Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zadaci iz elektrotehnike-generalno

[es] :: Fizika :: Zadaci iz elektrotehnike-generalno

Strane: 1 2

[ Pregleda: 15871 | Odgovora: 34 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

R A V E N
Mirza Beglerović Raven
Tuzla

Član broj: 36142
Poruke: 1629
89.146.175.93

Sajt: NietzscheSource.Org


+101 Profil

icon Re: Zadaci iz elektrotehnike-generalno27.09.2008. u 05:27 - pre 189 meseci
Ali ja ne bih rekao da je postupak kraći.Čak štoviše,upotreba tih teorema zahtijeva šire znanje dok nema nekog bitnog skraćenja u broju sabiranja,oduzimanja,množenja...Možda na nekim kolima koja imaju razuđeniju topologiju.

Code:
Problem 9:


Kako se najlakše riješavaju nehomogeni linearni sistemi gdje su koeficijenti kompleksni brojevi u algebarskoj formi.Je li ima neka specijalna metoda?
 
Odgovor na temu

Milan Gligorijevic
Pančevo

Član broj: 73740
Poruke: 5273

Sajt: milan.rs


+80 Profil

icon Re: Zadaci iz elektrotehnike-generalno27.09.2008. u 11:08 - pre 189 meseci
Citat:
Ali ja ne bih rekao da je postupak kraći.Čak štoviše,upotreba tih teorema zahtijeva šire znanje dok nema nekog bitnog skraćenja u broju sabiranja,oduzimanja,množenja...Možda na nekim kolima koja imaju razuđeniju topologiju.

Postupak jeste kraći. Ako su ti svi elementi kola poznati, u najgorem slučaju ćeš sistem skratiti za jednu jednačinu. Ne znam kakve zadatke radiš, ali šta kad nemaš sve elemente kola poznate? Tevenenova teorema je odlična i mnogo puta olakša posao, a nije ni teška za učenje. Bukvalno dve rečenice. Mogu da ti dam nekoliko primera gde se zadatak mora uraditi Tevenenovom teoremom. Možda i ne mora, ali ne znam kako bi se radio drugačije.
 
Odgovor na temu

R A V E N
Mirza Beglerović Raven
Tuzla

Član broj: 36142
Poruke: 1629
SE400.PPPoE-5436.sa.bih.net.ba.

Sajt: NietzscheSource.Org


+101 Profil

icon Re: Zadaci iz elektrotehnike-generalno27.09.2008. u 15:38 - pre 189 meseci
Vjerujem da vrši skraćivanje u nekim zadacima.Samo npr. recimo za zadatke koje sam ja vidio,tamo gdje se umanji sistem za jednu jednačinu,dobije se dodatno posla računajući Tevenenov generator i Tevenenov otpor.

Ne vidim isprva kako Tevenenova teorema pomaže kod kola koje nema sve elemente poznate.

Npr. u nekim zadacima se ona mora koristiti,kao što je prilogođavanje generatora da bi dao maksimalnu snagu potrošaču.

Usput,da li si ti na beogradskom ETF-u?Da li polažete ispite po zadacima iz knjige Nada Pekarić-Nađ - Vera Bajović?Vidio sam zadatke iz te knjige i moram reći da su teži nego naši najmanje za jedno dva do tri puta.Sumnjam da bi naš najbolji student mogao uraditi išta iz te knjige,a da prethodno nije preradio je cijelu pa izašao na ispit.

Ili je isto,jer ta knjiga pokriva 5 oblasti,dok mi iz tih pet oblasti imamo 4 zbirke gdje su nešto lakši zadaci,ali je zato povećan obim gradiva.

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 27.09.2008. u 17:14 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Milan Gligorijevic
Pančevo

Član broj: 73740
Poruke: 5273

Sajt: milan.rs


+80 Profil

icon Re: Zadaci iz elektrotehnike-generalno27.09.2008. u 16:34 - pre 189 meseci
Jesam na ETF-u u Beogradu ali ne radimo iz te knjige. Radimo iz knjiga koje je pisao profesor koji nam i predaje, Antonije Đorđević.
Citat:
Ne vidim isprva kako Tevenenova teorema pomaže kod kola koje nema sve elemente poznate.

