Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Fedora i Windows na istoj masini...

[es] :: Linux :: Fedora i Windows na istoj masini...

[ Pregleda: 2617 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

lucky_luke
Beograd

Član broj: 83137
Poruke: 54
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Fedora i Windows na istoj masini...06.02.2007. u 00:25 - pre 209 meseci
Imam instaliran Win 98 i Win XP. Instalirao sam na jednoj particiji Fedoru. Sve je OK bilo, prijavila je da je instalacija uspesno zavrsena, ali posle restartovanja, Winovi su tu, ali Fedore nema u opciji da se izabere koji OS da se podize nakon paljenja racunara.
Pokusao sam u boot.ini da uradim nesto "napamet", ali nisam uspeo...
Da li je neko imao slicno iskustvo...?!
Nije mi problem da uradim format i instaliram Fedoru ponovo, ali mi molim vas recite, na sta sada da obratim paznju...?
Kakve pripreme da odradim...???
Drug od kojeg sam nabavio Fedoru je spominjao lilo.... ali posto nema vremena, ne moze mi pomoci ovih dana... a meni Fedorin server treba sto pre....
Video sam komp sa dva sistema, XP-om i sa nekim Linuxom, ali kako da instaliram i ja Fedoru, a Winovi da mi ostanu i dalje... dok se DEFINITIVNO ne izverziram za Linux.... i nikad vise ne vratim na Win...
Win 98 je na prvoj particiji prvog harda.... Xp je na prvoj particiji drugog harda... Fedora je na trecoj particiji drugog harda...
Hvala svima unapred na pomoci...
Svako dobro vam zelim...
 
Odgovor na temu

del-boy
Bojan Delić
Beograd

Član broj: 9330
Poruke: 1089

Sajt: www.delic.in.rs


+21 Profil

icon Re: Fedora i Windows na istoj masini...06.02.2007. u 01:58 - pre 209 meseci
Pošto imaš dva windowsa onda si i pre imao meni za biranje koji ćeš da pokreneš. Da li ti se taj meni promenio od kad si instalirao fedoru? Pretpostavljam da nije instaliran bootloader (to je taj LILO što ti prijatelj spominje).

Ubaci CD/DVD (šta li je već) i bootuj sa njega, kao da instaliraš, ali umesto instalacije potraži opciju fix installation ili tako nešto (ne znam tačno, nisam nikada instalirao fedoru) i potraži instalaciju boot loadera. LILO bi trebao da prepozna da imaš instaliran windows (ili više njih) i da ih doda na svoj meni.

 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
82.117.201.*

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Fedora i Windows na istoj masini...06.02.2007. u 04:40 - pre 209 meseci
Mislim da ovo neće upaliti na Fedori.
Bolje bi bilo na internetu da pronađeš gag (boot manager) i da ga instaliraš iz wina. On automatski prepoznaje linux i rešen problem. Drugo rešenje bi bio super disk grub koji je veoma cool :)
 
Odgovor na temu

zoran_dojkic

Član broj: 105358
Poruke: 1688
PPP-02-112.beobug.com.



+35 Profil

icon Re: Fedora i Windows na istoj masini...06.02.2007. u 10:31 - pre 209 meseci
Pogledaj http://www.elitesecurity.org/t174094
 
Odgovor na temu

Body Bag
/dev/null

Član broj: 82460
Poruke: 565
*.beobug.com.



+4 Profil

icon Re: Fedora i Windows na istoj masini...06.02.2007. u 10:53 - pre 209 meseci
Fedora ne koristi lilo vec grub
Mozes da podignes Fedora dvd u rescue modu pa da sredis i upises grub u MBR
Kao prvo-a li si uopste izabrao da instaliras bootloader prilikom instalacije Fedore?


Power of simplicity - http://www.archlinux.org



 
Odgovor na temu

lucky_luke
Beograd

Član broj: 83137
Poruke: 54
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Fedora i Windows na istoj masini...06.02.2007. u 11:38 - pre 209 meseci
--Body Bag--

"...Kao prvo-a li si uopste izabrao da instaliras bootloader prilikom instalacije Fedore?..."

Hm...
Ne escam se da mi je ponudjeno tako nesto... tako da NAJVEROVATNIJE da nisam...



--vladared--

"...Bolje bi bilo na internetu da pronađeš gag (boot manager) i da ga instaliraš iz wina..."

Sada cu ZA POCETAK to da probam....
Experimentisao bih sve i svasta, da provalim "finese", ali sam na zalost JAKO u cajtungu sa vremenom.... :-(


--zoran_dojkic--

Hvala ti za link prema temi...
Ali, mislio sam da se moze nesto "skarabudziti" u boot.ini-ju.... ovde nije samo XP, vec i 98-ca, pa sam mislio da je resenje malo drugacije...


