Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

pomoc oko sinus - cosinus

[es] :: Matematika :: pomoc oko sinus - cosinus

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 30325 | Odgovora: 104 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

igorpet

Član broj: 18898
Poruke: 553
93.86.170.*



+46 Profil

icon Re: pomoc oko sinus - cosinus31.05.2009. u 13:12 - pre 181 meseci
Citat:
holononi: Zar niko neće da reši x - 2 = ln(x)?

Treba ti postupak ... ili samo resenje?
 
Odgovor na temu

holononi

Član broj: 163572
Poruke: 658
*.adsl.beotel.net.



+5 Profil

icon Re: pomoc oko sinus - cosinus31.05.2009. u 13:46 - pre 181 meseci
Rešenja znamo, samo kako doći do njih.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
93.86.146.*



+2790 Profil

icon Re: pomoc oko sinus - cosinus31.05.2009. u 13:53 - pre 181 meseci
Citat:
holononi: Zar niko neće da reši x - 2 = ln(x)?


A šta fali ovom rešenju?

Citat:
Nedeljko: Konkretno, funkcija je jasno da pada natervalu , a raste na intervalu , kao i da je neprekidna i da je i . Računanje izvoda pri rešavanju jednačina i dokazivanju nejednačina je tipična stvar.


Imaš intervale monotonosti koji sadrže po jedno rešenje, zna se da ih nema više, pa delji metod polovljenja do preciznosti koja ti odgovara. Prvo nađeš m takvo da je f(1/m)>0, onda n tako da je f(n)>0, pa onda imaš tačno jedno rešenje u intervalu (1/m,1) i tačno jedno u intervalu (1,n) i zna se da nema više rešenja. Onda delješ polovljenje i ne znam u čemu je problem.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

igorpet

Član broj: 18898
Poruke: 553
93.86.170.*



+46 Profil

icon Re: pomoc oko sinus - cosinus31.05.2009. u 14:19 - pre 181 meseci
Citat:
holononi: Rešenja znamo, samo kako doći do njih.

Ja sam npr. koristio za prvo resenje Njutnov metod:
 
Odgovor na temu

holononi

Član broj: 163572
Poruke: 658
*.adsl.beotel.net.



+5 Profil

icon Re: pomoc oko sinus - cosinus31.05.2009. u 14:23 - pre 181 meseci
Sad i drugo rešenje isto tako lepo.
 
Odgovor na temu

igorpet

Član broj: 18898
Poruke: 553
93.86.170.*



+46 Profil

icon Re: pomoc oko sinus - cosinus31.05.2009. u 14:54 - pre 181 meseci
Citat:
holononi: Sad i drugo rešenje isto tako lepo.

Sto si komplikovan
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
93.86.133.*



+2790 Profil

icon Re: pomoc oko sinus - cosinus31.05.2009. u 15:20 - pre 181 meseci
1. A šta fali mom rešenju, osim što sam dokazao da postoje tačno dva i kako se određuju sa proizvoljnom tačnošću?

2. Šta bi sa mojim pitanjem?

Citat:
Nedeljko: Može li mi neko reći šta matematika daje kao rešenje jednačine ?


Da se razumemo, ja (bar zasad) ne mogu da tvrdim da je volframova matematika loš softver, ali da bi ti rezultati bili upotrebljivi, mora postojati neka specifikacija onoga što program radi i program mora odgovarati tim specifikacijama. Takođe, numerički softver zasnovan na intervalnoj algebri i računu u proizvoljnoj tačnosti bi bio daleko upotrebljiviji za mnoge namene od bilo klasičnog numeričkog softvera. Čitam sad u zbirci iz numeričkih metoda da kada se izračuna karakteristični polinom matrice reda 10 sa dvojkama na glavnoj dijagonali i jedinicama van, pa se odrede njegovi koreni u matlabu, da se dobijaju neke besmislice (ohoho relativna greška).
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

holononi

Član broj: 163572
Poruke: 658
*.adsl.beotel.net.



+5 Profil

icon Re: pomoc oko sinus - cosinus31.05.2009. u 17:20 - pre 181 meseci
Konačno smo dobili odgovor. Da li je vredelo dva dana ubedjivanja, kad smo to mogli jednostavno rešiti korišćenjem nekog programa? Prema tome, nema ništa loše u korišćenju računara ako već može da se koristi. A koji je program bolji? Valjda onaj na koji se naviknete.

Citat:
1. A šta fali mom rešenju,

Ne fali ništa, ali nije poenta u rešenju. Poenta je u putu do rešenja oko čega smo otvorili diskusiju. Moj stav je da u praktičnim primenama treba koristiti računar pod uslovom da se to radi na inteligentan način.
 
