan Lekić
senior software engineer, 3Developers
Ltd.
London, UK

Član broj: 234
Poruke: 2534
*.racasse.se

Sajt: dejan.lekic.org


+2 Profil

icon Re: Open Perl IDE?15.07.2003. u 13:24 - pre 252 meseci
Da, zaboravio sam jos jednu stvar u vezi Komodo-a - ima FANTASTICNU podrsku za Web Services!
Dejan Lekic
software engineer, MySQL/PgSQL DBA, sysadmin
 
Odgovor na temu

MrYoo

Član broj: 30
Poruke: 198
*.221.EUnet.yu

ICQ: 47188818


Profil

icon Re: Open Perl IDE?16.07.2003. u 13:19 - pre 252 meseci

Za leku :

Na kojoj konfiguraciji koristis komodo posto ja na duronu 700 ne mogu da se pohvalim brzinom.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Open Perl IDE?16.07.2003. u 18:16 - pre 252 meseci
Kod mene Komodo radi sasvim solidno iako imam sličnu konfiguraciju (733 Mhz i 256 Mb RAM).

Dobar je, ali mi nedostaju neke stvari na koje sam navikao u MS VS-u (možda samo ne umem da ih nađem ovde).

1. Context-sensitive help. Još u Borlandovom Turbo C-u si mogao da selektuješ neku funkciju, ključnu reč i sl. i pritisneš F1 (ili beše F2) i on ti nađe odgovarajući help topic. Ovde moram da kopam po HTML dokumentaciji za svaku sitnicu. VS.NET čak ima i dinamički help: kako kucaš, sa strane ti se pojavljuju linkovi na teme vezane za sadržaj.

2. Quick watch. Ima li neki način da brzo vidim vrednost neke promenljive bez skrolovanja po Variables prozoru?


 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Open Perl IDE?16.07.2003. u 18:39 - pre 252 meseci
U međuvremenu sam našao Context-sensitive help. Jako primitivan sistem (vrši search po perldoc sajtu), ali bolje išta nego ništa.
 
Odgovor na temu

MrYoo

Član broj: 30
Poruke: 198
*.yubc.net

ICQ: 47188818


Profil

icon Re: Open Perl IDE?16.07.2003. u 23:45 - pre 252 meseci

Nisam rekao da meni Komodo ne radi, i kod mene radi sasvim solidno ali sobzirom na to koliko je robustan i normalno je da radi malo sporije od jednostavnijih IDE okruzenja nego sam mislio da li neko ima nesto jace tipa XP, P3/4 da vidim iskustva kako tamo radi.
 
Odgovor na temu

leka
Dejan Lekić
senior software engineer, 3Developers
Ltd.
London, UK

Član broj: 234
Poruke: 2534
*.racasse.se

Sajt: dejan.lekic.org


+2 Profil

icon Re: Open Perl IDE?17.07.2003. u 12:52 - pre 252 meseci
Pa da bi imao Context Sensitive Help u Komodo-u, tamo treba ubaciti PHP, Perl, TCL, XSLT, XML, HTML, C, C++ (i da ne nabrajam). Lako je ubaciti context sensitive help u Turbo C i/ili Visual C, kad se radi o samo jednom jeziku. Jel' tako?
Dejan Lekic
software engineer, MySQL/PgSQL DBA, sysadmin
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.verat.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Open Perl IDE?17.07.2003. u 18:50 - pre 252 meseci
Citat:
Dragi Tata:
U međuvremenu sam našao Context-sensitive help. Jako primitivan sistem (vrši search po perldoc sajtu), ali bolje išta nego ništa.


Sa svim pomenutim IDE okruženjima je najveći problem sama dokumentacija i kako je ona pripremljena. Najverovatnije su oni imali problem sa perldoc formatom dokumentacije koji je, ako ćemo iskreno, prilično siromašan. Emacs i info format (naročito najnoviji iz CVS-a, no to je za drugu temu; bez prepirke molim, ovo je samo primer, i čak nije pohvalan u ovom kontekstu :-) su mnogo bolji, ali i dalje ne postoji dokumentacija za Perl u tom formatu, pa ti je to čak i gore neko perldoc format (tj. nešto je bolje nego ništa ;-).

Tako da, bilo koji IDE da izabereš, verujem da ćeš imati ovu vrstu problema. Mada, čini mi se da Perl dolazi sa dosta dokumentacije, ali je sve to uglavnom u man stranicama (a ovo se najverovatnije generiše iz perldoc-a ili pomoću nekog sličnog načina).

Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Open Perl IDE?17.07.2003. u 18:50 - pre 252 meseci
Leki:
Visual Studio.NET podržava više programskih jezika (C++, C#, VB, JScript, J#), pa ipak cs help lepo radi.

Uglavnom, neću da kukam. Komodo je stvarno lep alat - hvala ti što si ga preporučio.
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.verat.net

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Open Perl IDE?18.07.2003. u 01:24 - pre 252 meseci
hmm.. da, emacs :) vecna tema o kojoj se moze diskutovati. cinjenica stoji da je superioran kao okruzenje, ali... ja sam licno prestao da ga koristim kada sam jednog dana ustanovio da vise vremena provodim u buffer-u u kojem se nalazi .emacs, nego u ostalim buffer-ima i to ludilo je trajalo danima. kada je do moje svesti doprlo to saznanje predao sam se necastivom i prebacio na vim. nevezano od price, uvek se setim sjajne izjave nikole kljukovnice: "hmmm... da, odlican je taj emacs, jos samo da ima dobar editor".
u duhu "ceterum censeo, carthago delenda est" ponovio bih tvrdnju da je vim mozda ipak bolji izbor. ako su u pitanju perl skripte koje nisu vezane za web server mogu se veoma lako debug-ovati i bez pomoci integrisanog debugger-a, a ako su cgi/mod_perl skripte u pitanju tail -f /path/do/error_log je prilicno dobar debugger ;).
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.verat.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Open Perl IDE?18.07.2003. u 01:43 - pre 252 meseci
A zašto niko neće da pokrene jednu lepu temu na Advocacy forumu, kada bi već svi da opanjkavaju Emacs? ;-)

Citat:
caboom:
hmm.. da, emacs :) vecna tema o kojoj se moze diskutovati. cinjenica stoji da je superioran kao okruzenje, ali... ja sam licno prestao da ga koristim kada sam jednog dana ustanovio da vise vremena provodim u buffer-u u kojem se nalazi .emacs, nego u ostalim buffer-ima i to ludilo je trajalo danima. kada je do moje svesti doprlo to saznanje predao sam se necastivom i prebacio na vim.

Da, da... Za sve ostale, preporučujem Vi tutorial ili najvažnije komande.

Citat:
nevezano od price, uvek se setim sjajne izjave nikole kljukovnice: "hmmm... da, odlican je taj emacs, jos samo da ima dobar editor".

Da, toliko je ta izjava sjajna da je čak ušla i u mnogobrojne potpise ljudi širom sveta. Pogledaj npr. http://www.cowfish.org.uk/random/tags.txt i potraži „decent editor“.

Citat:
u duhu "ceterum censeo, carthago delenda est" ponovio bih tvrdnju da je vim mozda ipak bolji izbor.

Naravno, ako zanemarimo bilo koji od drugih zahteva (dokumentacija, možda class-browser, dibaging iz samog okruženja...).

Ili, ono staro: „Ed is the standard text editor“ ;-)

Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.verat.net

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Open Perl IDE?18.07.2003. u 02:26 - pre 252 meseci
Citat:
tOwk:
A zašto niko neće da pokrene jednu lepu temu na Advocacy forumu, kada bi već svi da opanjkavaju Emacs? ;-)


pa ovde nije poenta o opanjkavanju emacs-a, vec o licnom iskustvu. ako ja kazem da meni emacs ne odgovara to je sasvim licna stvar, kao sto je i emacs/vi rat koji se vodi vec dugi niz godina krajnje besmislen. pre oko 2 godine bih se savrseno slagao sa tobom i klanjao emacs-u, ali eto starost privatila... moje iskustvo ne znaci da je emacs los, nego da ja licno nemam potrebu za integracijom tolikog stepena, odn. "cemu sve to?". problem je sto u emacs okruzenju moram mnogo vise da se koncentrisem na njega nego na ono sto radim i to mi uopste ne odgovara.

Citat:

Da, da... Za sve ostale, preporučujem Vi tutorial ili najvažnije komande.


ovo vec prelazi iz diskusije o okruzenjima u advocacy, mada je opet tako nesto i neizbezno. jedna bitna napomena vim != vi... mozes da "namestis" vim da bude posve vi, ali... chemu? poenta je valjda udobnost, ili mozda gresim? editor/okruzenje je sredstvo, a niposto cilj (osim ako sam nisi autor istog).

