Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

pomoc - komplement dvojke... u hex sistemu

[es] :: Matematika :: pomoc - komplement dvojke... u hex sistemu

[ Pregleda: 4181 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Lambor

Član broj: 135404
Poruke: 3
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon pomoc - komplement dvojke... u hex sistemu11.04.2007. u 01:35 - pre 206 meseci
ja sam elektronicar inace ali mislim da ovo ima veze sa matematikom :)...
naime, izlaz iz AD konvertora mi je digitalna rec u HEX sistemu u kmplementu dvojke...

e sad, ja na izlazu iz AD konvertora dobijam HEX rec FDF i treba da nadjem komplement dvojke od te reci...

pokusavao sam na razne nacine... resenje u zbirci zadataka mi je -021 u HEX sistemu...
dobijem ja 021 ali bez minusa... odakle taj minus ?

pokusao sam cak i na windowsovom kalkulatoru da prebacim FDF u binarni broj pa kad tamo nadjem komplement dvojke da ga prebacim nazad u HEX sistem ali dobijam 021 bez (-)... zna li neko pogodno objasnjenje odakle im onaj (-) u zbirci ?

i ako neko moze da mi objasni kako da trazim komplement dvojke u HEX sistemu ?

hvala unapred...
 
Odgovor na temu

obranko
severna amerika

Član broj: 36599
Poruke: 152
*.cpe.net.cable.rogers.com.



+1 Profil

icon Re: pomoc - komplement dvojke... u hex sistemu11.04.2007. u 02:32 - pre 206 meseci
Pozdrav,

U drugom komplementu prvi bit (msb) je bit znaka. Ako je 1, broj je negativan, ako je nula broj je pozitivan. Evo ti primer kako se trazi drugi komplement u hex sistemu:
neka je zadati broj 1357h
nadji 10000h - 1357h (= eca9h)
to je to.
Drugi nacin je ako znas da nadjes prvi komplement pa njemu dodas 1. Prvi komplement binarnog broja nalazi se tako sto se u originalnom svaka jedinica zameni sa nulom i svaka nula sa jedinicom. Prvi komplemnent hex broja nalazi se tako sto se radi ova zamena: 0 -> F, 1 -> E, 2 -> D i td.

Za tvoj slucaj moras da znas funkciju datog ad konvertora - konkretno opseg ulaznog signala i izlazne vrednosti za odredjeni ulazni signal. Imas ad konvertore koji imaju ulazni opseg 0-5V a izlaz im je dat u drugom komplementu (naravno tada znak minus otpada), a opet imas ad konvertor sa opsegom ulaznog signala -5V +5V a izlaz mu je signed integer onda znak minus ostaje.
 
Odgovor na temu

Lambor

Član broj: 135404
Poruke: 3
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: pomoc - komplement dvojke... u hex sistemu11.04.2007. u 05:10 - pre 206 meseci
meni je ulazni opseg ad konvertora od -2.5V do 2.5V ...

hvala puno, sad shvatam odakle (-) :)!

pozzz...
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: pomoc - komplement dvojke... u hex sistemu

[ Pregleda: 4181 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.