Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pomoć oko odabira opreme i sastavljanja mreže.

[es] :: Wireless :: Pomoć oko odabira opreme i sastavljanja mreže.

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 11470 | Odgovora: 55 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

rx-5
Mali Velika

Član broj: 135096
Poruke: 62
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Pomoć oko odabira opreme i sastavljanja mreže.23.02.2007. u 16:31 - pre 208 meseci
Evo ljudi već neko vrijeme čitan ovaj forum i nikako da nađem odgovore na neka pitanja.
Pa bi zamolijo sve one koji se malo više odmene kuže u Wlan da mi pomognu. Ja i nekoliko frendova bi sastavil jednu Wireless mrežu pa nas zanima vaše mišljenje koju da opremu uzmemo? Nas bi se otprilike na mrežu kačilo 10-15 ljudi, više manje svi imju čistu vidljivost jer bi AP stavili na jedno brdo, Naj dalji korisnik bi bio udaljen od AP 1500 do 2000 metara. Sad nas zanima sta nam je sve potrebno za pristupnu točku, a šta je potrebno kupit nama kod kuće za kačenje na pristupnu točku??
Evo ode sam još stavija sliku lokacije di bi nam bila pristupna točka.
 
Odgovor na temu

bukovski
Dragan Blagojevic
Kućni pivar
Banovo pivo
Banovo pivo

Član broj: 29557
Poruke: 1502
*.dynamic.sbb.co.yu.

Jabber: bukovski
Sajt: https://www.instagram.com..


+2 Profil

icon Re: Pomoć oko odabira opreme i sastavljanja mreže.23.02.2007. u 17:18 - pre 208 meseci
posto je selo nema smetnji dakle omica od 8 max 12... ma sta lupam po slici vam uopste i ne treba omnica nego neka sektorka npr. Trevor marshal ili robert klark dizajn ! najbolje ... za AP na brdu bilo sta sto bi vam finansijski odgovaralo svaki malo bolji fabricki ap zavrsava poso a ako ocete da se malo ozbiljnije odradite uzmite mikrotik :)...

na klijentskoj strani u zavisnosti od LOS-a kartica + CFD 200 ( minimum nikako koaksilac obican max 7-8 m ) + kantena bi-quad ili 3d corner od gospodina Dobricica... max neki Ap koji bi radio u klijent modu... Za te oko 2 km mozda neka dobra yagica oko 30-tak evra odradi poso...

Od Ap - ova ( fabrickih preporuka ide 118-tici mada ako je nadjes da kupis... mada ako vas je samo 10-tak i mali je razmak bilo koji od TP-linka ili Pheeneta oko 50 evra ce zavrsiti poso ekstra !
Najbolje zanatsko pivo posetite: https://www.instagram.com/banovo_pivo/
 
Odgovor na temu

skymusic
skymusic
manager
prijepolje

Član broj: 120708
Poruke: 226
195.178.54.*

Sajt: www.skymreza.rs


Profil

icon Re: Pomoć oko odabira opreme i sastavljanja mreže.24.02.2007. u 14:25 - pre 208 meseci
Pre nego bilo sta predlozim imam par pitanja.
1. ima li struje gore na brdu gde mislite postaviti ap?
2. je'l pravite samo lokalnu mrezu ili ocete da imate izlaz na internet?
3. da li planirate u bliskoj buducnosti da uvedete i izlaz na internet?
maximus
 
Odgovor na temu

rx-5
Mali Velika

Član broj: 135096
Poruke: 62
*.dialin.iskon.hr.



Profil

icon Re: Pomoć oko odabira opreme i sastavljanja mreže.24.02.2007. u 21:49 - pre 208 meseci
skymusic evo odgovora:
1. na brdu ima struje
2. ne planiramo izlaz na internet već samo lokalna mreža
3.Možda ako bude zatim potreba

A moguli se klijenti spaja sa kantema ili pak moraju bit ove zahtjevnije???
 
