Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sa windowsa na ubuntu

[es] :: Linux :: Sa windowsa na ubuntu

[ Pregleda: 3078 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

igisar
Igor Šarčević
Bačka Topola

Član broj: 95364
Poruke: 76
217.26.69.*



Profil

icon Sa windowsa na ubuntu26.02.2007. u 21:05 - pre 207 meseci
Posle 6 god rada na Windows XP odlucio sam da predjem na linux a distribucija koja mi se najvise svedela je bila ubuntu i nameravam da je nabavim ovih dana ( ne znam jos odakle ali probacu da se snadjem )

Na windowsu sam koristio NTFS fajl sistem i video sam ovde dosta razlicitih resenja kako mogu da vrsim citanje i menjanje fajlova ako mi je pored linuxa i windows na kompu.

Medjutim ja necu nishta da ostavljam na kompjuteru znaci ni podatke ni os i hocu da pocnem instalaciju ubuntu-a na cistom hardu, e sad kako da namestim da mi bude FAT-32 ( posto kako sam svatio treba mi to da bih citao i menjao fajlove u linuxu ) i kako posle da napravim particije kasnije na ubuntu linuxu?????

Nadam se da sam razumno napisao

Hvala unapred za svaku pomoc!!!!!!!!
pravi programeri programiraju magnetom po disketi :) :)
 
Odgovor na temu

Džeronimo

Član broj: 101777
Poruke: 320
*.adsl-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Sa windowsa na ubuntu26.02.2007. u 21:19 - pre 207 meseci
Je l' možeš malo da pojasniš?
Šta tačno hoćeš? Je l' želiš da imaš samo Ubuntu na kompjuteru ili...?
Ako želiš da imaš samo Ubuntu na kompjuteru, onda ti FAT32 particija uopšte ne treba.

Za particionisanje potraži neko uputstvo za instalaciju Ubuntu-a, pošto se to za vreme instalacije radi.


P.S.
To sa pisanjem po NTFS particijama nije baš sigurno, tako da je bolje da se ne koristi.
 
Odgovor na temu

igisar
Igor Šarčević
Bačka Topola

Član broj: 95364
Poruke: 76
217.26.69.*



Profil

icon Re: Sa windowsa na ubuntu26.02.2007. u 22:02 - pre 207 meseci
Da samo ubuntu hocu da stavim

A kako da izbrisem sve sa kompjutera mislim da formatiram diskove moze to da se uradi tokom instalacije ubuntua???
pravi programeri programiraju magnetom po disketi :) :)
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
*.exe-net.net.

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Sa windowsa na ubuntu26.02.2007. u 23:03 - pre 207 meseci
Instalacija Ubuntu-a ce ti ponuditi da sama obrse celi hdd, i napravi particije kako on misli da je najbolje.

Takodje, postoji mogucnost da sam definises particije rucno u toku same instalacije (pomocu alata koji se zove gparted), vrlo je jednostavan...

Od particija ti treba naj manje 2 particije. Jedna za sistem, i druga za swap (posto linux, za razliku od widowsa koji koristi fajl za swap, koristi zasebnu particiju).

Preporucljivo je da napravis 3 particije:

- jednu za sistem (ext3 koja ce biti montirana na /)
- drugu za korisnicke foldere (ext3 koja ce biti montirana na /home/)
- trecu za swap.

Sve ovo mozes iz same instalacije.

Ipak, potrazi malo po netu o instalaciji ubuntu-a. Veruj mi nista preterano komplikovano za ukapirati.

Srecno, i javi ovde sta i kako je proslo...
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

igisar
Igor Šarčević
Bačka Topola

Član broj: 95364
Poruke: 76
217.26.69.*



Profil

icon Re: Sa windowsa na ubuntu26.02.2007. u 23:48 - pre 207 meseci
Vidim da ubuntu koristi gnome

I postavio sam sebi jedno pitanje kako cu ja izdrzati bez Total Commandera na linuxu.Naravno nasao sam resenje tj. Krusader ali vidim da na njihovom sajtu pise da podrzava KDE trazio sam i druge ali mi se nisu svidjali.

Moje pitanje sad glasi ako instaliram ubuntu hocu moci da pokrenem Krusader i ostale programe koji koriste KDE????

