Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sta mi treba i gde mogu da studiram 3D programiranje?

[es] :: 3D programiranje :: Sta mi treba i gde mogu da studiram 3D programiranje?

[ Pregleda: 4489 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nikolaax
NIkola Aleksic
Prokuplje

Član broj: 108465
Poruke: 17
*.beotel.net.

Sajt: www.sleki.co.sr


Profil

icon Sta mi treba i gde mogu da studiram 3D programiranje?26.11.2006. u 03:07 - pre 211 meseci
Zdravo svima>Prvo hocu da se zahvalim svima sto ste ovo uopste otvorili.Dakle Hvala.
Zanima me koliko je tesko,konkurencija,gde je moguce studirati 3D programiranje i kave su mi mogucnosti za zaposlenje.
zavrsavam IV god Tehnicku skolu,smer masinski tehnicar za kompjuttersko konsruisanje presecnom ocenom iz sva 4 razreda 4,7
Zanima me programiranje i grafika
Poznajem turbo C (najbolje u skoli)
Poznajem Qbasic
Poznajem Auto Cad
Poznajem ProDesktop(Najbolje u skoli)
Hvalla najlepse!
 
Odgovor na temu

TGCVugi

Član broj: 116797
Poruke: 601
*.adsl.net.t-com.hr.

ICQ: 483365692


Profil

icon Re: Sta mi treba i gde mogu da studiram 3D programiranje?26.11.2006. u 09:49 - pre 211 meseci
Ovo pitanje i mene zanima,, koliko mi je poznato takvih skola je malo ili ih uopce nema, pre nekog vremena sam i ja trazio u hrvatskoj ali nema to kao ni 3d modelovanje.. najbolja skola::: samouk...
 
Odgovor na temu

TGCVugi

Član broj: 116797
Poruke: 601
*.adsl.net.t-com.hr.

ICQ: 483365692


Profil

icon Re: Sta mi treba i gde mogu da studiram 3D programiranje?26.11.2006. u 09:50 - pre 211 meseci
...da dodam,, ak se odlucis bavit time i zapnes na nekom djelu.. nikad nemoj postavljat nigdje pitanje kako rijesit problem... kad ga sam rijesis najbolje naucis....
 
Odgovor na temu

nikolaax
NIkola Aleksic
Prokuplje

Član broj: 108465
Poruke: 17
195.252.85.*

Sajt: www.sleki.co.sr


Profil

icon Re: Sta mi treba i gde mogu da studiram 3D programiranje?26.11.2006. u 14:50 - pre 211 meseci
Hvala!
 
Odgovor na temu

TGCVugi

Član broj: 116797
Poruke: 601
*.adsl.net.t-com.hr.

ICQ: 483365692


Profil

icon Re: Sta mi treba i gde mogu da studiram 3D programiranje?26.11.2006. u 17:24 - pre 211 meseci
.... i sretno..
 
Odgovor na temu

Chobicus
Pancevo

Član broj: 28286
Poruke: 135
82.117.206.*

ICQ: 31049018


+12 Profil

icon Re: Sta mi treba i gde mogu da studiram 3D programiranje?27.11.2006. u 13:23 - pre 211 meseci
Mislim da kod nas još uvek ne postoje škole ovakve vrste.
Tek se u poslednjih par godina otvorilo par škola koje se bave radom u gotovim 3d aplikacijama za modeling i animaciju.
CET možda na svojoj akademiji ima smer za 3d programiranjem.
Eh, da je bilo takvih stvari kad sam bio mali :)
Puno sreće!!!
 
Odgovor na temu

TGCVugi

Član broj: 116797
Poruke: 601
*.adsl.net.t-com.hr.

ICQ: 483365692


Profil

icon Re: Sta mi treba i gde mogu da studiram 3D programiranje?27.11.2006. u 20:39 - pre 211 meseci
Citat:
Eh, da je bilo takvih stvari kad sam bio mali


Tako je! Isto mislim da to ovde u nasim krajevima jako fali!! Ali ako se usporeduju vece drzave (UK, Njemacka), bas sam bio citao, ni one namaju bas mnogo toga...par skola na ceo drzavu, i jos ako gledamo cjenu!!??
 
Odgovor na temu

toxi_programer
Nemanja Todić
Beograd

Član broj: 104396
Poruke: 464
*.smin.sezampro.yu.