Odgovor na temu

igorpet

Član broj: 18898
Poruke: 553
93.86.170.*



+46 Profil

icon Re: pomoc oko sinus - cosinus31.05.2009. u 17:38 - pre 181 meseci
Citat:
Nedeljko: 1. A šta fali mom rešenju, ...

Ma nista, ali holononi izgleda voli da vidi konkretne brojcice ...

Citat:
Nedeljko:2. Šta bi sa mojim pitanjem?...

Pa nemoj da si nestrpljiv, samo dok se konsultuje Matematika
holononi, ajde daj, skrati nam muke ...

Ja koristim MathCad, pa se ne hvalim.

A sto se tice matematickog softvera, pomaze, dosta pomaze, ali nije svemoguc, cak je jako daleko od toga.
Kao sto je neke stvari besmisleno raditi bez digitrona, neke druge je besmisleno bez namenskog softvera, ali to nikako ne znaci da ne trebamo znati da mnozimo, delimo, ... ili sabiramo ili ... , vec da dobijeno vreme utrosimo kreativno.

Citat:
holononi: Konačno smo dobili odgovor...

Ti ko da sprovodis neko sociolosko ispitivanje ... posle kog vremena su ljudi spremni da pomognu
Jel ti ovo stvarno nisi znao da resis, ili samo se malo zezamo?
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
93.86.48.*



+2790 Profil

icon Re: pomoc oko sinus - cosinus31.05.2009. u 17:39 - pre 181 meseci
@holononi

Treba potezati alat od nekoliko hiljada dolara zbog ovoga? Ma, daj molim te, ovo se rešava za minut uz pomoć papira, olovke i kalkulatora koji košta najviše trocifren broj dinara.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
93.86.48.*



+2790 Profil

icon Re: pomoc oko sinus - cosinus31.05.2009. u 17:44 - pre 181 meseci
Citat:
igorpet: A sto se tice matematickog softvera, pomaze, dosta pomaze, ali nije svemoguc, cak je jako daleko od toga.
Kao sto je neke stvari besmisleno raditi bez digitrona, neke druge je besmisleno bez namenskog softvera, ali to nikako ne znaci da ne trebamo znati da mnozimo, delimo, ... ili sabiramo ili ... :) , vec da dobijeno vreme utrosimo kreativno.


Za crtanje ovog grafika je sasvim dovoljan besplatan program wxMaxima.

http://maxima.sourceforge.net/
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

igorpet

Član broj: 18898
Poruke: 553
93.86.170.*



+46 Profil

icon Re: pomoc oko sinus - cosinus31.05.2009. u 17:55 - pre 181 meseci
Citat:
Nedeljko: Za crtanje ovog grafika je sasvim dovoljan besplatan program wxMaxima.
http://maxima.sourceforge.net/

Govorio sam uopsteno. A ovaj grafikon je crtan u takodje besplatnom softveru (MathCad i nema neke opcije vezane za crtanje grafikona).
Besplatne stvari (programi) mogu biti cesto kvalitetniji od komercijalnih resenja, cena nije merilo kvaliteta.
Mada veci deo resenja moze se dobiti besplatno i na www.wolfram.com, tako da ne mora pod obavezno da se kupuje Mathematica.
 
Odgovor na temu

holononi

Član broj: 163572
Poruke: 658
*.adsl.beotel.net.



+5 Profil

icon Re: pomoc oko sinus - cosinus31.05.2009. u 18:34 - pre 181 meseci
Citat:
Jel ti ovo stvarno nisi znao da resis

To sam davno rešio. Medjutim, bio mi je potreban primer funkcije koja se mora rešavati numeričkim metodama. Samo sam hteo da ilustrujem da je nekad jednostavnije koristiti računar (ili bar kalkulator sa malo papira), osim ako se baš ne radi o teorijskim istraživanjima.

Citat:
Treba potezati alat od nekoliko hiljada dolara zbog ovoga?

Ne znam koliko košta. Na nekim fakultetima se Mathematica može dobiti besplatno po nekoj klauzuli sa Wolfram-om, valjda oni malo bace kao trošak za reklamu jer ionako to ne mogu ovde naplatiti. To što koristim praistorijsku verziju 4.0 jer čist inat, neću da mi sve bude savršeno tačno izračunato. Kad već govorimo o tome, Mathematica je jedini program koji imam uvek instaliran na računaru, još od vremena DOS verzija (ko zna šta je DOS?). Na drugom mestu je Word.

Inače cenu proizvoda na tržištu odredjuje ponuda i potražnja. Ako zaista košta na hiljade dolara mora i da je tražen. Samo da se podsetimo da je Yugo Florida pre četvrt veka se prodavao u Americi za $4000 sa svojih skoro 2 tone kojekakve gvoždjurije. A ovaj DVD sa Mathematica se meri na kašikicu kao lek.

