Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prvo instaliranje Linux-a i šta sve treba pripremiti....

[es] :: Linux :: Prvo instaliranje Linux-a i šta sve treba pripremiti....

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 9974 | Odgovora: 69 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Slavisa 4 Elite Computers
Slavisa 4 Elite Computers
Kikinda

Član broj: 128742
Poruke: 76
89.216.243.*



Profil

icon Prvo instaliranje Linux-a i šta sve treba pripremiti....31.03.2007. u 07:27 - pre 208 meseci
Pozdrav svima na forumu!

Zbog sve većeg broja inspekcija, rešio sam da pređem na Linux. Nemam 100 i kusur evra da dam Microsoftu pa je Linux najbolje rešenje. Listajući poruke na forumu, shvatio sam jedno, Ubuntu je najbolja distribucija i dosta ljudi je koristi pa samim tim dosta i zna da je podesi. Skida mi se verzija 6.10 u iso formatu. E sad...
Moja konfiguracija je sledeća
MSI K7N2 Delta2
Procesor 2600+
1GB rama
200GB SATA hdd
Asus 9550 grafika
Sound Blaster Live 24bit

Na internet se kačim putem SBB-ovog modema utp kablom, da li će Ubuntu prepoznati ovu konekciju ili moram da instaliram drajvere, jer ako instaliram Linux a ne znam da podesim konekciju, nemam ni kako da se obratim za pomoć. Eto to je prvo pitanje...
Sve najbolje,
Slaviša 4 Elite Computers
 
Odgovor na temu

Slavisa 4 Elite Computers
Slavisa 4 Elite Computers
Kikinda

Član broj: 128742
Poruke: 76
89.216.243.*



Profil

icon Re: Prvo instaliranje Linux-a i šta sve treba pripremiti....31.03.2007. u 07:42 - pre 208 meseci
Nije mi jasna jedna stvar, zašto Mandrive i Freespire dolaze na DVD-u a Ubuntu na CD-u? Mandriva ima više programa od Ubuntu-a ili nečeg drugog?
Sve najbolje,
Slaviša 4 Elite Computers
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.sbb.co.yu.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Prvo instaliranje Linux-a i šta sve treba pripremiti....31.03.2007. u 07:51 - pre 208 meseci
Ubuntu, ako se malo razigraš dolazi sa bazom od preko 20000 programa, ali njih moraš svlačiti sa neta. Mandriva ide drugom filozofijom, a to je da većinu programa da na svom dvd-u. Ima i dvd izdanje i ubuntua, koji privremeno umanjuje potrebu za svlačenjem sa neta, ali ubuntu je koncipiran da svoju svežinu održava redovnim svlačenjem novih verzija programa sa neta (mandriva nije tako zamišljena ali se može ovo ostvariti). Još kada bi rešili da kompletna distribucija se može na taj način održavati bili bi na korak od savršenstva, a ne svakih 6meseci do 1godine da ponovo svlačiš nove CDe/DVDe samo da bi imao najnoviju distribuciju...
 
Odgovor na temu

Slavisa 4 Elite Computers
Slavisa 4 Elite Computers
Kikinda

Član broj: 128742
Poruke: 76
89.216.243.*



Profil

icon Re: Prvo instaliranje Linux-a i šta sve treba pripremiti....31.03.2007. u 07:54 - pre 208 meseci
20000??!?!?!?!? Strašno :D E a šta kažeš za ploču i pristup internetu? Kako će to funkcionisati?
Sve najbolje,
Slaviša 4 Elite Computers
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Prvo instaliranje Linux-a i šta sve treba pripremiti....31.03.2007. u 07:55 - pre 208 meseci
Citat:
Na internet se kačim putem SBB-ovog modema utp kablom, da li će Ubuntu prepoznati ovu konekciju ili moram da instaliram drajvere, jer ako instaliram Linux a ne znam da podesim konekciju, nemam ni kako da se obratim za pomoć. Eto to je prvo pitanje...


To je najbolje resenje koji ce svaki bogovetni unix moci da koristi (pa i svaki linux distro) pod uslovom da tvoju mreznu karticu moze koristiti. Kako je to najverovatnije slucaj, neces imati problema.

Citat:

Nije mi jasna jedna stvar, zašto Mandrive i Freespire dolaze na DVD-u a Ubuntu na CD-u? Mandriva ima više programa od Ubuntu-a ili nečeg drugog?


Za skoro svaki linux distro imas bas sve linux programe, e da li ces iste skidati sa neta (u slucaju da je distro na par CD-a) ili su vec na DVD, nije toliko vazno. Ionako ti bas svaki instaliran sigurno nece trebati.

