Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Uputstvo za izradu stampanih plocica

[es] :: Elektronika :: Uputstvo za izradu stampanih plocica
(TOP topic)
Strane: << < .. 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 564610 | Odgovora: 1183 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mkaras
Marko Karas
Beograd

Član broj: 66087
Poruke: 427



+19 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica20.06.2012. u 23:42 - pre 143 meseci
Citat:


Inace, za serije se isplati platiti onima kojima je delatnost izrada
stampanih ploca. (I oni rade foto postupkom :))


Ovo je vrlo osiona i pogrešna izjava.
Niko normalan serije ne radi foto postupkom. Trebala bi mu večnost. Radi se sito štampom.
I to za dvoslojne štampe se pvo štampaju lemne tačke radi bušenja otvora.
Posle bušenja ponovo idu na sito štampu i štampa se u negativu sa obe strane ploče.
Vrši se dodatni nanos bakra pa onda i zlata, srebra ili kalaja. Peru se i smeštaju u hemikalije za nagrizanje bakra.
Sve što nije ispod nanosa zlata, srebra ili kalaja nagriza se.
Nakon toga nanosi se ,opet, sito štampom sloj štop laka za zaštitu pločice i eventualno raspored elemenata.
Foto postupak se koristi samo kada treba brzo uraditi samo par pločica jednoslojne štampe.

I koja je to gustina i debljina linija na štampi, ali razumna, da se ne može uraditi sito štampom?
 
Odgovor na temu

komplikator
Programer / sys. inženjering
CRO

Član broj: 29755
Poruke: 158
..143.240-dsl.net.metronet.hr.

ICQ: 13387003


+8 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica21.06.2012. u 12:52 - pre 143 meseci
Prije desetak godina, dok sam još imao vremena i novaca za elektroniku kao hoby (iako mi je to struka) imao sam web stranicu na kojoj sam korak po korak opisivao foto postupak.
Za svoje potrebe sa usavršio foto postupak i opremio se priborom za tu tehniku.
Nakon isprobavanja raznih lampi, živine sijalice sa i bez balona i ostalim čudesima izbrojio sam tada nekih 30-35€ (tj. tada oko 50DEM) za Philips UV lampu baš za te stvari. Izgleda kao ona infra za grijanje pilića samo ova zrači na suprotnoj strani spektra.
Do grafičkog filma sam mogao samo preko veze u jednom DTP studiju pa da mi puste štampu na osvjetljivač. zato sam koristio drugu metodu - paus i obični papir. Ne znam postoji li još uvijek, ali nekad je Kontaktchemie radio sprej pod nazivom Pausklar (isti rade i Positiv20) kojim se našpricao obični papir i on bi određeno vrijeme postajao proziran poput pausa (što ej bitno, proziran za UV). Probavao sam obični papir s tim sprejem i maske na laseru i inkjetu i ispostavilo se da su one sa inkjeta bolje i jače maskiraju pri osvjetljavanju. U Chipoteci (ZG) sam kupio 450g hidroksida (kojega mi je ostalo valjda još 300g), i njega sam po potrebi razvagao (mislim na 7g po litri) i rastopio u mlakoj vodi. Jetkanje sam radio sa 20%Hcl i 30% hydrogenom (tada mi mama još nije bila u mirovini, a ona je kao frizerka imala na litre 30% hydrogena).

S obzirom da sam se godinama bavio fotografijom, tamna komora i neka pravila igre i rad s kemikalijama mi nije bio nepoznat.

Za važne, fine i precizne stvari uvijek bi kupovao gotove oslojene pločice. Ako bi imao viška običnih pločica, pločice na kojima nije dobro ispalo foto maskiranje i sl. njih bi sam našpricao foto sprejem. Za foto sprej je bitno nekoliko stvari: dobro ga protresti, pločicu obavezno ispolirati i odmastiti a potom osušiti, nanositi ga u nekoliko slojeva u križnim smijerovima s razmakom od minutu-dvije i sve skupa tanko, da se napravi poluprovidni film. zatim, izbjegavati prašinu i sušiti ga npr. fenom za kosu na nekih 30cm, a ne u rolu/peći kako svi savjetuju. Prije sušenja ga pustiti da odstoji 4-5minuta.