Sajt: www.articles411.com


+8 Profil

icon Re: Sta mi treba i gde mogu da studiram 3D programiranje?28.11.2006. u 20:26 - pre 211 meseci
@nikolaax
Hehe, ne verujem :) I ja sam isti taj smer, a izgleda da su nam i interesovanja slična :)
Ipak, vidi ovako... Ono iz C-a( ili turbo C-a kako ti to kažeš ) sto si ucio u skoli je puka osnova na kvadrat(malo nadogradjena, jer verujem da si isao na neko takmičenje...), tako da bih da ti preporucim da pokusas sa nekom knjigom o naprednijim stvarima o C-u a onda i o C++u... Ako te i dalje bude "držalo" ti nastavi... Čisto da se ne za*ebeš....
-QB ti neće nikad i nigde trebati u bilo kojem ozbiljnijem radu. zastareo je puno,puno a i ipak je on samo "basic"-> ja sam pravio jednu igru sa grafikom u QB u prvoj godini( naravno sam sam učio pošto profesorica pojma nema, kao i sve ostale) i stvarno se potrudio, al' od "zlopaćenja" sa onim "grafičkim režimima" me još uvek boli glava :) ....
Toliko od ja...

 
Odgovor na temu

TGCVugi

Član broj: 116797
Poruke: 601
*.adsl.net.t-com.hr.

ICQ: 483365692


Profil

icon Re: Sta mi treba i gde mogu da studiram 3D programiranje?28.11.2006. u 21:10 - pre 211 meseci
Citat:
toxi_programer: @nikolaax
Hehe, ne verujem I ja sam isti taj smer, a izgleda da su nam i interesovanja slična
Ipak, vidi ovako... Ono iz C-a( ili turbo C-a kako ti to kažeš ) sto si ucio u skoli je puka osnova na kvadrat(malo nadogradjena, jer verujem da si isao na neko takmičenje...), tako da bih da ti preporucim da pokusas sa nekom knjigom o naprednijim stvarima o C-u a onda i o C++u... Ako te i dalje bude "držalo" ti nastavi... Čisto da se ne za*ebeš....
-QB ti neće nikad i nigde trebati u bilo kojem ozbiljnijem radu. zastareo je puno,puno a i ipak je on samo "basic"-> ja sam pravio jednu igru sa grafikom u QB u prvoj godini( naravno sam sam učio pošto profesorica pojma nema, kao i sve ostale) i stvarno se potrudio, al' od "zlopaćenja" sa onim "grafičkim režimima" me još uvek boli glava ....
Toliko od ja...


Tako je, poznajem puno njih koji su u skoli bili najbolji, prvi na natjecanjima, ali ovako nemaju blage,, nema sanse da isprogramiraju nesto sta je vise od slova na monitoru,,, nemaju sanse da uspiju nesto isprogramirat,, da o 3D grafiki ne govorim,, neznaju ni sta je to...!

...da nakon uvida u "pravo" programiranje odustanu i zaposle se kao cistaci ulica...
 
Odgovor na temu

Chobicus
Pancevo

Član broj: 28286
Poruke: 135
82.117.206.*

ICQ: 31049018


+12 Profil

icon Re: Sta mi treba i gde mogu da studiram 3D programiranje?29.11.2006. u 13:05 - pre 210 meseci
U bre Vugi.
Daj malo optimizma.
 
Odgovor na temu

TGCVugi

Član broj: 116797
Poruke: 601
*.adsl.net.t-com.hr.

ICQ: 483365692


Profil

icon Re: Sta mi treba i gde mogu da studiram 3D programiranje?29.11.2006. u 14:34 - pre 210 meseci
Citat:
Chobicus: U bre Vugi.
Daj malo optimizma.


HEHE, pa ovo je realnost... Ovi po skolama se *urce, a namaju blage,, ovde na forumu imam ljudi koji nemaju ni skole, a znaju vise nego svi ti "skolovani"... ajde ispravite me ako gresim... samo sam realan... i optimistican za sebe i neke...
 
Odgovor na temu

nicr

Član broj: 47862
Poruke: 577
*.teol.net.