Evo ti jedan zadatak koji je bio u februarskom roku ove godine => http://oet.etf.rs/OE1080223.pdf
Probaj da uradiš drugi zadatak sa tog roka.

U težim zadacima (kod nas) uglavnom se sve svodi na upotrebu Tevenenove teoreme, kompenzacionog strujnog/naponskog generatora i teoreme superpozicije.
 
Odgovor na temu

R A V E N
Mirza Beglerović Raven
Tuzla

Član broj: 36142
Poruke: 1629
91.191.8.45

Sajt: NietzscheSource.Org


+101 Profil

icon Re: Zadaci iz elektrotehnike-generalno28.10.2008. u 08:24 - pre 188 meseci
Code:
Problem 10:


Imam slijedeće teoretsko pitanje,pa mi je potreban nečiji komentar na odgovor koji sam dao:

Pitanje:Napon i struja su različite fizikalne veličine.Ima li smisla porediti njihove početne faze?Ima li onda smisla porediti njihove amplitude?

Odgovor:Ima smisla porediti i početne faze i amplitude naizmjenične struje i napona,ali poređenje njihovih amplituda nema praktičnu vrijednost.
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2154
92.241.128.*



+196 Profil

icon Re: Zadaci iz elektrotehnike-generalno28.10.2008. u 09:34 - pre 188 meseci
Ako mjenjamo broj zavoja ili površinu kondenzatora?Možda bi nekakvi omjeri
amplituda mogli ukazati na ove promjene.Pitanje je konfuzno.
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

rile77

Član broj: 18607
Poruke: 56
91.143.219.*



Profil

icon Re: Zadaci iz elektrotehnike-generalno02.11.2008. u 22:04 - pre 188 meseci
Citat:
R A V E N
Code:
Problem 10:


Imam slijedeće teoretsko pitanje,pa mi je potreban nečiji komentar na odgovor koji sam dao:

Pitanje:Napon i struja su različite fizikalne veličine.Ima li smisla porediti njihove početne faze?Ima li onda smisla porediti njihove amplitude?

Odgovor:Ima smisla porediti i početne faze i amplitude naizmjenične struje i napona,ali poređenje njihovih amplituda nema praktičnu vrijednost.


Zašto misliš da nema praktičnu vrednost? ;)
 
Odgovor na temu

R A V E N
Mirza Beglerović Raven
Tuzla

Član broj: 36142
Poruke: 1629
91.191.8.45

Sajt: NietzscheSource.Org


+101 Profil

icon Re: Zadaci iz elektrotehnike-generalno03.11.2008. u 09:45 - pre 188 meseci
Heh,pa reci ako ima! To je neko tzv. "mudro" pitanje gdje je cilj razmisliti nezavisno od uobičajenog bubanja napamet.A ja sam odgovorio tamo gdje mislim da je trik.
 
Odgovor na temu

Milan Milosevic

Član broj: 67
Poruke: 932
79.101.180.*



+31 Profil

icon Re: Zadaci iz elektrotehnike-generalno03.11.2008. u 14:00 - pre 188 meseci
Zato sto ampitude dostize samo u jednom delicu vremena.Zato se koriste efektivne vrednosti struje i napona.
Efektivna struja bi bila ona vrednost jednosmerne struje koja bi za isto vreme oslobodila istu kolicinu toplote kao i naizmenicna.
 
Odgovor na temu

rile77

Član broj: 18607
Poruke: 56
91.143.219.*



Profil

icon Re: Zadaci iz elektrotehnike-generalno03.11.2008. u 18:43 - pre 188 meseci
Citat:
R A V E N: Heh,pa reci ako ima! To je neko tzv. "mudro" pitanje gdje je cilj razmisliti nezavisno od uobičajenog bubanja napamet.A ja sam odgovorio tamo gdje mislim da je trik.


OK si odgovorio, nije u tome problem... Nisam te prvi put razumeo jer "porediti" je malo širok pojam, trebao si odmah reći da su u pitanju "Osnovni pojmovi o el. mrežama sa p.p. strujama"
 
Odgovor na temu

Rumpletstilskin

Član broj: 42454
Poruke: 297
195.229.242.*



+13 Profil

icon Re: Zadaci iz elektrotehnike-generalno04.11.2008. u 04:56 - pre 188 meseci
Hmmm, "porediti" je definitivno sirok pojam.

