Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dirakova delta f-ja

[es] :: Fizika :: Dirakova delta f-ja

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11795 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tomkeus

Član broj: 40478
Poruke: 503
*.eunet.yu.



+6 Profil

icon Re: Dirakova delta f-ja16.07.2007. u 23:30 - pre 204 meseci
Citat:
petarm: Znam to. Dirakova delta fja i ima to delta u imenu od Kronekerovog delta simbola. Iz razloga koji si naveo. Pitanje ostaje i dalje da li delta fju mogu posmatrati kao prosirenje Kronekerovog delta simbola na kontinuum?


Već sam ti rekao:Opisno govoreći, ako sumu pretvorišu i untegral, a indekse u promenljive onda možeš. Ovde mi doduše nije skroz jasno šta podrazumevaš pod pojmom "proširenje" i zašto ti je to toliko bitno.
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.ns.ac.yu.



+33 Profil

icon Re: Dirakova delta f-ja17.07.2007. u 10:13 - pre 204 meseci
"Prosirenje". Mislim da izraz "produzenje" ne bi bio dobar obzirom da bi moglo da se pobrka sa analitickim produzenjem a to shvakako ne bi bilo OK. Mozda ti se vise svidja ovako:Ako predjemo sa diskontinuuma na kontinuum da li Kronekerov delta simbol postaje Dirakova delta fja? Ja ipak mislim da je to vrlo vazno. Jer mi ovek u granicnim procesima tezimo da pravimo neke analogije ne bi li izveli neke zakljucke i dosli do odredjenog rezultata. Iako je priroda sama po sebi diskretna mi nekad tezimo da je posmatramo kao "razmazanu".
 
Odgovor na temu

tomkeus

Član broj: 40478
Poruke: 503
*.eunet.yu.



+6 Profil

icon Re: Dirakova delta f-ja17.07.2007. u 10:54 - pre 204 meseci
Citat:
petarm: "Prosirenje". Mislim da izraz "produzenje" ne bi bio dobar obzirom da bi moglo da se pobrka sa analitickim produzenjem a to shvakako ne bi bilo OK. Mozda ti se vise svidja ovako:Ako predjemo sa diskontinuuma na kontinuum da li Kronekerov delta simbol postaje Dirakova delta fja? Ja ipak mislim da je to vrlo vazno. Jer mi ovek u granicnim procesima tezimo da pravimo neke analogije ne bi li izveli neke zakljucke i dosli do odredjenog rezultata. Iako je priroda sama po sebi diskretna mi nekad tezimo da je posmatramo kao "razmazanu".


Mislim da sam konačno shvatio ono što hoćeš da pitaš:

Recimo da je operacija "prelaska sa kontinuum na diskontinuum" dobro definisana matematička operacija predstavljena nekom funkcijom koja preslikava kontinualne skupove u odgovarajuće diskretne skupove, kontinualne strukture (operatori, funkcije itd.) u njima odgovarajuće diskretne strukture. Ono što tebe zanima (koliko sam shvatio) je da li postoji teorema koja kaže da će se pri dejstvu ove operacije delta funkcija preslikati u Kronekerovu deltu (takođe i obrnuto, tj. da li će se pri obrnutom postupku kronekerova delta preslikati u delta funkciju).

Prilično sam siguran da takva teorema ne postoji. Ono u šta nisam siguran je da tako nešto nije moguće dokazati.

Što se fizike tiče, već sam nekoliko puta ponovio da na nivou analogija delta funkcija jeste svojevrsni analogon kronekerovoj delti, ali ova analogija se realizuje samo matematički, tj. ova analogija potiče od ponašanja koje ova dva objekta imaju u sumama, ali kada je priroda u pitanju, delta funkcija ima neku direktnu interpretaciju u vidu nečeg što je vrlo lokalizovano tj. diskretno dok Kronekerova delta predstavlja samo algebarski konstrukt i ništa više.
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.mgnet.co.yu.



+33 Profil

icon Re: Dirakova delta f-ja27.10.2007. u 15:10 - pre 200 meseci
Na ovom delu Foruma je napisano kada fja trpi konacan skok njen izvod trpi beskonacan skok. Ipak ima li smisla pricati o tome kad nama iz diferencijabilnosti sledi neprekidnost? Odnosno izvod definisemo samo tamo gde je fja neprekidna.
 
Odgovor na temu

reni90

Član broj: 63380
Poruke: 38
178.77.29.*



Profil

icon Re: Dirakova delta f-ja10.04.2011. u 13:36 - pre 158 meseci
kako dirakova funkcija utice na pocetne uslove neke linearne dif, jednacine
naime nasao sam i u jednoj zbirci Sistemi Automatskog upravljanja od Kecman-a
gdje kaze da ako imamo dif jednacinu n tog reda da je na ulazu dirakova impulsna funkcija
onda mozemo rijesiti jednacinu tako sto je rijesavamo bez dirakove impulsne funkcije ali pocetne uvijete u 0+ izmijenimo
zna li neko nesto vise o ovome trazio sam po netu nisam nista nasao
u zbirci su samo date gotove opce formule sta se gdje uvrstava ali nije izvodjenje niti neko objasnjenje
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Dirakova delta f-ja

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11795 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.