Citat:

Da, toliko je ta izjava sjajna da je čak ušla i u mnogobrojne potpise ljudi širom sveta. Pogledaj npr. http://www.cowfish.org.uk/random/tags.txt i potraži „decent editor“.


sasvim moguce, cak i verovatno, da ne potice od njega... on je samo izvor iz kojeg sam cuo tu misao. bez obzira na izvor, postoji malo istine u tome.

Citat:

Naravno, ako zanemarimo bilo koji od drugih zahteva (dokumentacija, možda class-browser, dibaging iz samog okruženja...).


mislim da to mozes elegantno da zaobidjes u slucaju perl-a, pogotovo u *nix okruzenju. dobri tvorac je podario nekada davno screen, a u novija vremena vise terminala u istome prozoru, sve je stvar navike. na kraju se uvek svede da uzmes ono sto ti najvise odgovara.

Citat:

Ili, ono staro: „Ed is the standard text editor“ ;-)


verovao ti ili ne, meni je ed spasio straznji deo tela pre oko 2-3 godine... to naravno ne znaci da cu npr. isti koristiti kao "ide" za razvoj cocoa aplikacija za os/x. sa druge strane ako radis kao npr. administrator, barem osnovno poznavanje vi-a ti ne gine, oslanjanje na joe, jed, pa cak i na vim moze biti prilicno bolno iskustvo.
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.verat.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Open Perl IDE?18.07.2003. u 02:51 - pre 252 meseci
A ti kažeš da ti je smetao taj nivo integracije u Emacs-u: pa to se upravo ovde i traži: Integrisano radno okruženje (IDE). Što se tiče koliko si ti vremena proveo menjajući .emacs — to jeste problem, ali zato valja znati šta tražiš i šta želiš: kada jednom podesiš .emacs, ne treba ništa da menjaš dok npr. ne počneš da radiš neku novu stvar (npr. počeo si da pišeš Perl kod u Emaksu, red je i da postaviš npr. način uvlačenja koji želiš kako bi ubuduće Emaks sam brinuo o tome da kod bude dosledan, itd.).

'ajde, sve ostalo ostavljam za neku buduću advocacy temu. ;-)

Citat:
caboom:
... sa druge strane ako radis kao npr. administrator, barem osnovno poznavanje vi-a ti ne gine, ...

Pa ja sam savladao pomenuti tutorial:
Citat:

<ESC>ape this
<COLON> thing, // The colon-thing is a nickname for vi.
<Q>uit and do
<NOT> // C slang for `!'. Here used in the meaning `never'.
<RET>urn.


Uostalom, koliko se meni čini, jedva malo više treba da se kuca da bi se isti efekat editovanja postigao pomoću stream orijentisanih alata (sed, echo, cat, egrep, head, tail, nl) nego sa Vi-jem ;-)

Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.verat.net

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Open Perl IDE?18.07.2003. u 02:58 - pre 252 meseci
Citat:
tOwk:
A ti kažeš da ti je smetao taj nivo integracije u Emacs-u: pa to se upravo ovde i traži: Integrisano radno okruženje (IDE). Što se tiče koliko si ti vremena proveo menjajući .emacs — to jeste problem, ali zato valja znati šta tražiš i šta želiš: kada jednom podesiš .emacs, ne treba ništa da menjaš dok npr. ne počneš da radiš neku novu stvar (npr. počeo si da pišeš Perl kod u Emaksu, red je i da postaviš npr. način uvlačenja koji želiš kako bi ubuduće Emaks sam brinuo o tome da kod bude dosledan, itd.).


hmm.. e pa vidis, ja nikada nisam bio zadovoljan svojim .emacs-om. kada bih napokon sve podesio, uvek mi se u glavi javljalo "a mogao bih jos...", bio sam veoma srecan kada sam poceo da zaboravljam emacs-lisp. sto se integrisanog okruzenja tice u pitanju je moj stav da ti ne treba integrisano okruzenje za perl development, a opet ako ti treba potpuna integracija mozda je komodo ipak bolje resenje.

