Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Next Informacioni sistem za elektronsko fakturisanje usluga u zdravstvenim ustanovama

[es] :: IS i ERP :: Next Informacioni sistem za elektronsko fakturisanje usluga u zdravstvenim ustanovama

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 284627 | Odgovora: 1124 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MitrovicSlobodan
Slobodan Mitrović

Član broj: 136462
Poruke: 40
*.xdsl.beograd.com.



Profil

icon Re: Next Informacioni sistem za elektronsko fakturisanje usluga u zdravstvenim ustanovama02.03.2007. u 10:50 - pre 208 meseci
Nemam Chips-ov email (ustanovio nakon kucanja prethodno poslatog komentara), tako da ne stoji da sam mu išta slao.
Moj email je [email protected]
Javite se i ja ću Vam slati program dok RZZO ne ustanovi stalnu lokaciju za tu namenu.
Pozdrav, Sloba.
 
Odgovor na temu

krilezr
Kristijan Babinski
DAD Draexlmaier Automotive doo -
Zrenjanin
Zrenjanin

Član broj: 125984
Poruke: 68
*.zrlocal.net.

ICQ: 30998462


Profil

icon Re: Next Informacioni sistem za elektronsko fakturisanje usluga u zdravstvenim ustanovama02.03.2007. u 11:54 - pre 208 meseci
Odlicno, konacno mozemo da unapredjujemo nasu aplikaciju! Samo napred!!!
Jos jedno pitanje posto nisam dosad radio sa SqlServerom, koju verziju da instaliram na serveru. Cuo sam za SqlServer Express? Svakako ce nam trebati SqlServer za neki drugi program koji je u izradi. Pre sam radio sa Oracle i MySql bazom pa da mi malo pomognete

www.klubputnika.com ...pridruži se
 
Odgovor na temu

MitrovicSlobodan
Slobodan Mitrović

Član broj: 136462
Poruke: 40
*.xdsl.beograd.com.



Profil

icon Re: Next Informacioni sistem za elektronsko fakturisanje usluga u zdravstvenim ustanovama02.03.2007. u 12:38 - pre 208 meseci
NexTZUS radi na SQLServer 2000 (preporuka) i 2005 verziji.
Vlasnik baze treba da je 'sa' i ne bi trebao da ima lozinku.
Pozdrav, Sloba.
 
Odgovor na temu

chips
Blazin Srdjan

Član broj: 14803
Poruke: 342
212.200.78.*



Profil

icon Re: Next Informacioni sistem za elektronsko fakturisanje usluga u zdravstvenim ustanovama02.03.2007. u 20:29 - pre 208 meseci
@Sloba

Koliko će poboljšati stvar ako bazu stavimo pod SQLServer u odnosu na ovu sad varijantu sa serovanjem i mapiranjem i access-om?
Sto puta sam ti SRPSKI rekao:
ono što jednom crack-uješ,
ne možeš više da patch-uješ!
 
Odgovor na temu

MitrovicSlobodan
Slobodan Mitrović

Član broj: 136462
Poruke: 40
*.xdsl.beograd.com.



Profil

icon Re: Next Informacioni sistem za elektronsko fakturisanje usluga u zdravstvenim ustanovama03.03.2007. u 08:47 - pre 208 meseci
Boljitak pri radu na SQLServeru u odnosu na rad na ACCESS-u mogu da komentarišem na osnovu iskustava baziranih na drugim NexT projektima.
Pri radu na malim bazama <100Mb koje ne koriste složene upite, nema razlike.
Veće baze i baze koje koriste komplikovane upite ili upite koji se često ponavljaju osetiće boljitak.
Prednost SQLServera je i u većoj pouzdanosti (mogućnosti formiranja Maintenance plana, koji može da obezbedi sistem od gubitka podataka u zadnjih ... npr. 10 minuta).
Potrošnja memorije od strane radne stanice je identična u ACCESS i u SQLServer verziji.


Zaključak: ukoliko dobro ne poznajete SQLServer ostanite na ACCESS verziji bilo u kojim okolnostima. Dovoljno je na SQLServeru ne podesiti dobro RecoveryModel baze i Maintenance plan, pa da (iako u početku sve radi OK) nakon nekog vremena dođe do prepunjavanja harddiska na kom je baza podataka.
Upravo su ovo razlozi zbog kojih je aplikacija predviđena da radi na ACCESS-u. Samo uzgred, sve NexT aplikacije potencijalno bez izmene rade i na Oracle i DB2 bazama (NexTZUS aplikacija samo nije testirana u tim okruženjima).

