Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

organizacija tabela kataloga proizvoda (MySQL)

[es] :: MySQL :: organizacija tabela kataloga proizvoda (MySQL)

[ Pregleda: 2092 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dee_
domagoj horvat
zagreb

Član broj: 73648
Poruke: 98
195.29.5.*

Sajt: www.astro-art.net


Profil

icon organizacija tabela kataloga proizvoda (MySQL)18.11.2005. u 20:35 - pre 224 meseci
Pozdrav ljudi!

trebalo bi mi malo pomoci. radi se o katalogu proizvoda (koji ce kasnije ic ko web shop). ne znam kako da ga najoptimalnije smislim. nije problem klasicna prica sa kategorijama i artiklima, ali ovaj je malo kompliciran (meni, naravno : ) ).

dakle, stvar izgleda ovako:

- postoje osnovne kategorije
- osnovne kategorije imaju svoje podkategorije
- podkategorije takodjer imaju svoje podkategorije (u njima se 'nalaze' proizvodi)

e sad, prvo, ne znam kako ovo najpametnije izvesti.. znaci, kako da slozim tabele i povezem ih?

a drugo, moguci su slucajevi da npr. neki proizvod nema ni ovu drugu ni trecu razinu (znaci, pridruzen je samo nekoj osnovnoj kategoriji i nijednoj od podkategorija) ili slucaj da nema specifiranu zadnju podkategoriju... naravno, kad covjek klikne na kategoriju koja ima podkatekorjie, ali je u njoj i neki proizvod koji nije u nikakvim podkategorijama - moraju mu se pokazat i podkategorije i taj proizvod...

ne znam kako da slozim tabele za to da bi imo neke normalne query-je kojima bi mogao ovako nesto?


hvala unaprijed
pozdrav!


PS
ispricavam se ako sam malo zakukuljio pitanje...
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: organizacija tabela kataloga proizvoda (MySQL)18.11.2005. u 21:41 - pre 224 meseci
napravis tabelu koja ima polja catagory_id, parent_category_id, description

Tako svakoj kategoriji mozes da pridruzis kategoriju kojoj pripada. Artikle vezujes samo sa category_id i tada je potpuno nebitno na kom je novu u hijerarhiji kategorija.

Inace, skoro je ovde na forumu bila kvaltietna diskusija na istu temu gde je ukazano i na neke kvalitetnije nacine organizacije hijerarhijskih struktura kao sto je ova.
 
Odgovor na temu

dee_
domagoj horvat
zagreb

Član broj: 73648
Poruke: 98
195.29.5.*

Sajt: www.astro-art.net


Profil

icon Re: organizacija tabela kataloga proizvoda (MySQL)20.11.2005. u 12:14 - pre 224 meseci
o jbt, ovo mi uopce nije palo na pamet... (mislim, nije ni cudo, jos sam malo zelen u svemu ovome)...

tnx!


samo da vidim jesam tobro razumio... znaci, u toj tablici ce mi bit spremljene sve (pod)kategorije na svim razinama... a onda query-jima ja gledam sta gdje pripada, jel tako? npr, kad hocu izlistat sve podkategorije u nekoj kategoriji, onda bi radio SELECT svih kojima je njen ID = parentID, jel tako? a proizvode ispisujem ako kategorija nijednoj drugoj nije parent?

ostaje samo jedna stvar -> postoji li query koji bi sam provjerio da li je neka kategorija 'na najnizoj razini' znaci da u njoj su dalje samo proizvodi ili to moram provjeravat php skriptom?

e da, i kako da u ovom slucaju rijesim situaciju kad u nekoj kategoriji postoje i proizvodi i podkategorije?




[Ovu poruku je menjao dee_ dana 20.11.2005. u 13:16 GMT+1]
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: organizacija tabela kataloga proizvoda (MySQL)20.11.2005. u 13:10 - pre 224 meseci
Ovo sto sam ti predlozio je tabela kategorija. napravi posebnu tabelu proizvoda gde ce ti kljuc biti par polja category_id, article_id. Ona ce ti pokazivati kojoj kategoriji pripada koji proizvod, a tabela sa kategorijama samo drzi informacije o kategorijama i njihovoj hijerarhijskoj strukturi.

Tako kategorija moze istovremeno da bude i podkategorija i nadkategorija, a sa strane gledista proizvoda to je nebitno, on moze biti pridruzen bilo kojoj kategoriji.
 
Odgovor na temu

dee_
domagoj horvat
zagreb

Član broj: 73648
Poruke: 98
195.29.5.*

Sajt: www.astro-art.net


Profil

icon Re: organizacija tabela kataloga proizvoda (MySQL)20.11.2005. u 13:44 - pre 224 meseci
da, da.. .to sam shvatio, naravno... posebna tabela proizvoda se podrazumijeva...

nego sam mislio na slucaj, sta kad klik na neku kategoriju mora pokazat i neke proizvode u njoj i njene podkategorije... znaci, kad neka kategorija ima u sebi i proizvode i daljnje podkategorije...
 
Odgovor na temu

dee_
domagoj horvat
zagreb

Član broj: 73648
Poruke: 98
195.29.5.*

Sajt: www.astro-art.net


Profil

icon Re: organizacija tabela kataloga proizvoda (MySQL)20.11.2005. u 14:30 - pre 224 meseci
pitam gluposti, sorry : )

jasno mi je sad...


klik na kategoriju (s nekim CatID) daje iz tablice kategorija sve kojima je ParendID = CatID + sve proizvode kojima je IDkategorije = CatID


 
Odgovor na temu

[es] :: MySQL :: organizacija tabela kataloga proizvoda (MySQL)

[ Pregleda: 2092 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.