Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Malka pomoc oko site map-a

[es] :: Pretraživači i SEO :: Malka pomoc oko site map-a

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6929 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Stator
System Administrator
Beograd

Član broj: 14552
Poruke: 257
*.ADSL.neobee.net.



+3 Profil

icon Malka pomoc oko site map-a05.04.2007. u 21:15 - pre 207 meseci
Dakle treba bi neki savet kako bi mogao najbolje da kreiram saitmap za jedan moj sajt (Necu sada ovde da stavljam link do njega da ne bude da ga reklamiram). E sada nemam pristup konzoli servera na kome se hostuje taj sajt tako da ne mogu da odradim https://www.google.com/webmast...docs/en/sitemap-generator.html ovo :/

Nasao sam ovaj link http://www.resourceseo.com/sit...=sitemap&url=http%3A%2F%2F koji kao pravi dobre sajtmapove ali nazalost kada njega stavim u onaj google web master tools prijavi mi gomilu gresaka pa je neupotrebljiv.


1. Kako da napravim upotrebljiv sitemap
2. Kako efikasno da ga iztestiram (po mogucstvu da mi ukaze na greske ako su se desile prilikom kreiranja)


thx
 
Odgovor na temu

epitaph
King Crimson
Epsilon Centauri

Član broj: 131606
Poruke: 211
*.teol.net.

ICQ: 404870612


+6 Profil

icon Re: Malka pomoc oko site map-a18.04.2007. u 08:05 - pre 207 meseci
Pogledaj ovo:
http://www.xml-sitemaps.com/st...-google-sitemap-generator.html

Nije besplatan, ali je odličan. Kako je sa sajta moguce kupiti samo preko PayPal-a, zatraži na forumu kupovinu preko e-gold-a (to su meni ponudili) ili moneybookers-a. Brzo indeksira sajt, moguce je podesiti veliki broj parametara, a ima i cron opciju tako da mozes podesiti da sam kreira sitemap-u svakih npr. 7 dana.

Poz.
 
Odgovor na temu

||NeX||
Nedim Šabić
Vlasnik SEO.ba
BiH

Član broj: 1430
Poruke: 1733
*.adsl.alicedsl.de.



+4 Profil

icon Re: Malka pomoc oko site map-a22.07.2007. u 15:27 - pre 203 meseci
Imaš li statičnu ili dinamičnu stranicu?
 
Odgovor na temu

epitaph
King Crimson
Epsilon Centauri

Član broj: 131606
Poruke: 211
*.teol.net.

ICQ: 404870612


+6 Profil

icon Re: Malka pomoc oko site map-a23.07.2007. u 11:38 - pre 203 meseci
Citat:
||NeX||: Imaš li statičnu ili dinamičnu stranicu?

Ako mene pitas, dinamicnu, ali sam linkove posakrivao uz pomoc mod_rewrite, skripra o kojoj sam iznad govorio odlicno indeksira i dinamicne stranice, jedini problem je sto uzima dosta protoka i lagano zablokira sajt za vrijeme indekrisanja jer uzima dosta resursa, zato sam cron nastimao kasno navece (rano ujutro) a sve skupa traje samo 5min.
 
Odgovor na temu

||NeX||
Nedim Šabić
Vlasnik SEO.ba
BiH

Član broj: 1430
Poruke: 1733
213.155.79.*



+4 Profil

icon Re: Malka pomoc oko site map-a23.07.2007. u 12:08 - pre 203 meseci
@epitaph: Nisam na tebe mislio. Za razne CMS-ove imas genericne Sitemap module koji ti odmah generisu stavku u sitemapu, kada je kreiras. Ovako ti mjenja <lastmod> Tag svaki put i tako gubis na potencijalu. ;)
 
Odgovor na temu

epitaph
King Crimson
Epsilon Centauri

Član broj: 131606
Poruke: 211
*.teol.net.