Hvala vam svima mnogo na pomoci....
Nadam se da ce nesto od ponudjenih resenja da upali...
Ako ne - eto mene opet kod vas... :-)
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Fedora i Windows na istoj masini...06.02.2007. u 12:06 - pre 209 meseci
Citat:
lucky_luke:

--vladared--

"...Bolje bi bilo na internetu da pronađeš gag (boot manager) i da ga instaliraš iz wina..."
Zasto? Zbog nekog previda pri instalaciji? Mnogima Fedora lepo radi sa svojim boot managerom, zasto ne bi i njemu? Da ima neke specijalne zahteve - OK, ali sad ispada da ce lakse uraditi nesto sto je komplikovanije od necega sto je jednostavno.

Citat:
ali sam na zalost JAKO u cajtungu sa vremenom.... :-(
Nisi. "Cajtung" su novine, nedostatak vremena je "cajtnot" (kao ono u sahu). Tebi se zuri, znaci da si u cajtnotu.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

zoran_dojkic

Član broj: 105358
Poruke: 1688
PPP-01-75.beobug.com.



+35 Profil

icon Re: Fedora i Windows na istoj masini...06.02.2007. u 12:58 - pre 209 meseci
Citat:
ovde nije samo XP, vec i 98-ca, pa sam mislio da je resenje malo drugacije...

Isto je. Verovatno nisi instalirao - podesio GRUB. Instaliraj ti to lepo ponovo da utvrdiš gradivo.
 
Odgovor na temu

lucky_luke
Beograd

Član broj: 83137
Poruke: 54
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Fedora i Windows na istoj masini...06.02.2007. u 14:35 - pre 209 meseci
Mili moji, evo mene opet... :-)

Slozio bih se tdjokicem... prevideo sam nesto... ali nikada nisam do sada bio u kontaktu sa Linuxom... i ovo mi je bio prvi put da ga instaliram...
Ono sa GAG-om sam probao... al' ne pije vodu... nisam uspeo da ga nateram da pokrene Fedoru... i sve je to lepo, posle odredjenog vremena (koje nemam) bih mozda to i uspeo, al' hocu da imam "standardno" namesten sistem sa masinom gde sasvim normalno rade i Winovi i Linux.... ajde, da ne moze drugacije, posluzio bi GAG svrsi, ali posto moze da se uradi bez "dovijanja", nek se uradi to kako treba... ne volim komplikovati stvari...
Elem...
Uradio sam format i krenuo sve ispocetka sa instalacijom, MEDJUTIM... ovde ne znam sta da stikliram i kako dalje da nastavim... jer mislim da cu dobiti isto sto i prosli put... i mislim da sam ovde i prosli put pogresio... :-(

Evo... ekran otprilike ovako izgleda...

(nude se dve opcije, od koje jedna treba da se odabere)

1.- Pokretacki program GRUB ce biti instaliran na /dev/hdc
2.- Nijedan pokretacki program nece biti instaliran

Sta da odaberem a da se i Winovi i Fedora vide kada se odabire koji OS da se podize...???

Dalje na istom ekranu stoji:

"...Mozete da podesite pokretacki program za pokretanje drugih operativnih sistema. To ce vam dopustiti da sa liste izaberete operativni sistem za pokretanje. Pritisni "Dodaj" za dodavanje dodatnih operativnih sistema koji nisu samostalno otkriveni. Za promenu operativnog sistema koji se podrazumevano pokrece, izaberite "Podrazumevan" pored zeljenog operativnog sistema..."

E, sad...
U tabeli ispod "samostalno otkrivenih" OS-va stoji:



Podrazumevan_______Oznaka___________Uredjaj

(odabrano)__________Fedora Core_______/dev/VolGroup00/LogVol00
(neodabrano)________Other____________/dev/hdc1




Koje da odaberem...???
Ono sto stoji (odabrano) i (neodabrano) je ono kako je "fabricki" Fedora podesena

E sad...
Kada se odabere "Other" u opciji dodavanja ostalih "samostalno neotkrivenih" OS-va, iz padajuceg menija moze da se odabere:
/dev/hdc1
/dev/hdc2
/dev/hdc5
/dev/hdc6
/dev/hdd1
/dev/hdd2
/dev/hdd5
/dev/hdd6
/dev/hdd7
/dev/hdd8
/dev/hdd9

Da li treba nesto da se odavde odabira...???
Sta su to /dev/hdd-i, a sta /dev/hdc-i...???


