Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linux avantura...

[es] :: Linux :: Linux avantura...

[ Pregleda: 3686 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vektor

Član broj: 22236
Poruke: 34
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Linux avantura...15.02.2007. u 21:31 - pre 209 meseci
Da,resih i ja da se upustim u avanturu zvanu linux i da vidim kakvo je to cudo. :)
Posto isprobah live CD Ubuntu i Kubuntu (onaj Edubuntu nisam,mada imam disk) interesuje me sledece:

Mislim da na Kubuntu ima vise u startu instaluranih tj. live aplikacija a na Ubuntu manje.
Jel moguce da kada instaliram Ubuntu onda sa instalacionog diska za Kubuntu instaliram aplikacije kojih nema na
Ubuntu live disku. Pocetnik sam u linux-u pa nemojte da se smejete pitanjima. :)

A za ubuntu sam se odlucio zato (iako je mozda kubuntu graficki lepsi)
zato sto program za particionisanje diska tj. Gparted vidi oba dva diska koja imam u kompu
(WD SATA 80GB i WD SATA 160GB) i sve particije.
Dok QTparted na Kubuntu "ne vidi" prvi sistemski disk od 80GB na kome je windouz.

Jos nesto me interesuje.Ta procedura oko GRUB loadera tj. kad ja odlucim da startujem Win.
a ne Lin. koliko to vremenski realno povecava vreme podizanja Windowsa u odnosu na sistem bez dual boot-a
tj. samo sa Windowsom.
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
82.117.201.*

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Linux avantura...15.02.2007. u 21:47 - pre 209 meseci
Prvo pitanje ima veoma jednostavan odgovor. Kada instaliraš (sve jedno da li kubuntu ili ubuntu) sa interneta možeš da skineš sve pakete (bez obzira da li su startno bili predviđeni za ovaj ili onaj). Recimo da si se odlučio za ubuntu, kada završiš instalaciju, pod uslovom da ti je dobro detektovan hardver (pogoovu onaj koji je za vezu ka internetu potreban), startuješ program koji se zove synaptic i preko njega možeš dalje da dodaješ, oduzimaš i reinstaliraš programe. Razlika između kubuntu-a (koji ja inače koristim) i ubuntua je samo u grafičkom okruženju, ali programi se mogu pokretati pod oba grafička okruženja. Šta više, ako instaliraš ubuntu (default je GNOME grafičko okruženje) možešš intalirati kde okruženje (kubuntu default) tako da imaš slobodu da radiš šta hoćeš.
Dizanje Windowsa ti se neće produžiti ni za jotu, odnosno produžiće ti se koliko je po startovanju kompa potrebno da odabereš windows za dizanje...
Srećno
 
Odgovor na temu

vektor

Član broj: 22236
Poruke: 34
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Linux avantura...15.02.2007. u 23:00 - pre 209 meseci
U live CD modu ne prepoznaju mi modem. :(
Imam modem sa Conexant HSF chip setom.
Sa Linuxant.com dpwnloadovao sam genericke drajvere za HSF modem pod linuxom
zasnovanom da debian-u,posto mislim da je Ubuntu zasnovan na njemu.
Mogu li ja taj driver da instaliram u live CD modu ili pokrenem nekako,da bi mi prepoznao modem?
Prepreka je u i u tome sto linux modemi sa onog sajta nisu "full" pa ogranicavaju konekciju na
14KB. Odustao bih ja al kad pocnem nesto mora se zavrsi.Sta cu kad sam tvrdoglavo uporan kad me
interesuje nesto. :)
sudo -r mi pokazuje tip karnela?
Najvise me namucilo kad sam odradio promenu korisnika ono "switch"
pa odoh u konzolu. :)
Namucih se da nadjem ALT+F7.
Drugari zapamtite
ALT+F7 dobro. :)
 
Odgovor na temu

vektor

Član broj: 22236
Poruke: 34
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Linux avantura...15.02.2007. u 23:43 - pre 209 meseci
Pokusao,ne moze istalacija drajvera ili nekako da proradi u live cd modu.
Znaci samo komplet instalacija,pa onda ce vidimo sta ce biti.
 