VAŽNO:

Ukoliko nameravate da samoinicijativno kreirate poglede nad bazom (bilo na kom DBMS) preporučljivo je da ime pogleda (query-ja) počinje malim q. Ovo je iz razloga što program održava strukturu baze podataka u skladu sa opisom u .DBS (DataBaseStructure) fajlu (po NexT sintaksi), tako da ukoliko nova verzija programa nalaže da se neka tabela proširi ili doda novi pogled i slično, program (samo) pri prvom pokretanju nove verzije pokreće tzv. sinhronizaciju baze uz očuvanje unetih podataka. Pri sinhronizaciji se svi objekti baze koji ne postoje u .DBS fajlu uništavaju, osim pogleda koji počinju na malo q. Nakon sinhronizacije baze (ukoliko bude potrebe za takvom verzijom što ću se truditi da izbegnem - npr tabela pozicija je uvedena unapred iako se zasad faktički ne koristi) korisnici na SQLServeru bi trebali rekreirati-kompilirati poglede koje su samoinicijativno uradili, dakle, samo q poglede, ako su ih kreirali.

Pozdrav, Sloba.
 
Odgovor na temu

MitrovicSlobodan
Slobodan Mitrović

Član broj: 136462
Poruke: 40
*.xdsl.beograd.com.



Profil

icon Re: Next Informacioni sistem za elektronsko fakturisanje usluga u zdravstvenim ustanovama03.03.2007. u 09:03 - pre 208 meseci
Još jedna dopuna u vezi kreiranja šortkata za mrežni pristup. Čini mi se da ovo nije dobro prihvaćeno.
Nije nužno mapiranje diskova (mada može da se uradi). Bit impeks kada uvodi svoje aplikacije kod korisnika praktično nikad ne mapira disk.

Šortkat za SQLServer je objašnjen u nekom ranijem komentaru.

Kako izgleda šortkat za ACCESS bez mapiranja diska:

1. ACCESS baza treba da bude u NexTZUS\Dat\NexTZUS.MDB na serveru baze podataka.
2. NexTZUS folder bi trebao biti šerovan tako da korisnici sa radnih stanica imaju mogućnost pisanja i brisanja po njegovoj sadržini.
3. Šortkat nakon putanje do NexTZUS.EXE fajla treba da sarži informacije o mrežnoj putanji odakle pa na dalje se podrazumeva da postoji NexTZUS\Dat\NexTZUS.MDF, zatim ime baze u obliku /DB=NexTZUS.MDB
voditi računa o malim i velikim slovima, a to znači da se mora navesti /DB=..., a ne /db=
Primer šortkata pod uslovom da se računar na kom je baza zove zverver i da je na njemu šerovan folder NexTZUS :
Target: C:\NexTZUS\App\NexTZUS.EXE \\zverver /DB=NexTZUS.MDB

Moguća je i varijanta da je šerovan drajv na serveru baze, npr:

Server baze se zove zverver i na njemu je šerovan D: drive pod šer-nazivom Podaci :
Target: C:\NexTZUS\App\NexTZUS.EXE \\zverver\Podaci /DB=NexTZUS.MDB



Ukoliko ste mapirali diskove i na taj način praktično dobili istu stvar, ne morate ništa menjati. Mapiranje diskova je malo nezgodno kada se uključi radna stanica, a server još nije upaljen, pa korisnik dobije MsgBox i može da raskači mapirani disk.

Pozdrav, Sloba.
 
Odgovor na temu

MitrovicSlobodan
Slobodan Mitrović

Član broj: 136462
Poruke: 40
*.xdsl.beograd.com.



