U potpunosti se slažem sa savjetima koje si dobio, uz par dodataka:
Kako ICC profili funkcioniraju tako što mijenjaju tonalne vrijednosti boja kako bi se boje koje izlaze iz gamuta printera mogle simulirano reproducirati, pazi kako s tim radiš.
Naime, kako su ICC profili koji dolaze uz komercijalne aplikacije preopćeniti, i kako 99% sigurno od tiskare nećeš dobiti profile koji su kalkulirani posebno za njihove strojeve, parametre papira i razne uvjete u specifično njihovom radnom procesu (vlaga, temperatura itd.), IZBJEGAVAJ EMBEDDANJE PROFILA u CMYK dokumentima koji od tebe izlaze van, jer ćeš i nakon svoje pripreme pri osvjetljavanju doživjeti promjene tonalnih vrijednosti. Znači: nema embeddanja profila ni u Photoshopu, ni u Corelu, niti u bilo kojoj aplikaciji u kojoj radiš.
Pitaš da li raditi RGB ili CMYK pripremu - CMYK obavezno, toliko obavezno da se treba lijepo potruditi i naučiti 'plivati' u tome kako spada.
E, sad. Profile dapače koristi u pripremi jer pomoću njih aplikacije renderiraju mnoge parametre (bjelinu bijele točke, maksimalni sveukupan nanos boje koju papir na kojem su profili mjereni može popiti tj. Dmax, separacijske krivulje, overprinting politiku itd.)
Mnoge besplatne profile može se skinuti sa sajtova ECI, FOGRE itd. koji su također općeniti, ali puno, puno manje općeniti nego oni koje imaš na računalu.
Pa tako imaš profile za npr. papir do ili iznad određene gramature, sa specifičnim parametrima za tu vrstu papira i vrstu tiska. Time ćeš postići vrlo dobre rezultate, a samu politiku handlinga ICC profilima namjesti ovako:
U Photoshopu odaberi profil za papir i vrstu tiska koja ti za neki posao odgovara, snimi kao nekakav svoj Color Settings file. Taj isti fajl u Color Settings opcijama Adobeovog softwarea namjesti od Photoshopa, Illustratora, InDesigna, Acrobat Distillera i Acrobata ali tako da ih sve te aplikacije rabe, ali ne EMBEDDAJU profile.
Sve to provjeriš vrlo lako - smiješaš par boja, zapamtiš vrijednosti, pustiš ih kroz sve te aplikacije do nekakvog PDF dokumenta i izmjeriš u PDFu vrijednosti ili Pitstopom ili jednostavno PDF opet otvoriš u Photoshopu i izmjeriš vrijednosti. Moraju odgovarati +/- nešto sitno tipa - 75% ulazno, ako imaš 74,8% izlazno u redu je.
Od Corela bježi k'o od vraga što se tiče Color Managementa, a ako ga baš moraš koristiti brini da Corel koristi isti profil koji si namjestio u Photoshopu ali da ga isto tako ne EMBEDDA. Pri ispisu iz Corela imaš opciju Apply ICC profiles. To na OFF.
Color profili se EMBEDDAJU samo ako to od tebe tiskara zatraži, a to traže samo i kada ti daju specifično svoje profile koje koriste. Tada taj profil instaliraš u sistem i prateći gore navedeni postupak provučeš ga kroz cijeli svoj radni proces.
Dodatno, radi probni otisak kad god možeš kod davatelja takve usluge (EPSON ispis kalibriran fotospektrometrom s korigiranim ICC profilima manipuliran kakvim soft RIPom koji radi s color managementom - Birmy, BestColor itd., CreoScitex IRIS proofer ili pravi MatchPrint otisak iz filma) i daj ga uz filmove u tisak, jer je u našim zemljama izuzetno rijedak tisak pod Color Management okružjem, a u 90% slučajeva ćeš teško naći strojara koji od oka ispravno gađa boje - imaju groznu naviku da pojačavaju ili smanjuju nanos kako im odgovara, rijetko tko ima strojeve koji imaju senzor za automatsku kalkulaciju nanosa boje, a ni osvjetljivači često ne rade u uvjetima idealnim za kemikalije koje se koriste a još manje su adekvatno čišćeni i linearizirani, pa ćeš probnim otiskom zaštititi i sebe i stranku za koju radiš, i dobiti element za nepreuzimanje neispravnog tiska.
Monitor - ne znam kakav imaš, ali monitori tipa Samsung itd. su u pripremi za tisak obične igračke. Ako se možeš dočepati SONY-ja (ja imam dva odlični su), NOKIE, EIZA, Radiusa itd. kupuj, a ako ih negdje možeš dati dodatno kalibrirati fotospektrometrom učini to odmah.
Obrada kolora ukratko - na puno mjesta ćeš čuti da se kolori obrađuju u RGB-u a tek potom konvertiraju u CMYK. Nije istina, to je banana. Svijetloplavo nebo ti se pretvori u tamno, tamno plavo s previše M i K u plavima. U RGB modu okvirno malo podesi, odmah u CMYK i tada obrađuj. Bijela NIKAD u rasterskim fileovima (TIFF, PSD itd. na 0,0,0,0 osim ako imaš nešto s bijelom pozadinom jer tada u tisku tuda prolazi voda pa djeluje isprano. Odi na safe zonu od recimo 4-5% offset, 7% rotacija i to u separacijama koje imaju slabiju kromatsku vrijednost - C i Y.
I za kraj citat iz jednog od odgovora ovdje s kojim se savršeno slažem:
Citat:
Moj savet je da koristis Adobe programe za sve stvari vezane za pripremu
[
Ovu poruku je menjao SupaDucta dana 06.06.2004. u 01:49 GMT]
'When the going gets tough, the tough order in.'