Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sta je to post-processor?

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: Sta je to post-processor?

[ Pregleda: 6462 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

*mile*
Nis

Član broj: 84755
Poruke: 79
*.internet.krstarica.net.



Profil

icon Sta je to post-processor?30.11.2006. u 22:49 - pre 211 meseci
Pozdrav svim clanovima foruma,

trazeci odgovor na ovo pitanje dobio sam razlicite informacije, i na kraju ostao
pomalo zbunjen. Citajuci ovaj podforum video sam da ovde ima puno strucnih ljudi
pa bi ih molio da mi odgovore na ovo pitanje.
 
Odgovor na temu

bojan_81
Bojan Savic
Beograd

Član broj: 123471
Poruke: 7
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: Sta je to post-processor?01.12.2006. u 14:41 - pre 211 meseci
Pozdrav Mile,

ima sigurno ovde ljudi koji ce ti bolje i strucnije pojasniti, ali evo ukratko i razumljivo - postprocesor je generator G-koda za CNC masine. Primera radi - tvoja masina ne razume nista od sintakse i semantike standardnih aplikacija, kao sto su APT, EXAPT i tsl. koje koristis da bi definisao putanju alata (geometriju) i rezime obrade (kinematiku), vec se tako napisan program uvodi u postprocsor koji ga prevodi u G-kod, koji upravljacka jedinica masine "razume" i prema njemu izvodi obradu.
 
Odgovor na temu

*mile*
Nis

Član broj: 84755
Poruke: 79
*.internet.krstarica.net.



Profil

icon Re: Sta je to post-processor?02.12.2006. u 04:27 - pre 211 meseci
Bojane puno hvala na odgovoru.

Primetio sam da razlicita upravljanja ne podrzavaju bas sve G-kodove, pa da li
je to razlog postojanja post-procesora da kaze programu koji generise G-kod
koje kodove (Gxx,Mxx) sme da koristi.

pozdrav....
 
Odgovor na temu

bojan_81
Bojan Savic
Beograd

Član broj: 123471
Poruke: 7
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: Sta je to post-processor?02.12.2006. u 12:18 - pre 211 meseci
Vidi ovako. G-kod, M-kod i ostali jezici koji sluze za programiranje masina alatki nisu standardizovani, vec se razlikuju od masine do masine (ili tacnije, od proizvodjaca do proizvodjaca) - negde vise, negde manje. Upravo zbog toga, kako ti kazes - "razlicita upravljanja ne podrzavaju bas sve G-kodove". Onda se pojavio APT kao prvi standardizovan jezik za programiranje (C)NC masina. Problem je bio u tome sto ni jedna masina ne razume APT, vec samo svoj izvorni kod. U APT-u pises CLF datoteku (Cutter Location File) kojom definises putanju i rezime obrade. Ova datoteka je neupotrebiva dok se ne propusti kroz postprocesor koji je prevodi u izvorni kod, koji je "razumljiv" upravljackoj jedinici masine. Dakle, postprocesor je nesto kao - prevodilac. Kod savremenih integrisanih CAD-CAM aplikacija, postprocesor je u stanju da generise kod direktno iz CAD modela - analizom geometrije modela definise putanju alata. Pojavom EXAPT jezika, uneseni su i elementi tehnologije, pa sada ne samo da automatski dobijas putanje alata, vec i preporucene rezime obrade, koje naravno mozes da korigujes u skladu sa vlastitim iskustvom.
 
Odgovor na temu

*mile*
Nis

Član broj: 84755
Poruke: 79
*.internet.krstarica.net.



Profil

icon Re: Sta je to post-processor?03.12.2006. u 01:34 - pre 211 meseci
Jako puno si mi pomogao. Sve ovo pitam jer pocinjem da pravim jedan CAD/CAM
program i ovakve informacije su mi itekako dobrodosle. Pre jedno mesec dana sam poceo
da pravim i jedan G-kod editor koji ce da ima DNC mogucnosti i jos mnogo toga...

pozdrav...
 
Odgovor na temu

BosniaCNC
buregdžija
BiH

Član broj: 118726
Poruke: 248

Sajt: nekad je ovde bio sajt.co..


+19 Profil

icon Re: Sta je to post-processor?08.01.2007. u 15:20 - pre 210 meseci
Editor moze da bude i NOTEPAD pa se oko toga ne treba mnogo truditi a za DNC moze i terminal da posluzi, bitna je RS232 komunikacija.
Kazes da "pocinjes" praviti cad/cam program!? Ja imam u samom startu primedbu i pitanje: kako mislis da ga napravis a osnovne stvari kod CAM-a nisi savladao vec pitas sta je POSTPROCESOR???
Znas li da se strucnjaci za izradu postprocesora "SVECOM TRAZE"!? Mozes imati vrhunski CAD/CAM ali bez odgovarajuceg postprocesora samo mozes plakati jer
on,pored toga sto sluzi za generisanje G-koda, stiti prozvodjacko intelektualno vlasnistvo i zbog toga i nema standarda jer bi se kacio kako bi ko stigao.
Pozdrav.
 
Odgovor na temu

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: Sta je to post-processor?

[ Pregleda: 6462 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.