Nisi naveo koju mreznu kartu imas integrisanu na toj ploci. Search pokazuje da imas nforce mrezni adapter na njoj, (nForce2) sto znaci da ce raditi sa 2.6 kernelima i zadnjim verzijama 2.4 kernela. Internet nece biti problem.

Ako neces brisati windows nego zelis dual boot, pretpostavljam da ne zelis da ti linux bude primarni sistem. Nekih 5-6Gb slobodnih na disku bi trebalo da bude dovoljno (pod uslovom da neces instalirati ceo DVD, inace oko 20Gb). Bar ti root i swap particije trebaju, swap moze da bude i samo 64Mb kod tebe, s obzirom da imas 1Gb na sistemu (i ako neces koristiti vrlo zahtevne programe, npr. Mayu za Linux).

Poz.

 
Odgovor na temu

Slavisa 4 Elite Computers
Slavisa 4 Elite Computers
Kikinda

Član broj: 128742
Poruke: 76
89.216.243.*



Profil

icon Re: Prvo instaliranje Linux-a i šta sve treba pripremiti....31.03.2007. u 08:08 - pre 208 meseci
Super, sad mi je lakše, no ostalo je JOŠ mnogo pitanja sa moje strane, pa Vas molim da imate strpljenja... Šta da radim sa SATA hdd-om? Integrisanom zvučnom na ploči? Pošto imam dve zvučne unutra, da li će to biti problem podesiti?
Zaštita, antivirus, kako to da rešim?


Od softwera sam počeo da skidam:
1. OpenOffice (njega sam koristio i na Win-u)
2. Firefox za Linux

Koji burner da skidam K3b ili XCDRoast, ta dva su pod jedan i dva na onoj listi alternativnog softvera...

Winamp verovatno ima Ubuntu u sebi.
Kodeci i plejeri za Linux? Ima li i tu nešto kao ffdshow i ac3, pošto nisam našao u tabeli?! U Win-u sam koristio KMPlayer, šta koristite u Linux-u?

Torrent, mail, rss, chat..... Uffff ima puno...
Sve najbolje,
Slaviša 4 Elite Computers
 
Odgovor na temu

Džeronimo

Član broj: 101777
Poruke: 320
*.adsl-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Prvo instaliranje Linux-a i šta sve treba pripremiti....31.03.2007. u 08:12 - pre 208 meseci
Citat:
Slavisa 4 Elite Computers: Nije mi jasna jedna stvar, zašto Mandrive i Freespire dolaze na DVD-u a Ubuntu na CD-u? Mandriva ima više programa od Ubuntu-a ili nečeg drugog?

Za Ubuntu ima više paketa (što je sasvim normalno, pošto je Ubuntu zasnovan na Debian Linuxu), tako da to sve ne može da stane na jedan DVD.

Kad bi neko hteo da napravi neku verziju Ubuntu-a koja dolazi sa svim paketima, onda bi ta distribucija bila na nekoliko DVD-a, a retko ko ima tolko brz Internet da na svakih 6 meseci (na koliko Ubuntu izlazi) može da preuzima, naprimer, 20 GB s Interneta.

Ovako je bolje. Osnovna distribucija stane na CD, a ako nekom treba neki dodatan program, onda to preko Synaptica instalira.


PS
Ima Ubuntu Ningi DVD: http://www.ubuntu-hr.org/ningi/

Na tom DVD-u se nalaze neki najčešće korišćeni paketi.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Prvo instaliranje Linux-a i šta sve treba pripremiti....31.03.2007. u 08:16 - pre 208 meseci
Imas nForce2 muzicku, da znas da MIDI nece raditi, ali bi SB trebalo da radi odlicno (DAC+MIDI).

Evo podrske ima za nvidia SATA RAID, u novijim kernelima http://www.nvnews.net/vbulletin/showthread.php?t=50663
 
Odgovor na temu

Slavisa 4 Elite Computers
Slavisa 4 Elite Computers
Kikinda

Član broj: 128742
Poruke: 76
89.216.243.*



Profil

icon Re: Prvo instaliranje Linux-a i šta sve treba pripremiti....31.03.2007. u 08:32 - pre 208 meseci
@bojan_bozovic

nije ni čudo što Winodows toliko košta kad je tako "lak" u poređenju sa ovim linuxom :)

Ovaj ubuntu 6.10 je noviji kernel, jt. poslednji stabilan tako da bi on trebao da ima podršku, zar ne?

U temi knjige za linux sam video da je neko trazio pc pressovo izdanje sve o ubuntu-u, ima li to neko?
Sve najbolje,
Slaviša 4 Elite Computers
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.ptt.yu.



