Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Smeta li vam pusenje u zatvorenim prostorijama?

elitemadzone.org :: MadZone :: Smeta li vam pusenje u zatvorenim prostorijama?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 32927 | Odgovora: 173 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
87.250.121.*



+4 Profil

icon Re: Smeta li vam pusenje u zatvorenim prostorijama?06.02.2007. u 09:49 - pre 209 meseci
Tačno se vidi koliko vam mozak odbija činjenicu da niste u pravu, pa povlačite argumente tipa: "treba zabraniti automobile, računare" i šta ti ja znam šta.
Kad vam djeca, prijatelji i drugi budu bitniji od cigarete imaću razumijevanja.

Moj stric (pušač od 12. godine života) dolazio kod moje sestre, pošto je nedavno dobila sina. Moj stari mu lijepo zabrani da puši dok je tamo i njegov komentar je poslije bio:
"Jebem ti tu kafu, kad ne mogu da zapalim cigaretu uz nju".
Dakle, njemu je bitniji "gušt" te cigare uz kafu nego zdravlje tog djeteta.

To je samo jedan primjer. Zanemarljiv je broj pušača kojima su drugi ljudi bitniji od cigarete.

Samo jednom (1) u životu mi se desilo da me je neko pitao smeta li mi cigareta i smije li da zapali. To je bio jedan BG taksista.
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

tosa
上海, 中国

Član broj: 1811
Poruke: 1342
218.1.28.*

ICQ: 14293955
Sajt: https://github.com/milost..


+48 Profil

icon Re: Smeta li vam pusenje u zatvorenim prostorijama?06.02.2007. u 09:49 - pre 209 meseci
Potrebno je "samo" zabraniti proizvodnju cigareta, i sve bi bilo kako treba!
Ne mislim da je rešenje da se drastično poveća cena, time se samo ološi
(vlasnici duvanskih kompanija) još više bogate.
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
87.250.121.*



+4 Profil

icon Re: Smeta li vam pusenje u zatvorenim prostorijama?06.02.2007. u 09:52 - pre 209 meseci
Citat:
tosa: Potrebno je "samo" zabraniti proizvodnju cigareta, i sve bi bilo kako treba!
Ne mislim da je rešenje da se drastično poveća cena, time se samo ološi
(vlasnici duvanskih kompanija) još više bogate.

Mislim da je upravo povećanje cijena rješenje, ali ne na račun proizvođača cigareta, nego na račun zdravstva.
Tako, zdravstvo neće biti jadno kao što jeste. Medicina bi se direktno finansirala od cigareta.
E, treba naći poštenu državu koja bi prihode od prodaje cigareta prosljeđivala na račun zdravstvenih ustanova.
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7177 Profil

icon Re: Smeta li vam pusenje u zatvorenim prostorijama?06.02.2007. u 09:58 - pre 209 meseci
Zdravstveno osiguranje treba da bude skuplje za pusace - inace nije posteno da zdravi ljudi placaju ljude koji ce postati bolesni. Ili da se usmeri novac od takse na prodaju cigareta u zdravstvene fondove.

Citat:
Ne mislim da je rešenje da se drastično poveća cena, time se samo ološi
(vlasnici duvanskih kompanija) još više bogate


Pa ne bi, jer cena cigareta je proizvodjacka cena + profit maloprodaje + taksa -> povecanje cene cigareta bi se naravno desilo tako sto bi se povecala taksa, a to su pare koje ne idu proizvodjacima vec drzavi.

Ne bih voleo da zivim u drzavi koja brani ljudima da puse (to je totalitarna "nanny-state" drzava) - samo to treba da bude:

a) Adekvatno naplaceno kako bi offsetovalo sve troskove lecenja komplikacija koje nastaju pusenjem -> pusis ako imas para da platis kasnije stetu koju napravis sebi

b) Kontrolisano tako da pusaci ne ugrozavaju zdravlje onima koji ne zele da puse

c) Strogo zabranjeno prodavanje mladjim maloletnicima (<16)


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

mrkidivx

Član broj: 15771
Poruke: 1932
*.static.sbb.co.yu.