Uzeo bi pausklar, našpricao papir s obje strane i prilijepio ga na foto sloj bez ikakvog stakla i istjerao mjehuriće zraka. Kod foto postupka ispisana strana uvijek ide na foto sloj, nikad suprotna strana papira. Osvjetljavanje ako se dobro sjećam 2 minute, potom ispiranje od spreja (miriši malo na mandarine i limun) i s pločicom u lužinu. Kao i kod fotografije, prvu minutu foto sloj prema dolje, a potom prema gore. Kad je bilo nejednoliko našpricano ili loše osvjetljeno dio koji je trebalo ubrzati sam izvadio iz vode, ili isprao pločicu, a dijelove koje je trebalo još razviti malo premazao kistom. Isto, razvijanje sam znao ubrzati tako što sam u lužini pločicu "čistio" kistom. Potom ispiranje u vodi i gašenje filter svjetla tj. paljenje običnog svjetla. rekoh, navikao sam na tamnu komoru i foto laboratorij tamo da mi mrak nije problem u radu.

Jetkanje u kiselini i hidrogenu, isto uz eventualnu dokorekciju zasebnih dijelova i ispiranje. lak sam na kraju skidao nitro razređivačem, pa još malo vim/arf deterdžentima (jer ostane masna od razređivača) i na kraju premazao kalafonijem otopljenom u alkoholu. Ako sam imao vremena i volje, sve bi vodove pokositrio lemilicom.

Postoje stvari kojih se nisam pridržavao i to sam platio. A što to konkretno? Iako nikome neće otpasti prst (bar se nadam) često sam znao prstima u kemikaliju, ono za uhvatiti rub pločice, okrenuti je i sl. Uglavnom u lužinu i brzo isprati prste u vodi. Ponekad sam zano uhvatiti i za pločicu koju bi izvadio iz kiseline. No glavna pogreška je bilo udisanje par kod jetkanja. Znao sam preblizu nabiti glavu i raditi u zatvorenim prostorima i znao sam pošteno udahnuti te pare. Sad, desetak godina kasnije mislim da mi je to pripomoglo tome da imam oštećenu sluznicu u nosu i znam slabije osjetiti neke mirise. pa za razliku od mene, pamet u glavu.

Probavao sam termo transfer no nije mi to - to. U fotopostupku na ovaj način sam mogao bez imalo straha provući neku rutu između standardnih padova na npr. dil14 podnožju.

Foto nije ekspresan, no meni je recimo od tiskanja maske do gotove pločice npr. 8 x 10cm trebalo 15 minuta (sa već foto oslojenom pločicom), znači i osvjetljavanje, i razvijanje i ostalo. Koliko se pogubi na peglanje i guljenje papira toliko treba za osvjetljavanje i razvijanje.

Inače ova Philips lampa (mislim da je 250W) treba bar 1 minutu da se zagrije i počne svjetliti punim sjajem pa do tad ne treba eksponirati pločicu i paziti da je na tamnom, da je negdje sa strane slučajno ne osvjetli.
God is real unless is declared as integer.
 
Odgovor na temu

Darko_zed
Aleksinac

Član broj: 137277
Poruke: 2312
*.netnet.rs.

Sajt: www.proelektro018.com


+98 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica21.06.2012. u 18:35 - pre 143 meseci
Citat:
za Philips UV lampu baš za te stvari

Kako se moze nabaviti , poruciti gde ?? Veliki pozdrav
 
Odgovor na temu

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4542

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+529 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica21.06.2012. u 19:25 - pre 143 meseci
Citat:
mkaras: Ovo je vrlo osiona i pogrešna izjava.
Niko normalan serije ne radi foto postupkom. Trebala bi mu večnost. Radi se sito štampom.
I to za dvoslojne štampe se pvo štampaju lemne tačke radi bušenja otvora.
Posle bušenja ponovo idu na sito štampu i štampa se u negativu sa obe strane ploče.
Vrši se dodatni nanos bakra pa onda i zlata, srebra ili kalaja. Peru se i smeštaju u hemikalije za nagrizanje bakra.
Sve što nije ispod nanosa zlata, srebra ili kalaja nagriza se.
Nakon toga nanosi se ,opet, sito štampom sloj štop laka za zaštitu pločice i eventualno raspored elemenata.
Foto postupak se koristi samo kada treba brzo uraditi samo par pločica jednoslojne štampe.

