Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ubuntu EdgyEft 6.10 ADSL Internet Sharing Problem

[es] :: Linux :: Ubuntu EdgyEft 6.10 ADSL Internet Sharing Problem

[ Pregleda: 2454 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vladimir84
Beograd

Član broj: 41386
Poruke: 69
62.193.129.*



Profil

icon Ubuntu EdgyEft 6.10 ADSL Internet Sharing Problem28.03.2007. u 13:53 - pre 207 meseci
Ubuntu EdgyEft 6.10 Internet Sharing Problem



Imam problem sa internet sharing-om.

Imam ADSL, modem je povezan preko USB-a u pitanju je Sagem Fast 800. 2 kompa povezana direktno ukrstenim UTP kablom.

File i Internet Sharing u WinXP radi bez problema na oba kompa, ali pokusavam da se prebacim na linux jer mi je windows preko glave.

Glavni komp na kojoj je ADSL sam stavio ubuntu i namestio (jedva) modem i net radi bez ikakvih problema, cak sam primetio da bolje radi na linuxu (mislim brze). Problem nastaje sto hocu da sherujem konekciju, ali mi nikako ne polazi za rukom.

Probao sam firestarter ali on ne radi jer koliko sam procitao na netu on radi samo ako internet ide preko mrezne, tj treba da imam 2 mrezne eth0 i eth1, ali meni je net preko usb-a pa je net logicno na ppp0.

Jos sam video da moze nekako da se namesti preko iptables koji je integrisan u ubuntu, ali da napomenem, ne razumem se nestu u linux i u ta podesavanja, pa nisam ni probao da ne bih nesto poremetio.

Nasao sam i Lokkitu (firewall) gnome verziji sa grafickim interfejsom, pa mozda to i uspe, samo ne znam kako da ga konfigurisem.


Ako neko da mi pomogne bio bih mu zahvalan!
 
Odgovor na temu

Zekica
Filip Milivojević
Pirot, Niš

Član broj: 2856
Poruke: 309
*.exe-net.net.

Jabber: zekica@elitesecurity.org
Sajt: www.pirotcity.com


+10 Profil

icon Re: Ubuntu EdgyEft 6.10 ADSL Internet Sharing Problem28.03.2007. u 22:04 - pre 207 meseci
Najkraće rešenje je da:
1. Podesiš mrežnu karticu u linux-u da ima IP adresu 192.168.0.1, netmask 255.255.255.0 (ovo podešavaš kad pokreneš System -> Administration -> Networking).

2. Podesiš mrežnu karticu na drugom računaru da ima IP adresu 192.168.0.2, netmask 255.255.255.0, gateway 192.168.0.1. Na drugom računaru podesiš DNS od provajdera.

3. Otvoriš Terminal (Applications -> Accessories -> Terminal) i otkucaš:
user@host:~$ sudo -i
Password: <uneseš svoju lozinku>
root@host:~# echo 1 >/proc/sys/net/ipv4/ip_forward
root@host:~# iptables -t nat -A POSTROUTING -o ppp0 -j MASQUERADE


To bi tako trebalo da radi dok ne restartuješ Ubutnu. Da bi ova podešavanja uvek bila uključena, potrebno je da:
otvoriš terminal i da otkucaš:
user@host:~$ sudo gedit /etc/rc.local

i da iznad linije exit 0 ukucaš ove dve linije:
Code:
echo 1 >/proc/sys/net/ipv4/ip_forward
/sbin/iptables -t nat -A POSTROUTING -o ppp0 -j MASQUERADE


Ne može kraće i jednostavnije od ovoga (ili grešim). :)
Sad ja znam zašto sam vam ovo ispričao, ovo će sigurno nekome koristiti....
 
Odgovor na temu

vladimir84
Beograd

Član broj: 41386
Poruke: 69
62.193.129.*



Profil

icon Re: Ubuntu EdgyEft 6.10 ADSL Internet Sharing Problem28.03.2007. u 22:35 - pre 207 meseci
e hvala za ovo! danas sam se iscimao i namestio, bas ovako, samo sam se do sad smarao sa podesavanjem kad startujem posle resetovanja i ovaj zadnji kod koji si napisao moram da probam, jer mi je to trebalo.


HVALA JOS JEDNOM!!!!!!
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Ubuntu EdgyEft 6.10 ADSL Internet Sharing Problem29.03.2007. u 06:26 - pre 207 meseci
2 pitanja - jedno je banalno:

- zar u terminalu / konzoli ne ostane nekoliko komandi, pa kad resetujes masinu, onda samo udjes u terminal, strelicama na tastaturi gore-dole i dodjes do potrebne komande, Enter, obavljeno. Ponovis isto i sa drugom, gotovo. To cesto zatreba za tako neke zezalice i probe a ne treba kucati ko blesav. Moj primer:
Code:
tdjokic@tdjokic-desktop:~$ sudo ln -s /usr/share/cups/model/CNCUPSLBP5000CAPTK.ppd
utvrdim da mi je nesto pogresno u ovoj kobasici, da kucam ponovo - nema sanse, opet strelicom gore, ispravim pogresno mesto itd.

Drugo pitanje je ozbiljnije i teze: svestan sam svih ogranicenja koje ljudima zivot namece. Ono sto je za nekoga "samo 10 eura..." za drugog je "citavih 10 eura!" ali je ipak razlika izmedju USB i Ethernet konekcija tolika da je ugledni Linux radnik, autor Kanotixa IZBACIO podrsku za USB modem, mislim za Speed Touch 330 i objasnio negde: "Ne vredi. Suvise problema. Koristite Ethernet." A on zna sta prica. Tako da mislim da ko god ima potrebu za povezivanjem vise racunara - uz svo duzno postovanje i trudu i znanju koje ste pokazali - treba da tezi Ethernet-u sto pre.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

vladimir84
Beograd

Član broj: 41386
Poruke: 69
62.193.129.*



Profil

icon Re: Ubuntu EdgyEft 6.10 ADSL Internet Sharing Problem29.03.2007. u 16:40 - pre 207 meseci
@tdjokic slazem se ja sa tobom, i sto se tice komandi i sto se tice modema, ali opet prava je stvar namestiti to i znati sta kucati, ipak sam sad nesto i naucio kako sta, da nema modema ne bih naucio neke komande fore i td. Sad sam jos i namestio za share internet konekcije sa winXP, pa linux mogu da namestim sad gde god hoces na koliko hoces masina i to sa sve mrezom internetom file share itd., e to da sam imao ethernet modem ne bih znao da uradim


jedini problem kod ADSL-a je to sto kad pukne veza, moram nekako da namestim da sam pokrene skriptu i da se onda sam konektuje ponovo.


E to kad bih neko znao da mi objasni kako to sad da namestim, onda sam sve namestio....
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Ubuntu EdgyEft 6.10 ADSL Internet Sharing Problem

[ Pregleda: 2454 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.