Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

RAID povezivanje problem

[es] :: Storage :: RAID povezivanje problem

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 13301 | Odgovora: 46 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

qwertyon
qwertyon qwe
tu i tamo

Član broj: 103155
Poruke: 208
212.200.180.*



Profil

icon RAID povezivanje problem28.01.2007. u 10:51 - pre 209 meseci
Imam plocu Asus P5B (nije ni de luxe,ni premium,nego obicna).Na njoj se nalazi jedan
ide konektor,4 sata konektora i JEDAN SATA RAID.Na ide konektor mi je prikljucen
"stari" Maxtor(Pata)160 GB i dvdrw,kao master i slave.Sve radi bez problema.Juce sam
kupio dva SATAII harda,marke seagate identicna od 160 Gb,sa 3gb/s i po 8 kesa.
Normalno hteo sam da ih vezem u RAID ali...Kad ih stavim u Sata konektore(1,2,3,4) BIOS
ih prepozna ali ih ne mogu preko RAID utilitia povezati,jer ih tu ne prepoznaje,ni jedan.
Program mi nudi da stavim u raid DVDRW i Maxtora sto je van svake pameti.
Kad stavim jedan od Seagatea u ONAJ SATA RAID konektor,a drugi ostavim u jednom od
"obicnih" SATA konektora il 1 ili 2 (posto su oni za master) RAID utilities mi prepozna
jedan SATA i MAXTORA, a BIOS samo jedan SATAII.Normalno da sam pokusavao po biosu sve i
svasta(u stvari ni nema tu mnogo opcija sto se tice SATA/ATA).
Buni me to sto mi u RAID utilitisu uvek nudi kao HDD0 moj maxtor a za drugi HDD1 mi nudi
jednog seagatea ali samo kad ga ubodem u ONAJ SATA RAID konektor.
Takodje buni me to sta na cd-u od ploce imam da MAKE FLOPY za Intel neki sata raid
kontroler i za neki JMB363 sata raid.Ja sam probao sa ovim drugim.Nije mi jasno da li
moram instalisati oba i KAKO to izvesti il samo jedan prilikom instalacije WIDOWSA.
Uglavnom u device manageru nema upitnika.
Koliko sam ja skontao jedan HDD treba da je uboden u SATA RAID konektor,a drugi ovamo u
"obicne" SATA konektore,ALI STA DALJE.Probao sam i da iskljucim Maxtora i dvd ali onda
nemam sistem i ne mogu doci do "onog" ctrl + j (RAID utilitia).Nisam vise pametan,da su
zakomplikovali sa tim flopijima i drajverima za RAID kontrolere,JESU.Jel se to nije moglo
na neki prostiji nacin izvesti.
Molio bih nekoga ako moze step by step da mi objasni kako da spojim ovo moje cudo ili u kom
pravcu da razmisljam.

Nisam do sad imao ovakvih problema niti mi je poznata ova problematika.Tu na forumu nisam
nasao odgovore jer je to svaki slucaj specifican i sam za sebe.
Sto se tice sistema on je Xp sp2.

Unapred hvala
 
Odgovor na temu

qwertyon
qwertyon qwe
tu i tamo

Član broj: 103155
Poruke: 208
212.200.179.*



Profil

icon Re: RAID povezivanje problem28.01.2007. u 12:24 - pre 209 meseci
Na ploci pise da moze da se poveze ako mi je jedan interni i jedan externi hdd.Tek sad mi nije nista jasno.Da meni mozda ne fali neki deo.
 
Odgovor na temu

loooooool
Serbia

Član broj: 130293
Poruke: 43
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: RAID povezivanje problem28.01.2007. u 12:53 - pre 209 meseci
Pozdrav pre svega svima!
Imam isti ili slican problem kao i ti. Znaci P5B maticnu plocu koja ima jedan IDE port na kojoj su mi povezani HDD Maxtor 120GB i DVD-RW Pioneer 111D, 4 SATA porta i koliko sam skontao jedan externi SATA konektor koji je inace crne boje i izdvojen je malo od ovih cetiri crvena SATA porta.Diskovi su Seagate ST3160811AS ,model Barracuda 7200.9 ,160Gb,8Mb Buffer,Interfes SATA II. Znaci nikako ne mogu da ih povezem u RAID, iako su identicni a knjizicu od maticne ploce kao i ASUS-ov sajt sam prokrstario i uzduz i popreko,NISTA. Windows ih vidi,tj. Task Manager, ali nema ih jer nije navodno Instaliran JMicron kontoler iako sam ga instalirao...BIOS, posto sam sumnjao u njega sam fleshovao sa najnovijom verzijom skintog sa ASUS sajta i opet nista.U njemu je podeseno i instalirano sve po upustvu, JMicron RAID Contoller takodje, ali on mi Pioneer DVD-RW i Maxtor vidi u RAIDU (necuveno) a Seagate diskove kao HDD0...etc.Kada udjem preko BIOS-a u JMicron Utilty, gde treba da se pojave 2 Seagate, Stoji mi Maxtor u RAID-u i ne da mi da kreiram RAID disk ( No Enough Space) mi izbacuje ili tako nesto slicno...Meni je na pocetku sve bilo logicno, ali mi je sada previse komplikovano jer , uistinu nisam do sada imao iskustva sa S-ATA HDD-ovima, ali sam ih eto kupio i hteo da ih vezem u RAID, kada mi to maticna vec podrzava,naravno da bi dobio na brzini. Inace maticna mi podrzava vezivanje u RAID.Evo ukratko i sta podrzava pa se nadam da ce mi neko pomoci i samim tim i Tebi qweryon. :

