Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

SOLIDWORKS zastupnik za Srbiju!

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: SOLIDWORKS zastupnik za Srbiju!
(Zaključana tema (lock), by cs_coyote)

[ Pregleda: 11856 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

szivkov
Konstruktor specijalnih masina,
konstruktor alata za plastiku
Beograd

Član broj: 88799
Poruke: 5
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon SOLIDWORKS zastupnik za Srbiju!31.01.2007. u 13:58 - pre 209 meseci
Poštovane kolege ali i svi ostali koji pratite CAD/CAM tehnologije, zamolio bih vas da posetite novu prezentaciju firme Solfins www.solfins.com, koja je ovlašćeni zastupnik Solidworksa za srbiju.
Prezentacija je nova i ima dosta sadržaja o softverima Solidworks, Cosmos Works i Solidcam, pa bih cenio sve dobronamerne komentare koji se odnose na prezentaciju, jer sam učestvovao u njenoj izradi. Takođe vas molim da mi javite ukoliko uočite greške i propuste na nekoj od stranica.

Unapred hvala!
 
0

ture27

Član broj: 78936
Poruke: 242
*.ptt.yu.



+2 Profil

icon Re: SOLIDWORKS zastupnik za Srbiju!01.02.2007. u 19:04 - pre 209 meseci
U svakom slucaju mnogo je bolja nego ona pre.

Interesuje me da li ce uskoro biti organizovana neka prezentacija 2007 ,PONOVO, posto ona prva je slabo bila izreklamirana.

I kakve su sanse da ja dobijem besplatnu demo verziju SolidCAM-a, posto sam vec dva puta narucio i ni jedna nije stigla.
 
0

bokisha
Constructor
Vrsac

Član broj: 58101
Poruke: 440
*.adsl.sezampro.yu.

Sajt: proizvodnja.googlepages.c..


+3 Profil

icon Re: SOLIDWORKS zastupnik za Srbiju!01.02.2007. u 19:34 - pre 209 meseci
Dragan,pa ne obracas se na prava mesta ;-)


pozdrav od kolege Bokija
 
0

ture27

Član broj: 78936
Poruke: 242
*.ptt.yu.



+2 Profil

icon Re: SOLIDWORKS zastupnik za Srbiju!02.02.2007. u 14:31 - pre 209 meseci
Znam Boki da se ne obracam na dobru adresu, ali se nadam da ce neko od odgovornih procitati ovu poruku.

Jesi li polozio POS i PS?
 
0

bokisha
Constructor
Vrsac

Član broj: 58101
Poruke: 440
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: proizvodnja.googlepages.c..


+3 Profil

icon Re: SOLIDWORKS zastupnik za Srbiju!02.02.2007. u 22:58 - pre 209 meseci
Znaci, ti meme ne smatras za odgovornim?!

Jesam polozio sam i POS i PS u januarskom roku,ali sam POS uradio jako slabo pa nisam ni izlazio na usmeni!A PS ucim usmeni za ponedeljak i raspadam se,znaci ovo je haos.
Cak je prof. PETROVIC preporucivao da koristimo SOLID-ov solver za MKE i mogu ti raci da je prilicno dobar!!!
 
0

szivkov
Konstruktor specijalnih masina,
konstruktor alata za plastiku
Beograd

Član broj: 88799
Poruke: 5
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: SOLIDWORKS zastupnik za Srbiju!05.02.2007. u 16:05 - pre 209 meseci
Citat:
ture27: U svakom slucaju mnogo je bolja nego ona pre.

Interesuje me da li ce uskoro biti organizovana neka prezentacija 2007 ,PONOVO, posto ona prva je slabo bila izreklamirana.

I kakve su sanse da ja dobijem besplatnu demo verziju SolidCAM-a, posto sam vec dva puta narucio i ni jedna nije stigla.


Citat:
bokisha: Dragan,pa ne obracas se na prava mesta ;-)


pozdrav od kolege Bokija


Momci obratili ste se na pravu adresu, jer ja radim u Solfinsu kao inženjer tehničke podrške, ali mi nije bio cilj da se reklamiram, već da što više ljudi pogleda prezentaciju i da se što pre uklone eventualni nedostaci.