+257 Profil

icon Re: Prvo instaliranje Linux-a i šta sve treba pripremiti....31.03.2007. u 08:35 - pre 208 meseci
Mogli ste malo coveka da savetujete da prvo procita malo TOP teme na ovom forumu, mozda bi nesto i naucio, a ne bi pitao. Npr mogao je da pogleda temu:
http://www.elitesecurity.org/t...alternative-windows-programima
pa da vidi sta se koristi umesto nekog programa na windozama.
I garantujem da ce posle biti - a gde mi je ovde c: d: i ostali diskovi?
Kad se vec odlucio za Ubuntu, mogao je pogledati i sledece:
http://www.elitesecurity.org/t248521-Ubuntu-linux-od-do
Kako se sta podesava, mogao je pogledati:
http://www.elitesecurity.org/t...je-skoro-svega-zivog-na-Linuxu
To su samo TOP teme, da je malo zavirio dublje, nasao bi i da su isto ljudi pitali bas to sto on pita, oko prvog instaliranja linuxa, sta mu treba, kako particije, diskovi i slicno.

P.S. Slavisa, moj savet: prvo zaboravi na filozofiju windowsa, a onda ces lako preci na linux :)
Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

Slavisa 4 Elite Computers
Slavisa 4 Elite Computers
Kikinda

Član broj: 128742
Poruke: 76
89.216.243.*



Profil

icon Re: Prvo instaliranje Linux-a i šta sve treba pripremiti....31.03.2007. u 08:49 - pre 208 meseci
Dve teme ja nisam pročitao:

ubuntu od a do z i
je-skoro-svega-zivog...

a ti druže moj nisi pročitao ni moje postove kojih ima 5-6 gde sam ja već naveo da sam pročitao temu alternative i da skidam openoffice, adobe reader, mozillu za linux, pitao sam koji cd burner od prva dva ponudjena u toj tabeli....

Hvala na dobronamernom savetu što se filozofije win-a tiče, baš mi se sviđa to, nikad nisam ni razmišljao da razmišljam windowski :D
Sve najbolje,
Slaviša 4 Elite Computers
 
Odgovor na temu

Džeronimo

Član broj: 101777
Poruke: 320
*.adsl-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Prvo instaliranje Linux-a i šta sve treba pripremiti....31.03.2007. u 08:58 - pre 208 meseci
Citat:
Slavisa 4 Elite Computers: Zaštita, antivirus, kako to da rešim?

AV ti ne treba uopšte.

Citat:
Slavisa 4 Elite Computers:
Od softwera sam počeo da skidam:
1. OpenOffice (njega sam koristio i na Win-u)
2. Firefox za Linux

Citat:
Slavisa 4 Elite Computers: skidam openoffice, adobe reader, mozillu za linux, pitao sam koji cd burner od prva dva ponudjena u toj tabeli....

Nemoj nikakve pakete (programe) više da preuzimaš.
OpenOffice i FF već dolaze uz Ubuntu, tako da si džabe preuzimao to (pošto ih već imaš instalirane).
Adobe reader ti takođe nije neophodan jer Ubuntu već dolazi s porgramom za čitanje PDF dokumenata.

Nemoj ručno da preuzimaš neke pakete s Interneta jer je u većini slučajeva to izvorni kôd, a instalacija iz njega nije baš jednostavna.
Mnogo je lakše da instaliraš preko Synaptica ili preko "Applications > Add/Remove".

Kad se instalira preko Synaptica (ili preko Add/Remove), nije potrebno da se ništa ručno preuzima s Interneta, nego korisnik samo označi koje pakete želi da instalira, a menadžer paketa odradi sve ostalo (preuzme odgovarajuće verzije s interneta i instalira ih automatski).

Pogledaj ovu temu: http://www.elitesecurity.org/t...-svaki-ubuntu-pocetak-je-tezak
Celu temu pročitaj pre nego što instaliraš Ubuntu i pogledaj malo dokumentaciju koja uz Ubuntu dolazi.

Citat:
Slavisa 4 Elite Computers:
Koji burner da skidam K3b ili XCDRoast, ta dva su pod jedan i dva na onoj listi alternativnog softvera...

K3b je KDE aplikacija, tako da je bolje da uzmeš Gnome Baker (pošto Ubuntu koristi Gnome, a ne KDE).

Citat:
Slavisa 4 Elite Computers: Winamp verovatno ima Ubuntu u sebi.
Kodeci i plejeri za Linux?

WinAmp ne dolazi uz Ubuntu, niti sam čuo da ga neko sa ovog foruma koristi na Linuxu.

