Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ono o cemu cutimo...

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Ono o cemu cutimo...

[ Pregleda: 4163 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Vole Domu
Beograd

Član broj: 54957
Poruke: 478
*.dial.b92.net.



+67 Profil

icon Ono o cemu cutimo...20.02.2007. u 11:41 - pre 209 meseci
Salim se, naravno, ne mislim ni na sta bolesno ili poetichno.... u pitanju je pojava u narodu poznata kao SVADBARENJE. Kao mladi fotograf jos nemam potrebu za ovim, ali me zanima par stvari oko ovog "zanata" za slucaj da se i ja budem morao baviti time....
evo par pitanja koja mi padaju na pamet, a vi slobodno pisite sve sto vam pada na pamet vezano za temu:

1. Koju opremu koristite?
2. Koji format fotki radite i koliko naplacujete po fotki?
3. Kako izradjujete slike, jel ste u dogovoru sa nekom fotoradnjom?
4. Da li mislite da je nephodno raditi sa (D)SLRom ili bi mozda recimo S6500fd vrsio posao?
5. Da li ste nekad imali problema sa svatovima?
6. .......
 
Odgovor na temu

Vole Domu
Beograd

Član broj: 54957
Poruke: 478
*.dial.b92.net.



+67 Profil

icon Re: Ono o cemu cutimo...20.02.2007. u 12:01 - pre 209 meseci
Elem evo jednog primera, keva mi je bila na nekoj svadbi u Valjevu (valjda)...
lik naplacuje 100din po fotki, a fotografije su mu KRSH....
svaka peta valja, i to ne kao da je dobra umetnicki, nego tek svaka peta prolazi tehnicku ispravnost
neke podeksponirane, neke dekomponovane, i tako da ne duzim,,, evo uploadovacu jednu fotku
skenirana je pa ne obracajte paznju na kvalitet nego samo na kompoziciju, kriminalac.....
(ako se doticni fotograf prepozna ovde, neka primi moje izvinjenje sto ga javno blatim ili jos bolje neka cuti i niko nece znati.... :-))))
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.co.yu.



+896 Profil

icon Re: Ono o cemu cutimo...20.02.2007. u 13:00 - pre 209 meseci
Sto se tice slikanja svadbe, ima mnogo iskusnijih od mene koji ce ti objasniti sta i kako, a ja mogu u kratkim crtama barem nesto o opremi...

- Nista bez DSLR aparata, objektiva vece svetlosne moci i dobrog blica. Recimo neka najniza varijanta Nikon D80 + SB600 i neki svetlosno jaci objektiv. Mozda cak i Nikon D50 ili Canon 400D.

U sustini ti treba brz i tacan fokus, dobar burst na aparatu, brz i jak blic koji moze da da dobro ambijentalno svetlo sa nekim bounce efektom.

Ono sto ja videh od svadbarskih fotografa roka u AUTO modu sa blicem uperenim direktno u subjekte koje slikaju. Neki koriste P mod, a reko ko bouncuje flash ili slika slow-sync da dobije barem nesto od pozadinskog svetla. Slike su im takve da se vidi samo subjekt slikanja a ostalo sve u mraku.

Ja sam slikao jedno vencanje (rodbina) sa s6500fd i zadovoljan sam kako je to ispalo (videces link sa slikama), ali:

- iako je brz aparat, dosta trenutaka ces propustiti dok se puni blic, a bez blica moras koristiti TOP3 ili FINAL3 mod jer mu je continious uzasno spor, ako oces da pucas burst.

- Telefoto skoro zaboravi u crkvi, restoranu i slicno. Fokus je solidno brz na telefoto delu, ali opet nekad dovoljno spor da ne uhvatis neki momenat ako nisi lokovao fokus.

- Po dnevnom svetlu, skoro da je brzinski blizu DSLR-a, tu sam imao pravi osecaj da imam neku "masinu"

- Ipak - odlicno se pokazao u svim uslovima na ISO400 - slow sync flash ili malo pojacan flash (+1/3) ako oces ambijentalno svetlo na slici. Bez blica odlican na ISO800.

Ja koristio uglavnom shutter priority kad je pokret u pitanju, slow sync za statiku... nekad i A mod, sve zavisi sta slikas, kolko svetla ima i slicno.