ICQ: 207552161


+1 Profil

icon Re: Smeta li vam pusenje u zatvorenim prostorijama?06.02.2007. u 10:07 - pre 209 meseci
Tačno udri im po džepu krajnje je licemerno da oni uživaju istu zdravstvenu zaštitu kao i nepušači a NAMERNO izlažu svoje zdravlje riziku.
I never wanna be a mod!
 
Odgovor na temu

ntojzan
Sandor II Tojzan
Becej

Član broj: 36657
Poruke: 168
*.171.244.43.ap.yournet.ne.jp.



Profil

icon Re: Smeta li vam pusenje u zatvorenim prostorijama?06.02.2007. u 10:10 - pre 209 meseci
Ivane, s tvojim stavovima se uglavnom slazem, ali ne mislim da bi zdravstvena zastita trebala biti skuplja za pusace, prosto treba da se duvan oporezuje i da se najveci deo tog poreza preusmeri u zdravstvo (osim onog dela koji je standardan i za ostale proizvode). Kao sto nije fer da nepusaci placaju zdravstvo pusacima tako nije ni fer da pusaci placaju izgradju npr auto puteva koji koriste i nepusaci. ;-)

edit: Mrki se ubacio

@Mrki: Pa vec se udara po dzepu preko poreza... I to mnogo vise nego sto ostali placaju zdravstveno, da budemo jasni.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Smeta li vam pusenje u zatvorenim prostorijama?06.02.2007. u 10:12 - pre 209 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
a) Adekvatno naplaceno kako bi offsetovalo sve troskove lecenja komplikacija koje nastaju pusenjem -> pusis ako imas para da platis kasnije stetu koju napravis sebi

Da li po tome treba Rafinerija Pancevo da plati troskove lecenja svih bolesnih gradjana u regionu koji imaju simptome karakteristicne za zagadjenje?
Ili da li svi vozaci u velikim gradovima treba da plate taksu zato sto se vozikaju po gradu i samim tim doprinose zagadjenosti grada?
Beograd je uzasno zagadjen grad,eto pre par meseci se napravila magla od smoga, prvenstveno zbog prevoza i industrije.

Svaki centar bilo kog velikog grada je jako zagadjen ali najvise od automobila i izduvnih gasova.
Znam da London, Oslo imaju taksu za ulazak u centar ali bas bi voleo da znam da li te pare idu direktno u zdravstvo.

Sve u svemu pozdravljam slicne korake, ali daleko da je glavni problem zagadjenosti duvanski dim. Treba obratiti paznju na vece zagadjivace.

Inace podrzavam zabranu pusenja u zatvorenim prostorijama.
 
Odgovor na temu

Fuzz
Bojan Vukovic
Novi Sad

Član broj: 8631
Poruke: 3866
*.dialup.neobee.net.



+9 Profil

icon Re: Smeta li vam pusenje u zatvorenim prostorijama?06.02.2007. u 10:14 - pre 209 meseci
@mrki
A sta ces s onima koji se dave u svinjetini i piju 3 litre kole dnevno u koju umacu 28 snickers? Ili sa onima koji zveknu liju stomaklije dnevno...za stomak...Ili sa likovima kojima je najzesca fizicka aktivnost da odu da pisaju?
anti-heroin spree
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Smeta li vam pusenje u zatvorenim prostorijama?06.02.2007. u 10:15 - pre 209 meseci
Citat:
Fuzz: A sta ces s onima koji se dave u svinjetini i piju 3 litre kole dnevno u koju umacu 28 snickers? Ili sa onima koji zveknu liju stomaklije dnevno...za stomak...Ili sa likovima kojima je najzesca fizicka aktivnost da odu da pisaju?

Kako oni ugrozavaju zdravlje drugima?
 
Odgovor na temu

ntojzan
Sandor II Tojzan
Becej

Član broj: 36657
Poruke: 168
*.171.244.43.ap.yournet.ne.jp.