Što se tiče SolidCAM-a, obratite se mom kolegi Bojanu preko [email protected] i on će vam poslati demo verziju programa.

Za pitanja u vezi Solidworks-a se možete obratiti meni na [email protected]

Što se tiče seminara i prezentacija u budućnsti će biti mnogo bolje izreklamirani i preko našeg ali i preko Solidworks zvaničnog web sajta. Planiramo veći seminar u Beogradu na proleće (april/maj), ali o tome ćete biti obavešteni.

Isto tako vam želim sreću sa ispitima jer sam istu priču prošao kod profesora Petra Petrovića i diplomski sam radio u Solidworksu i Cosmosu (projekat i proračun CNC glodalice). Za vašu informaciju Mašinski fakultet je kupio 100 licenci Solidworksa i CosmosWorks-a i one bi uskoro trebalo da budu dostupne svima na fakultetskoj mreži, tako da projekte možete raditi na licenciranim verzijama. Solidworks je takođe uvršten u nastavni plan i program u okviru predmeta Inženjerska grafika i Konstruktivna geometrija. Nadam se da sam potrefio nazive jer su se ti predmeti u moje vreme drugačije zvali.
Pozdrav svima.
 
0

maricc
Dusan Maric
penzioner
Rakovac

Član broj: 89909
Poruke: 136
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: SOLIDWORKS zastupnik za Srbiju!05.02.2007. u 17:03 - pre 209 meseci
Citat:
szivkov: ....... jer ja radim u Solfinsu kao inženjer tehničke podrške, ali mi nije bio cilj da se reklamiram............

Pozdrav svima.


Nije u vezi teme, ali mi bode oci. Ja sam za to da se moze svako ovde reklamirati. Zasto ne?
Onda zabranite da se navede bilo koji link. Pa svaki link vodi ka nekoj reklami! Dozvoljeno je da se postavi link prema velikim svetskim proizvodjacima, a zabranjeno nasim malim firmama ili pojedincima. Mislim da to nema smisla!!! Glasajte za slobodno reklamiranje na forumima.
Lepo je videti da se kod nas napokon moze nuditi legalan softver. Lepo je i da mi za to na vreme saznamo....
Izvinjavam se jos jednom na OffTopic.

Pozdrav
Dusan
 
0

bokisha
Constructor
Vrsac

Član broj: 58101
Poruke: 440
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: proizvodnja.googlepages.c..


+3 Profil

icon Re: SOLIDWORKS zastupnik za Srbiju!05.02.2007. u 20:00 - pre 209 meseci
Citat:
szivkov: Momci obratili ste se na pravu adresu, jer ja radim u Solfinsu kao inženjer tehničke podrške, ali mi nije bio cilj da se reklamiram, već da što više ljudi pogleda prezentaciju i da se što pre uklone eventualni nedostaci.

Ma nisam mislio na to,kao sto se moze videti iz prilozenog mi smo "ubogi" studenti Masinskog fakulteta u BG-u,smera PROIZVODNO MASINSTVO, pa smo primorani da koristimo nelegalne verzije.Pa kao cenenji "strucnjak" iz ove oblasti,od strane kolega sa smera,morao sam da se obratim kolegi za pomoc.Nemoj mi zameriti,ali studentima je sve dozvoljeno,a i svako ko je bio student je koristio neki nelegalan softver.

Drugo, sto se tice Petra,svaka ti cast,kako si uspeo da mu za diplomski izvuces "samo" to i koliko puta ti je menjao temu?!
Petar nam je pokazivao na predavanjima neki diplomski,neku 3-osnu glodalicu sa portalom,koju je on trebao sa svojim vezama da napravi u LOLI ;-) i, naravno, nista od toga !!!!!!!!!
Da li si ti to odradio?
Nazalost,ja Petra ne smatram za ozbiljnim kao i da ga ne smatram za nekog strucnjaka!!!(imam svoje razloge)
Jako mi je zao sto necu raditi takav jedan diplomski (zaista bih i ja voleo da konstruisem jednu takvu masinu,ali jednostavno zbog takve "garniture" profesora primoran sam da trazim alternative i da se konstruisanjem bavim iz hobija,nazalost).