I drugo dali mogu da instaliram KDE na ubuntu ( posto necu da skidam Kubuntu)????
pravi programeri programiraju magnetom po disketi :) :)
 
Odgovor na temu

Džeronimo

Član broj: 101777
Poruke: 320
*.adsl-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Sa windowsa na ubuntu27.02.2007. u 00:03 - pre 207 meseci
Citat:
igisar: Moje pitanje sad glasi ako instaliram ubuntu hocu moci da pokrenem Krusader i ostale programe koji koriste KDE????

Moći ćeš kad instaliraš KDE biblioteke koje ti programi koriste (ne moraš ceo KDE da instaliraš).

Citat:
igisar:I drugo dali mogu da instaliram KDE na ubuntu

Kubuntu je ispod haube Ubuntu, tako da je odgovor na tvoje pitanje:
Naravno da možeš da instaliraš KDE.



P.S.
Bolje se navikni na Linux, nego da prenosiš stare navike sa Win-a na Linux.
Ja, naprimer, nikad nisam koristio programe koji su slični TC-u jer mislim da je Terminal daleko moćniji i lakši za korišćenje.
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
216.48.172.*



Profil

icon Re: Sa windowsa na ubuntu27.02.2007. u 02:39 - pre 207 meseci
Igore, ovdje će lokalna ekipa da me utepa na licinom mjestu, ali red je da ti se kaže...

Ubuntu je, sva je prilika, odličan (mada ne i jedini) izbor kao prva Linux distribucija. Što se pak odluke da zgaziš Windows particiju tiče, ja ti savjetujem da sačekaš neko vrijeme.

Logika je da tokom tranzicije možeš da naletiš na probleme sa nekim od uređaja (sve što je vezano za kopčanje na mrežu je neugodno) i/ili da ti Ubuntu ne prepozna sav hardver. Kad se takvo što desi, zgodno je imati Windows particiju da podigneš mašinu, otrčiš na mrežu, pronađeš što i kako dalje, skineš drajver ako ti treba (a onda ga iz Linux-a pročitaš sa NTFS particije)...

Moj ti je savjet da razmotriš da mašinu držiš u dual-boot modu za prvo vrijeme (to može da bude dok sve moguće na Ubuntu ne radi kako treba), a da tek NAKNADNO zgaziš Windows particiju i iskoristiš taj prostor za Linux, jer to pod Linux-om možeš da odradiš kad poželiš (ostanu ti dvije particije umjesto jedne, ali tome se da doakati).
 
Odgovor na temu

skinja
Institute Pasteur
Novi Sad

Član broj: 90748
Poruke: 111
*.ptt.yu.



+7 Profil

icon Re: Sa windowsa na ubuntu27.02.2007. u 06:44 - pre 207 meseci
Ako si odlucio za Ubuntu, to je OK, mada "novima" u Linuxu jako prija Mandriva(2007). Svakako, pre odluke proveri da li Ti je hardver podrzan, narocito veza na net. Sto se tice nabavke, Ubuntu jos uvek salje besplatne CD-ove ako ih narucis (bez ikakvih troskova), mozes takodje sve skinuti sa neta, ali navrati u NS pa cu Ti narezati distribuciju koju hoces.
Pozdrav i dobro dosao.


hleba i igara
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
*.exe-net.net.

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Sa windowsa na ubuntu27.02.2007. u 08:08 - pre 207 meseci
I, da, racunaj kad instaliras ubuntu, da skines jos oko 200-300mb softvera sa mreze, jer sam ubuntu dolazi sa malo softvera.

Ovo je bar moje iskustvo.
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

Džeronimo

Član broj: 101777
Poruke: 320
*.adsl-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Sa windowsa na ubuntu27.02.2007. u 08:46 - pre 207 meseci
Citat:
Slobodan Milivojevic:racunaj kad instaliras ubuntu, da skines jos oko 200-300mb softvera sa mreze

Ne plaši čoveka. Ako mu ne treba brdo raznih programa i ako neće da updateuje sve živo, onda može i samo oko desetak MB da skine (kodeke i slične stvari).
 