Recimo, ako uporedis pocetne faze napona i struje tako sto ih oduzmes i kosinujes rezultat dobices faktor snage.

Takodje, ako amplitude uporedis tako sto amplitudu napona podelis sa amplitudom struje, dobija se impedansa.

Naprimer, ako to sve radis za velicine merene odmah iza generatora, rezultat je ulazna impedansa sistema Z, tako da ima smisla porediti i jedno i drugo.
If there's ever a time when I've matured to the point that I don't want to look at camera-phone-titties, go ahead and bury me in a shallow grave by the railroad tracks.
 
Odgovor na temu

rile77

Član broj: 18607
Poruke: 56
91.143.219.*



Profil

icon Re: Zadaci iz elektrotehnike-generalno04.11.2008. u 19:27 - pre 188 meseci
Citat:
Rumpletstilskin: Hmmm, "porediti" je definitivno sirok pojam.

Recimo, ako uporedis pocetne faze napona i struje tako sto ih oduzmes i kosinujes rezultat dobices faktor snage.

Takodje, ako amplitude uporedis tako sto amplitudu napona podelis sa amplitudom struje, dobija se impedansa.

Naprimer, ako to sve radis za velicine merene odmah iza generatora, rezultat je ulazna impedansa sistema Z, tako da ima smisla porediti i jedno i drugo.


Pitanje je iz OET, teorijsko pitanje iz jedne oblasti, nalazi se u zbirci i odgovor je upravo taj. U svakom slučaju nije namenjeno ljudima koji su ispit prošli odavno... :)
 
Odgovor na temu

Rumpletstilskin

Član broj: 42454
Poruke: 297
195.229.242.*



+13 Profil

icon Re: Zadaci iz elektrotehnike-generalno05.11.2008. u 04:28 - pre 188 meseci
Hotdigitydamn, i am GOOD! :D

Druga recenica je takav penal za pocetak flejming monologa o likovima koji uce samo i iskljucivo za ispit, ali MUST RESIST MUST RESIST MUST RESIST
If there's ever a time when I've matured to the point that I don't want to look at camera-phone-titties, go ahead and bury me in a shallow grave by the railroad tracks.
 
Odgovor na temu

rile77

Član broj: 18607
Poruke: 56
212.200.80.*



Profil

icon Re: Zadaci iz elektrotehnike-generalno05.11.2008. u 07:24 - pre 188 meseci
Citat:
Rumpletstilskin: Hotdigitydamn, i am GOOD! :D

Druga recenica je takav penal za pocetak flejming monologa o likovima koji uce samo i iskljucivo za ispit, ali MUST RESIST MUST RESIST MUST RESIST


Ne, to mi nije bila namera i ne znam na osnovu čega si to zaključio... I nema veze ko kako uči, i za šta. Pitanje je postavljeno uopšteno, ali se odnosi na tačno određenu oblast u čijem kontekstu jedino ima smisla takav odgovor.


[Ovu poruku je menjao rile77 dana 05.11.2008. u 08:56 GMT+1]
 
Odgovor na temu

iiiiiiiiiiiii

Član broj: 185469
Poruke: 14
*.teol.net.



Profil

icon Re: Zadaci iz elektrotehnike-generalno07.11.2008. u 13:59 - pre 188 meseci
Zadatak iz elektrostatike:
Tri tačkasta naelektrisanja, QA=10pC, QB i QC, nalaze se u vakuumu u temenima jednakostraničnog trougla stranice a=sqrt3 m.
a* Odrediti naelektrisanja QB i QC tako da električno polje u težištu trougla (tačka 0) bude jednako nuli.
b* Za vrednosti naelektrisanja određene pod a* izračunati rad pri prebacivanju tačkastog naelektrisanja Q=1pC iz beskonačnosti u tačku 0.

Uradio sam pod a*. Postavim pravougli koordinatni sistem x0y (sa početkom u tački 0, x||AB, C pripada y). Iz uslova EA+EB+EC=1/(4pi*eps0)[(sqrt3)/2(QA-QB)i+(QA/2+QB/2+QC)j]=0 dobijem QA=Q=B=QC=10pC.

Kako se radi ovo pod b*?
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Zadaci iz elektrotehnike-generalno

Strane: 1 2

[ Pregleda: 15871 | Odgovora: 34 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.