ICQ: 404870612


+6 Profil

icon Re: Malka pomoc oko site map-a23.07.2007. u 12:38 - pre 203 meseci
Citat:
||NeX||: @epitaph: Nisam na tebe mislio. Za razne CMS-ove imas genericne Sitemap module koji ti odmah generisu stavku u sitemapu, kada je kreiras. Ovako ti mjenja <lastmod> Tag svaki put i tako gubis na potencijalu.

Slazem se, to je ok za CMS-ove, ali meni tako nesto nebi "godilo", jer uz pomoc mod_rewrite-a izdvajam pretrage po gradovima, (u pitanju je fotoOglasnik) i uopste odredjene pretrage ukljucujem u Sitemap-u sto je predpostavljam nemoguce sa rjesenjima koja rade "iznutra", kreiraju sitemap-u iz baze...

Znam da je <lastmod> problem, u skripti sam oznacio "server's response" i uvijek upisuje datum skeniranja, jos u opcijama imam "None" - niste (predpostavljam bez vremena) , "Use current time" - opet vrijeme skeniranja , "Use this date/time" - mogucnost upisa odredjenog datuma...

Mozes li mi poblize objasniti sta mislis pod "gubljenjem potencijala"... Sad sam u nedoumici, da li da totalno iskljucim "lastmod", od prije razmisljem o tome jer mi uvijek upisuje datum skeniranja...
 
Odgovor na temu

||NeX||
Nedim Šabić
Vlasnik SEO.ba
BiH

Član broj: 1430
Poruke: 1733
213.155.79.*



+4 Profil

icon Re: Malka pomoc oko site map-a23.07.2007. u 14:05 - pre 203 meseci
Bolje ti je da ga iskljucis ukoliko ne mozes ti manipulirati sa njim, tj. ako ih je previse da rucno radis.
U sitemapu bi trebalo poredati po priority, a unutar priority po lastmodu. Tako google-u olaksavas posao i on ako vidi algoritam iza strukture sitemapa od odustaje od ponovnog indexiranja stranica koje su starije od njegove prosle posjete. Faktor starosti je jedan od SEO faktora, ne samo domene, nego i svake stranice pojedinacno.
 
Odgovor na temu

epitaph
King Crimson
Epsilon Centauri

Član broj: 131606
Poruke: 211
*.teol.net.

ICQ: 404870612


+6 Profil

icon Re: Malka pomoc oko site map-a23.07.2007. u 14:28 - pre 203 meseci
Citat:
||NeX||: Bolje ti je da ga iskljucis ukoliko ne mozes ti manipulirati sa njim, tj. ako ih je previse da rucno radis.
..

Iskljucit cu ga. Imam preko 3000 url-ova.

Ipak jedna mi strav nije jasna. Kad google posjecuje moje stranice i njemu ce "server's response" reci da su stranice nove (znaci ni google nema pojma :)), tj. trenutak indeksiranja, onda bi se dalo zakljuciti da google ima svoj parametar koji zapisuje za svaku stranicu, tj. vrijeme prvog indeksiranja stranice, a ako google posjeduje taj parametar onda je potpuno nebitno sta pise u sitemap-i jer se se on vjerovatno koristim svojim zapisom. Ili bar tako nesto :)
 
Odgovor na temu

||NeX||
Nedim Šabić
Vlasnik SEO.ba
BiH

Član broj: 1430
Poruke: 1733
213.155.79.*



+4 Profil

icon Re: Malka pomoc oko site map-a24.07.2007. u 11:22 - pre 203 meseci
Bas tako, samo sto si jednu stvar zaboravio: update. Po tome google gleda je li ti stranica i kada je updateirana. I onda to uvali kod sebe kao novi datum.
 
Odgovor na temu

bsaric
Bruno Šarić
SEO
Samobor, Hrvatska

Član broj: 72221
Poruke: 527
*.vodatel.hr.