Ipak - DSLR sa dobrim burstom i odlicnim blicom (zato pominjem Nikon sistem) i svetlosno jakim objektivom ti je majka mara za svadbe. Ex, da jos nesto - sa prosumer aparatom malog senzora nema sanse da dobijes plitak DOF, tj. malu dubinsku ostrinu, kao i dobar bokeh.

Ostalo - odgovorice oni iskusni.

Evo linka sa nekim slikama sa vencanja, Fuji s6500fd:

http://forums.dpreview.com/for...forum=1012&thread=21648419


[Ovu poruku je menjao cozmo_im dana 20.02.2007. u 14:12 GMT+1]
 
Odgovor na temu

zeljo_bl
zeljko rogic
Banjaluka

Član broj: 132447
Poruke: 121
*.dialup.blic.net.

Sajt: www.zeljkorogic.com


+4 Profil

icon Re: Ono o cemu cutimo...20.02.2007. u 13:29 - pre 209 meseci
kad smo kod fotografisanja rodbinskih svadbi...

par puta sam fotografisao sa fuji s9500(jednom sa 9600), blic Cobra 210
slike su dobro(sta vishe odlicno) ispale pogotovo sto blic nije uperen direktno u subjekt slikanja pa fotke imaju fino ambijentalno svetlo...

takodje nije neshto brz ali nije sportska fotografija nego fotografisanje pijanih i polupijanih...

jednom je na svadbi bio jos jedan fotograf("profesionalac") sa DSLR aparatom,Nikon, ne zanm bas koji model(svoje fotke je naplacivao 1e/fotka, i mene je sa mojim fujiem gledao iz nebesa, cak nije hteo ni da razgovara sa mnom)
na kraju je od 300ak fotki imao 20-30 tehnicki dobrih

usput znam dosta ljudi koji tezgare sa nekim malo boljim amaterskim digitalcima i uzimaju dobre pare...
www.ponir.net www.zeljkorogic.com domeni izgubljeni od strane Uniwebhostinga iako
im je placeno za iste
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.co.yu.



+896 Profil

icon Re: Ono o cemu cutimo...20.02.2007. u 13:40 - pre 209 meseci
Svadbarski fotografi su posebna sorta. Cast izuzecima.

Mene je lik non-stop gurao i nesto se brecao na mene kako je "on glavni", medjutim kad sam mu rekao srodstvo sa mladozenjom (iz prilozenog primera) vrlo brzo je zacutao.

Ustvari, oni idu na masovnost fotografija i uvaljivanje fotki ljudima koji u veselom stanju pristaju na sve i svasta, pa i to da placaju 100-120 dinara lose fotografije ne razmisljajuci uopste o kvalitetu istih.

Retko kad se desi da ih neko "izriba". Eto, moji rodjaci iz USA apsolutno nisu bili zadovoljni (inace fotografi obitavaju za doticnu crkvu i hotel u kome je bilo vencanje) i vratili su im 300 od recimo 500 slika. Da ste videli te sablaznute face "fotografa".

Za opremu bih ipak preporucio DSLR aparat zbog sirokog spektra izbora objektiva, brzine eksternih bliceva i vecom dinamikom snimka.

A, naravno da za fotografisanje svadbi nije dovoljno imati najskuplju i najbolju opremu... potrebno je tu, ipak, nesto drugo...
 
Odgovor na temu

zeljo_bl
zeljko rogic
Banjaluka

Član broj: 132447
Poruke: 121
*.dialup.blic.net.

Sajt: www.zeljkorogic.com


+4 Profil

icon Re: Ono o cemu cutimo...20.02.2007. u 13:53 - pre 209 meseci
Citat:
cozmo_im: Svadbarski fotografi su posebna sorta. Cast izuzecima.


treba imati slifa za taj posao, a u slucaju tezgarosa znati kome uvaliti fotku(kad nas covek malo popije svaka je odlicna...)

i u mom slucaju fotografu je vraceno oko 200fotografija, nije bio odusevljen ali ipak je ubio 100e(ne znam koliko mu je ostalo cisto ali ne vjerujem da je imao za kafu od tih para...posto je bilo preko 150km kojekakvog vozikanja)
svakako da treba imati vrhunsku opremu za svadbe koje je COZMO_IM postavio(svaka cast, foke su odlicne) ali za svadbe od 3 dana po nasim selima skoro svaki aparat je dobar...

