Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Moze li mi neko objasniti bitwise operace...

[es] :: C/C++ programiranje :: Moze li mi neko objasniti bitwise operace...

[ Pregleda: 3466 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Milan M. Radovic
Web Developer
Pančevo

Član broj: 16959
Poruke: 743
*.vdial.verat.net.



+25 Profil

icon Moze li mi neko objasniti bitwise operace...06.04.2007. u 21:14 - pre 207 meseci
Uskoro ce kolokviju ,a ja jedino to ne znam.Ako imate neki tutorial, pomoci ce. (ako moze na srpskom)
I don't need a girl for sex , All I Need is Binary and HEX
 
Odgovor na temu

vlaiv
Vladimir Vlaisavljevic
Novi Sad

Član broj: 15993
Poruke: 352
212.200.249.*



+1 Profil

icon Re: Moze li mi neko objasniti bitwise operace...12.04.2007. u 13:05 - pre 207 meseci
Pod pretpostavkom da ti trebaju

"bitwise operators"

Citat:

& bitwise AND; compares two bits and generates a 1 result if both bits are 1, otherwise it returns 0.
| bitwise inclusive OR; compares two bits and generates a 1 result if either or both bits are 1, otherwise it returns 0.
^ bitwise exclusive OR; compares two bits and generates a 1 result if the bits are complementary, otherwise it returns 0.
~ bitwise complement; inverts each bit. ~ is used to create destructors.
>> bitwise shift right; moves the bits to the right, discards the far right bit and if unsigned assigns 0 to the left most bit, otherwise sign extends.
<< bitwise shift left; moves the bits to the left, it discards the far left bit and assigns 0 to the right most bit.

(preuzeto iz CBuilder6 help-a pa ne daj da te zbuni pominjanje destruktora, to ovde ne vazi ...)

ili drugim recima

radi se o operatorima nad binearnom zapisu celobrojnih vrednosti

iz matematike poznati (bulova algebra) & - i, | - ili, ^ - ekskluzivno i, ~ - ne, >> i << nisu klasicni operatori bulove algebre
nego su operatori shiftovanja ili "pomeranja" bitova u levu odnosno desnu stranu...

00100 >> 1 == 00010
00100 >> 2 == 00001
00100 >> 3 == 00000

00101 << 1 == 01010
00101 << 2 == 10100
00101 << 3 == 01000 // (ovo je pod uslovom da broj sadrzi maksimum 5 bita, inace je vrednost 101000 ako sadrzi vise bitova,
tu moras paziti na tip podatka "unsigned char", "unsigned short", ili "unsigned int"

kod "signed" vrednosti ove operacije mogu da promene znak odnosno moras voditi racuna da se negativni brojevi predstavljaju
komplementom ...

To je ukratko, znaci nema neke filozofije, ako hoces na srpskom jeziku uzmi neku knjigu iz osnova racunarstva i pogledaj
sekciju "binearni zapis" ili "operacije nad binearnim brojevima" ...
 
Odgovor na temu

gensher
above

Član broj: 68211
Poruke: 74
93.86.81.*



Profil

icon Re: Moze li mi neko objasniti bitwise operace...03.07.2008. u 19:20 - pre 192 meseci
Verovatno je malo kasno, ali ovo je prilično dobar text...

http://www.litfuel.net/tutorials/bitwise.htm

Nadam se da će jednom nekom pomoći.

Pozdrav
"Anyone who doesn't believe in miracles is not a realist."
-David Ben-Gurion

"Logic will get you from A to B. Imagination will take you everywhere."
"Imagination is more important than knowledge"
Albert Einstein
 
Odgovor na temu

[es] :: C/C++ programiranje :: Moze li mi neko objasniti bitwise operace...

[ Pregleda: 3466 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.