Trece, SolidWorks je zaista napravio jedan krupan korak napred i cinjenica je da je dobar sofwer,ali i dalje smatram da taj softwer nije dovoljno dorastao jednom PRO-E i jednoj CATIA.Takodje,smatram, da je SW izuzetan program za edukaciju ljudi koji ce se kasnije, ipak, opredeliti za PRO-E ili CATIA.

Sto se tice cilja ne reklamiranja,izazvao si kontra-efekat,izreklamirao si se.

 
0

JoZor
Jotić Zoran
Tehnička škola Požega
Požega

Član broj: 44021
Poruke: 1
212.200.143.*



Profil

icon Re: SOLIDWORKS zastupnik za Srbiju!06.02.2007. u 07:24 - pre 209 meseci
Poštovani,

gde mogu da nabavim literaturu za SolidWorks?
 
0

enco1
enco vareni

Član broj: 13509
Poruke: 109
193.214.228.*



Profil

icon Re: SOLIDWORKS zastupnik za Srbiju!06.02.2007. u 13:06 - pre 209 meseci
I ja sam zainteresovan za tutorijale za SolidWorks.Interesuje me takodje kolika je razlika izmedju Pro/E. i navedenog.
Puno pozdrava i srecno na ispitima.
 
0

bokisha
Constructor
Vrsac

Član broj: 58101
Poruke: 440
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: proizvodnja.googlepages.c..


+3 Profil

icon Re: SOLIDWORKS zastupnik za Srbiju!06.02.2007. u 18:42 - pre 209 meseci
Citat:
enco1: I ja sam zainteresovan za tutorijale za SolidWorks.Interesuje me takodje kolika je razlika izmedju Pro/E. i navedenog.
Puno pozdrava i srecno na ispitima.


U kom smislu literatura,za nesto vise ili za osnovno modeliranje.Literatura se moze naci svugde na netu,ja je skidam sa p2p programa (e-mule) , a ako te interesuje osnovno modeliranje onda uzmi help jer je zaista dobro odradjen.
Sto se tice razlike izmedju SW-a i PRO-E opet nisi definisao u kom smislu.Ako je cena u pitanju onda je PRO-E mogo skuplji (koliko ja imam informaciju jedan modul u PRO-E kosta oko 10000evra).
A ako se tice koncepta modeliranja,opet ima razlike.
Definisi sta te interesuje

pozz
 
0

szivkov
Konstruktor specijalnih masina,
konstruktor alata za plastiku
Beograd

Član broj: 88799
Poruke: 5
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: SOLIDWORKS zastupnik za Srbiju!06.02.2007. u 19:10 - pre 209 meseci
Ma nisam nikome, a pogotovu kolegi sa proizvodnje, zamerio korišćenje piraterije. Nisam ni ja pao sa Marsa. Što se tiče diplomskog kod Petra, ja sam ga radio. Nisam imao nikakvih problema sa Petrom jer se nije uplitao u detalje već mi je samo davao smernice za moj rad. Kominicirao sam sa njim preko emaila i uvek je bio raspoložen da odgovori na sva moja pitanja. Verovatno je dosta bitno kako se čovek na početku postavi i stvarno mogu da kažem da mi je saradnja sa Petrom pomogla da naučim prave stvari koje sam odmah na svom prvom poslu počeo da primenjujem.

