Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Porezi, frilanceri i inostrane firme

[es] :: Vodič za posao :: Porezi, frilanceri i inostrane firme

[ Pregleda: 4712 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nekodrugi999
Nebitno

Član broj: 129098
Poruke: 88
*.donbosco.sth.ac.at.



+1 Profil

icon Porezi, frilanceri i inostrane firme10.01.2007. u 16:42 - pre 210 meseci
Ako bi mi ovo neko mogao razjasniti u par recenica bio bih mu vrlo zahvalan.

Ne razumem neke stvari oko poreza.
Recimo ja imam IT firmu u Beogradu i ugovaram posao sa firmom iz Nemacke da im uradim kompletan websajt. Ali posto ne mogu sve sam uraditi ugovorim sa jos 2 freelance programera iz Beograda da to uradimo.
Ko u ovom slucaju placa porez?
Placa neki porez firma iz nemacke posto radi sa firmom van EU? Verovatno moja firma placa porez ali na koju sumu? Na kopletnu cifru koju mi placaju nemci? Da li onda i freelance programeri placaju porez za sebe? Ako firma placa kompletan porez onda programerima moram neto platiti, ali onda se moram praviti da oni nisu radili za mene, ali u tom slucaju ne mogu se osigurati ugovorom da ce oni odraditi posao na vreme? Koja je tu najbolja varijanta?

Hvala hvala hvala

Pozdrav
J
 
Odgovor na temu

hecky
Milan Topalov
Göttingen

Član broj: 10602
Poruke: 885
*.plus.com.



+5 Profil

icon Re: Porezi, frilanceri i inostrane firme15.01.2007. u 00:13 - pre 210 meseci
Tvoja firma placa porez, a Svabina ne.

Tvoja firma placa porez na zaradu (zarada = naplaceni iznos, manje troskovi za freelance-re, internet, ...).

Freelance-ri placaju porez i doprinose na zaradu koju su dobili od tvoje firme (s obzirom da nisu zaposleni u tvojoj firmi; ovo je njihova odgovornost i tebe se ne tice).

Ti sebi uzimas zaradu iz firme, u vidu plate, pri cemu placas drzavi porez i doprinose.

Jednostavno, zar ne ?

Najbolje pitaj nekog knjigovodju za detalje.
 
Odgovor na temu

nekodrugi999
Nebitno

Član broj: 129098
Poruke: 88
*.donbosco.sth.ac.at.



+1 Profil

icon Re: Porezi, frilanceri i inostrane firme15.01.2007. u 22:42 - pre 210 meseci
Znaci ~moja~ firma plati porez, pa onda ja uzmem sebi platu koju mi isto tako oporezuju, pa onda od ostatka novca odem da kupim hleb na koji isto moram platiti porez. Hmm, jednostavno jeste, ali ostane li mi sta?!
Onda mi je isplatljivije da ja budem krajnji frilencer koji ce samo jednom platiti porez? Znaci, nisam pri firmi nego sam sta? Mislim moram li se registrovati nesto kao "samostalni ______" ili tek tako kao gradjanin odem, pokazem racun poreskoj upravi i oni uzmu sta njima pripada?
A ono sto firma moze da placa pausalni porez... da li to ima smisla?
Ukratko, u kojoj varijanti pored hleba mogu jos i jogurt kupiti?

 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Porezi, frilanceri i inostrane firme

[ Pregleda: 4712 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.