Odgovor na temu

igisar
Igor Šarčević
Bačka Topola

Član broj: 95364
Poruke: 76
217.26.69.*



Profil

icon Re: Sa windowsa na ubuntu27.02.2007. u 09:30 - pre 207 meseci
Ja se uglavnom bavim java i c++ programiranjem pa hocu da nastilujem linux da rad bas kako treba.

Citat:
Apatrid: Igore, ovdje će lokalna ekipa da me utepa na licinom mjestu, ali red je da ti se kaže...

Ubuntu je, sva je prilika, odličan (mada ne i jedini) izbor kao prva Linux distribucija. Što se pak odluke da zgaziš Windows particiju tiče, ja ti savjetujem da sačekaš neko vrijeme.

Logika je da tokom tranzicije možeš da naletiš na probleme sa nekim od uređaja (sve što je vezano za kopčanje na mrežu je neugodno) i/ili da ti Ubuntu ne prepozna sav hardver. Kad se takvo što desi, zgodno je imati Windows particiju da podigneš mašinu, otrčiš na mrežu, pronađeš što i kako dalje, skineš drajver ako ti treba (a onda ga iz Linux-a pročitaš sa NTFS particije)...

Moj ti je savjet da razmotriš da mašinu držiš u dual-boot modu za prvo vrijeme (to može da bude dok sve moguće na Ubuntu ne radi kako treba), a da tek NAKNADNO zgaziš Windows particiju i iskoristiš taj prostor za Linux, jer to pod Linux-om možeš da odradiš kad poželiš (ostanu ti dvije particije umjesto jedne, ali tome se da doakati).


Hvala ti za savet APATRID ali ja cu ipak brisati windows, hocu da naucim linux a ako cu imati windows na kompu uvek cu preskakati na njega cim naidjem na neki problem .

A sto se tice hardvera koristim kablovcki modem koji ce sigurno prepoznati .

A ako imam pristup netu nema problema koji se ne moze resiti.
pravi programeri programiraju magnetom po disketi :) :)
 
Odgovor na temu

Džeronimo

Član broj: 101777
Poruke: 320
*.adsl-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Sa windowsa na ubuntu27.02.2007. u 10:11 - pre 207 meseci
Citat:
igisar: koristim kablovcki modem koji ce sigurno prepoznati .

Proveri ti prvo u Live režimu (pre nego što instaliraš) da l' ti je sve uredno prepoznato.

P.S.
Je l' to modem ili nešto kao ruter? Ako je u pitanju neki modem koji ide na USB, ima malo da se namučiš.
 
Odgovor na temu

igisar
Igor Šarčević
Bačka Topola

Član broj: 95364
Poruke: 76
217.26.69.*



Profil

icon Re: Sa windowsa na ubuntu27.02.2007. u 22:54 - pre 207 meseci
Instalacija linuxa je odlicno prosla cak je bila i jednostavnija nego instalacija windowsa ne znam sto se ljudi tolko plase toga

Ali sada ne znam kako da instaliram drivere ???

imam zvucnu karticu C-Media cm8738 (nije neshto dobra ali ... ) a linux mi je prepoznao integrisanu karticu ( bar mislim jer kad tamo ustekam kabl cuje se zvuk ) moze neko da mi pomogne da ovo sredim ???

i imam graficku nVidia GeForce 6200 za koju isto treba da instaliram driver ali ne znam kako ... :P

i imam tv karticu Asus

Imam josh jedan problem sada gParted nece da mi podeli disk na particije
imam jednu particiju na kojoj imam linuks root instaliran i taj 70 gb i drugi od 3 gb za swap
Ja sad udjem u gParted i hocu da podelim disk ali ne mogusvako dumge je sivo znaci neradi
ja stvarno ne znam gde gresim
Molim pomoc ovo mi je najvaznije

Molim vas pomozite mi nov sa u linuxu i stvarno mi treba pomoc !!!!

[Ovu poruku je menjao igisar dana 28.02.2007. u 01:20 GMT+1]
pravi programeri programiraju magnetom po disketi :) :)
 
Odgovor na temu

Džeronimo

Član broj: 101777
Poruke: 320
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Sa windowsa na ubuntu28.02.2007. u 00:51 - pre 207 meseci
Citat:
igisar:imam zvucnu karticu C-Media cm8738 (nije neshto dobra ali ... ) a linux mi je prepoznao integrisanu karticu ( bar mislim jer kad tamo ustekam kabl cuje se zvuk ) moze neko da mi pomogne da ovo sredim ???