Što se tiče Pro/E i Catie, mislim da nisi u pravu jer njihova moć ne leži u inženjerskim alatkama koje će ti omogućiti da isprojektuješ mašinu, deo ili već šta god drugo, već u segmentu tržišta koji se zove PLM (Product Lifecycle Management), to znači da su to alati koji se pored projektovanja odnose i na kompletan informacioni sistem za poslovanje i upravljanje proizvodnjom, nabavkom (slično kao podsistemi koji se uče u okviru ,,Proizvodnih sistema" i CIM-a). To su takođe alati koje uglavnom mogu sebi da priušte ogromne firme u automobilskoj i avio industriji. I većina radnih mesta kod PLM-a nisu uopšte CAD radna mesta, već softverska rešenja za administrativne radnike.
Što se tiče Solidworksa za njega se kaže da je softver za takozvani ,,Mechanical Design" i tu mislim da zaista nema premca. To znači da ćeš jedan deo, sklop, radionički crtež ili proizvod isprojektovati mnogo brže i jednostavnije u Solidworksu nego kod ,,High End" programa. Moduli koje Catia i slični imaju za recimo Sheetmetal u avioindustriji ili za modeliranje površina karoserija automobila su specifični i tu leži njihova primena, ali takve stvari će raditi 0.01% inženjera i ako u tvojoj karijeri budeš radio u programu kao što je Catia, budi siguran da ti šef neće kupiti te specijalizovane module već samo osnovno što je potrebno za rad. Činjenice su da ćeš SW naučiti brzo i da ćeš za kratko vreme doći do naprednih opcija, a takođe softver je tako koncipiran da već u osnovnoj verziji nudi većinu stvari koja ti treba, kao što su: Sheetmetal, zavarene konstrukcije (Weldments), Izrada alata i kalupa (Mold Tools), Free Form Surfacing (napredne tehnike rada sa površinama od verzije 2007 podržan je i C2 kontinuitet kod površina neophodan za avio, autoindustriju i brodogradnju), konačni elementi (CosmosWorks), MoldflowExpres. Tu je naravno i SWIFT tehnologija i Smart Components (inteligentni standardni delovi), a to su stvari koje nijedan drugi softver nema. U naprednijim verzijama(Solidworks Office Premium) imaš modul za projektovanje cevovoda i elektro-kabliranje, CosmosMotion-kinematički i dinamički proračuni i Cosmos Designer (napredni proračuni nad delovima i sklopovima). Više informacija možeš da nađeš na web strani Solfinsa, a ti proceni šta bi to trebalo projektovati pa da ne možeš da uradiš u Solidworksu?

Ja sam dok sam bio student probao sve softvere (Catia, Pro/E, I-DEAS, Unigraphics...) i radio dosta u nekima od njih ali prvi put kada sam se suočio sa realnošću da treba da odradim nešto konkretno, batalio sam sva fantaziranja i rešio da testiram sve raspoližive softvere i da se konačno odlučim. Solidworks je tada bio slabije poznat i rasprostranjen nego sada i čak sam odbijao da ga uopšte uzmem u razmatranje, ali na nagovor mog kolege koji ga je probao instalirao sam ga i počeo da radim sa njim. Nakon nekoliko sati imao sam utisak da ga bolje poznajem od I-DEAS-a sa kojim sam radio nekoliko meseci u nazad. I ono što mogu da kažem sa sigurnošću je da je najednostavniji, najintuitivniji i najproduktivniji softver na tržištu, a da li ima module za vibro-akustične analize ili modeliranje ljudskih figura za ispitivanje ergonomije automobila, pa nema, ali me baš to i ne tangira mnogo.

Solidworks mi je doneo sve poslove na kojima sam radio do sada (ovo mi je treća firma), i sada živim od poznavanja dotičnog softvera i to je ono što je meni važno. Kao student ti treba da prođeš i upoznaš sve CAD pakete ali ti garantujem da će ti biti mučno da se pogledaš na bilo koji drugi posle Solidworksa, pogotovo kad shvatiš da za nešto za šta ti treba 10 komandi i 20 klika mišem u nekom drugom softveru, Solidworks uradi u jednoj komandi sa par klika mišem. To je ono što te čini produktivnim i to je ono što u uslovima svakodnevnog inženjersko-projektantskog posla ima najveći važnost.

Ako si video moj diplomski, onda ti je jasno da sam solidworks koristio na napredan način mnogo pre nego što sam počeo da se bavim njegovim zastupanjem i to ti govorim da ne bi ovo moje raspisivanje shvatio kao pristrasnu priču o softveru od čije prodaje na neki način zavisim. Od verzije 2000 ga koristim i od tada na moj nagovor ga je počelo koristiti desetine inženjera i nekoliko firmi (moraću Solidworksu da tražim da mi retroaktivno isplate plate zbog popularizacije SW-a u zadnjih par godina :)).

Toliko od mene. Pozdrav!
 
