Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pitanje u vezi sa oznakama!

[es] :: Matematika :: Pitanje u vezi sa oznakama!

[ Pregleda: 2852 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
212.200.54.*



+33 Profil

icon Pitanje u vezi sa oznakama!31.03.2007. u 09:25 - pre 207 meseci
Masnim slovima oznacavacu vektore. Ono sto najvise srecem u literaturi je da se pise gradA,divA,rotA. U nekim knjigama autori medjutim koriste oznake gradA,divA,rotA. A video sam da neki i iznad nable pisu vektor. U Zapadnjackim matematickim fizikama skalarni proizvod oznacavaju sa ., a vektorski sa ^. Naravno rotor im je curlA ili curlA. Kako je po vama najbolje pisati. I jos nesto. Ja imam blagi problem sa jednim zapisom. Ja pisem rotA=0, a u mnogim knjigama i profesori s mog fakulteta pisu rotA=0. Mislite li da je drugi zapis O.K.? Unapred hvala
 
Odgovor na temu

darkon
Darko Novakovic
Istrazivac, IMP
Beograd

Član broj: 13647
Poruke: 166
*.247.17.bitsyu.net.

Jabber: darkon@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa oznakama!31.03.2007. u 14:22 - pre 207 meseci
Da bi bilo potpuno jasno o čemu se radi i prilikom ručnog pisanja na papiru, tabli i sličnom, kao i prilikom ispisa u elektronskim verzijama, mislim da je sasvim korektno pisati grad, div i rot običnim (nemasnim) slovima, a ostale veličine u skladu sa uobičajenim oznakama funkcija i vektora:
,
i
.
Iz definicija ovih prostornih izvoda je jasno koji od njih je vektor a koji skalar.
"Verovatno da preko nje mnoge sile kontrolišu mnogo šta..." - GANDOR
"Kada bi ljudski mozak bio tako jednostavan da bismo mogli da ga shvatimo, onda bismo mi bili toliko glupi da ga ipak ne bismo mogli shvatiti."
 
Odgovor na temu

Daniel011
Beograd

Član broj: 76088
Poruke: 1101
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 2336441


+3 Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa oznakama!31.03.2007. u 16:00 - pre 207 meseci
Što se tiče nula vektora, koliko je meni poznato, pravilno je pisati ga i kao 0 i kao 0, jer čim je nula, znači da ionako nema ni intenzitet, ni pravac, ni smer, tj. nema nijednu od vektorskih osobina.
Isto kao što se u fizici za brzinu nekog tela ne može pisati v=10, nego se mora napisati ili v=10m/s ili v=10km/h ili v=10km/s ili... ali se za telo koje miruje može napisati da mu je v=0, mada nije greška ni v=0m/s, ali se taj m/s ionako množi sa nulom, što opet daje samo nulu...
 
Odgovor na temu

mcetina2
Marko Cetina
Grad student (fizika)
Cambridge, MA (SAD)

Član broj: 125398
Poruke: 220
*.MIT.EDU.



Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa oznakama!31.03.2007. u 18:30 - pre 207 meseci
Masna slova valjda prvenstveno koristimo da ne bi bilo zabune.

Npr. grad v gde je v skalar je sam vektor dok je grad v gde je v vektor tenzor. Stavise, ovaj vektorski grad je u krivolinijskim koordinatama mnogo zapetljaniji od ovog skalarnog. Zato je bitno v pisati masnim slovima. Sa druge strane rot i div mogu da deluju samo na vektore pa moze da se kaze da u rot v/div v nije neophodno v pisati masnim slovima.

Medjutim, lep je coding practice da se svi vektori pisu masno. Na taj nacin citalac o odredjenim velicinama odmah razmislja na pravi nacin (pravac, smer, itd.), kao sto je Daniel011 rekao. Sto se nula vektora medjutim tice, isto kao sto je Daniel011 rekao, ne verujem da vecinu citalaca zanima pravac i smer :) Zato je po meni OK da se nula vektor pise ne-masnim slovima.

Sto se masnih oznaka za div/grad/rot tice, prvo da kazem da obicne TeX italic oznake tipa *puno* idu na nerve. div/grad/rot, ako je ikako moguce, treba barem pisati u text-modu unutar TeX-u matematickih izraza. Tako barem lice na operatore a ne na proizvod promenjljivih.

Sto se boldovanja istih tice, mislim da to potice od boldovanja (covariant derivative) kao vektorskog operatora koji od skalara pravi vektore, od vektora tenzore, etc. Medjutim, ovo bas i nema puno smisla jer ne postoji ne-vektorski , div/rot. Zato bih ja ove operatore pisao ne-masno ali u text ili TeX keyword modu.



 
Odgovor na temu

mcetina2
Marko Cetina
Grad student (fizika)
Cambridge, MA (SAD)

Član broj: 125398
Poruke: 220
*.MIT.EDU.



Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa oznakama!31.03.2007. u 18:43 - pre 207 meseci
Jos par licnih komentara.

Meni strelice dosta idu na zivce. Nekako puno kite i saraju iskaze i zato mnoogo vise volim boldovanje vektora. Nazalost, \bf{v} ne radi na ovom forumu(*) i zato u mojim postovima svi vektori izgledaju kao skalari :(

Strelice koristim samo ako hocu da naglasim da je neka velicina 3-vektor a ne ko/kontravarijantnog vektor u 4D. Npr. vs. .

Kad smo vec kod index-notacije.... Cim se uvede Einstein-ova index konvencija, na osnovu pozicije indexa za svaku velicinu se odmah vidi o cemu se radi (vektor, skalar, forma, tenzor, etc.). Zato se velicine sa indexima nikada ne bolduju. Ako se u diferencijalnoj geometriji neka velicina bolduje, to obicno znaci da autor naglasava da ista velicina ima neku veoma odredjenu geometrijsku interpretaciju. Npr., uobicajeno je da se diferencijalne forme kao npr. Maxwell tenzor ili zapreminski element bolduju a onda prirodno koriste kao i (nema dA odnosno dV jer F odnosno e vec to sadrze u sebi!)

(*) proverih malopre -- izgleda da sada radi :))) To znaci da cu ubuduce morati da se potrudim da boldujem vektore.


 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Pitanje u vezi sa oznakama!

[ Pregleda: 2852 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.