www.ponir.net www.zeljkorogic.com domeni izgubljeni od strane Uniwebhostinga iako
im je placeno za iste
 
Odgovor na temu

Aleksej Vasic
Banatsko Novo Selo

Član broj: 99429
Poruke: 22
195.252.79.*

ICQ: 262489879


Profil

icon Re: Ono o cemu cutimo...20.02.2007. u 19:46 - pre 209 meseci
Ne znam, al' ja ne bih nikako pokusavao da fortografisem svadbu sa ne DSLR aparatom, dobrim blicem i jos jednim backup aparatom, bar ne sam...
Naravno, pricam o tome kad dobijam novac za taj posao. Lako je fotkati onako, za sebe, kad te nije briga koliko ces fotografija da napravis, i kako ce to sve da ispadne, onda moze i sa kompaktom bez problema.

E,da... Nisam svadbar i nemam iskustva sa tim, al' ovo je neko moje skromno misljenje.

Pozz
"Postoje samo dve zaista beskonačne stavari: svemir i glupost.
Za svemir nisam siguran." Albert Ajnštajn

www.spnet.co.yu
 
Odgovor na temu

borko_bm
Velibor Milovanovic
B&M FOTO d.o.o
Beograd

Član broj: 121354
Poruke: 66
195.252.79.*

Sajt: www.bmfoto.co.yu


Profil

icon Re: Ono o cemu cutimo...20.02.2007. u 21:44 - pre 209 meseci
Interesantna tema ovo je primer takozvanog cestitanja u "fototerminologijama" ima i gore zovu se brzaci tu je cilj da za sto krace vreme se snimi sto vise slika u bilo kojoj pozi i po svaku cenu koje se posle nametljivo prodaju . Do duse ima i dobrih primera pravih umetnika u ovoj oblasti ali ne puno.
 
Odgovor na temu

Vole Domu
Beograd

Član broj: 54957
Poruke: 478
*.dial.b92.net.



+67 Profil

icon Re: Ono o cemu cutimo...21.02.2007. u 00:24 - pre 209 meseci
hvala svima na odgovorima
opsirnije nego sto sam ocekivao svaka cast, za sad nemam vise sta da pitam,,
ako se setim navraticu opet ovdi :-)
cozmo sjajne fotke, cak i one u crkvi a kapiram da te je tu blic smarao i smarao....

nego nekako mi drago da niko ne prica iz prvog lica,
kao sad imam bolje misljenje o ovom forumu,
mislio sam da ce gomila vas da se javi i da brani SVADBARE
pritom naravno cast izuzecima, kojih sigurno ima,
kojima je jos nesto pored opreme profi....
pozdrav
 
Odgovor na temu

guru
beograd

Član broj: 9367
Poruke: 647
*.maksnet.net.



Profil

icon Re: Ono o cemu cutimo...21.02.2007. u 22:52 - pre 209 meseci
Svadbare teshko da neko moze braniti osim njih samih. Chast izuzecima, ali oni su toliko retki da cesh ih traziti svecom. Nisam bio na mnogo svadbi u zivotu lichno, ali vidjao sam puno fotki sa tudjih svadbi, i samo par fototografa sam video koji to rade kao za sebe i koji ne samo da imaju tehnichki ispravne fotografije, vec i "umetnichki", a jedan od njih je Nesha Spinner. Od njega sam istovremeno i puno nauchio, jer ziva rech znachi milion suvih rechenica na papiru. Imao sam priliku i neobavezno da fotkam 3 svadbe DSLR opremom, i mislim da sve ispod toga (DSLRa) nema smisla ako mislish da uzimesh pare. Naravno, sve moze da prodje kod vecine ljudi, ali ja cu to ili raditi ljudski, ili necu raditi uopshte. Vec dugo vremena se premishljam da krenem, ali sve mislim nemam dovoljno iskustva, nemam dovoljno opreme, i sve kao ajde josh malo, dok se tamo neki sa 300D+kit i Sunpak blicem odvaljuje od para (konkretan primer). Ali neka, ja necu otici u fotografski pakao :D

Puno svadbara je iz filmskog vremena kada je blic bio samo manuelni, kada nisi mislio na WB i kada "tunel" nije bio losha fotka, standardi su bili mnogo nizi, a danas kada je sve to podignuto na daleko vishi nivo, oni su ostali na istom, iako imaju moderniju opremu, a tako su i shegrti pored njih nauchili. Najgore od svega je to shto im ne mozesh nishta, mozesh samo da ih bijesh :) Oni imaju ugovore sa restoranima, i ma koliko loshe radili, oni ce imati posla i mlatice pare. Ne znam gde je kraj tome, mozda jedino kada bi postojao neki zakon :D

[honda]
 
Odgovor na temu

zoran_dojkic

Član broj: 105358
Poruke: 1688
PPP-02-152.beobug.com.