0

szivkov
Konstruktor specijalnih masina,
konstruktor alata za plastiku
Beograd

Član broj: 88799
Poruke: 5
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: SOLIDWORKS zastupnik za Srbiju!06.02.2007. u 19:16 - pre 209 meseci
U okviru Solidworksa imate interaktivne tutorijale (Online tutorials) koji su pravljeni po principu lekcija kroz koje prolazite redom. Sa leve strane radite u SW-u a sa desne strane se nalazi prozor u okviru koga su uputstva za rad. Za sve ostale napredne informacije postoji opsežan help koji je potkrepljen slikama i primerima, a za one koji žele nešto više samo dosta vežbanja i prakse jer jedino tada čovek zaista nailazi na prave probleme i rešavajući ih uči.
 
0

aleksim
niko ne zna

Član broj: 30954
Poruke: 365
*.yu
Via: [es] mailing liste



+3 Profil

icon Re: SOLIDWORKS zastupnik za Srbiju!06.02.2007. u 23:21 - pre 209 meseci
Ok, mozda ce ovo opet otici na puko prepucavanje, nije mi to namera, ali...

1. Sta to nedostaje modulu Mechanical Design, rec je o CATIA-i, a ima SW u
svom modulu? Na osnovu cega tvrdis da je brze i jednostavnije projektovanje
nekog sklopa u SW-u nego u CATIA-i, odnosno ucenje rada u pomenutom
programu?Po meni to je individualna stvar.

2. Kad vec pominjes Sheemetal, od kada je moguce dobiti tacnu razvijenu meru
(polazni komad, pripremak-nazovi ga kako hoces) u SW? Koliko je meni
poznato, ispravi me ako gresim, to je bilo moguce tek od verzije 2005 ili
2006. Naravno, CATIA je to omogucavala jos od verzije V5R5 (a mozda i
ranije-prvi put sam video jedan takav program i to bas od ove verzije) iz
recimo 2001 ili 2002. godine. Znaci kasnite... i kopirate, sto rece jednom
prilikom g. Pera Dragicevic, (CAD-CAM-DATA,zastupnik CATIA za Srbiju),
citiram: "SW je mala CATIA"!

3. Ako nije problem, navedi primer gde jedna komanda i nekoliko klikova u SW
je ekvivalentna nekoliko komandi i mnostvu klikova u CATIA-i?

4. Sta to nije moguce odraditi konkretno, bez fantaziranja kao sto rece u
jednoj od svojih recenica, u CATIA-i a moguce je u SW-u?

5. CAM modul... Na prezentaciji sam pitao da li je moguce u ovom modulu SW-a
dobiti backploting, a tvoj odgovor je bio da to ne moze ni jedan softver?
Verujem ti da SW ne moze, ali postoje programi koji to mogu, recimo CATIA.

6. Konkretno, da li je moguce u SW nacrtati deo, part, i njegov simetrican
deo u odnosu na neku ravan, a zatim na simetricnom partu napraviti neki
otvor (ili bilo kakvu izmenu, doradu, promenu) a da to nema uticaja na
"original"?

7. Da li je moguce u Sketch-u, SW, nacrtati spline krivu, proizvoljnog
oblika, i onda od pocetne tacke odrediti drugu tacku na rastojanju, recimo
100 mm, ali po toj krivoj?Naravno, podrazumeva se da je kriva duza od 100
mm.

IZVINJAVAM se ako gresim, ali ucinilo mi se a i jos jednom kolegi, da se
na prezentaciji, u modulu za rad sa cevovodima i cevima, u jednom trenutku
pojavila cev punog poprecnog preseka, a trebala je da bude suplja.

Da ne bude da hvalim CATIA-u, meni se ne svidja njen drafting modul,
onoliko koliko ja poznajem ovaj program, a ne smatram se nekim izvrsnim
poznavaocem, mozda je to njen najslabiji modul. Doduse nisam imao prilike da
vidim novije verzije R16 i R17, mozda je tamo nesto bolje odradjeno.

I jos nesto, sto sam video na prezentacije SW 2007, dopala mi se
mogucnost simulacije kinematike na nivou sketcher-a. Fino odradjeno i
korisno.
Ako ne govorim, to ne znači da ne moraš da me slušaš
 
0

bokisha
Constructor
Vrsac

Član broj: 58101
Poruke: 440
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: proizvodnja.googlepages.c..


+3 Profil

icon Re: SOLIDWORKS zastupnik za Srbiju!07.02.2007. u 00:15 - pre 209 meseci
aleksim mislim da nisi bas u pravu.
Ovako:
1. Pre svega covek nije mislio da CATIA ima nedostatak u Mechanical Design-u, vec na upotrebu ovih modula u CIM preduzecima.