Šta da središ? Pa je l' imaš zvuk ili nemaš? Ako imaš, ne razumem šta hoćeš da sređuješ.
Sasvim je normalno da zvučna kartica radi odmah nakon instalacije.

Za podešavanje grafičke uputstvo imaš na:

Ako koristiš Ubuntu Edgy: http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu_Edgy
Ako koristiš Ubuntu Dapper: http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu_dapper

Pa pogledaj pod "How to install Graphics Driver (NVIDIA)".

Citat:
igisar: Imam josh jedan problem sada gParted nece da mi podeli disk na particije
imam jednu particiju na kojoj imam linuks root instaliran i taj 70 gb i drugi od 3 gb za swap
Ja sad udjem u gParted i hocu da podelim disk ali ne mogusvako dumge je sivo znaci neradi

Da li je Hard disk u upotrebi kada to pokušavaš da uradiš? Ako jeste, onda nemaš razloga za brigu jer tako i treba da bude.
Ne možeš da reparticionišeš disk koji je trenutno u upotrebi.

Ako hoćeš da reparticionišeš Hard disk, onda podigni Ubuntu s LiveCD-a (jer se tad Hard disk ne koristi), pokreni GParted, pa particioniši do mile volje.

Nego, koji je razlog za reparticionisanje diska? Pošto si još početnik, bolje prvo konsultuj nekog kad hoćeš da uradiš nešto.

P.S.
Pogledaj i temu: http://www.elitesecurity.org/t...-svaki-ubuntu-pocetak-je-tezak

I da ti kažem još nešto. Pošto kažeš da hoćeš da naučiš da radiš na Linuxu, probaj da ne prilagođavaš Linux nekim svojim starim navikama iz Win-a. Tako je najbolje ako stvarno želiš da naučiš da radiš na Linuxu. U početku će možda da ti bude malo teško da se navikneš, al' kad shvatiš kako se šta radi, nećeš se pokajati što si učio.

[Ovu poruku je menjao Džeronimo dana 28.02.2007. u 02:41 GMT+1]
 
Odgovor na temu

igisar
Igor Šarčević
Bačka Topola

Član broj: 95364
Poruke: 76
217.26.69.*



Profil

icon Re: Sa windowsa na ubuntu28.02.2007. u 09:09 - pre 207 meseci
Ne nije mi radila zvucna kartica koja je bila u slotu ugurana nego umesto nje sam mogao da slusam muziku preko integrisane kartice na maticnoj ali sam vec uspesno sredio problem

Instalirao sam i graficku karitcu i sad mi jedino preostaje da sredim tv karticu i gotov sam :P :P :P

Hvala svima na pomoci i linux je stvarno puno bolji od windowsa :P :P :P
pravi programeri programiraju magnetom po disketi :) :)
 
Odgovor na temu

zoran_dojkic

Član broj: 105358
Poruke: 1688
PPP-02-146.beobug.com.



+35 Profil

icon Re: Sa windowsa na ubuntu28.02.2007. u 13:23 - pre 207 meseci
I jedan i drugi http://www.elitesecurity.org/t174094
 
Odgovor na temu

BBS
Be Back Soon
ŠUMADIJA DO TOKIJA

Član broj: 40443
Poruke: 1720
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 250629747


+75 Profil

icon Re: Sa windowsa na ubuntu02.03.2007. u 22:59 - pre 207 meseci
@Džeronimo

ubuntu kablovski NET vezan pomocu USB prepoznaje izprve tako da to nije nikav problem , malo je teze podesiti ADSL ali i to je moguce naravno

@igisar

nepostoji nikakav razlog za 3Gb SWA jer ma koliki ti je hard ovo je cisto "bacanje" prostora

Pogledaj ovo:
http://www.elitesecurity.org/t248521-Ubuntu-linux-od-do


[Ovu poruku je menjao BBS dana 03.03.2007. u 02:19 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Sa windowsa na ubuntu

[ Pregleda: 3078 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.