Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Programiranje mikrokontrolera ?

[es] :: Asembler :: Programiranje mikrokontrolera ?

[ Pregleda: 14139 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Cyberghost
Aleksandar Jovanović
Programer
S U M A D I J A

Član broj: 14674
Poruke: 813
*.vdial.verat.net



+1 Profil

icon Programiranje mikrokontrolera ?09.02.2004. u 20:38 - pre 244 meseci
Treba mi knjiga za programiranje mikrokontrolera, gde se takve knjige mogu naci kod nas ili na internetu???


Hvala
Every program is either trivial or it contains at least one bug.
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: Programiranje mikrokontrolera ?10.02.2004. u 12:54 - pre 244 meseci
http://www.mikroelektronika.co.yu/ - prodaje nekoliko knjiga na spskom.

Ako znaš engleski i umeš da koristiš pretraživač, ne bi trebao da imaš problema da pronađeš na internetu brdo literature, pre svega na stranicama proizvođača mikrokontrolera
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.beograd-2.tehnicom.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Programiranje mikrokontrolera ?10.02.2004. u 13:12 - pre 244 meseci
To sve u sustini zavisi koji mikrokontorler koristis i od kog proizvodjaca. U principu za svaki mikrokontrole proizvodjac je dao na engleskom knjizicu (u PDF-u) od stotinjak strana. Primera radi atmelovi AVR-ovi imaju na njihovom sajtu dokumentaciju primera radi at90s8535 imas ovde http://www.atmel.com/dyn/general/tech_doc.asp?doc_id=7260

isto tako poseti sajt www.avrfreaks.net tamo ces naci dosta materijala. A isto tako i C kompajler ako ti je sa njim lakse raditi umesto da se spustas na sirovi asembler, gcc dosta dobro generise kod tako da jednostavno skoro i da nema razlike od tvog rucnog koda i kompajlerovog jedino je razlika vreme koje ces utrositi na programiranje.
 
Odgovor na temu

skywallker_nis
Milos Stevanovic
Serviser racunara i Administrator Mreze
Nis

Član broj: 87314
Poruke: 11
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Programiranje mikrokontrolera ?27.05.2007. u 00:31 - pre 204 meseci
Citat:
salechttp://www.mikroelektronika.co.yu/ - prodaje nekoliko knjiga na spskom.

Ako znaš engleski i umeš da koristiš pretraživač, ne bi trebao da imaš problema da pronađeš na internetu brdo literature, pre svega na stranicama proizvođača mikrokontrolera


Bas lepo <Ako znas engleski>. a ako neko nezna sta onda.

Kako god prinudeni smo da u svakom pogledu zaostajemo za svetom (Amerika engleska...)
Da bi mi nesto naucili moramo Prvo da naucimo engleski, pa onda ostalo ili moramo da platimo njigu nekom uglavnom losem prevodiocu koje se u vecini slucajeva i ne razume u ono sto prevodi, ali u svakom slucaju ako hoces nesto da naucis moras dobro da platis.
Nisam pristalica piraterije, ali kada je nauka u pitanju mora se popustiti.
Ko ne zna taj pita! Ko ne pita taj je glup!
 
Odgovor na temu

Stojan Trifunovic

Član broj: 15156
Poruke: 366
*.smin.sezampro.yu.



+8 Profil

icon Re: Programiranje mikrokontrolera ?24.08.2007. u 22:43 - pre 201 meseci
Citat:
skywallker_nis: moramo da platimo njigu nekom uglavnom losem prevodiocu koje se u vecini slucajeva i ne razume u ono sto prevodi, ali u svakom slucaju ako hoces nesto da naucis moras dobro da platis.


Proveri free uputstvo za PIC sa mog sajta, i hvala na (de)konstruktivnoj kritici! Ima dovoljno toga i na nasem jeziku. A ukoliko ti toliko smeta trzisna politika, probaj i ti sam da napises nesto, i da ga das za dz!
 
Odgovor na temu

todorva
Todorovic Ivan
Valjevo

Član broj: 57676
Poruke: 61
*.veze.net.



Profil

icon Re: Programiranje mikrokontrolera ?05.09.2007. u 13:54 - pre 201 meseci
Najbolja nasa do sada izasla knjiga je od profesora V. Milanovica "Programiranje mikrokontrolera PicBasic-om" koju sam ja nabavio pre nekoliko dana. Knjiga sadrzi obilje prakticnih primera sa vecim brojem primera na USB portu uz primenu PIC18F2550 mikrokontrolera i podrsku u VB i Delphi-u. Najinteresantnije je sto je u knjizi dat led displej 7x48 kolona kao i nacin njegovog programiranja sto je tesko naci i na Internetu. Pored ostalog dat je program AC korektora mreznog napona kao i kola sa mikrokontrolerom za kontrolu punjenja akumulatora.
 
Odgovor na temu

vladabajic
novi sad

Član broj: 63168
Poruke: 146



Profil

icon Re: Programiranje mikrokontrolera ?09.09.2007. u 12:15 - pre 201 meseci
jel ima negde u ns da se kupi ova knjiga???
mene zanima i nesto o jeziku c. mislim da u picbasicu ne moze ozbiljno da se radi.

trifunivicu, nije ti lose ovo uputstvo!!!
napravi nesto i za c!!!
salim se... u kom jeziku uglavnom radis? osim u asm...
A mozda je zemlja ipak ravna ploca...
 