3. Evo ti primer, modeliraj zupcanik u CATIA(PRO-E)?! U SW uz upotrebu baze delova(toolbox) u par klikova misa izmodeliras zupcanik.Moja vremena modeliranja zupcanika u CATIA (isto i u PRO-E) je oko 30 minuta, a SW mi je oko 20sekundi!!!!

4. Npr. moguce je odraditi malu (na brzaka) kinematsku animaciju, recimo dva frikciona tocka, dok u CATIA moras da ides u DMU kinematics pa tako da se j.... sa koincidencijama itd. Dok je za vece sklopove DMU kinematics br 1.

5. Sto se tice CAM-a tu je CATIA daleko ispred SW-a, mada i PRO-E nije za zanemarivanje.

6 i 7. Ne vidim u cemu je problem!!! Zasto ne bi moglo, to je samo stvar koliko si vremena proveo za tim programom.

Nije da hvalim SW, iako sam kao pocetnik pocinjao u njemu pa sam kasnije presao na CATIA i PRO-E, ali slozio bih se da je SW mala CATIA. No, u danasnje vreme retko koje preduzece ima sredstava da iskesira jednu CATIA i jedan PRO-E, jer su ovi programi predvidjeni da rade kao CIM, dok je SW neutralan.

 
0

fdiba
Sofia

Član broj: 121832
Poruke: 11
89.190.216.*



Profil

icon Re: SOLIDWORKS zastupnik za Srbiju!07.02.2007. u 13:57 - pre 209 meseci
szivkov mnogo si stvari napisao, neke su tacne, neke ne.
Koristio sam kada sam bio na praksi kao cad program unigraphics nx i kao PLM sistem Teamcentar Engineering. Teamcentar Engineering su koristili iskljucivo CAD inzenjeri, za potrebe nabavke i logistike se koristi SAP R/3. Ako nisi cuo za program SAP R/3 podhitno se informisi da ne bi kao zastupnik jednog cad sistema govorio stvari koje nisu tacne. Slazem se da Solidworks nije namenjen velikim firmama upramo zbog PDM/PLM sistema. Koliko znam ima i za solid neki pdm, ali ne znam koliko je funcionalan.
Nije tacno da se u solidu najbrze modelira, ja sam prvo naucio solidworks, pa zatim ugs nx i sad ne bih menjao unigraphics za solid nikada. Ako je tacno da si koristio ranije sve navedene cad programe znas i sam da je tako, ali te ipak razumem da zelis da izreklamiras ono sto prodajes. Sto nas narod kaze " Svaki ciga svoga konja hvali". Ne bih navodio sada primere sta moze brze da se uradi, jer ce to voditi u dalju diskusiju kojoj nema kraja(koji program je bolji). Zeleo sam prvenstveno da napisem za PLM, posto mi deluje da si tu tanak.
 
0

koscani

Član broj: 21971
Poruke: 108
*.teol.net.



+5 Profil

icon Re: SOLIDWORKS zastupnik za Srbiju!07.02.2007. u 18:48 - pre 209 meseci

ne mogu da vjerujem da se još raspravljate koji je softver bolji!!!!

evo , meni je bitno samo zaraditi lovu a sofver je apsolutno nebitan..
ako treba odraditi u nekom x softveru nema problema, za 5 dana obuke i radimo
kao kad nauciš voziti kola, voziš fiću a u sljedećem trenutku si sjeo u mercedres, zatim malo razgledaš i voziiiiiii
a to da li ćeš izmodelovati zupčanik za sat ii tri !!! ja još nisam to doživio, a ne bi ni volio međutim ako neko plati ok




 
0

aleksim
niko ne zna

Član broj: 30954
Poruke: 365
*.yu
Via: [es] mailing liste



+3 Profil

icon Re: SOLIDWORKS zastupnik za Srbiju!07.02.2007. u 22:05 - pre 209 meseci
> aleksim mislim da nisi bas u pravu.

Ok, samo da nesto razjasnimo
>
> 1. Pre svega covek nije mislio da CATIA ima nedostatak u Mechanical
Design-u, vec na upotrebu ovih modula u CIM preduzecima.