Odgovor na temu

skymusic
skymusic
manager
prijepolje

Član broj: 120708
Poruke: 226
195.178.54.*

Sajt: www.skymreza.rs


Profil

icon Re: Pomoć oko odabira opreme i sastavljanja mreže.24.02.2007. u 22:50 - pre 208 meseci
e ovako.
sto se tice AP-a, mozes da biras, izmedju WRAP ploce ili polovnog racunara. mozes da koristis u obe varijante WISTRON CM9 kartice, a od antena za tvoju situaciju recimo Sektor antena 16 dBi / 120 stepeni PACIFIC WIRELESS (USA) model SA24-120-16-WB.
kod korisnika bi preporucio iskljucivo fabricki pravljene antene. one su proverene i nema igranja sa njima. recimo za blize korisnike - Panel antena 12 dBi ili 15 dBi, a za one udaljenije Yagi antena 18 dBi ili Grid antena 19 dBi. klijentske kartice u zavisnosti sta se moze naci na trzistu recimo - TP-Link TL-WN551G, TP-Link TL-WN651G ili OvisLink AirLive 802.11g. od kablova za klijente mozete upotrebiti cfd200 do 7 metara duzine. ko je zaklonjen da ne moze da se kaci sa karticom, kablom i antenom, opet kazem u zavisnosti od ponude na trzistu, upotrebiti TP-Link TL-WA501G Wireless Access Point 11 / 54 Mb/s 802.11b/g ILI Planet WAP-4033 Wireless Access Point 11 / 54 Mb/s 802.11b/g ILI extremnim situacijama - Compex NetPassage WPE54G-22dBm Access Point 54Mb/s.

uglavnom, po meni, ne treba ciganisati i budziti antene od konzervi i sl. kupis lepo sve zapakovano i sa garancijom, i veruj mi isplatice vam se svaki ulozeni euro.
naravno u smislu ''postavis jednom i zaboravis''
pozdrav,
maximus
 
Odgovor na temu

sdurut
Mašinski šloser

Član broj: 76787
Poruke: 673



+66 Profil

icon Re: Pomoć oko odabira opreme i sastavljanja mreže.24.02.2007. u 23:14 - pre 208 meseci
Sto se tice predhodnog posta samo bih nesto dodao. Na AP ce lep da radi i TP-Link 651 ako je običan PC u pitanju ( izbegavajte 551 kod klijenata a pogotovu na Ap-u). Takođe na AP će lepo da radi obicna panel sektorska antena od 15dBi. Nikako ne stavljati Omni ! Inace ja bih unificirao i kod svoh klijenata bih stavio Yagice. Ozbiljno razmislite o WRAP pločama i Mikrotiku. Veoma su pozdane. Postavite, podesite i zaboravite na nju.
 
Odgovor na temu

skymusic
skymusic
manager
prijepolje

Član broj: 120708
Poruke: 226
195.178.54.*

Sajt: www.skymreza.rs


Profil

icon Re: Pomoć oko odabira opreme i sastavljanja mreže.24.02.2007. u 23:39 - pre 208 meseci
da. moze i tako. wrap je prava stvar. ja sam skoro u netiksu nasao wrap sa tri slota i vec instaliranim mikrotikom. ubodes kartice iskonfigurises i cao.
maximus
 
Odgovor na temu

Strale
Posta Srbije
Surcin

Član broj: 59181
Poruke: 1015
212.200.176.*



+4 Profil

icon Re: Pomoć oko odabira opreme i sastavljanja mreže.25.02.2007. u 00:24 - pre 208 meseci
Pitanje je da li ce on moci to da konfigurise
 
Odgovor na temu

Mbit

Član broj: 87574
Poruke: 184
*.dialup.neobee.net.