Profil

icon Re: Next Informacioni sistem za elektronsko fakturisanje usluga u zdravstvenim ustanovama03.03.2007. u 09:11 - pre 208 meseci
Na portal.rzzo.sr.gov.yu ... Zdravstvene ustanove... Model fakturisanja možete preuzeti ZUS aplikaciju - upgrade verziju 1.1.0
 
Odgovor na temu

chips
Blazin Srdjan

Član broj: 14803
Poruke: 342
212.200.78.*



Profil

icon Re: Next Informacioni sistem za elektronsko fakturisanje usluga u zdravstvenim ustanovama03.03.2007. u 10:33 - pre 208 meseci
Hvala Slobo i svaka čast.

Sve u svemu nahranimo svinje i nista da nediramo :-)
Sto puta sam ti SRPSKI rekao:
ono što jednom crack-uješ,
ne možeš više da patch-uješ!
 
Odgovor na temu

krilezr
Kristijan Babinski
DAD Draexlmaier Automotive doo -
Zrenjanin
Zrenjanin

Član broj: 125984
Poruke: 68
*.ptt.yu.

ICQ: 30998462


Profil

icon Re: Next Informacioni sistem za elektronsko fakturisanje usluga u zdravstvenim ustanovama03.03.2007. u 16:19 - pre 208 meseci
Odlicno Slobo, mnogo nam pomazes oko nekih osnovnih pitanja. Jos jednom, pohvala. Bilo bi dobro da i vi skupljate pitanja postavljena na ovom forumu i da ih malo detaljnije razradite u nekoj dokumentaciji za Next Aplikaciju. Bilo bi jos bolje da sve ZU budu obavestene o ovim 'novim' izmenama i ukljucu na forum
www.klubputnika.com ...pridruži se
 
Odgovor na temu

koya

Član broj: 5583
Poruke: 36
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Next Informacioni sistem za elektronsko fakturisanje usluga u zdravstvenim ustanovama05.03.2007. u 07:58 - pre 208 meseci
Hm, jel neko probao ovu varijantu sa SQL-om. Ako je to tako kao što kaže Slobodan Mitrović onda ne dobijamo ništa. Valjda ovaj opis razlika između accessa i SQLservera nije pročitao neko iz Microsofta. Izgleda da su celom svetu godinama, za debele pare prodavali maglu. Mogli su svi lepo nabaviti accesse, šta će im tamo neki SQL serveri. Jel ti sql serveri nemaju stored procedure, transakcije, triggere, indxe i istalo. A gde se izvšavaju upiti i šta se šalje klijentu?
Ili ja nisam shvatio objašnjenje.
 
Odgovor na temu

krilezr
Kristijan Babinski
DAD Draexlmaier Automotive doo -
Zrenjanin
Zrenjanin

Član broj: 125984
Poruke: 68
*.zrlocal.net.

ICQ: 30998462


Profil

icon Re: Next Informacioni sistem za elektronsko fakturisanje usluga u zdravstvenim ustanovama05.03.2007. u 08:35 - pre 208 meseci
Jos nisam probao, sa SQL serverom. Malo cu prvo da proverim kako to radi pa cu da vidim da li da uvedem celu pricu. Za pocetak mislim da ce nam znatno ubrzati stvar. Hteo bi da vas pitam, da li bi Sql Server express mogao da tera ovu bazu, mislim posto je to ipak legalni SUBP a ima i svoj 'menagment tool'. Probao bi sa ovom varijantom, sta mislite?
www.klubputnika.com ...pridruži se
 
Odgovor na temu

koya

Član broj: 5583
Poruke: 36
213.137.127.*



Profil

icon Re: Next Informacioni sistem za elektronsko fakturisanje usluga u zdravstvenim ustanovama05.03.2007. u 09:28 - pre 208 meseci
Brzina je najbitnija. SQL serv. bi to trebao da omogući. Koliko sam shvatio razlika između expresa i pravog SQLa je, između ostalog, u broju konekcija. Expres je čini mi se ograničen na 5. E sad, ako aplikacija otvori konekciju, izvrši upit, zatvori konekciju i gotovo, što traje relativno kratko, onda bi to po mišljenju nekih kolega moglo da funkcioniše. Valjda se misli da npr. 20 računara neće istovremeno poslati upit bazi. A šta ako se desi baš to?

Ne usuđujem se u pola posla kod unosa praviti egzibicije sa promenom aplikacije i baze na 30 tak računara. Ipak bi neka konkretnija informacija bila svrsishodnija.