I koja je to gustina i debljina linija na štampi, ali razumna, da se ne može uraditi sito štampom?


Jesi li ti suguran da nje moja izjava pogresna i osiona?
Pozovi BazaMS mili Ei-PCB telefonom pa se raspitaj.
Jesi li imao prilike da vidis kako se prave, barem, dvostrane plocice?

Prvo se dobro raspitaj pa onda pisi, osim ako nisi radio plocice u munzekonza, gde su mi sitom na treku sirine 1.6 mm napravili dijagonalni prekid.

Tolko o sitostampi.
--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
Odgovor na temu

mkaras
Marko Karas
Beograd

Član broj: 66087
Poruke: 427



+19 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica22.06.2012. u 00:57 - pre 143 meseci
On 21.6.2012 20:25, "ZAS011" wrote:
Citat:

Prvo se dobro raspitaj pa onda pisi, osim ako nisi radio plocice u
munzekonza, gde su mi sitom na treku sirine 1.6 mm napravili dijagonalni
prekid.


O tome sam se raspitao pre nekih tridesetak godina, a do sada se baš
ništa nije promenilo u tehnologiji izrade.
Nekada sam radio u razvoju profesionalnih audio uređaja. Da je ne
reklamiram, ali ta firma je ovde, kod nas, pravila vrhunske miks-pulteve
i pojačavače. Bili su u rangu najboljih svetskih proizvoda. Drugi
ogranak se bavio industrijskim računarima i po malo kućnim. U toj firmi
se izrada štampanih pločica "barem dvoslojnih" radila sito štampom pa
čak i za pet do šest pločica.
Slažem se da ih ja nisam direktno radio ali sam vrlo često prisustvao
procesu izrade.
Foto postupkom su se radili samo prototipovi jednoslojnih ploćica i to
kad baš treba nešto da se odradi brzo.
Metalizacija otvora i dodatno nanošenje pozlate nije bilo moguće raditi
foto postupkom ni zbog brzine a ni zbog preciznosti izrade.
Ne bavim se više tim poslom, pa ne znam ko šta danas radi, ali to što si
pominjao neke firme koje loše rade to je samo zbog njihovog neznanja a
ne zbog tehnologije izrade.
I ko sada treba da se raspituje?
A možeš da se rapitaš kod Printed Circuits Trzin, Ljubljana (Spremo
Mitar). On je nama radio ploče dok nismo osposobili sopstvenu
galvanizaciju, naravno uz njegovu pomoć.
 
Odgovor na temu

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4542

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+529 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica22.06.2012. u 06:21 - pre 143 meseci
Prijatelju, ni Institut Mihailo Pupin nije izradjivao plocice sito stampom.
Nemoj tvrdoglavo k'o magare, da pogresno pises.
Ima "firmica" koje rade stampe sito stampom, al' nisu u stanju da odrade 10/10 plocice i 2 provodnika izmedju pinova klasicnog DIP-a.

Inace, dvostrane se rade na sledeci nacin:
1. Busenje rupica
2. Metalizacija rupica uz nanosenje dodatnog sloja bakra
3. Nanosenje fotoosetljivog materijala na plocu sa obe strane (obicno laminiranjem)
4. postavljanje NEGATIV-a na tako pripremljenu plocu
5. Osvetljavanje/razvijanje
6. Nanosenje kalaja kao zastite provodnika od nagrizanja
7. Uklanjanje ostatka foto sloja (stripovanje)
8. Nagrizanje u rastvoru koji nije agresivan na kalaj

Dalje, moze da se radi svastanesto jos, npr. uklanjanje kalaja, pozlata konektora,...