Južni most
- 4 x SATA 3.0 Gb/s porta
JMicron® JMB363 PATA i SATA kontroler
- 1 x UltraDMA 133/100/66 for up to 2 PATA devices
- 1 x interni SATA 3.0 Gb/s port
- 1 x eksterni SATA 3.0 Gb/s port (SATA On-the-Go)
- Podrška za SATA RAID 0, 1 i JBOD režime (preko jednog internog i jednog eksternog SATA kontrolera)

Eto i nadam se nekoj strucnoj pomoci.
Hvala
Intel Pentium® D925 DualCore 3.00GHz
Asus P5B
MSI GeForce 7600GS 256Mb
Kingmax 1GB DDR2
SkyStar 2
2x Seagate 160Gb SATA II,8Mb,IDE
1x Maxtor 120Gb Ultra/ATA 8Mb
CODEGEN 350W

Roma Victor!!!
 
Odgovor na temu

loooooool
Serbia

Član broj: 130293
Poruke: 43
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: RAID povezivanje problem28.01.2007. u 13:03 - pre 209 meseci
???
Kada si vec to pomenuo, ja kada postavim i BIOS-u sve kako bi trebalo i restartujem PC, dobijem u Taks Manageru upitnik, PCI Device????
Kupio sam FULL maticnu plocu, pa sumnjam da su izostavili neki eventualni konektor za RAID,mada,ko zna...ehh, sada sam se vec bacio u bedak:((( Bolje onda da sam kupio jedan HDD od 320 i gotovo, ne bi se zazao sa ovim raid-om...
Valjda ce se neci neko da pomogne, bio bih mu veoma zahvalan
BTW...meni ti novi HDD-ovi stoje ubodeni u SATA port 1 i 2 i ko zna da li to uopste dobro...mozda mi zveknu:((((


Intel Pentium® D925 DualCore 3.00GHz
Asus P5B
MSI GeForce 7600GS 256Mb
Kingmax 1GB DDR2
SkyStar 2
2x Seagate 160Gb SATA II,8Mb,IDE
1x Maxtor 120Gb Ultra/ATA 8Mb
CODEGEN 350W

Roma Victor!!!
 
Odgovor na temu

Nenad Vranjanac
nbg

Član broj: 36176
Poruke: 2840
195.252.85.*



+3 Profil

icon Re: RAID povezivanje problem28.01.2007. u 13:21 - pre 209 meseci
nemoj da koristis j-micron kontroler. koristi 2 od ona 4 crvena "obicna" sata porta (1,2,3,4).

a) u biosu moras da ukljucis AHCI sata mod. to zahteva reinstalaciju windowsa i SPREMNE sata drajvere na flopiju*, ova opcija:
Citat:
Takodje buni me to sta na cd-u od ploce imam da MAKE FLOPY za Intel neki sata raid kontroler

TOKOM reinstalacije windowsa, na pocetku gledaj sta ispisuje pri dnu ekrana, pritisnes f6 u odgovarajucem trenutku (kad kaze "for scsi..... press f6"). i to je to. kasnije ces moci da definises matricu.

b) da omogucis ahci BEZ reinstalacije procedura je takodje relativno komplikovana:
http://www.neowin.net/forum/index.php?showtopic=457699

nakon toga moze da se definise matrica

i jos jednom, nije bas jednostravna stvar, pa ako ne znate, bolje pozovite nekog ko zna.

edit: * na cdu sa drajverima od ploce postoje 2 verzije flopija: jedna je za onaj dodatni, a druga za ich8r kontroler, vodite racuna o tome.
ako ih nema na ploci mogu se skinuti sa intelovog sajta