Citat:

Uostalom, koliko se meni čini, jedva malo više treba da se kuca da bi se isti efekat editovanja postigao pomoću stream orijentisanih alata (sed, echo, cat, egrep, head, tail, nl) nego sa Vi-jem ;-)


iz te perspektive mozes na isti nacin da zamenis i emacs, zar ne? ;)
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.verat.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Open Perl IDE?18.07.2003. u 03:17 - pre 252 meseci
Citat:
caboom:
Citat:

Uostalom, koliko se meni čini, jedva malo više treba da se kuca da bi se isti efekat editovanja postigao pomoću stream orijentisanih alata (sed, echo, cat, egrep, head, tail, nl) nego sa Vi-jem ;-)


iz te perspektive mozes na isti nacin da zamenis i emacs, zar ne? ;)


Pa... ne baš — kada pritisnem <RET> ili „;“ dok kucam Perl kod, tekuća linija mi bude uvučena na odgovarajući način. Kada pritisnem <ESC>-. odmah dobijem definiciju funkcije koja se poziva ispod kursora, itd. Evo, baš sam danas proveo sat vremena radeći neke gluposti („ćirilizacija“) sa relativno složenim Perl kodom — da ovakve stvari nemam, trebalo bi mi nekoliko sati da shvatim kod koji prvi put vidim, tj. da dobijem opštu sliku o njemu. Takođe, tu je i debugger koji bi trebao da olakša posao (ja ga ne koristim, pošto ne pravim greške u kodu ;-)).

To je ta „integrisanost“ koju smatraš nepotrebnom za Perl kod, a koja upravo čini tu kvalitativnu razliku.

Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
195.252.98.*

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Open Perl IDE?18.07.2003. u 10:18 - pre 252 meseci
Citat:
tOwk:
Takođe, tu je i debugger koji bi trebao da olakša posao (ja ga ne koristim, pošto ne pravim greške u kodu ;-)).


veoma smela tvrdnja ;)

Citat:

To je ta „integrisanost“ koju smatraš nepotrebnom za Perl kod, a koja upravo čini tu kvalitativnu razliku.


ukusi su razliciti i guess :) tebi cini kvalitativnu razliku, ali meni npr. ne. mislim da je ipak zgodnije koristiti vi nego beskrajan niz pajpova sa neretkim xargs-om na kraju, iako bih opet ponovio da vim != vi, po pitanju udobnosti i feature-a, vim je znacajno unapredjen.
 
Odgovor na temu

Free_Sex
Aleksandar
Beograd

Član broj: 9601
Poruke: 616
*.vdial.verat.net



Profil

icon Re: Open Perl IDE?14.03.2004. u 11:55 - pre 244 meseci
E ja ne znam o cemu vi pricate (taj emacs i sl) jer to uopste ima za Win ?

Nije ni bitno. Skinuo sam open perl ide. i mnogo je dobar.

A inace cemu sluzi debager ? hm recimo lepo ides red po red i izvrsavas program (red po red) a u debager prozoru ti ispisuje recimo stanje odredjenih promenljivih.

Slozicete se mnogo bolje od najobicnijeg tekst editora. A i besplatno je.
Plus lepo ti izgradi help (na osnovu html perl faq-a recimo i sl) i onda
recimo trazis kako idu parametri za f-ju open (dobro dao sam banalan primer)
i on ti to najde. Ne moras "rucno" da otvaras html stranicu i da trazis.

Sve je na dohvat ruke .... ;) Ne moze da skodi ....
Bolje mi je od prehtodno koriscenog metapad-a :) [notepad sam izbacio, toliko je glup] :)
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.f.bg.ac.yu

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Open Perl IDE?14.03.2004. u 13:48 - pre 244 meseci
Citat:
Free_Sex:
E ja ne znam o cemu vi pricate (taj emacs i sl) jer to uopste ima za Win ?


http://ftp.gnu.org/gnu/windows/emacs/
http://www.gnu.org/software/emacs/windows/ntemacs.html
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

Milos Babic
Beograd

Član broj: 6741
Poruke: 41
194.106.191.*



Profil

icon Re: Open Perl IDE?02.04.2004. u 00:56 - pre 244 meseci
Citat:
nevezano od price, uvek se setim sjajne izjave nikole kljukovnice: "hmmm... da, odlican je taj emacs, jos samo da ima dobar editor".
Da, toliko je ta izjava sjajna da je čak ušla i u mnogobrojne potpise ljudi širom sveta. Pogledaj npr. http://www.cowfish.org.uk/random/tags.txt i potraži „decent editor“.


Slicna tvrdnja se moze naci i u FreeBSD Developers' Handbook-u u
delu posvecenom Emacs-u:

Emacs is basically a highly customizable editor--indeed, it has been customized to the point where it is more like an operating system than an editor!
...




 
Odgovor na temu

[es] :: Perl :: Open Perl IDE?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9382 | Odgovora: 38 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.