Profil

icon Re: Smeta li vam pusenje u zatvorenim prostorijama?06.02.2007. u 10:17 - pre 209 meseci
@DaliborP: mrki nije ni spominjao ugrozavanje tudjeg zdravlja, procitaj mrkijevu poruku, pa fuzzov odgovor na -tu- poruku, pa ces skontati o cemu je rec. :P
 
Odgovor na temu

Fuzz
Bojan Vukovic
Novi Sad

Član broj: 8631
Poruke: 3866
*.dialup.neobee.net.



+9 Profil

icon Re: Smeta li vam pusenje u zatvorenim prostorijama?06.02.2007. u 10:18 - pre 209 meseci
Mrki i Ivan su spomenuli ekstremne namete pusacima zbog neodgovornosti prema sopstvenom zdravlju, a ne tudjem.
anti-heroin spree
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7177 Profil

icon Re: Smeta li vam pusenje u zatvorenim prostorijama?06.02.2007. u 10:19 - pre 209 meseci
Citat:
Da li po tome treba Rafinerija Pancevo da plati troskove lecenja svih bolesnih gradjana u regionu koji imaju simptome karakteristicne za zagadjenje?


Takve stvari se rade sa tzv. "Carbon Trading" semama - gde se odredjuje taksa koju kompanije koje zagadjuju moraju da plate (a pare se, izmedju ostalog, usmeravaju za zdravstvene potrebe) - ako kompanija nije u stanju da poboljsa svoj ekoloski skor, moze svakako kupiti od neke druge kompanije koja manje zagadjuje "kredite" - a drzava naravno uzima porez na toj trgovini, itd...

Dakle, da... naravno. Za sada je carbon trading naucna fantastika u Srbiji ali doci ce i to.

Ukoliko kompanija zagadjuje zdravlje svojih radnika, za to takodje postoje nacini da se naplati - i to naravno treba najstrozije biti sprovodjeno.

Citat:

Ili da li svi vozaci u velikim gradovima treba da plate taksu zato sto se vozikaju po gradu i samim tim doprinose zagadjenosti grada?


To se radi kroz taksu na benzin, registraciju i sl...

Citat:

Beograd je uzasno zagadjen grad,eto pre par meseci se napravila magla od smoga, prvenstveno zbog prevoza i industrije.
Svaki centar bilo kog velikog grada je jako zagadjen ali najvise od automobila i izduvnih gasova.
Znam da London, Oslo imaju taksu za ulazak u centar ali bas bi voleo da znam da li te pare idu direktno u zdravstvo.


Ne idu direktno sve pare, ali deo para sigurno ide u poboljsanje zdravlja ljudi.

Citat:

Sve u svemu pozdravljam slicne korake, ali daleko da je glavni problem zagadjenosti duvanski dim. Treba obratiti paznju na vece zagadjivace.
Inace podrzavam zabranu pusenja u zatvorenim prostorijama.


Nije duvan toliki "zagadjivac" kao olovni benzin, recimo - ali i te kako steti, pre svega, zdravlju osobe koja pusi, i daleko vise nego industrijski zagadjivaci - kako je to slobodna volja pojedinca (a ne zivotna potreba, kao recimo prevoz) - naravno da taj pojedinac treba vise da ucestvuje u finansiranju svog zdravlja.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Smeta li vam pusenje u zatvorenim prostorijama?06.02.2007. u 10:22 - pre 209 meseci
Citat:
Fuzz: Mrki i Ivan su spomenuli ekstremne namete pusacima zbog neodgovornosti prema sopstvenom zdravlju, a ne tudjem.

Pardon, promasio sam poentu.

Cak je i moj post pratio tvoju pricu. Ipak je suludo donositi tako radikalne odluke kad niko ziv ne vodi racuna o svom zdravlju, prvo velike industrije o okolini pa onda pojedinci o sebi. Uvodjenje takse za pusace nije prioritet u svakom slucaju.
 
Odgovor na temu

Fuzz
Bojan Vukovic
Novi Sad

Član broj: 8631
Poruke: 3866
*.dialup.neobee.net.