I na kraju, Nanosenje stop laka, moze na dva nacina. Ili sito stampom ili laminiranjem/osvetljavanjem/razvijanjem, i kao "slag na torti" stampanje rasporeda elemenata.
--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
Odgovor na temu

mkaras
Marko Karas
Beograd

Član broj: 66087
Poruke: 427



+19 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica22.06.2012. u 10:34 - pre 143 meseci
On 22.6.2012 7:21, "ZAS011" wrote:
Citat:

Prijatelju, ni Institut Mihailo Pupin nije izradjivao plocice sito stampom.
Nemoj tvrdoglavo k'o magare, da pogresno pises.
Ima "firmica" koje rade stampe sito stampom, al' nisu u stanju da odrade
10/10 plocice i 2 provodnika izmedju pinova klasicnog DIP-a.


Prijatelj? Nisi. Poznanik? Nisi. Neobavezni sagovornik na forumu? Jesi,
ali samo to i ništa više.
Magarce i ostale priče ostavi za nekog drugog.
Ja sam izneo svoje iskusto u izradi štampanih pločica za serijsku
proizvodnju. Nikada sito nije smetalo u izradi, naprotiv pomagalo je
preciznosti i brzini rada.
Sa institutom smo sarađivali na nekim projektima i imam samo reči hvale
za njih iz tog perioda.
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+128 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica22.06.2012. u 10:36 - pre 143 meseci
to što pišeš jeste važilo al pre 30 godina.
prvo se raspitaj pa piši. ovo ubeđivanje gore je zrelo za brisanje.
 
Odgovor na temu

mkaras
Marko Karas
Beograd

Član broj: 66087
Poruke: 427



+19 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica22.06.2012. u 21:14 - pre 143 meseci
On 22.6.2012 11:36, "guja011" wrote:
Citat:

to što pišeš jeste važilo al pre 30 godina.
prvo se raspitaj pa piši. ovo ubeđivanje gore je zrelo za brisanje.

I pre trideset godina se radilo foto postupkom za komad-dva a čak i za najmanje serije se radilo sito postupkom. I ne pričamo o kućnoj
radinosti, već o industrijskoj proizvodnji. Naravno, i sada se tako radi. Tehnologija se nije nimalo promenila u toj oblasti. Veruj mi,
raspitao sam se mnogo puta u poslednjih trideset godina i uvek je bio isti odgovor.
Ali da to ne bude samo moja priča evo i jednog linka ]Printed circuit board


 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+128 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica23.06.2012. u 00:01 - pre 143 meseci
drago mi je da si se raspitao.
pitanje samo kod koga.
dobar ti link, samo ne znam "koliko slojeva štampu radi ta wikipedia fabrika"?

kada kačiš link, onda kači od fabrike koja se time bavi.
 
Odgovor na temu

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4542

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+529 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica23.06.2012. u 07:38 - pre 143 meseci
Posto li wiki pravi plocice? Nisam do sada cuo za tu firmu
--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
Odgovor na temu

mkaras
Marko Karas
Beograd

Član broj: 66087
Poruke: 427



+19 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica23.06.2012. u 10:02 - pre 143 meseci
On 23.6.2012 1:01, "guja011" wrote:

Citat:

kada kačiš link, onda kači od fabrike koja se time bavi.


Nisam shvatio da pričamo o proizvođačima štampanih pločica. Mislio sam
da pričamo samo o tehnologiji izrade. Ali ako baš želiš,u nekom od
prethodnih postova sam pomenuo nekoga ko je i nekad davno bio u vrhu u
tom poslu , a i sada je. Daj ti link nekog proizvođača koji se bavi
izradom štampanih pločica. Ti si, vidim, moderator iti to bolje znaš.
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica24.06.2012. u 19:22 - pre 143 meseci


...ovo je forum ljudi,i samo je kvalitetna debata na cijeni.
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+128 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica24.06.2012. u 20:52 - pre 143 meseci
jeste i u tom smislu je gornji youtube prilog neprikladan.
 
Odgovor na temu

acos

Član broj: 94514
Poruke: 149



+1 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica24.06.2012. u 21:41 - pre 143 meseci
Pitanje na temu koja je objasnjavana prije dugo vremena ...