Dalje...
U "Naprednim opcijama" postoji jos i jedna od dve opcije da se odaberu:

Instaliraj zapis pokretackog programa na:
1.- /dev/hdc Glavni pokretacki zapis (MBR)
2.- /dev/hdd8 Prvi sektor pokretacke particije

Dodatno stoji jos i da se odabere:

Nametni LBA32 (obicno nije potrebno)


Treba li to u mom slucaju da se odabere (stiklira)...? Sta je LBA32 uopste...???



Izvinite na malo opsirnijem pitanju... :-(
Ne morate mi opsirno odgovarati, vec samo mi molim vas recite u ovom mom slucaju sta treba da se odabere...???
Hvala vam svima na uvidjavnosti i pomoci...
 
Odgovor na temu

lucky_luke
Beograd

Član broj: 83137
Poruke: 54
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Fedora i Windows na istoj masini...06.02.2007. u 14:38 - pre 209 meseci
"...Nisi. "Cajtung" su novine, nedostatak vremena je "cajtnot" (kao ono u sahu). Tebi se zuri, znaci da si u cajtnotu...."

:-)))
OK...
UGLAVNOM... nemam vremena... i mozda ce biti pisano i u novinama... pa i budem u "Cajtungu"...
Hm...
A ja sam STVARNO mislio da se kaze da je neko u cajtungu sa vremenom...
No, sve jedno...
Hvala na necemu novom naucenm... :-)
 
Odgovor na temu

Body Bag
/dev/null

Član broj: 82460
Poruke: 565
*.beobug.com.



+4 Profil

icon Re: Fedora i Windows na istoj masini...06.02.2007. u 15:11 - pre 209 meseci
@lucky_luke

To sto nam upravo opisujes je meni za instaliranje i podesavanje Gruba-a(ajde :-))
Ono sto mene zbunjuje je ovo:

Code:
(odabrano)__________Fedora Core_______/dev/VolGroup00/LogVol00


Jer ne treba da stoji /dev/VolGroup00/LogVol00 vec nesto tipa /dev/hdx(tacnije particja na koju si instalirao Fedoru)
Na koju su particiju tacno instalirao Fedoru?
Je'l ti to koristis raid ili se meni cini?Sa tim nemam iskustva...

To sto je odabrano/cekirano je samo default boot opcija-znaci,kad istekne timeout,on ce automatski boot-ovati Fedoru u ovom slucaju

S obzirom da si izabrao da se Grub stavi u hdc(tj MBR secundary mastera),onda u BIOS-u treba da podesis da se boot vrsi sa njega i trebao bi da ti se pojavi Grub meni
Takodje,trebao bi da promenis i opciju "boot order" prilikom instaliranja Grub-a gde hdc treba da bude prvi,inace nece hteti da ti podize sa tog diska-mada nisam siguran za ovo....


Power of simplicity - http://www.archlinux.org



 
Odgovor na temu

Body Bag
/dev/null

Član broj: 82460
Poruke: 565
*.inffo.net.



+4 Profil

icon Re: Fedora i Windows na istoj masini...06.02.2007. u 15:21 - pre 209 meseci
Blago meni pogledaj i ovde,bice ti mnogo toga jasnije

http://fedora.redhat.com/docs/...uide/fc6/en/ch-bootloader.html
Power of simplicity - http://www.archlinux.org



 
Odgovor na temu

lucky_luke
Beograd

Član broj: 83137
Poruke: 54
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Fedora i Windows na istoj masini...06.02.2007. u 16:16 - pre 209 meseci
--Body Bag--

"...Na koju su particiju tacno instalirao Fedoru?..."

Poslednja particija na kompu... Cetvrta na drugom HD-u



"...Je'l ti to koristis raid ili se meni cini?Sa tim nemam iskustva..."

Ja jos manje.... cak toliko da ne znam ni sta je to.... :-)
Instaliram sa DVD-a...
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
82.117.201.*

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Fedora i Windows na istoj masini...06.02.2007. u 17:16 - pre 209 meseci
Blago meni čini mi se da se ovde nešto skuvalo.
@talični tom - pardon lucky_luke
čini mi se da si ovaj put preskočio formatiranje particija. Najbolje bi bilo iz Windowsa da izbrišeš particije koje ti je kreirao linux i da kreneš sve iz početka i onda ovo se ne bi smelo dogoditi.
Druga stvar se odnosi na grub. Kada te pita da li da ga instaliraš. ti kažeš da u MBR - dakle potraži da li negde ima taj MBR.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Fedora i Windows na istoj masini...

[ Pregleda: 2617 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.