[Ovu poruku je menjao Nenad Vranjanac dana 13.02.2007. u 11:59 GMT+1]
kad imaš samo čekić, sve ti liči na eksere
postoje dve vrste ljudi: oni koji dele ljude na dve vrste i oni koji to ne cine
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: RAID povezivanje problem28.01.2007. u 14:03 - pre 209 meseci
Koliko mogu da razumem ovo što piše u uputstvu, u Raid se povezuju SATA disk koji se zakači na JMicron konektor na ploči i SATA disk koji se poveže na spoljni konektor (trebalo bi da je pozadi ispod Parallel konektora). Ona 4 SATA nisu predviđena za Raid.
Citat:
loooooool: BTW...meni ti novi HDD-ovi stoje ubodeni u SATA port 1 i 2 i ko zna da li to uopste dobro...mozda mi zveknu:((((
Piše da su portovi 1 i 2 masteri i namenjeni za boot a 3 i 4 slave za data diskove. Verovatno ne smeta što si tako povezao, moguće da je to i pravi način ako hoćeš sa oba da butuješ PC.
 
Odgovor na temu

loooooool
Serbia

Član broj: 130293
Poruke: 43
213.137.127.*



Profil

icon Re: RAID povezivanje problem28.01.2007. u 14:04 - pre 209 meseci
Evo upravo sam kreirao Intel ICH8 32bit RAID AHCI Driver Disk i krecem sa instalacijom Windowsa, nadam se da ce mi to pomoci i hvala puno.
Javljam se nakon reainstalacije
Poz
Intel Pentium® D925 DualCore 3.00GHz
Asus P5B
MSI GeForce 7600GS 256Mb
Kingmax 1GB DDR2
SkyStar 2
2x Seagate 160Gb SATA II,8Mb,IDE
1x Maxtor 120Gb Ultra/ATA 8Mb
CODEGEN 350W

Roma Victor!!!
 
Odgovor na temu

Nenad Vranjanac
nbg

Član broj: 36176
Poruke: 2840
195.252.85.*



+3 Profil

icon Re: RAID povezivanje problem28.01.2007. u 15:43 - pre 209 meseci
kako nisu predvidjena?

a intelov ahci preko ich7r??? (ili ich8r, nisam siguran sta je na toj ploci)
kad imaš samo čekić, sve ti liči na eksere
postoje dve vrste ljudi: oni koji dele ljude na dve vrste i oni koji to ne cine
 
Odgovor na temu

qwertyon
qwertyon qwe
tu i tamo

Član broj: 103155
Poruke: 208
212.200.179.*



Profil

icon Re: RAID povezivanje problem28.01.2007. u 15:57 - pre 209 meseci
Ljudi evo sad sam instalisao NOV sistem.Kad mi je ponudio F6 ja instalisao taj intel ICH8 drajver ali achi ne raid,posto su razdvojeni.Nista se nije dogodilo,samo sto mi sad u device manageru stoji ? za PCI device.Ponavljam u BIOSU se vide oba sata diska ili preko achi-a ili preko ide.Problem je sto mi windows ne vidi ni jedan.Medjutim ja ni necu da mi vidi dva sata diska nego da ih u raidim i da to bude jedan u ovom slucaju od 320GB.U biosu mi stoji na AHCI ili achi vec ni sam ne znam.Prilikom dizanja sistema OPET mi nudi J micron mada ga nisam ni instalisao!?I kad udjem u njega stoji maxtor kao HDD0 non raid.Sta je to reci.Pomagajte vec cu izludeti.Vidim i Looool da ima isti problem.Ne znam kako je on prosao.
 
Odgovor na temu

Nenad Vranjanac
nbg

Član broj: 36176
Poruke: 2840
195.252.85.*



+3 Profil

icon Re: RAID povezivanje problem28.01.2007. u 16:10 - pre 209 meseci
a ne pita te za instalaciju novog hw-a?
ako nece sam, onda na add new hardware, pa za taj pci uredjaj izaberi da se NE kaci na internet, i onda mu naznaci da trazi drajver na tom flopiju.
kad imaš samo čekić, sve ti liči na eksere
postoje dve vrste ljudi: oni koji dele ljude na dve vrste i oni koji to ne cine
 
Odgovor na temu

qwertyon
qwertyon qwe
tu i tamo

Član broj: 103155
Poruke: 208
212.200.179.*



Profil

icon Re: RAID povezivanje problem28.01.2007. u 16:19 - pre 209 meseci
Pita prvi put ali kad stavim cd od ploce nista,a ni sa flopija.Koliko sam shvatio onaj link za intel storage device je za south bridge ich7,a kod mene je ich8
 
Odgovor na temu

loooooool
Serbia

Član broj: 130293
Poruke: 43
*.astra-net.com.