Sajt: www.seo.hr


Profil

icon Re: Malka pomoc oko site map-a24.07.2007. u 11:38 - pre 203 meseci
Jedno pitanje, ako ima search engine friendly linkove što se mučiš sa sitemapom uopće, kaj će ti to?
Ne odgovaram na pitanja preko PP i emaila vezana uz SEO niti ne pregledavam
domene.
SEO blog | Životopis
- Posao
 
Odgovor na temu

||NeX||
Nedim Šabić
Vlasnik SEO.ba
BiH

Član broj: 1430
Poruke: 1733
213.155.79.*



+4 Profil

icon Re: Malka pomoc oko site map-a24.07.2007. u 11:55 - pre 203 meseci
Bruno, mislio sam i ja na taj nacin i onda probao staviti u google centralu sitemap da vidim sta ce biti. I primjetih da su me cesce posjecivali i jako brzo indeksirali stranice ako sam ih naveo u sitemapu, vjerovatno na principu: Ok, ovaj ima nase povjerenje. Sada cemo sve indexirati sto napise. Pokusaj, ne skodi sigurno!
 
Odgovor na temu

bsaric
Bruno Šarić
SEO
Samobor, Hrvatska

Član broj: 72221
Poruke: 527
*.vodatel.hr.

Sajt: www.seo.hr


Profil

icon Re: Malka pomoc oko site map-a24.07.2007. u 12:41 - pre 203 meseci
Google indeksira stranice na temelju Google PR, javno objavljena činjenica, što bolji brže i češće indeksiranje, to je jedan od glavnih uvjeta danas, stoga ne vidim razlog da se gubi vrijeme na google sitemaps, to je moje osobno mišljenje.
Ne odgovaram na pitanja preko PP i emaila vezana uz SEO niti ne pregledavam
domene.
SEO blog | Životopis
- Posao
 
Odgovor na temu

||NeX||
Nedim Šabić
Vlasnik SEO.ba
BiH

Član broj: 1430
Poruke: 1733
213.155.79.*



+4 Profil

icon Re: Malka pomoc oko site map-a24.07.2007. u 12:46 - pre 203 meseci
Ok, postujem misljenje. Imas URL za tu PR relaciju?
 
Odgovor na temu

bsaric
Bruno Šarić
SEO
Samobor, Hrvatska

Član broj: 72221
Poruke: 527
*.vodatel.hr.

Sajt: www.seo.hr


Profil

icon Re: Malka pomoc oko site map-a24.07.2007. u 12:57 - pre 203 meseci
Misliš link gdje je to objavljeno? Imaš na Matt Cuttsovom blogu par u 5 postova, ali bar 6 mjeseci unazad kad su bile priče o Big Daddy DCu, imaš na SEW članak tj. intervju Matt Cutts sa Danny Sullivanom gdje je to jasno rečeno, imaš na Seroundtable.com pod arhivom praćene seminare od zadnjih godinu dana unazad gdje je to odgovoreno od strane googlea svaki put itd. Ali direktan link mi se sad ne traži :).
Ne odgovaram na pitanja preko PP i emaila vezana uz SEO niti ne pregledavam
domene.
SEO blog | Životopis
- Posao
 
Odgovor na temu

||NeX||
Nedim Šabić
Vlasnik SEO.ba
BiH

Član broj: 1430
Poruke: 1733
213.155.79.*



+4 Profil

icon Re: Malka pomoc oko site map-a24.07.2007. u 13:03 - pre 203 meseci
Google izbaci ovo:
http://www.vretoolbar.com/news...10/09/google-pagerank-updated/

i usput saznao ovo:
http://www.webmasterworld.com/forum80/39.htm

:D Hvala
 
Odgovor na temu

||NeX||
Nedim Šabić
Vlasnik SEO.ba
BiH

Član broj: 1430
Poruke: 1733
213.155.79.*



+4 Profil

icon Re: Malka pomoc oko site map-a24.07.2007. u 13:04 - pre 203 meseci
Eh da, CNN ima PR9, a googlebot je tu svakih 10min. Onako kao orijentir. :D
 
Odgovor na temu

epitaph
King Crimson
Epsilon Centauri

Član broj: 131606
Poruke: 211
*.teol.net.