 
Odgovor na temu

krilezr
Kristijan Babinski
DAD Draexlmaier Automotive doo -
Zrenjanin
Zrenjanin

Član broj: 125984
Poruke: 68
*.zrlocal.net.

ICQ: 30998462


Profil

icon Re: Next Informacioni sistem za elektronsko fakturisanje usluga u zdravstvenim ustanovama05.03.2007. u 10:21 - pre 208 meseci
Hvala za tu informaciju,

ne bi ni ja hteo da se zaletim pa da usred posla nesto moram da menjam. Kod nas ima nekih 10 racunara koji bi vrsili unos. Treba proveriti i razmotriti sta ciniti! Ja cu malo da se informisem kod cika Billija pa cu vam javiti kasnije sta se desava!

www.klubputnika.com ...pridruži se
 
Odgovor na temu

chips
Blazin Srdjan

Član broj: 14803
Poruke: 342
212.200.78.*



Profil

icon Re: Next Informacioni sistem za elektronsko fakturisanje usluga u zdravstvenim ustanovama05.03.2007. u 22:35 - pre 208 meseci
@Sloba

F4 pretraga na Lekarima i na još nekim mestima neradi. Jeli ovo namerno ili slučajna greška?
Sto puta sam ti SRPSKI rekao:
ono što jednom crack-uješ,
ne možeš više da patch-uješ!
 
Odgovor na temu

koya

Član broj: 5583
Poruke: 36
213.137.127.*



Profil

icon Re: Next Informacioni sistem za elektronsko fakturisanje usluga u zdravstvenim ustanovama06.03.2007. u 07:17 - pre 208 meseci
U principu prihvatam minimalistički pristup u svemu i svačemu, ali kada taj minimalizam dovede do toga da informacija ili deo informacije fali onda tu nesto nije u redu. Upravo to se dešava na portalu RZZOa. Tamo sada ima neki upgrade aplikacije sa nekim datumom. Da li je datum dobar za razikovanje verzije od verzije ili je bolje iskazati broj verzije, je dilema i ja ne bi puno razglabao o tome, ali se kod URLa mogao staviti opis. ZUS aplikacija - upgrade, jel to ona koja podržava SQLserver, ili je to za sve, pa ko šta 'oće, jel access, jel SQL. Valjda nije teško napisati još jednu rečenicu gde je to zeru detaljnije opisano. Čemu služi prazna baza u accessu, a čemu služi onaj nextframework? A kako prebaciti podatke iz accessa u SQLserv.? Kažu ima specijalna f-ja u aplikaciji. Jel to neka tajna ili se postupak može negde pročitati. Vrlo sam rad da pređem na SQL server ali, ljudi, fale neke informacije!
 
Odgovor na temu

skinja
Institute Pasteur
Novi Sad

Član broj: 90748
Poruke: 111
*.ptt.yu.



+7 Profil

icon Re: Next Informacioni sistem za elektronsko fakturisanje usluga u zdravstvenim ustanovama06.03.2007. u 08:49 - pre 208 meseci
Da li neko zna kad ću moći da pošaljem fakturu za 01/2007, možda negde grešim, ali kad se prijavim na http://212.200.153.149/nextelfak/ ne dobijam opciju slanja za 2007.
hleba i igara
 
Odgovor na temu

MitrovicSlobodan
Slobodan Mitrović

Član broj: 136462
Poruke: 40
*.xdsl.beograd.com.



Profil

icon Re: Next Informacioni sistem za elektronsko fakturisanje usluga u zdravstvenim ustanovama06.03.2007. u 09:02 - pre 208 meseci
Tipka F4:
Tipka F4 ne predstavlja pretragu pojma koji se posmatra, već pretragu 'spoljnjeg šifarnika', da bi se odredila šifra. To znači da u evidenciji lekara tipka F4 radi na polju 'Šifra specijalnosti' gde nudi listu - šifarnik specijalnosti lekara. To je princip koji važi na svim ekranima kako NexTZUS aplikacije, tako i svih aplikacija.
Na padajućoj listi specijalnosti lekara ću istumačiti upotrebu pretrage šifarnika.
Kada se otvori lista vrednosti dobijena tipkom F4 može se ova lista filtrirati kako po šifri tako i po nazivu (zgodno je videti to u nazivu, moguće je koristiti džokere * i +). Prebacivanje crvenog kareta koji trepće se radi strelicama u levo i desno. Kucajte u naziv *gi+ur i na listi će ostati samo 20-Specijalista urologije.
Za pretragu lekara na šifarniku lekara pokušajte tipku F12 koja omogućava filter po polju na kom ste se nalazili u momentu pritiskanja F12.