Kupio sam Osram zivinu sijalicu 160W (zato sto ne ide na prigusnicu vec direktno - probali smo je u radnji bez prigusnice i radila je) iiii ja oblozim selotejpom spoljnje staklo i slomim ga lagano ekserom pa onda lagano pri grlu ... i na kraju izvucem srediste. Sve je izgledalo regularno....

Nakon toga zasarafim "sijalicu" u grlo i upalim i ona radi 1sec i nakon toga PUFFFFF uz bijeli dim.

Sta sam pogrijesio ?
 
Odgovor na temu

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4542

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+529 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica24.06.2012. u 21:56 - pre 143 meseci
Pogresio si u tome sto si razbio spoljasnji balon
Ta sijalica u sebi ima i obicno, volframovo, vlakno koje "izigrava" prigusnicu.

Inace, procitaj citavu temu i potrazi moje starije post-ove (pod nickom Sepa011) i rastumaci sta sam pisao po pitanju zivinjara (nadam se da cenis i volis svoje oci i kozu).

@mkaras: Spremo Mitar je po3.14zdeo kada institut za vakuumsku tehniku Jozef Stefasn nije mogao (ili mozda nije hteo) da mu napravi plocice po njegovim specifikacijama pa je kupio opremu da sam sebi pravi plocice, i koliko mi se cini, tu opremu je i izkomercijalizovao. U post-u: http://www.elitesecurity.org/p3127659 sam ti napisao 'pozovi', trebalo je, izgleda, da ti napisem/nacrtam da izgooglas linkove za firme koje sam pomenuo. I sto bi ti bilo koji moderator postavljao linkove? Predpostavljam da si dovoljno sposoban da iste iznadjes na Internetu (da nisi, ne bi bio ni na ovom forumu)

Ja, konkretno, k'o iz 3.14cke odradjujem plocice 8/8 foto postupkom, tu sito ne moze ni da "primirise". Kinezi rade, nonsalantno 6/6, a umeju i 4/4. Tek to sitom nema sanse.
--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
Odgovor na temu

acos

Član broj: 94514
Poruke: 149



+1 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica24.06.2012. u 22:13 - pre 143 meseci
Dobro,

to mi je jasno. Momentalno pokusavam da napravim (osvjetljavajuci zivinom sijalicom) stampanu plocicu 30x20cm na koju cu staviti UV led diode koje sam narucio i cekam da mi stignu. Sve to ide u stari skener. Tako, prinudjen sam da koristim ovu "stariju" metodu do daljnjeg i dok ne osposobim UV LED kutiju...

Dakle da se vratim na temu:
Vidio sam na forumu da mogu da koristim slicnu (istu sijalicu) i bez razbijanja stakla. E sad, da ne bih stetovao jos jednu stampanu plocicu testiranjem koliko traje pravilno osvjetljavanje, molim za kratak komentar koliko traje osvjetljavanje u sljedecim uslovima:

1) sijalica od 160W sa nerazbijenim bijelim staklom. Ne bih onu od 125W jer mi za nju treba prigusnica od 8EUR pa mi je jeftinije kupici jos jednu PCB i testirati.
2) visina sa koje se osvjetljava je 30cm, a nije problem i da promijenim samo da bude obuhvacena citava povrsina plocice...
3) PCB je sa fabricki nanesenim foto lakom (tako da tu nema greske koliko sam laka nanio).
4) Plocica je nevjerovatnih 30x20cm
5) Stampa ide na paus papiru na InkJet stampac jer nemam A3 laser (dimenzije plocice su vece od A4, a tu su i margine stampaca...)
5) Paus papir cu 15-20min izloziti pari nitro razredjivaca...ili to vazi samo za slucaj stampe na laseru ????

Molim za komentar
 
Odgovor na temu

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4542

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+529 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica24.06.2012. u 23:04 - pre 143 meseci
Vreme trajanja osvetljavanja zavisi od kolicine UV energije koju emituje sijalica tako da ti tacna vremena za osvetljavanje ne mogu dati. Kupi neki manji format pa probaj i ZAPISI vreme.