Ima brdo odličnih audio playera koji pomalo liče na iTunes.
ja ti preporučujem ove playere:

Za muziku: Banshee ili Exaile
Za video: VLC i MPlayer

To potraži u Synapticu kad instaliraš Ubuntu (nemoj ručno da preuzimaš pakete jer je mnogo jednostavnije da se instaliraju preko Synaptica).

Citat:
Slavisa 4 Elite Computers: Ima li i tu nešto kao ffdshow i ac3

Pogledaj ovu temu: http://www.elitesecurity.org/t...-svaki-ubuntu-pocetak-je-tezak
Tu je već objašnjeno koji ti kodeci trebaju.

Citat:
Slavisa 4 Elite Computers: pošto nisam našao u tabeli

Nemoj mnogo da gledaš te tabele ekvivalenata, pošto mnoge pretstavljaju samo mišljenje jednog čoveka, a i neke su dosta stare (vremenom su se pojavili novi programi).
Bolje pitaj na forumu koji je najbolji program za nešto, nego da gledaš neke tabele.

[Ovu poruku je menjao Džeronimo dana 31.03.2007. u 10:35 GMT+1]
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Prvo instaliranje Linux-a i šta sve treba pripremiti....31.03.2007. u 09:09 - pre 208 meseci
Pocinjem da ne shvatam cemu ovaj ES? Ovde - stalno "nove" stare teme i pitanja, ocigledno da ljudi ili ne citaju ili od toga nikakve koristi ako recimo kao u ovom slucaju navali da skida i priprema programe za tamo neki buduci Linux.

Otvoris forum o ADSL-u - ima 150 tema "Kako da povezem 2 racunara na moj ADSL" i tako redom. Cemu onda arhiva i sve ostalo? Zamajavanje? Los koncept? Los sistem pretrage? Pre par dana napisem temu "Aparat za vlazenje vazduha" pojave se one srodne teme i mislim da su sve bilo o foto aparatima, dakle, bez veze.

Uostalom, nije bitno.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.ptt.yu.



+257 Profil

icon Re: Prvo instaliranje Linux-a i šta sve treba pripremiti....31.03.2007. u 09:18 - pre 208 meseci
Citat:

a ti druže moj nisi pročitao ni moje postove kojih ima 5-6 gde sam ja već naveo da sam pročitao temu alternative i da skidam openoffice, adobe reader, mozillu za linux, pitao sam koji cd burner od prva dva ponudjena u toj tabeli....

Ma jesam:
Citat:

Winamp verovatno ima Ubuntu u sebi.
Kodeci i plejeri za Linux? Ima li i tu nešto kao ffdshow i ac3, pošto nisam našao u tabeli?! U Win-u sam koristio KMPlayer, šta koristite u Linux-u?

Torrent, mail, rss, chat..... Uffff ima puno...

- bas zato sam ti i rekao da procitas, jerBo da si procitao znao bi da ne postoji winamp za linux (bio je xmmp, a sad ih ima gomila), pa za torent, mail chat... sve lepo pise na nekim drugim temema. Samo niko nece da trazi, vec sve da im se servira. Cekaj, zasto mislis da nase vreme nije vredno, i da to sto smo skupili vec ne treba pogledati, vec ponovo i ponovo i ponovo isto to pisati? Da li bi ti voleo da tako gubis vreme, samo zbog tvoje dobre volje da pomognes nekome? Zapitaj se...

Citat:

Hvala na dobronamernom savetu što se filozofije win-a tiče, baš mi se sviđa to, nikad nisam ni razmišljao da razmišljam windowski :D

Nisam ni napisao da TI razmisljas windowsovski, vec generalno - da zaboravis na filozofiju windoze-a (c: d: diskovi, klik instaliranje, podesavanja zakacivanjem i otkacivanjem... i slicno. ) i da to posmatras kao da si prvi put seo za racunar - mnogo lakse se prihvate neke stvari. Sve je bilo dobronamerno, veruj mi.
A i zbog toga da bi SVI mogli lepo da to nadju na JEDNOM mestu, a ne da traze na 50 tema istog karaktera, ili da otvaraju nove ni ne pogledavsi stare. Znaci, ne govorim o tebi (mnogo se ljudi na forumu nalaze prozvanim i izokrecu reci koje je neko rekao, zasto ste tako samoljubivi svi?) vec generalno o korisnicima koji ovde nesto traze bez gledanja da li tako nesto postoji. A ne daj boze barem pravilnik da su procitali.