ICQ: 404870612


+6 Profil

icon Re: Malka pomoc oko site map-a24.07.2007. u 13:34 - pre 203 meseci
Citat:
||NeX||: Ok, postujem misljenje. Imas URL za tu PR relaciju?

Cinjenica je da PR utice na dolaske google pauka, veci PR vise dolazaka.
Citat:
bsaric: Google indeksira stranice na temelju Google PR, javno objavljena činjenica, što bolji brže i češće indeksiranje, to je jedan od glavnih uvjeta danas, stoga ne vidim razlog da se gubi vrijeme na google sitemaps, to je moje osobno mišljenje.

Sitemap-a je korisna u slucajevima gdje pauk mora proci nekoliko stranica da bi dosao do doticne sranice koju treba indeksira.
Primjer: na mom fotooglasniku ponekad dnevno bude postavljeno i 50 oglasa (kad agencije postavljaju oglase), to znaci da google-ov pauk mora proci 5 stranica da bi "obisao" oglas koji je prvi postavljen od tih 50, u rezultatima pretrage prikauje se po 10 oglasa - znaci 5 strana do zadnjeg oglasa. Najvjerovatnije ce google indeksiranje u ovom slucaju uraditi u par dolazaka, nivo po nivo, sa sitemap-om mu ja odamah serviram url-ove novih oglasa tako da nema bespotrebnog indeksiranja koje se moze otegnuti... Nadam se da sam ovo dobro objasnio.
Na ovaj nacin novi oglasi na mom sajtu brzo stizu na google.

Kod stranica koje se ne obnavljaju cesto a uz to imaju dobar PR (npr. 5) sitemap-a nije potrebna...
 
Odgovor na temu

bsaric
Bruno Šarić
SEO
Samobor, Hrvatska

Član broj: 72221
Poruke: 527
*.vodatel.hr.

Sajt: www.seo.hr


Profil

icon Re: Malka pomoc oko site map-a24.07.2007. u 16:45 - pre 203 meseci
Citat:
Sitemap-a je korisna u slucajevima gdje pauk mora proci nekoliko stranica da bi dosao do doticne sranice koju treba indeksira.


Možeš to gledat tako, ali možeš i ovako, sa stranicom koja je toliko duboko od početne rijetko možeš nešto, možeš ako imaš jak PR, ak nemaš ništa, a sa druge strane koliko god "neimala" snage neki PR se proslijeđuje i oduzima od nivoa više, drugim riječima gubiš PR na višim nivoima ak imaš puno dubokih stranica, u tom slučaju bolje ih je neindeksirat.

:)
Ne odgovaram na pitanja preko PP i emaila vezana uz SEO niti ne pregledavam
domene.
SEO blog | Životopis
- Posao
 
Odgovor na temu

epitaph
King Crimson
Epsilon Centauri

Član broj: 131606
Poruke: 211
*.teol.net.

ICQ: 404870612


+6 Profil

icon Re: Malka pomoc oko site map-a24.07.2007. u 17:06 - pre 203 meseci
Nebih se slozio da se gubi PR ako su linkovi unutar jednog domena. Imam cvrst PR 5 u svim google data centrima a imam ogroman broj novih stranica sto kreiranih od korisnika (oglasa) sto sa moje strane (izdvojenih pretraga)... Veliki broj stranica posjeduje page rank 4 i 3...
 
Odgovor na temu

Prokleta_Nedelja
Beograd

Član broj: 90608
Poruke: 450
91.191.23.*



+42 Profil

icon Re: Malka pomoc oko site map-a24.07.2007. u 17:29 - pre 203 meseci
Da li postoji neko razumno ogranicenje broja linkova u sitemapu? Da li mogu da stavim 20.000 linkova? Mozda to google sankcionise... u stvari vjerovatno je tako samo nisam siguran
 
Odgovor na temu

[es] :: Pretraživači i SEO :: Malka pomoc oko site map-a

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6929 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.