+9 Profil

icon Re: Smeta li vam pusenje u zatvorenim prostorijama?06.02.2007. u 10:24 - pre 209 meseci
Pa ok Ivane, u pravu si. Ali pusaci su trenutno jedina kategorija koja ustvari i ucestvuje vise u finansiranju svog zdravlja kroz akcizu. Kako ces tarifirati one druge kategorije koje sam spomenuo? Nije li malo licemerno da neka nepokretna gomila masti proziva pusace zbog neodgovornosti prema sopstvenom zdravlju?
anti-heroin spree
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7177 Profil

icon Re: Smeta li vam pusenje u zatvorenim prostorijama?06.02.2007. u 10:24 - pre 209 meseci
Citat:
\Uvodjenje takse za pusace nije prioritet u svakom slucaju.


Istina, doduse tako se moze reci za skoro svaku inicijativu, i onda ne mora nista da se radi ;)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Smeta li vam pusenje u zatvorenim prostorijama?06.02.2007. u 10:26 - pre 209 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:To se radi kroz taksu na benzin, registraciju i sl...
Nije duvan toliki "zagadjivac" kao olovni benzin, recimo - ali i te kako steti, pre svega, zdravlju osobe koja pusi, i daleko vise nego industrijski zagadjivaci - kako je to slobodna volja pojedinca (a ne zivotna potreba, kao recimo prevoz) - naravno da taj pojedinac treba vise da ucestvuje u finansiranju svog zdravlja.


Pa eto onda, sam kazes, svi ostali placaju taksu, zar ne bi sve bilo reseno povecanjem takse na cigarete i usmeravanjem tih para u zdravstvo?
Time bi svaki pusac sebi odvajao pare za moguce lecenje u buducnosti i to je to.

Stvarno ne vidim resenje u naplacivanju dodatnog zdravstvenog osiguranja, ovo je elegantinije i sigurno profitabilnije za drzavu i zdravstvo.
 
Odgovor na temu

Fuzz
Bojan Vukovic
Novi Sad

Član broj: 8631
Poruke: 3866
*.dialup.neobee.net.



+9 Profil

icon Re: Smeta li vam pusenje u zatvorenim prostorijama?06.02.2007. u 10:33 - pre 209 meseci
Ali pusaci vec placaju tu taksu kroz cenu cigareta. Prihodi drzave od prodaje cigareta su ogromni. To sto ona ne zeli da ih usmeri u zdravstvo je vec drugo pitanje.
anti-heroin spree
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Smeta li vam pusenje u zatvorenim prostorijama?06.02.2007. u 10:37 - pre 209 meseci
Citat:
Fuzz: Ali pusaci vec placaju tu taksu kroz cenu cigareta. Prihodi drzave od prodaje cigareta su ogromni. To sto ona ne zeli da ih usmeri u zdravstvo je vec drugo pitanje.

Slazem se, taksa se placa, ne znam sta drzava radi, mene iskreno zanima kako je ta taksa formirana, kao taksa za bilo koji proizvod ili postoji dodatna taksa na osnovnu specijalno za cigarete?
Ipak mi cena cigareta kod nas izgleda prilicno niska, ako neko zna tacno neka kaze. Bas me zanima.
 
Odgovor na temu

Fuzz
Bojan Vukovic
Novi Sad

Član broj: 8631
Poruke: 3866
*.dialup.neobee.net.



+9 Profil

icon Re: Smeta li vam pusenje u zatvorenim prostorijama?06.02.2007. u 10:45 - pre 209 meseci
Cigarete su akcizna roba. Visinu akcize odredjuje drzava. Najveci deo cene cigareta je upravo akciza. Ona naravno nije ni blizu nivoa npr. u Britaniji, dakle pljuge nisu 5 funti, ali to je donekle i razumljivo, posto ovde toliko kosta pola grama heroina.
anti-heroin spree
 
Odgovor na temu

tosa
上海, 中国

Član broj: 1811
Poruke: 1342
..w.sh.dynamic.163data.com.cn.

ICQ: 14293955
Sajt: https://github.com/milost..


+48 Profil

icon Re: Smeta li vam pusenje u zatvorenim prostorijama?06.02.2007. u 13:48 - pre 209 meseci
Citat:
Fuzz: posto ovde toliko kosta pola grama heroina.

Koji je, očigledno, manja navlaka od cigareta :)
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Smeta li vam pusenje u zatvorenim prostorijama?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 32927 | Odgovora: 173 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.