+6 Profil

icon Re: Pomoć oko odabira opreme i sastavljanja mreže.25.02.2007. u 22:21 - pre 208 meseci
Citat:
sdurut: Sto se tice predhodnog posta samo bih nesto dodao. Na AP ce lep da radi i TP-Link 651 ako je običan PC u pitanju ( izbegavajte 551 kod klijenata a pogotovu na Ap-u). Takođe na AP će lepo da radi obicna panel sektorska antena od 15dBi. Nikako ne stavljati Omni ! Inace ja bih unificirao i kod svoh klijenata bih stavio Yagice. Ozbiljno razmislite o WRAP pločama i Mikrotiku. Veoma su pozdane. Postavite, podesite i zaboravite na nju.

koji je razlog baš sam hteo jednu da uzmem (551), ali trenutno nema.
 
Odgovor na temu

skymusic
skymusic
manager
prijepolje

Član broj: 120708
Poruke: 226
195.178.54.*

Sajt: www.skymreza.rs


Profil

icon Re: Pomoć oko odabira opreme i sastavljanja mreže.25.02.2007. u 23:32 - pre 208 meseci
Citat:
Mbit: koji je razlog baš sam hteo jednu da uzmem (551), ali trenutno nema.


daj razlog i mene zanima?
posto sam do sada samo njih koristio, i recimo ove OvisLink AirLive Turbo-G 2000PCI. rade i jedne i druge bez problema. bar do sada.
maximus
 
Odgovor na temu

Cyrix
Milivoje Cirica
Kraljevo

Član broj: 14877
Poruke: 174
89.216.240.*



Profil

icon Re: Pomoć oko odabira opreme i sastavljanja mreže.26.02.2007. u 01:33 - pre 208 meseci
hehe :) probaj 651 i bice ti sve jasno ;)
The War Is Started
Heavens On Fire
From Deep Of Hell
Leaving Words Of Hate

Antichrist
 
Odgovor na temu

Mbit

Član broj: 87574
Poruke: 184
*.dialup.neobee.net.



+6 Profil

icon Re: Pomoć oko odabira opreme i sastavljanja mreže.26.02.2007. u 14:07 - pre 207 meseci
Citat:
Cyrix: hehe :) probaj 651 i bice ti sve jasno ;)

treba mi malo kavalitetniji odgovor od ponuđenog,
TL-WN651G http://www.tp-link.com/products/product_spe.asp?id=17
TL-WN551G http://www.tp-link.com/products/product_spe.asp?id=41
ako je jedina razlika u TL-WN651G je 108 Mbit/s a TL-WN551G 54Mbit/s meni to ne znači ništa jer treba da se konektujem sa max, max 1Mbit/s.
 
Odgovor na temu

skymusic
skymusic
manager
prijepolje

Član broj: 120708
Poruke: 226
195.178.54.*

Sajt: www.skymreza.rs


Profil

icon Re: Pomoć oko odabira opreme i sastavljanja mreže.26.02.2007. u 15:22 - pre 207 meseci
aj'd. probacu!
maximus
 
Odgovor na temu

rx-5
Mali Velika

Član broj: 135096
Poruke: 62
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: Pomoć oko odabira opreme i sastavljanja mreže.26.02.2007. u 16:10 - pre 207 meseci
Evo mene zanim dala za odremu koju će klijenti imati odgovara: wlan kartica Canyon CN-WF511 http://www.optimum-online.hr/s...ew_product.php?product=1507024 ), za kabel Koaksijalni od TV i koju antenu premda sam pitao za kantene jer nji je lako napraviti vi mi na to niste ništa odgovorili? Zanima me koja je ovo antena sa slike http://www.moj-album.com/slike/4257758/n0LotnL8bjF4IvLe.v.jpg ?? Negdje je u postovima spomenuto da da umjesto AP može se stavit neko starije računalo, možeteli objasnit kako to se radi??
 
Odgovor na temu

bukovski
Dragan Blagojevic
Kućni pivar
Banovo pivo
Banovo pivo

Član broj: 29557
Poruke: 1502
*.dynamic.sbb.co.yu.

Jabber: bukovski
Sajt: https://www.instagram.com..