Verzije NexTZUS aplikacije:
Postoji samo jedna NexTZUS aplikacija. Ne postoje posebne verzije za Win98, ili za Access ili za SQLServer. Upgrade koji se nalazi na portalu zavoda je upgrade kojim je aplikacija korigovana, između ostalog da može da se izvršava i na Win98 sistemima što ne znači da sada ne radi na Win2000. Kada preuzmete upgrade, preuzeli ste poslednju verziju aplikacije (sa uvaženim dodatim funkcionalnostima).

Sadržaj portala:
Full setup obuhvata NexTFramework, poslednju verziju NexTZUS aplikacije i praznu bazu (sa šifarnicima).
NexTFramework je set sistemskih datoteka neophodnih za rad bilo koje NexT aplikacije.
Prazna baza (sa šifarnicima) je objavljena zbog prošlogodišnjih korisnika NexTEFZUS aplikacije koji će na istim računarima koristiti i NexTZUS aplikaciju, da ne moraju da preuzimaju kompletnu instalaciju (obzirom da su NexTFramework već instalisali samim tim što su prošle godine pustili Full setup).
Upgrade je objavljen kako zbog prošlogodišnjih korisnika koji mogu da rade tako što će preuzeti samo praznu bazu i aplikaciju, tako i zbog ovogodišnjih korisnika, kao mesto sa kog će se preuzimati poslednja verzija aplikacije (ukoliko ih bude bilo u budućnosti).

Prelazak na SQLServer:
Osobama vičnim SQLServeru ne treba nikakva dodatna informacija o tome kako da podatke iz Access baze prebace u SQLServer bazu. Alati za to postoje u interfejsu SQLServera. Ono što je potrebno za rad, osim adekvatnog šortkata je da NexTZUS.MDF i NexTZUS_Log.LDF budu u C:\NexTZUS\Dat folderu kao što sam i ranije napisao.
Prebacivanje podataka iz Access baze u SQLServer se može odraditi i putem interfejsa aplikacije.
Uz pretpostavku (verovatno pogrešnu) da niste vični da kreirate SQLServer bazu na zadatoj lokaciji ja sam kreirao praznu NexTZUS bazu (sa šifarnicima) za SQLServer 2000 / 2005. Fajlove baze mogu proslediti svima koji mi se obrate na email.
Osim ovih fajlova, proslediću i fajl koji služi kao template za razmenu podataka (ImpEks.TXT). Taj fajl treba staviti u C:\NexTZUS\ImpEks . Nakon attachovanja baze treba pokrenuti program sa adekvatnim šortkatom. Ako program radi, pravilno ste odradili posao. Nakon toga treba pokrenuti program nad starom Access bazom i otići u Servis... Eksport/Import nomenklatura, pritisnuti tipku F6, odabrati fajl ImpEks.TXT, a zatim pritisnuti tipku F5 - eksport. Dobijeni rezultat snimiti u fajl ImpEks.TXT. Nakon toga, pokrenuti šortkat koji gađa SQLServer bazu (.EXE je isti, samo je šortkat drugačiji) i takođe otići u Servis... Eksport/Import nomenklatura, pritisnuti tipku F6, odabrati fajl ImpEks.TXT, a zatim tipku F7 import. Izaći iz programa sasvim i pokrenuti program ponovo.

Bit impeks nije razvio funkcionalnost kopiranja podataka iz baze u bazu da je korisnik svako malo koristi kao osnovnu funkciju programa, niti je na korisnku da svako malo menja DBMS. Ovo je striktno administratorski posao koja zahteva poznavanje sistema. Takođe, ovo prevazilazi namenu aplikacije.
Osetite se slobodnim da zatražite pomoć u vezi prelaska na SQLServer.

Pozdrav, Sloba.
 
Odgovor na temu

gloyer
Branislav Gloyer
Vrsac

Član broj: 136467
Poruke: 34
*.dial.b92.net.

