Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kategorije, podkategorije itd..

[es] :: Access :: Kategorije, podkategorije itd..

[ Pregleda: 2429 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ionCube_MST
Zion

Član broj: 124940
Poruke: 8
195.178.58.*



Profil

icon Kategorije, podkategorije itd..15.01.2007. u 10:12 - pre 210 meseci
Pozdrav,
Želim da napravim bazu kako bi sebi olakšao muke :).. btw nisam baš nešto mnogo upućen u Access, tako da mi je svaka pomoć dobrodošla. Treba da uradim nešto kako bi organizovao listu faktura da ih više ne vodim ručno, pa mi je potrebno sledeće.
Ja sam to otprilike zamislio da napravim jednu tabelu sa kategorijama i podkategorijama ili moram imati dve tabele: 1 kategorije, 2 podkategorije. Kontao sam da sve to ide preko ID broja u jednoj tabeli. Znači:

npr Tabela kategorije (dve kolone, ID i naziv)

10001 Kategorija 1
100012 Podkategorija 1.1
100013 Podkategorija 1.2

10002 Kategorija 2
100021 Podkategorija 2.1
100022 Podkategorija 2.2.

Druga tabela treba da mi bude za unos iznosa faktura (naziv izdavaoca, datum, iznos) ništa komplikovano.

E sad kako da spojim te tabele pri unosu. Znači kad unosim fakturu treba da mi budu dve dropdown liste iz koje ću izvlačiti Kategoriju i podkategoriju iste i zatim da unesem fakturu. I naravno na kraju da izvučem Report sa zbirom određene kategorije i podkategorije.

Nadam se da sam bio jasan :).. Unapred zahvalan.

*** MST ***
 
Odgovor na temu

BiloKoje
Beograd

Član broj: 40147
Poruke: 401



+4 Profil

icon Re: Kategorije, podkategorije itd..15.01.2007. u 11:00 - pre 210 meseci


Po oveme što si napisao zaključujem da ti treba program za evidenciju faktura, a ne i za fakturisanje. Neznam o kakvim kategorijama i podkategorijama se radi, ali po logici bi trebalo da imaš barem tri tabele. Tabela Kategorije, Tabela Podkategorije, Tabela Fakture. Predpostavljam da faktura sadži i podatak NazivKupca, pa bi trebalo da postoji i tabela Kupci.

Tabela Kategorije ima svoj primarni ključ recimo KategorijaID.
Tabela Podkategorije ima primarni ključ, recimo PodkategorijaID, ali i spoljni ključ KategorijaID. TZako obezbeđuješ da svaka podkategorija pripada nekoj od kategorija.

Tabela Fakture treba da ima spoljni ključ PodkategorijaID, i on obezbeđuje da znaš i koja je podkategorija i koja je kategorija u pitanju.

Ako se odlučiš za tabelu kupaca, onda tabela Fakture treba da sadrži i spoljni ključ KupacID.

Srećno.
 
Odgovor na temu

ionCube_MST
Zion

Član broj: 124940
Poruke: 8
195.178.58.*



Profil

icon Re: Kategorije, podkategorije itd..15.01.2007. u 11:54 - pre 210 meseci
Hvala puno na savetu, uspeo sam :).. ali pošto nikad nije sve savršeno, sada kada kreiram formu za unos podataka meni u dropdown listi za odabir kategorije/podkategorije izbacuje id broj kategorije | naziv podkategorije npr ( 1001 | Podkategorija 1 ).. Kako da ga "nateram" da izbacuje naziv kategorije umesto ID broja u formi? Time sam rešio sve, nije mi kasnije problem da baratam sa reportima i ostalim čudima. :)... I btw ne treba mi tabela kupci. Do sada sam ovo vodio u Excellu pa sam ručno sabirao po vrstama faktura. Sad će biti lakše :)..
*** MST ***
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

BiloKoje
Beograd

Član broj: 40147
Poruke: 401



+4 Profil

icon Re: Kategorije, podkategorije itd..15.01.2007. u 12:32 - pre 210 meseci


Evo promenio sam malo Kombo, pa pogledaj.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

ionCube_MST
Zion

Član broj: 124940
Poruke: 8
195.178.58.*



Profil

icon Re: Kategorije, podkategorije itd..15.01.2007. u 12:48 - pre 210 meseci
Majstore :).. e sad bi voleo da mogu da attachujem neko pivce :)... Svaka čast i hvala još jednom
*** MST ***
 
Odgovor na temu

vulin

Član broj: 120283
Poruke: 42
*.dialup.neobee.net.



+3 Profil

icon Re: Kategorije, podkategorije itd..24.01.2007. u 18:32 - pre 209 meseci
Ljudi, ovo što je BiloKoje poslao je meni rešilo veliki problem. BK - svaka ti dala !
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Kategorije, podkategorije itd..

[ Pregleda: 2429 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.