Profil

icon Re: RAID povezivanje problem28.01.2007. u 16:58 - pre 209 meseci
Ja sam podigao sistem i sada osim sto se nista nije promenilo, imam u Device Manageru 2 upitnika: Raid Controller i PCI Device!!! Puuuuuuuhhhhhhhh.........Sta sada da radim, i kod mene se na startivanju sistema opet pojavljuje JMicron Utility....a nisam instalirao njegov drajver nego Intel ICH8 32bit RAID AHCI Driver Disk i posle klasicnog F6 digao ga sa flopija i sada imam te upitnike i nisam dobio opet nista...
Intel Pentium® D925 DualCore 3.00GHz
Asus P5B
MSI GeForce 7600GS 256Mb
Kingmax 1GB DDR2
SkyStar 2
2x Seagate 160Gb SATA II,8Mb,IDE
1x Maxtor 120Gb Ultra/ATA 8Mb
CODEGEN 350W

Roma Victor!!!
 
Odgovor na temu

loooooool
Serbia

Član broj: 130293
Poruke: 43
*.astra-net.com.



Profil

icon Re: RAID povezivanje problem28.01.2007. u 17:07 - pre 209 meseci
Osim gore pomenutog, sada ni u Device Manageru nemam ta 2 Seagate diska, tj. nevidi ih windows...
Evo ako neko stvarno zeli da mi pomogne linka sa opisom koji sam uzduz i popreko procitao, kao i Manual i ostalo:
http://yu.asus.com/products.as...amp;model=1178&modelmenu=1
Intel Pentium® D925 DualCore 3.00GHz
Asus P5B
MSI GeForce 7600GS 256Mb
Kingmax 1GB DDR2
SkyStar 2
2x Seagate 160Gb SATA II,8Mb,IDE
1x Maxtor 120Gb Ultra/ATA 8Mb
CODEGEN 350W

Roma Victor!!!
 
Odgovor na temu

qwertyon
qwertyon qwe
tu i tamo

Član broj: 103155
Poruke: 208
212.200.179.*



Profil

icon Re: RAID povezivanje problem28.01.2007. u 17:28 - pre 209 meseci
Citat:
calexx: Koliko mogu da razumem ovo što piše u uputstvu, u Raid se povezuju SATA disk koji se zakači na JMicron konektor na ploči i SATA disk koji se poveže na spoljni konektor (trebalo bi da je pozadi ispod Parallel konektora). Ona 4 SATA nisu predviđena za Raid. Piše da su portovi 1 i 2 masteri i namenjeni za boot a 3 i 4 slave za data diskove. Verovatno ne smeta što si tako povezao, moguće da je to i pravi način ako hoćeš sa oba da butuješ PC.


Pa jel moguce da ploca koja vredi oko 200 evra ne moze da koristi raid povezivanje,"obicno",tj u ta cetiri sata konektora.Za onaj peti sata konektor si u pravu i on se veze za spoljni sata hdd,ali ovo da ova 4 obicna sata ne mogu da koriste RAID to mi nije jasno
 
Odgovor na temu

loooooool
Serbia

Član broj: 130293
Poruke: 43
*.astra-net.com.



Profil

icon Re: RAID povezivanje problem28.01.2007. u 17:38 - pre 209 meseci
Citat:
Nenad Vranjanac: nemoj da koristis j-micron kontroler. koristi 2 od ona 4 crvena "obicna" sata porta (1,2,3,4).

a) u biosu moras da ukljucis AHCI sata mod. to zahteva reinstalaciju windowsa i SPREMNE sata drajvere na flopiju, ova opcija:
TOKOM reinstalacije windowsa, na pocetku gledaj sta ispisuje pri dnu ekrana, pritisnes f6 u odgovarajucem trenutku (kad kaze "for scsi..... press f6"). i to je to. kasnije ces moci da definises matricu.

b) da omogucis ahci BEZ reinstalacije procedura je takodje relativno komplikovana:
http://www.neowin.net/forum/index.php?showtopic=457699

nakon toga moze da se definise matrica

i jos jednom, nije bas jednostravna stvar, pa ako ne znate, bolje pozovite nekog ko zna.