Sajt: www.zcvrsac.co.yu


Profil

icon Re: Next Informacioni sistem za elektronsko fakturisanje usluga u zdravstvenim ustanovama06.03.2007. u 09:11 - pre 208 meseci
@skinja
Ja sam bio spreman da pošaljem fakture po starom formatu za januar još početkom februara, ali nisam mogao. Sutra ću imati spremne po novom, pa baš i mene interesuje ova informacija.

@MitrovicSlobodan
Zar nije mogla da se napravi neka aplikacija koja će da prevodi fakture iz starog u novi format na portalu? Zašto smo morali da čekamo novu verziju, i šta sada čekamo? Ja ću uskoro i februar završiti (zubari su već gotovi).

"I think computer viruses should count as life. I think it says something about human nature that the only form of life we have created so far is purely destructive. We've created life in our own image." Stephen Hawking
 
Odgovor na temu

MitrovicSlobodan
Slobodan Mitrović

Član broj: 136462
Poruke: 40
*.xdsl.beograd.com.



Profil

icon Re: Next Informacioni sistem za elektronsko fakturisanje usluga u zdravstvenim ustanovama06.03.2007. u 09:20 - pre 208 meseci
Fakture se mogu slati na portal (koji još uvek nije osposbljen za prijem faktura) i po starom i po novom, dok to RZZO bude dozvoljavao. Za to morate biti zvanično obavešteni. Ja samo nezvanično mogu da kažem da će fakture za januar i februar moći da se šalju bilo po starom, bilo po novom. Takođe mogu nezvanično da kažem da se nadam da će portal biti osposobljen do kraja ove sedmice, odnosno početkom sledeće.
Pozdrav, Sloba.
 
Odgovor na temu

pribarov
Predrag Ribarov
Vrsac

Član broj: 137103
Poruke: 1
*.speednet.co.yu.



Profil

icon Re: Next Informacioni sistem za elektronsko fakturisanje usluga u zdravstvenim ustanovama06.03.2007. u 10:07 - pre 208 meseci
Od početka koristim next za fakturisanje (nisam programer već glavni tehničar Službe hitne med. pomoći u Vršcu ) i nažalost morao sam kao polupismen za kompjuterom da obučavam ljude da koriste ovaj program. Primetio sam da nedovoljno upućeni ljdi koji moraju da koriste program imaju problema u snalaženju, daleko bi bolje bilo da je rađeno u fazonu windowsa sa kliktanjem nego setanjem strelica. Sledeća zamerka je pretraga baze tj upis na osnovu matičnog broja koji nam je često nedostupan, trebalo bi da program prepoznaje osiguranike bar po još nekom parametru, recimo imenu i slično, ali i da postoji mogućnost snimanja baze podataka iz filijale osiguranja jer su 90 % pacijenata na lokalnom području, što bi znatno ubrzalo proceduru.
Ne postoji mogućnost izvlačenj zbira pruženih usluga pa se mesečni i ostali izveštaji moraju raditi "pešđice" umest da se samu uzmu. Umesto da ovaj program olakša rad ZDRAVSTVENIH radnika i rastereti već odavno suvišnu administraciju u praksi je to samo obaveza više za ljude kojima je struka medicina a koji puno vremena troše na razne "papire". LJUDI MOJI, NISMO MI ADMINISTRATIVCI ILI EKONOMISTI VEĆ MEDICINARI !!!
Prateći malo diskusije (priznajem nisam sve pročitao) više se govori o programerskim detaljima nego o tome šta program treba i radi u praksi, te bas ne vidim (sa ove strane) mnogo svrhe za ljude koji svakodnevno MORAJU da koriste program a koji su pri tome opet pominjem programerski i uopšte informatički neuki i neobavešteni.
Ukratko pojednostavite, rad, dajte više parametara prepoznavanja, mogućnost vađenja evidencije, i povezivanja sa postojećim bazama podataka, pomozite nam ovi programom, a ne opteretite.
Znam da nije jednostavno ali napred...
 
Odgovor na temu

[es] :: IS i ERP :: Next Informacioni sistem za elektronsko fakturisanje usluga u zdravstvenim ustanovama

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 284627 | Odgovora: 1124 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.