Ala odoh u offtopic...
Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

Slavisa 4 Elite Computers
Slavisa 4 Elite Computers
Kikinda

Član broj: 128742
Poruke: 76
89.216.243.*



Profil

icon Re: Prvo instaliranje Linux-a i šta sve treba pripremiti....31.03.2007. u 09:45 - pre 208 meseci
Ako sam dobro shvatio temu http://www.elitesecurity.org/t...-svaki-ubuntu-pocetak-je-tezak linux ne podržava ntfs read write, već samo read?

I naravno opet pitanje o particijama, pošto imam 20GB c: particiju i NE ŽELIM dual boot, znači hoću samo Linux, treba da namestim tu linux particiju i tu swap particiju... Pošto sam pročitao da je 5-6 gb dovoljno za linux da ostatak ok 14gb stavim za taj swap, šta god on bio, neću da zalazim sad u to da opet ne bi napisali već ti piše u ovoj ili onoj temi, sad ću to googlati....
Sve najbolje,
Slaviša 4 Elite Computers
 
Odgovor na temu

Slavisa 4 Elite Computers
Slavisa 4 Elite Computers
Kikinda

Član broj: 128742
Poruke: 76
89.216.243.*



Profil

icon Re: Prvo instaliranje Linux-a i šta sve treba pripremiti....31.03.2007. u 09:51 - pre 208 meseci
shvatio sam za swap nemojte samo vikati :D staviću oko 2GB, to je dosta zar ne?
Sve najbolje,
Slaviša 4 Elite Computers
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.ptt.yu.



+257 Profil

icon Re: Prvo instaliranje Linux-a i šta sve treba pripremiti....31.03.2007. u 10:00 - pre 208 meseci
Ako neces stavljati i neke baze podataka i slicno sto bi moglo da optereti masinu (citaj: ako ces je koristiti kao desktop) onda ce ti biti dovoljno i 1 gb, obzirom da imas 1gb ram-a. Opet, o tome smo vec pisali na drugim temama L;)

Mozda je ipak najbolje da prvo skines neki liveCD sa linuxom (ima ih hrpa) pa da probas kako ti se to cini. Lepo podigens sistem sa cd-a, pa vidis da li tebi linux opste odgovara.

I obavezno, ali obavezno procitaj temu:
http://www.elitesecurity.org/t6900-FAQ-Linux-General
da bar steknes uvid u to sta te ceka :)

P.S. Samo polako, niko se naucen nije rodio, budi uporan i ne odustaj :)
Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

Džeronimo

Član broj: 101777
Poruke: 320
*.adsl-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Prvo instaliranje Linux-a i šta sve treba pripremiti....31.03.2007. u 10:05 - pre 208 meseci
Citat:
Slavisa 4 Elite Computers: nije ni čudo što Winodows toliko košta kad je tako "lak" u poređenju sa ovim linuxom :)

Nije Ubuntu težak za korišćenje, nego novi korisnici trebaju da shvate da se neke stvari rade na drugačiji način.

Citat:
Slavisa 4 Elite Computers: što se filozofije win-a tiče, baš mi se sviđa to, nikad nisam ni razmišljao da razmišljam windowski :D

Može i Linux da bude lak za korišćenje, samo kad čovek shvati kako se šta radi.

Novi korisnici bi trebalo da shvate da je UNIX (na kom je Linux zasnovan) postojao mnogo pre Win-a, tako da nije realno da neki korisnik očekuje da će na nekom UNIX-olikom OS-u sve da bude isto kao na Win-u, pošto su u pitanju dva potpuno različita sistema.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Prvo instaliranje Linux-a i šta sve treba pripremiti....31.03.2007. u 10:08 - pre 208 meseci
Ne 14Gb swap!!!!

RAM+swap treba da bude onoliki koliki je maksimalan utrosak memorije sw koji ces koristiti. 1Gb+4Gb swap ti je i za Mayu dosta. To kazem jer na swap particiji ne mozes drzati fajlove!!!
 
Odgovor na temu

ljuba.micic

Član broj: 136962
Poruke: 201
91.150.118.*



+6 Profil

icon Re: Prvo instaliranje Linux-a i šta sve treba pripremiti....31.03.2007. u 10:14 - pre 208 meseci
Sto rece prethodni clan-sagovornik, najbolje tj.prvo probati live linux. Moja prepiruka je:
1) Knoppix najnoviji
2) Sabayon 3.3

Mislim da su to dva najpotpunija distroa iz tzv. live produkcije!

p.s I, naravno, malo da se procita nesto o linuxu...............
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Prvo instaliranje Linux-a i šta sve treba pripremiti....

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 9974 | Odgovora: 69 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.