Odgovor na temu

Džeronimo

Član broj: 101777
Poruke: 320
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Linux avantura...16.02.2007. u 18:49 - pre 209 meseci
Citat:
vektor: Mislim da na Kubuntu ima vise u startu instaluranih tj. live aplikacija a na Ubuntu manje.

Mislim da ti samo izgleda da Kubuntu LiveCD dolazi s više aplikacija. Broj aplikacija na Ubuntu LiveCD-u i Kubuntu LiveCD-u je otprilike ujednačen. KDE meni (onaj na Kubuntu) je dosta centralizovan, a Gnome (grafičko okruženje na Ubuntu) je napravljen da bude što pregledniji, tako da ti verovatno zbog toga izgleda da Kubuntu LiveCD dolazi s dosta više aplikacija. Evo, naprimer, skoro niko neće da otvara program za pregledavanje PDF dokumenata iz menija "Programi", pa da onda učitava PDF dokument, nego ljudi obično kliknu na PDF dokument i program ga otvori... tako da prečica za taj program nije baš potrebna, pa je, najverovatnije zbog toga, i skrivena (naravno, možeš vrlo lako da postaviš tu prečicu u taj meni, ako ti treba) da bi meni "Programi" bio što pregledniji. Tako je i sa još nekim programima. Eto, to može da bude još jedan razlog zašto ti izgleda da Kubuntu dolazi s više programa.

Kubuntu je ispod haube Ubuntu, tako da ti možeš da na Ubuntu instaliraš bilo koji program koji imaš na Kubuntu i obrnuto. Možeš i da instaliraš Ubuntu, pa posle samo da instaliraš KDE grafičko okruženje i eto ti ga Kubuntu. Neki ljudi tako instaliraju Kubuntu (instaliraju Ubuntu, pa onda instaliraju i KDE grafičko okruženje) jer im više odgovara KDE grafičko okruženje, al' im se ne sviđa baš ponuda aplikacija Kubuntu LiveCD-a (naprimer, više im odgovara Synaptic od Adepta, Gparted od QTparteda...).

Citat:
vektor: Jel moguce da kada instaliram Ubuntu onda sa instalacionog diska za Kubuntu instaliram aplikacije kojih nema na
Ubuntu live disku.

Ako imaš Alternativni Kubuntu CD ili DVD, onda možeš. Ako nemaš taj CD/DVD, a imaš malo bolju vezu sa internetom, onda možeš preko "Dodaj/Ukloni programe" ili preko Synaptica da poskidaš šta ti treba.
 
Odgovor na temu

vektor

Član broj: 22236
Poruke: 34
*.DIALUP-SMIN.neobee.net.



Profil

icon Re: Linux avantura...22.02.2007. u 20:25 - pre 208 meseci
da bih podesio modem na Ubuntu (imam conexant i Ubuntu 6.06) moram da download-ujem sledece pakete:

1. fakeroot

2.build-essential

3.linux-headers-2.6.15-26-386
(NOTE: if your installed dapper and already updated kernel, you must download linux-header-YOURKERNELVERSION. use uname -r from a terminal window)

ili da ih instaliram sa CD-a odakle je i Ubuntu instaliran plus:

4.debconf-utils

5.html2text

6.debhelper

Isao sam na ovaj sajt da downloadujem potrebne pakete :http://packages.ubuntu.com/

E sad,nisam siguran koja je moja distribucija u pitanju mislim da je Dapper ali tamo na sajtu ima nesto ovako:

* warty
* hoary
* hoary-backports
* breezy
* breezy-backports
* dapper
* dapper-backports
* edgy
* edgy-backports
* feisty


Interesuje me jel potrebo da skidam pakete za dapper ili dapper-backports???

Trebaju mi paketi pod rednim brojevima 4, 5 i 6 posto prva tri trebalo bi da su na instalacionom disku.


Znam da se verzija linuh karnela proverava sa "uname -r" nego ja nikako nisam uspeo ili ne umem da proverim koji je tip karnela u LiveCD modu.Mozda to "uname -r" radi samo kad je linux instaliran???