Odgovor na temu

Stojan Trifunovic

Član broj: 15156
Poruke: 366
*.smin.sezampro.yu.



+8 Profil

icon Re: Programiranje mikrokontrolera ?09.09.2007. u 14:37 - pre 201 meseci
Bih ja, samo prvo da naucim C.
Radim samo u assembleru. Nije se mnogo izmenio jos od starog dobrog C64 debeljka. Zato mi se toliko i sviđa.
 
Odgovor na temu

vladabajic
novi sad

Član broj: 63168
Poruke: 146



Profil

icon Re: Programiranje mikrokontrolera ?11.09.2007. u 15:52 - pre 201 meseci
ja sam jos uvek na pocetku i radio sam neke projekte u picbasicu.
sada bih da idem korak napred i da radim neke ozbiljnije stvari...
stariji kazu, radi u asembleru, najbolje je iskoristenje kontrolera. ali to je do zla boga sporo...
mladji opet kazu radi u c-u ili mikrobasicu, posto sada u picevima ima memorije na pretek...
a ja ne mogu da se odlucim.
da li za asembler postoje gotove petlje i rutine odnosno biblioteke, npr. za display, tastaturu, adc, eeprom itd.
to bi u mnogome pojednostavilo upotrebu ovog prog.jezika ako sam ja to dobro shvatio...
i ako ima gde bi se tako nesto moglo naci?
poz

A mozda je zemlja ipak ravna ploca...
 
Odgovor na temu

Stojan Trifunovic

Član broj: 15156
Poruke: 366
*.smin.sezampro.yu.



+8 Profil

icon Re: Programiranje mikrokontrolera ?11.09.2007. u 22:15 - pre 201 meseci
A ko te tera da se odlučuješ? Radi sa jezicima koji ti odgovaraju. Basic je veliku popularnost stekao upravo zbog gotovih softverskih rutina i primera za često korišćen hardver (LCD displej, multiplex LED, A/D konverzija, merenje temperature...). Na taj način posao programera sastoji se skoro isključivo od povezivanja gotovih softverskih rutina. Ne kažem da je ovo loše (a svakako jeste brže), ali trebali bi disassemblirati kod ovakvih programa! Kakvog tu smeća nema. Na stranu velicina programa. Uglavnom se ima dovoljno memorije. Brzina mu je bar za oko 20% manja!

C je popularan jer je popularan. Onima koji znaju C na kompjuterima, neće biti problem da se prebace na PIC. Još bolje, mogu adaptirati programe pisane za potpuno drugačije mikrokontrolere, pa čak i mikroprocesore. Jednostavno, univerzalan je i portabilan.

Neki kompromis mogao bi napraviti razvojem celog ili delova programa u Basicu, a zatim njihovim disassembliranjem i sređivanjem u Assembleru. Program pisan u bilo kom jeziku možes lako prevesti u assemblerski kod. Tu mogucnost ima jedino assembler.

Profesionalci uglavnom imaju svoje sopstvene proverene rutine (bez obzira koji programski jezik koristili) koje samo ubace u odgovarajući program. Pri tome im nije bitno koji PIC koriste. PORTB je PORTB na SVIM mikrokontrolerima. Na taj način smanjuju vreme potrebno za razvoj programa, povećavaju njegovu pouzdanost (zbog već proverenog koda) a pri tome ne gube ama baš ništa. Ni u brzini, ni u veličini programa.

Do ovih rutina, teško da ceš doći. Razvijaj i adaptiraj svoje. Najviše ti u tom poslu mogu pomoći gotovi primeri sa interneta, Datasheetovi mikrokontrolera, Disassembler i poznavanje osnovnih softversko - hardverskih tehnika. Pri tome ne mislim samo na PIC. SVI mikrokontroleri imaju skoro istu strukturu ulaza / izlaza.

Inače Microchipova Maestro aplikacija (free sa Microchipovog sajta, mislim da ide i uz MPLAB paket) ima par gotovih rutina za PIC u C i u Assembleru.

Da! Zamalo da zaboravim. C i Assembler su preko Microchipovog MPLAB paketa potpuno free.

[Ovu poruku je menjao Stojan Trifunovic dana 11.09.2007. u 23:27 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

vladabajic
novi sad

Član broj: 63168
Poruke: 146



Profil

icon Re: Programiranje mikrokontrolera ?19.09.2007. u 19:12 - pre 200 meseci
pregledao sam malo ovu maestro aplikaciju i steta je sto nisu napravili jos biblioteka!!!
jel ima ovoga jos negde...???

A mozda je zemlja ipak ravna ploca...
 
Odgovor na temu

Stojan Trifunovic

Član broj: 15156
Poruke: 366
*.smin.sezampro.yu.



+8 Profil

icon Re: Programiranje mikrokontrolera ?19.09.2007. u 22:36 - pre 200 meseci
Nema. Ali zato je tu internet i disassembler.
 
Odgovor na temu

[es] :: Asembler :: Programiranje mikrokontrolera ?

[ Pregleda: 14139 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.