[Ovu poruku je menjao Nenad Vranjanac dana 28.01.2007. u 14:38 GMT+1]


Upravo skidam Intel® Matrix Storage Manager
Mada mi sada definitivno nista nije jasno....Lepo pise u Manual da moze da se vezuje u RAID, naravno, ali to kod mene nece, a moze i klasicno vezivanje i Externo...
Intel Pentium® D925 DualCore 3.00GHz
Asus P5B
MSI GeForce 7600GS 256Mb
Kingmax 1GB DDR2
SkyStar 2
2x Seagate 160Gb SATA II,8Mb,IDE
1x Maxtor 120Gb Ultra/ATA 8Mb
CODEGEN 350W

Roma Victor!!!
 
Odgovor na temu

qwertyon
qwertyon qwe
tu i tamo

Član broj: 103155
Poruke: 208
212.200.179.*



Profil

icon Re: RAID povezivanje problem28.01.2007. u 17:48 - pre 209 meseci
Taj intel storage ti je za ICH7 a ne ICH8.Procitaj forum tamo
 
Odgovor na temu

Nenad Vranjanac
nbg

Član broj: 36176
Poruke: 2840
*.beotel.net.



+3 Profil

icon Re: RAID povezivanje problem28.01.2007. u 18:42 - pre 209 meseci
eh, pa da, mala je nevolja sto nigde nema dev_ za ich8...

intel matrix storage manager je za ich6-7-8r.
evo strane gde mozete da birate za odgovarajuci chipset i os:
http://www.intel.com/support/chipsets/sb/cs-015001.htm
kad izaberete dobicete kompletan spisak drajvera i alatki za ahci. obratite paznju pri izboru, koji raid planirate (pise ispod)

evo i sa ove strane moze isto to, ali ima i korisnih uputstava itd.
http://www.intel.com/support/chipsets/imsm/

poenta je da nakon "preliminarne" instalacije mozete da ukljucite ahci mod u biosu, jer bez nje biste dobili bsod. tek nakon restarta, komp pocne da prijavljuje novi hw i tu treba ubaciti odgovarajuce drajvere. ja sam prema onom uputstvu ahci ukljucio na ich7r i sve radi bez problema.

pokusajte sa intel matrix stoage managerom. napomena: nakon instalacije (ako vam je win legalan) trazice vam reaktivaciju windowsa, za piratski nisam siguran, verovatno nece.
nobody said it would be easy.
Citat:
i jos jednom, nije bas jednostravna stvar, pa ako ne znate, bolje pozovite nekog ko zna.




kad imaš samo čekić, sve ti liči na eksere
postoje dve vrste ljudi: oni koji dele ljude na dve vrste i oni koji to ne cine
 
Odgovor na temu

loooooool
Serbia

Član broj: 130293
Poruke: 43
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: RAID povezivanje problem28.01.2007. u 18:44 - pre 209 meseci
Citat:
qwertyon: Taj intel storage ti je za ICH7 a ne ICH8.Procitaj forum tamo


Da, skinuo sam ga i nece da se instalira, prijavljuje error, verovatno sto je storage kod mene kao i kod tebe ICH8...
Novom instalacijom windowsa jedino sam uspeo da vratim Pioneer DVD-RW i Maxtor kao IDE uredjaje, jer su prethodno bili u RAID-u...svasta, i sta sada da radim? Pa nemoguce da ne moze P5B da se veze u klasican raid (2 ista HDD-a) kada u uputsvu pise da moze...
Daj ljudi pomagajte
Intel Pentium® D925 DualCore 3.00GHz
Asus P5B
MSI GeForce 7600GS 256Mb
Kingmax 1GB DDR2
SkyStar 2
2x Seagate 160Gb SATA II,8Mb,IDE
1x Maxtor 120Gb Ultra/ATA 8Mb
CODEGEN 350W

Roma Victor!!!
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: RAID povezivanje problem28.01.2007. u 19:18 - pre 209 meseci
Citat:
Nenad Vranjanac: kako nisu predvidjena?

a intelov ahci preko ich7r??? (ili ich8r, nisam siguran sta je na toj ploci)
Ja lepo kažem da ne gube vreme na ono što se ne može. Onako informativno, ploča ima ICH8 a za vežbu, ajde proveri šta znači ono R po čemu se razlikuju ICH8 i ICH8R. ;)
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: RAID povezivanje problem28.01.2007. u 19:24 - pre 209 meseci
Citat:
loooooool: Pa nemoguce da ne moze P5B da se veze u klasican raid (2 ista HDD-a) kada u uputsvu pise da moze...
Gde u uputstvu to piše? Ja malo gledao i pominju samo onu kombinaciju interni/eksterni.
 
Odgovor na temu

[es] :: Storage :: RAID povezivanje problem

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 13301 | Odgovora: 46 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.