+2 Profil

icon Re: Pomoć oko odabira opreme i sastavljanja mreže.26.02.2007. u 17:11 - pre 207 meseci
Kartice su manje zastupljene u Srbiji i konkretno ti ja bar nista o njima nemogu reci... po testovima na stranim forumima ok su se pokazale. E sad sto se tice koaksilca od TV odgovor je jedan jedini NIKAD !!! pisali smo o tome vec na forumu pa pogledaj malo... Kantene hmmm pa recimo da se isto veoma lako pravi i 3d corner a zasigurno mnoooogo bolje radi pa bi ona bila moj izbor za home made antene za klijente. Antena sa slike je bi-quad samo malo cudno uradjen iskreno malo mi je okrugao :) Antena koja bolje radi od kanetene i isto se lako radi u samogradnji ali opet 3d korner preporuka.
Sto se tice kompa umesto AP-a ( fabrickog ima i to i pricali smo vec na forumu projekat komp na krovu se valjda zvase ako se secam bilo pre 2 godine :) ukratko treba ti neki stari komp koji ce moci gurati nekii linux distro ( moze i live sa cd-a ili flash memorije ) ima malih od 64mb - 200 sa svim potrebnim opcijama i naravno kartica za wifi i klasicna mrezna kartica ili vise njih... ako PCI slot je stariji onda je broker pisao kako se prepravlja pci slot ( dovodjenje napona ) kako bi i starije ploce mogle lepo raditi.

pozdrav
Najbolje zanatsko pivo posetite: https://www.instagram.com/banovo_pivo/
 
Odgovor na temu

rx-5
Mali Velika

Član broj: 135096
Poruke: 62
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: Pomoć oko odabira opreme i sastavljanja mreže.27.02.2007. u 13:47 - pre 207 meseci
Znači za pristupnu točku potrebno mi je omna antena, stari kompjutot sa wlan karticom(samo nisam svatija zasto triba obicna mrežn?, moželi na kompu biti Win xp umisto linuksa?) ili AP. Zaklijente je potrebno wlan kartica i antena (kantena, 3d kornet, bi-quad,...). Ito je to. Zanima me jos dali naprimjer kad bi nas vise imalo omne antene sa AP dali bi mi bili mi moglo biti jedna mreža ili bi bil svaka posebna? Dali ja kao klijent umisto 3d kornera mogu stavit omnu antenu?
 
Odgovor na temu

bukovski
Dragan Blagojevic
Kućni pivar
Banovo pivo
Banovo pivo

Član broj: 29557
Poruke: 1502
*.dynamic.sbb.co.yu.

Jabber: bukovski
Sajt: https://www.instagram.com..


+2 Profil

icon Re: Pomoć oko odabira opreme i sastavljanja mreže.27.02.2007. u 14:01 - pre 207 meseci
Citat:
rx-5: Znači za pristupnu točku potrebno mi je omna antena, stari kompjutot sa wlan karticom(samo nisam svatija zasto triba obicna mrežn?, moželi na kompu biti Win xp umisto linuksa?) ili AP. Zaklijente je potrebno wlan kartica i antena (kantena, 3d kornet, bi-quad,...). Ito je to. Zanima me jos dali naprimjer kad bi nas vise imalo omne antene sa AP dali bi mi bili mi moglo biti jedna mreža ili bi bil svaka posebna? Dali ja kao klijent umisto 3d kornera mogu stavit omnu antenu?


Pazi zavisi od pozicije omni antena ( stap ono sto mi u Srbiji zovemo omni ) obuhvata 360 stepeni ako tebi netreba svih 360 onda je neka uzeg dejstva tipa npr Amos ( samogradnja super se pokazala - imas nacrte na Draganovom sajtu ili mislim linkove u top temi ) ili neka po meni najbolja za tu namenu sektorka npr Trevor marshal ili robert clarck dizajn ( teze za napraviti al ima da se kupi )

dal ces staviti komp na krovu ili fabricki ap zavisi od tebe. A da moze i win xp sto da ne samo po meni to Nije ni S od OS-a za takve namene mada imma programe i kod njega za ogranicavanje protoka konekcija... po meni izbor za OS bio bi neki linux mali live neka ili wifi neka distribucija ( jedna od njih oko 300mb wifilinux je super )

Za klijente ko sto sam reko zavisi od mesta do mesta i uglavnom bi im ta varijanta odgovarala , eventualno neki AP u klijent modu ...