Profil

icon Re: Sta mi treba i gde mogu da studiram 3D programiranje?29.11.2006. u 14:50 - pre 210 meseci
Citat:
TGCVugi: ..da nakon uvida u "pravo" programiranje odustanu i zaposle se kao cistaci ulica...

dobro ovde si malo preterao, al ok
 
Odgovor na temu

TGCVugi

Član broj: 116797
Poruke: 601
*.adsl.net.t-com.hr.

ICQ: 483365692


Profil

icon Re: Sta mi treba i gde mogu da studiram 3D programiranje?29.11.2006. u 14:58 - pre 210 meseci
Citat:
..da nakon uvida u "pravo" programiranje odustanu i zaposle se kao cistaci ulica...



Znam.. nisam to mislio tocno tako kako pise...samo sam hteo slikovito opisat..

Da cuo sam za tu skolu Chiron,, ali koliko me sjecanje sluzi, oni uce 3d moedeliranje i animiranje a ne programiranje..
 
Odgovor na temu

vlaiv
Vladimir Vlaisavljevic
Novi Sad

Član broj: 15993
Poruke: 352
*.metrohive.net.



+1 Profil

icon Re: Sta mi treba i gde mogu da studiram 3D programiranje?29.11.2006. u 15:29 - pre 210 meseci
3D Programiranje nije bash nesto sto bi se dalo staviti u jednostavan predmet ...
Ne zato sto je kompleksno ili ne znam ti ja shta nego je stvar u sledecem:

To je primenjeno programiranje ... Znaci gomila matematike, vektori, projekcije, sencenja koja se opet svode na matematicke
modele aproximacije ponasanja svetlosti ...

Animacija ... interpolacija key frameova ... kojekakva resavanja jednacina ako se radi o onim lancima (kako se ono beshe zvase ... nije ni bitno)

Elem, kada se dovoljno izverziras u svemu i svacemu od programiranja i znas dosta matematike
onda ako te to interesuje, pocnes da citas dokumentaciju za odgovarajucu platformu, API (OpenGL, DirectX) i
raspalis po implementaciji ideje ...

Ako te sa druge strane bas zanima sustina pojedinacnih algoritama (crtanje linije, poligona, antialiasing, bla bla) kao i hardverska
akceleracija i harverska implementacija toga svega, onda raspalis neki Faks za matematiku, smer programiranje, oderes se od
proseka i uhvatis neku stipendiju za post diplomske na zapadu na nekom univerzitetu koji se time bavi (to ces u dogledno vreme
vec iskopati putem neta :)

@DaliborP

Nisam siguran koliko takve "skole" odgovaraju 3D Programerima ...

Meni to vise lici na kurs 3D Modelovanja u popularnim alatima za mnogo novaca i malo znanja ...

Citat:
TGCVugi:
Da cuo sam za tu skolu Chiron,, ali koliko me sjecanje sluzi, oni uce 3d moedeliranje i animiranje a ne programiranje.. :)


Sledeci put cu procitati sve postove pazljivo, elem, saglasan ...
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Sta mi treba i gde mogu da studiram 3D programiranje?29.11.2006. u 16:32 - pre 210 meseci
@All,

Kao sto rekoh, nista ne znam o toj skoli. Hteo sam samo da pomognem, slabo se razumem.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

nikolaax
NIkola Aleksic
Prokuplje

Član broj: 108465
Poruke: 17
*.beotel.net.

Sajt: www.sleki.co.sr


Profil

icon Re: Sta mi treba i gde mogu da studiram 3D programiranje?29.11.2006. u 19:50 - pre 210 meseci
Hvala judi.
OK je Vugi ja i jesam lajk sto se toga tice,ali ja sam od onih koji kad nesto hoce to i mogu a ovde sam u potrazi za onim sto hocu.Tako da mi nece biti tesko da naucim ako se pronadjem u tome.
Ne znam da li neko zna nesto o smeru na ETF Softverski inzinjering,postavio sam i teme o tome.
Pogledacu dase raspitam o CHIRON - u
Hvala jos jednom.
P.S.ako jos neko ima neke ideje nek se javi.

[Ovu poruku je menjao nikolaax dana 30.11.2006. u 23:41 GMT+1]
 
Odgovor na temu

TGCVugi

Član broj: 116797
Poruke: 601
*.adsl.net.t-com.hr.