I interesuje me jos ovo:


Check for Bug Reports about debhelper.
Source Package: debhelper, Download: [dsc] [debhelper_5.0.7ubuntu13.tar.gz]
View the Debian changelog
View the copyright file

Search for other versions of debhelper

[debhelper_5.0.7ubuntu13.tar.gz] je fajl ili paket koji mi je potreban. A sta je ovo dsc ispred?

Velicine je 10ak KB.


Sve ovo da bih mogao da poteram conexant pod Ubunto OS na punih 56K tj. realnih 33,6 ili max. 46K :))


Muka narode :)

 
Odgovor na temu

biotech
ChemNinja
www.surrealtalesthegame.com |
www.chemninja.com

Član broj: 18355
Poruke: 1367
*.adsl.beocity.net.

Jabber: mpx220@elitesecurity.org
ICQ: 243403453
Sajt: www.chemninja.com


+5 Profil

icon Re: Linux avantura...22.02.2007. u 21:58 - pre 208 meseci
e znam da sam se ja mucio pre par godina da podesim to i sad si me podsetio
te avanture, ali na kraju sam uspeo ali da ti pomognem ne mogu zato sto je to
jedan od onih poslova oko kojih se namucis i vise nikad je ne uradis i pri tome
zaboravis ali na pravom si putu..nadjes drajver, instaliras i radi
 
Odgovor na temu

fade
Šalingrad

Član broj: 43688
Poruke: 2906
212.200.178.*



+69 Profil

icon Re: Linux avantura...23.02.2007. u 13:32 - pre 208 meseci
ovde imas opisano sve o podewsavanju conecant modema http://www.elitesecurity.org/t185014-1#1286854 , ja licno imam takav , brzina je 52k , obicno 53333 , nekad i 54467 , svejedno , modem odlicno radi , mnogo bolje nego na win-u i download je brzi ... imas tu linkove i sta kako raditi.
Ko zna zna, ko ne zna 6.
 
Odgovor na temu

vektor

Član broj: 22236
Poruke: 34
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Linux avantura...28.02.2007. u 21:56 - pre 208 meseci
Jel pokusao ko sa ovim:

________________________________________________________________________________________

Here's how to get 56kbps connectivity for free:

To hack the Linuxant driver just use hexedit to replace the 74 number to 75 at offset 0x2659D of hsfmodem-hsfmodem-7.18.00.02full/modules/imported/hsfengine-i386.O or /usr/lib/hsfmodem/modules/imported/hsfengine-i386.O (if the driver is already installed):



$hexedit hsfmodem-hsfmodem-7.18.00.02full/modules/imported/hsfengine-i386.O

Press ENTER, type 2659D, press ENTER, type 75, press ENTER, press Ctrl+X,
type Y, press ENTER.

Things may look slightly different depending on the version of the driver. however, this will not give you fax functionality

happy linuxing.

________________________________________________________________________________________


Nije mi jasno kako da primenim komandu $hexedit??
Meni je hsfengine-i386.O na malo drugacijoj putanji.Ja promenim putanju ali mi javlja
permission denaid
 
Odgovor na temu

fade
Šalingrad

Član broj: 43688
Poruke: 2906
212.200.178.*



+69 Profil

icon Re: Linux avantura...01.03.2007. u 13:35 - pre 208 meseci
pa probaj sa root nalogom , pogledaj permisions malo... sa root nalogom bi verovatno radilo , mada vidim da imas
Code:
$hexedit hsfmodem-hsfmodem-7.18.00.02full/modules/imported/hsfengine-i386.O
sto znaci da se edituje kao obican user... probaj kao root pa javi ste je bilo.
Ko zna zna, ko ne zna 6.
 
Odgovor na temu

vektor

Član broj: 22236
Poruke: 34
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Linux avantura...02.03.2007. u 02:30 - pre 208 meseci
$hexedit mi nije uspelo,prijavljuje gresku kao nesto binary ne moze da otvori.

Metod sa pecovanjem drajvera dao rezultat download-a od 1.8KB.

Nikako da podesim init stringove,tj. da editujem /etc/wvdial.conf

uvek nekako vrati stari fajl wvdial.conf

Probao sam i kao root da ga editujem i opet nece da ga prepravi???

Kako se ubacuje init u wvdial,samo preko wvdial.conf ili moze i drugacije?
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Linux avantura...

[ Pregleda: 3686 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.