Ako sam dobro procitao u prethodnom postu szivkova je pisalo: "Što se tiče
Solidworksa za njega se kaže da je softver za takozvani ,,Mechanical Design"
i tu mislim da zaista nema premca". Ne znam sta je on hteo da kaze, razumeo
sam da je pomenuti modul bez konkurencije u odnosu na slicne module kod
drugih programa. Interesuje me koje su to prednosti u SW u odnosu na
CATIA-u, misleci na Mechanical Design

> 3. Evo ti primer, modeliraj zupcanik u CATIA(PRO-E)?! U SW uz upotrebu
baze delova(toolbox) u par klikova misa izmodeliras zupcanik.Moja vremena
modeliranja zupcanika u CATIA (isto i u PRO-E) je oko 30 minuta, a SW mi je
oko 20sekundi!!!!

Cek, samo malo, a da probas da uporedis vreme za modeliranje zupcanika u
SW bez pomenute baze delova? Da ne mesamo babe i zabe.


> 4. Npr. moguce je odraditi malu (na brzaka) kinematsku animaciju, recimo
dva frikciona tocka, dok u CATIA moras da ides u DMU kinematics pa tako da
se j.... sa koincidencijama itd. Dok je za vece sklopove DMU kinematics br
1.

Ovo sam i ja pomenuo na kraju moje poruke, kao korisnu stvar
>
> 5. Sto se tice CAM-a tu je CATIA daleko ispred SW-a, mada i PRO-E nije za
zanemarivanje.

Naravno!

> 6 i 7. Ne vidim u cemu je problem!!! Zasto ne bi moglo, to je samo stvar
koliko si vremena proveo za tim programom.

Ovo sa simetricnim delovima kolega koji koristi SW 2003 ili 2001 nije
mogao da uradi, a ne znam moze li se odraditi onaj primer sa spline krivom u
SW-u.

> Nije da hvalim SW, iako sam kao pocetnik pocinjao u njemu pa sam kasnije
presao na CATIA i PRO-E, ali slozio bih se da je SW mala CATIA. No, u
danasnje vreme retko koje preduzece ima sredstava da iskesira jednu CATIA i
jedan PRO-E, jer su ovi programi predvidjeni da rade kao CIM, dok je SW
neutralan.

Po meni jedina "prednost" SW-a u odnosu na druge je cena, a i to je
diskutabilno...
Ako ne govorim, to ne znači da ne moraš da me slušaš
 
0

bokisha
Constructor
Vrsac

Član broj: 58101
Poruke: 440
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: proizvodnja.googlepages.c..


+3 Profil

icon Re: SOLIDWORKS zastupnik za Srbiju!07.02.2007. u 23:32 - pre 209 meseci
E bre,kakvi smo, vec smo poceli da se prepiremo.
Ode nam tema u offtopic!!!
kao sto rece "koscani" svaki ciga svoga konja hvali,tako i mi, uhvatili smo se za svoje programe i ne pustamo.
Bre ,.....
 
0

IvanRD
Ivan Radojkovic
Microsystem Controls
Melburn, Australija

Član broj: 29855
Poruke: 226
*.tpgi.com.au.



Profil

icon Re: SOLIDWORKS zastupnik za Srbiju!08.02.2007. u 04:35 - pre 209 meseci
Ok, kao prvo - ja sam korisnik SW-a tako da sam "obojen" ali pokusavam da budem objektivan jer sam pre koristio raznorazne CAD pakete. Imao sam priliku da isprobam i CATIA-u i UG.

Citat:
1. Sta to nedostaje modulu Mechanical Design, rec je o CATIA-i, a ima SW u
svom modulu? Na osnovu cega tvrdis da je brze i jednostavnije projektovanje
nekog sklopa u SW-u nego u CATIA-i, odnosno ucenje rada u pomenutom
programu?Po meni to je individualna stvar.


1. Konfiguracije, odlican i jednostavan interfejs, pristup postojecim bazama delova od proizvodjaca i korisnika, veliki broj korisnika-foruma-tutorijala, daleko manja cena-pristupacniji softver, veliki broj 3rd party plug-in-ova itd.