ICQ: 483365692


Profil

icon Re: Sta mi treba i gde mogu da studiram 3D programiranje?29.11.2006. u 21:19 - pre 210 meseci
Citat:
nikolaax: Hvala judi.
OK je Vugi ja i jesam lajk sto se toga tice,ali ja sam od onih koji kad nesto hoce to i mogu a ovde sam u potrazi za onim sto hocu.Tako da mi nece biti tesko da naucim ako se pronadjem u tome.
Ne znam da li neko zna nesto o smeru na ETF Hardverski inzinjering,postavio sam i teme o tome.
Pogledacu dase raspitam o CHIRON - u
Hvala jos jednom.
P.S.ako jos neko ima neke ideje nek se javi.


nisam ovo gore govoril o tebi, nego opcenito o "skolovanim" programerima... o skolama ti nemam mnogo pojima (nisam ni jednu pohadal ni zavrsil u vezi racunara)...


Citat:
3D Programiranje nije bash nesto sto bi se dalo staviti u jednostavan predmet ...
Ne zato sto je kompleksno ili ne znam ti ja shta nego je stvar u sledecem:

To je primenjeno programiranje ... Znaci gomila matematike, vektori, projekcije, sencenja koja se opet svode na matematicke
modele aproximacije ponasanja svetlosti ...


Tocno tako, u skoli za programere bi trebalo biti vise od 10 predmeti o tome,,,jedino se ne slazem u potpunosti da je gomila matematike (ima matematike, ak to uopce mozemo tako nazvat,,, vise ih volim zvat jednostavno kod...)... ali ako ovako gledamo koji iskusan programer koji znade API-je,algoritme..bla,bla,bla... ce radit u nekoj skoli da predaje svoje znanje (neka se ovde javi), svi koji znadu se zaposle u velikoj vecini u GDEV-u... tako da ovi "profesori" nemogu naucit nikog nista sta moze poslije upotrijebit... ako netko zeli da se nauci programirat moji savjet mu je samouk....
 
Odgovor na temu

Chobicus
Pancevo

Član broj: 28286
Poruke: 135
82.117.206.*

ICQ: 31049018


+12 Profil

icon Re: Sta mi treba i gde mogu da studiram 3D programiranje?30.11.2006. u 09:03 - pre 210 meseci
Citat:
Ne znam da li neko zna nesto o smeru na ETF Hardverski inzinjering,postavio sam i teme o tome.


Mislim da je to preuredjeni RTI smer koji je do sada postojao. I mislim da se zove Softverski inzinjering.
Inache, secam se da sam RTI upisao pre 10ak godina :) bash kad sam video SG mashine koje su dobili u laboratoriji i real time prikaz nekog modela aviona na njoj. Mislim da je model bio Indi ili tako neshto. Bilo je davno :)
Elem, posle silnih elektronika(do nivoa kretanja elektrona kroz bilo kakvu materiju), matematika(znam da izrachunam pi sa velikom preciznoshcu bacanjem chachkalice na pod), fizika materijala(znam energetski procep Silicijuma)... naletish na, za programiranje, korisne stvari kao shto su Strukture podataka, Distribuirani sistemi, Objektno orjentisani softver...ali se izduvash. U glavnom, mislim da je stari RTI smer spremao studenta za hardware (i za kvizove kao i vecina shkola u Srbiji) jer na zavrshnim godinama MIPS i VLSI su najkorisniji i mozda najbolje odradjeni predmeti. Grafika je do sada bila izborni predmet na petoj godini.
Nadam se da su preuredjivanjem smera, pored drugachijeg nachina polaganja ispita, razmislili i o bacanju akcenta na sam softverski inzenjering.

 
Odgovor na temu

nikolaax
NIkola Aleksic
Prokuplje

Član broj: 108465
Poruke: 17
195.252.85.*

Sajt: www.sleki.co.sr


Profil

icon Re: Sta mi treba i gde mogu da studiram 3D programiranje?30.11.2006. u 22:46 - pre 210 meseci
Da Chobicus LAPSUSSSS veliki mnogo.nije "Hardverski" nego softverski inzenjering.Hvala u svakom slucaju.
 
Odgovor na temu

[es] :: 3D programiranje :: Sta mi treba i gde mogu da studiram 3D programiranje?

[ Pregleda: 4489 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.