Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Priprema za stampu i sama stampa

[es] :: Izdavaštvo :: Priprema za stampu i sama stampa

[ Pregleda: 9392 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

velimirlackovic
Velimir Lackovic
Pancevo

Član broj: 10849
Poruke: 66
*.panet.co.yu

Sajt: www.energetika.co.yu


Profil

icon Priprema za stampu i sama stampa30.05.2003. u 21:10 - pre 253 meseci
Zdravo svima,

Bio bih vam veoma zahvalan ukoliko bi mogli da mi pomognete povodom jedne sitnice jer
sam krajnji pocetnik za ove stvari.Naime radi se o tome da treba da
treba da pripremim za stampu(naravno u stampariji) manju knjizicu.E sad
ja sam sve uradio i lepo sredio u Wordu pa me zanima da li ce u tom obliku to
biti pogodno za stampu ili mi savetujete da prelom i obradu uradim u
nekom od sicnih programa.

Estetska strana svega i nije toliko bitna pa mislim da nema potrebe za preterivanjem.
I jos jedna stvar,kako da pripremim korice(lako cu ih nacrtati ali kako cu odrediti sve dimenzije
kako bi knizica mogla da se poveze).
Svaka pomoc je dobrodosla.

Pozdrav,
Velja

 
Odgovor na temu

Mrav
Aleksandar Mraović
.net programer u Wireless Media
Beograd

Član broj: 6532
Poruke: 279
195.252.80.*

ICQ: 197419540


Profil

icon Re: Priprema za stampu i sama stampa31.05.2003. u 16:55 - pre 253 meseci
Kao prvo, nećeš ništa uraditi u word-u, preporučujem Quark Xpress, program koji koriste sve štamparije kod nas, ako je samo knjižica u pitanju, lako ćeš naučiti kako to da napraviš (stilovi, formatiranje i master strane bi trebalo da ti budu dovoljne za početak). Zašto baš Quark? Iz prostog razloga što on postoji za Mac, a većina domaćih štamparija baš njega koristi. Takođe, ako koristiš Corel za izradu korica, gledaj da eksportuješ u format koji će moći da iskoriste u štampariji, EPS ili adobe Illustrator. Sve u svemu najbolje je da pre nego što pošalješ sve na štampu kontaktiraš štampariju čije usluge misliš da koristiš.
Što se tiče krajnjih dimenzija rikne (tj. ivice knjige) i to moraš da usaglasiš sa štamparijom koja bi trebalo taj podatak da ti da na osnovu broja listova, ima tu i drugih detalja, recimo ako praviš tvrde korice, koliko da "otpustiš" sa strane radi savijanja, pa recimo ako praviš koricu datih dimenzija u boji, trebalo bi malo da pustiš boju da preliva preko krajnjeg formata, da ne bi bilo grešaka kod sečenja (ako je greška i delić milimetra imao bi bele crte na obodima) itd.

Sve u svemu popričaj sa ljudima u štampariji!
Lepota je u jednostavnosti.

Cis.
 
Odgovor na temu

nesh
Đorđević Nebojša
Younify - Magento (PHP) development
Niš

Član broj: 668
Poruke: 127
*.ptt.yu

Sajt: nesh-microblog.blogspot.c..


+2 Profil

icon Re: Priprema za stampu i sama stampa04.06.2003. u 03:28 - pre 253 meseci
OK prva stvar koja je bitna je da li je knjiga u jednoj ili više boja, ako se štampa samo u jednoj boji onda još i imaš šanse da se "prošvercuješ" sa Wordom. U slučaju da mora da ide iz višebojne štampe moraćeš da ponovo uradiš prelom.
Za prelom ti treba (zavisno od tipa knjige):
- bez fusnota, automatskih headera i sl. - Adobe InDesign
- sa fusnotama, automatskim headerima, indexima ... Adobe FrameMaker

Oba programa će odlični importovati word dokumente, tako da ćeš uštedeti dosta vremena na prelomu. Ako je moguće koristi OpenType fontove (WinXP ili Max OSX) ili neke od originalnih - neprepravljenih fontova. NIKAKO NE KORISTI YUSCII - onaj glupi raspored sa našim slovima preko srednjih zagrada i sl.

btw. oba programa postoje u verzijama za Mac i PC a FrameMaker i za UNIX.

Što se tiče same korice, moj predlog je Adobe paket (ponovo , Photoshop za slike, Illustrator za vektore (komplikovanjije) i finalna montaža u Indesign-u. Od informacija za korice ti je potrebno sledeće:
- obrezan format - zavisno od poveza isti ili veći od loga
- debljina rikne (hrbata) koja zavisi od broja strana i poveza

Obe informacije bi trebalo da možeš da dobiješ od štamparije. Na obrezan format obavezno dodaj min 5mm sa leve i desne strane (ako se knjiga povezuje, a ako se "klameruje") onda možda i više u zavisnosti od broja strana, sa gornje i donje možeš još toliko ako ima mesta (min 2mm). Sve se ovo odnosi na otvorenu koricu.

Finalne fajlove možeš da spakuješ kao Indesign package, EPS ili PDF zavisno od toga šta će posle da se radi sa njima.

Za ostalo, pitaj

p.s. izbegni Corel ako možeš, imaćeš više glavobolje nego koristi.

Nebojša Đorđević - nesh
http://younify.nl
 
Odgovor na temu

Mrav
Aleksandar Mraović
.net programer u Wireless Media
Beograd

Član broj: 6532
Poruke: 279
195.252.80.*

ICQ: 197419540


Profil

icon Re: Priprema za stampu i sama stampa04.06.2003. u 19:03 - pre 253 meseci
Dodao bih da ipak treba proveriti da li štamparija ima InDesign ili FrameMaker (izgleda da su svi nekako vezani za Quark, ja bih lično verovatno koristio nešto drugo da mogu da budem siguran da će štamparija to "podržati").
Ako praviš PDF (pazi na rezoluciju ipak je to štampa na film a imagesetter mašine mogu da proizvedu veoma fine rezolucije pogotovu kada je u pitanju vektorska grafika) već ne bi trebalo da bude ovakvih problema.

P.S. Svako tera svoj fazon , Grrrrrrrrr....

P.P.S. Slušaj nesh-a, svakako izbegni Corel.
Lepota je u jednostavnosti.

Cis.
 
Odgovor na temu

nesh
Đorđević Nebojša
Younify - Magento (PHP) development
Niš

Član broj: 668
Poruke: 127
*.ptt.yu

Sajt: nesh-microblog.blogspot.c..


+2 Profil

icon Re: Priprema za stampu i sama stampa05.06.2003. u 00:01 - pre 253 meseci
Ja ipak preferiram da se krajnjem korisniku (štampariji) isporuče "što gotoviji" fajlovi jer je tako manja šansa da dođe do greške. Ako baš moram onda ispručim film, ako ne onda je najsigurnije sve to poslati kao gooomilu eps-ova (Indesign to radi odlično).

Za finalnu motažu se ionako koristi (ili bi bar trebalo) preps (ps, eps, pdf) ili QuiteImposing (pdf), ali je to već briga studija za filmovanje ili štamparije.
Nebojša Đorđević - nesh
http://younify.nl
 
Odgovor na temu

[es] :: Izdavaštvo :: Priprema za stampu i sama stampa

[ Pregleda: 9392 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.