Citat:
2. Kad vec pominjes Sheemetal, od kada je moguce dobiti tacnu razvijenu meru
(polazni komad, pripremak-nazovi ga kako hoces) u SW? Koliko je meni
poznato, ispravi me ako gresim, to je bilo moguce tek od verzije 2005 ili
2006. Naravno, CATIA je to omogucavala jos od verzije V5R5 (a mozda i
ranije-prvi put sam video jedan takav program i to bas od ove verzije) iz
recimo 2001 ili 2002. godine. Znaci kasnite... i kopirate, sto rece jednom
prilikom g. Pera Dragicevic, (CAD-CAM-DATA,zastupnik CATIA za Srbiju),
citiram: "SW je mala CATIA"!


2. Vec si i sam napisao da je Sheet-Metal ubacen u SW jos pre par godina, tako da ne razumem pitanje? Ti izgleda tvrdis da sa time sto je tek od "skora" ubacena funkcionalnost da je zbog toga i losija? Sve ozbiljne firme svake godine plate za upgrade i imaju najnoviju verziju (trenutno SW2007). Zar si ocekivao da jedan moderan softver kao SW koji se postoji tek 10 godina od pocetka imao sve funkcije koje ima i danas? Irelevantan argument. Ne pricamo o proslosti nego sadasnjosti i buducnosti.

Citat:
3. Ako nije problem, navedi primer gde jedna komanda i nekoliko klikova u SW
je ekvivalentna nekoliko komandi i mnostvu klikova u CATIA-i?

4. Sta to nije moguce odraditi konkretno, bez fantaziranja kao sto rece u
jednoj od svojih recenica, u CATIA-i a moguce je u SW-u?

5. CAM modul... Na prezentaciji sam pitao da li je moguce u ovom modulu SW-a
dobiti backploting, a tvoj odgovor je bio da to ne moze ni jedan softver?
Verujem ti da SW ne moze, ali postoje programi koji to mogu, recimo CATIA.


3-4-5. Pogledaj pod jedan. Intefejs je po mom misljenju daleko cistiji i lakse i brze se dodaju/menjaju i popravljaju featuresi i reference. Ove je u krajnjem slucaju stvar izbora i uvezbanosti. Za CAM sam samo hteo da dodam da postoji vise modula koji su integrisani sa Solidworksom, a od razlicitih kompanija su. Ne bavim se CAM-om nego konstruisanjem tako da ne bih umeo da ti kazem koji je bolji. Samo jedanput sam video prezentaciju Izraelskog Solid-CAM-a i delovao je veoma mocno.

Citat:
6. Konkretno, da li je moguce u SW nacrtati deo, part, i njegov simetrican
deo u odnosu na neku ravan, a zatim na simetricnom partu napraviti neki
otvor (ili bilo kakvu izmenu, doradu, promenu) a da to nema uticaja na
"original"?


6. Jeste. Mogu da ti okacim primer ako hoces.

Citat:
7. Da li je moguce u Sketch-u, SW, nacrtati spline krivu, proizvoljnog
oblika, i onda od pocetne tacke odrediti drugu tacku na rastojanju, recimo
100 mm, ali po toj krivoj?Naravno, podrazumeva se da je kriva duza od 100
mm.


7. Koliko ja znam ne, a nisam ni jednom imao potrebu da to uradim. Verujem da bi mogao da se napise API makro (ako vec neko ovo nije uradio) da ovo radi jer moguce je izmeriti duzinu same spline krive. Kakvim projektovanjem se vi bavite da vam treba ova funkcija? Mozda bi mogla da posluzi i aproksimacija pomocu kruznica i ravnih linija?

Na zapadu se koristi legalan softver, tako da je cena veoma velika stavka, iz koje proizilazi serija drugih stavki koje mogu da posluze kao argumenti za koriscenje jednog softverskog paketa pre drugog. Mozda ce i na Balkanu jednog dana tako da postane. I ja sam stekao utisak da je najveca prednost programa kao CATIA i UG - PDM. Za konstruisanje masinskih delova - ne bih rekao da imaju prednosti, cak obrnuto, ali moguce da gresim. U svakom slucaju, razlike su minimalne i vise su stvar ukusa.

Ivan

 
0

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: SOLIDWORKS zastupnik za Srbiju!
(Zaključana tema (lock), by cs_coyote)

[ Pregleda: 11856 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.