Sa 30cm visine osvetljavanja tesko da ces imati dobro osvetljenu plocicu na krajevima.

Paus na Ink-Jet-u? Nitro ti nije potreban, nece ti nista pomoci. Problem ce ti biti zacrnjenje, odnosno, prolazak UV svetla kroz "crno". Eventualno da odstampas 2 pausa i da ih sto preciznije preklopis i da se pomolis da neces "stetovati" jos jednu plocicu

Na zalost, odavno ne koristim paus tehniku, u blizini imam 2 firmice koje se bave izradom grafickih filmova pa mi predugacko osvetljavanje ne predstavlja nikakav problem, a za moje UV lampe ni 30 x 20 cm nije problem (link prema blogu uvek u potpisu, pogledaj).
--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
Odgovor na temu

acos

Član broj: 94514
Poruke: 149



+1 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica24.06.2012. u 23:47 - pre 143 meseci
Gledao sam blog ranije....dosta korisnih informacija

... i citao temu na forumu, ali ... to je citavih 42 stranice ... sa dosta razlicitih misljenja ....

Zakljucio da su zivine sijalice proslost i htio da napravim osvjetljivac sa neonkama.... nasao neonku na sajtu proizvodjaca (jedan od ona dva najcesce pominjana, a da ih sad ne pominjem), skinuo datasheet (postoji neonka za foto postupke, 8W) i poslao lokalnim zastupnicima - naravno, prodaju samo ono sto mogu "na tone" da prodaju, a sve sto ispada iz takve price "ne mogu da nabave" bez obzira sto bih bio spreman da cekam mjesec dana .... Jedino sto imaju (a upada u UV-A opseg) su one neonke od 6W koje se koriste za provjeru novcanica....Naravno, za njih nemaju NISTA tipa onih drzaca na koje se neonke vezu, nemaju prigusnice (mada to se i moze naci...zavisno kako se vezu) i sl.... tako da sam odustao od toga jer ove od 6W (dugacke 22cm) ne mogu da ih uklopim u skener, a ne pravi mi se neka bzvz. kutija za njih. Dodatno, moram da ih lemim za zice i sl...

Na kraju, posle malo google-nja krenuo sam u pricu da narucim preko Interneta UV-A LED koje su, barem po specifikaciji 385-395nm i rade 100.000 radnih sati. Cak i ako neka od njih crkne nije strasno jer ih ima dosta...

pa cemo vidjeti kako ce to ispasti... jer sam i tu vidio da ima raznih rjesenja i treba malo eksperimentisati gustinu dioda, rastojanje od stakla u zavisnosti od toga koji ugao osvetljaja narucene diode imaju i koliki osvjetljaj u mcd-ima daju ... ali kad se napravi... traje 100 godina. Ima rjesenja i sa tajmerom, ali mislim da je to cisti luksuz jer se poskupljava rjesenje ...bez potrebe. Nije problem stopati vrijeme na mobilnom ili nekom satu...

Sto se pausa tice - trazio sam da kupim providnu termo foliju A3 i htio u fotokopirnici da stampam na A3 laseru, ali nigdje nema A3 termo folija, stamparije imaju samo "mljecnu" tj. bijelu....koja je manje providna od pausa :))) (strasno) pa sam se odlucio za paus....(ok stampacu paus na laseru u fotokopirnici, a ne na InkJet-u). Ova plocica nije problem, jer nije prevelika gustina vodova na plocici i imam samo diode i otpornike....pa se nadam da nije strasno sto ce ici na paus.

Na kraju, ostaje mi da zakljucim da cu morati sam da eksperimentisem sa 160W i trajanjem osvjetljaja ...




 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica28.06.2012. u 22:09 - pre 143 meseci
Citat:
jeste i u tom smislu je gornji youtube prilog neprikladan.

.
.
.
U kojem smislu je "slow down" neprikladna poruka? Trebalo je da nastave? 0k ako je to vase misljenje,uostalom makar ovde imate poluge-uredjujte po nahodjenju.
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Uputstvo za izradu stampanih plocica
(TOP topic)
Strane: << < .. 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 564610 | Odgovora: 1183 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.