Omni antene se ne koriste za klijente ! i naravno ako bi svako od vas postavio omni i AP da radi u AP modu onda bi imali posebne mreze mada i onda ostaje mogucnost WDS-a tj da ste spojeni ali radili biste na istom kanalu mada nevidim potrebu za to u tvojm slucaju. Kao klijent se nikada nestavlja OMNICA ! sto usmerenija antena to bolje ! Sto kraci kabal ( kvalitetan ne koaksilac ) to bolje ! Sto bolje odradjeni spojevi to bolje ! ....
Najbolje zanatsko pivo posetite: https://www.instagram.com/banovo_pivo/
 
Odgovor na temu

rx-5
Mali Velika

Član broj: 135096
Poruke: 62
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: Pomoć oko odabira opreme i sastavljanja mreže.27.02.2007. u 18:18 - pre 207 meseci
Čujes već kad postvaljan onda bi radije stavija omnu radi 360 stupnjeva. Kakve su se pokazale omne antene u samo gradnji??? wifilinux sta je to neki koji je platforma za Wlan? Koji bi linux priporuguješ(dali je teško nausit radit u linux)?
 
Odgovor na temu

bukovski
Dragan Blagojevic
Kućni pivar
Banovo pivo
Banovo pivo

Član broj: 29557
Poruke: 1502
*.dynamic.sbb.co.yu.

Jabber: bukovski
Sajt: https://www.instagram.com..


+2 Profil

icon Re: Pomoć oko odabira opreme i sastavljanja mreže.27.02.2007. u 18:32 - pre 207 meseci
Ono sto sam razumeo od pitanja cu i odgovoriti. Ako ti omni ne treba nema potrebe da je stavljas nije to nesto sto ces staviti u fazonu da ima... Omni u samogradnji hmmm ne tako dobro mada imas par linkova pa pokusaj sto da ne. Jedna od laksih antena za samogradnju koja bi tebala da ti zavrsi poso extra je Amos ! koja je predobro dokumentovana i isprobana u praksi. Ima na draganovom sajtu i jedna novija ali ipak ja bih ti preporucio Amos jer imas vise varijacija pa mozes sam odabrati koju hoces d njih i da gradis. A kasnije ako ti zatreba 360 dodas jos jedan amos u "ledja" i pun pogodak. Wifi linux je jedna od distribucija linuxa "prilagodjana" upotrebi za wireless...

Koji bi linux priporuguješ(dali je teško nausit radit u linux)
Citat:
rx-5: Koji bi linux priporuguješ(dali je teško nausit radit u linux)?


Iskreno i uz najveci trud iako nevolim da prevodim "novokomponovani" taj vas hrvatski ovo nisam mogao da odgonetnem
Najbolje zanatsko pivo posetite: https://www.instagram.com/banovo_pivo/
 
Odgovor na temu

rx-5
Mali Velika

Član broj: 135096
Poruke: 62
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: Pomoć oko odabira opreme i sastavljanja mreže.27.02.2007. u 18:57 - pre 207 meseci
Priznajem ono šta nisi razumija to ti nije hrvatski već sam žurija pa nisam lipo napisa al ću zato ponovit "Koji mi linux preporučuješ (dali je teško naučitt radit u linux)?". Koliko sam svatija Wifilinux je linuks koji je već podešen za wlan, di mogu sa interneta skinuti Wifi linux ili nabaviti? znači sa dva Amos možeš dobit 360 stupnjeva. Ja sam ovdje još novi pa bi te zamolija da ako mi možeš dat link od draganovog sajtu jer sam tražijo po forumu al nisam uspija nać to šta sam mislija.
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Pomoć oko odabira opreme i sastavljanja mreže.

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 11470 | Odgovora: 55 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.