+35 Profil

icon Re: Ono o cemu cutimo...21.02.2007. u 23:10 - pre 209 meseci
Citat:
borko_bm: zovu se brzaci tu je cilj da za sto krace vreme se snimi sto vise slika

Tako se zovu zato što se brzo izrađuju, isti dan, odnosno dok su učesnici događaja još tu. Fotografije se uglavnom slikaju jako brzo - u deliću sekunde. Za one koji ne znaju: svadbe slika fotografska mafija.
 
Odgovor na temu

borko_bm
Velibor Milovanovic
B&M FOTO d.o.o
Beograd

Član broj: 121354
Poruke: 66
195.252.79.*

Sajt: www.bmfoto.co.yu


Profil

icon Re: Ono o cemu cutimo...22.02.2007. u 00:06 - pre 209 meseci
Ima sada i naj noviji vid brzine nose mimilabove sa sobom pa rade na licu mesta termosublicionom tehnologiji to je najnovija fora tako da nema bezanj moras da kupis i kad neces .
 
Odgovor na temu

zeljo_bl
zeljko rogic
Banjaluka

Član broj: 132447
Poruke: 121
*.dialup.blic.net.

Sajt: www.zeljkorogic.com


+4 Profil

icon Re: Ono o cemu cutimo...25.02.2007. u 13:44 - pre 209 meseci
evo linka jednog tipa koji radi svadbe al u australiji

www.zpics.com.au

video sam slike i odlicne su a dobar deo zadovoljava i onaj umjetnicki aspekt gledanja...

videcu s njim da okacim koju(posto sam fotke video kod prijatelja, pa...)


www.ponir.net www.zeljkorogic.com domeni izgubljeni od strane Uniwebhostinga iako
im je placeno za iste
 
Odgovor na temu

stalex
Srbija do Tokya

Član broj: 63134
Poruke: 137
*.inffo.net.



Profil

icon Re: Ono o cemu cutimo...28.02.2007. u 14:18 - pre 208 meseci
^Nek neko proba prosecnim mladencima u Srbiji da ponudi ovo sto ovaj cika nudi za pare za koje on nudi.
verujem da ce imati dve svadbe sedmicno,

Plus da kazem da i njega i nas u Srbiji oprema isto kosta. samo sto on izvuce svoju za jedan ili dva posla.
 
Odgovor na temu

zeljo_bl
zeljko rogic
Banjaluka

Član broj: 132447
Poruke: 121
*.dialup.blic.net.

Sajt: www.zeljkorogic.com


+4 Profil

icon Re: Ono o cemu cutimo...28.02.2007. u 17:49 - pre 208 meseci
pa ni u nasim uslovima nebi trebalo puno da se izvuce oprema ako radis kvalitetne fotke i imas iskustva sa tim onda ces imati i posla...to i nisu toliko velike sume(2AUD~1EUR), svako da su velike za prosecne mladence ali ovdje ima toliko "nadprosecnih"...
www.ponir.net www.zeljkorogic.com domeni izgubljeni od strane Uniwebhostinga iako
im je placeno za iste
 
Odgovor na temu

borko_bm
Velibor Milovanovic
B&M FOTO d.o.o
Beograd

Član broj: 121354
Poruke: 66
195.252.79.*

Sajt: www.bmfoto.co.yu


Profil

icon Re: Ono o cemu cutimo...01.03.2007. u 00:30 - pre 208 meseci
I u ovoj zemlji ima stvarno dobrih profesionalaca u ovoj oblasti samo sto cute i rade i ne može da ih priušti svako , prolaze na preporuku obično sve slike plaćaju mladenci i poklanjaju se gostima ujedno nema ni maltretiranja gostiju. A kolege ih baš i ne vole zbog te politike.
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Ono o cemu cutimo...

[ Pregleda: 4163 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.