 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
93.86.133.*



+2790 Profil

icon Re: pomoc oko sinus - cosinus31.05.2009. u 20:10 - pre 181 meseci
- Proffesional, 3185 jevreja ili 2035 funti.
- Educational, isto.
- Home, 195 funti (305 jevreja po njihovoj računici).

Kako su osakatili kućno izdanje, ne znam. Piše "potpuno funkcionalna verzija sa istim mogućnostima dizajnirana za upotrebu kod kuće". Hmmm, tolika razlika u ceni, a kao sve je isto.

Ni volframa, ni "reč" ne gajim kod kuće. No, dobro, ti programi su tvoj izbor. Ja samo mislim da za softver bilo koje ozbiljne namene mora da se zna šta on zapravo radi i da odgovara tim specifikacijama.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

holononi

Član broj: 163572
Poruke: 658
*.adsl.beotel.net.



+5 Profil

icon Re: pomoc oko sinus - cosinus31.05.2009. u 20:57 - pre 181 meseci
Citat:
Kako su osakatili kućno izdanje, ne znam. Piše "potpuno funkcionalna verzija sa istim mogućnostima dizajnirana za upotrebu kod kuće". Hmmm, tolika razlika u ceni, a kao sve je isto.

U državma gde vlada zakon, nije fokus na kupovinu program već se kupuje pravna kategorija "Home", "Professional", "Educational" itd. Iza tih pravnih kategorija stoji činjenica da se mogu zgrnuti poveće sume novca pomoću takvih programa. Ako neko koristi program da bi zaradjivao novac onda se takva usluga naplaćuje. Ono što se koristi u svrhe obrazovanja košta mnogo manje pa može biti i besplatno. Naše društvo još uvek nema dovoljnu svest o tome šta je to intelektualna svojina. To je nasledje iz vremena kada su komunisti delili obrazovane ljude na "poštenu inteligenciju" i ostale. Po tom njihovom obrazcu pod "poštenom inteligencijom" se po pravilu nisu podrazumevali oni koji su tražili novac za svoj intelektualni rad. Takav obrazac ponašanja bio je signal za konstantno kopiranje patenata, tehničkih i tehnoloških rešenja mašina, opreme i projekata od koga god se stiglo. Ne samo od "prljavih kapitalista" već i od domaće "nepoštene inteligencije", jer od "poštene inteligencije" ionako nije imalo šta da se kopira. Rezultat je stalni odliv svih onih kojih čiji su napori rezultirali nekim uspešnim rešenjem. Kako primećujem na ovim forumima ima kandidata koji pokazuju talenat za takav proboj. Nije isključeno da nam se kroz par godina jave razglednicom. Možda baš iz Wolfram-ovih kabineta.

 
Odgovor na temu

igorpet

Član broj: 18898
Poruke: 553
77.46.185.*



+46 Profil

icon Re: pomoc oko sinus - cosinus31.05.2009. u 21:03 - pre 181 meseci
Citat:
Nedeljko: ... Ja samo mislim da za softver bilo koje ozbiljne namene mora da se zna šta on zapravo radi i da odgovara tim specifikacijama.

Pa npr. Windows je "prilicno ozbiljan" softver ali detaljne specifikacije neces naci a plus i sto ne odgovara bas u potpunosi onim specifikacijama koje se navode.
Ili npr. Office - navode se samo glavne karakteristike, o detaljnim specifikacijama nema govora. Tu bi trebalo navoditi milione stavki koje mogu da se odrade (kad bi isli bas u sitna crevca). Tako je to sa savremenim softverom.

E sad ja sam tvoju primedbu shvatio nesto drugacije:
- Zasto neko koristi gradski prevoz a ne helikopter da ode do susednog naselja?
- To je vec stvar ukusa i mogucnosti

PS
Kad bi helikopteri bili "softverski" a ne "hardverski" proizvod, pa kod nas niko ne bi iso zemljom
 
Odgovor na temu

Cabo
Lokanje u bircuzu

Član broj: 10942
Poruke: 684
*.vdial.verat.net.



+5 Profil

icon Re: pomoc oko sinus - cosinus31.05.2009. u 21:16 - pre 181 meseci
Pa za šta služi torent? Kakvi evri, kakvi bakrači...
 
Odgovor na temu

holononi

Član broj: 163572
Poruke: 658
*.adsl.beotel.net.



+5 Profil

icon Re: pomoc oko sinus - cosinus31.05.2009. u 21:50 - pre 181 meseci
Kad smo se zakačili za ovo pitanje evo još par napomena. Progrm kao proizvod treba da ima

(1) Garanciju da radi to što treba da radi.
(2) Uputstvo za korišćenje.
(3) Direktnu i inirektnu podršku korisniku.
(4) Obezbedjenje obuke korisnika.

Ono pod (1) sam korisnik poništi markiranjem "I Accept" pri instalaciji. Jer u "License Agreement" proizvodjač se debelo ogradi od bilo čega što je obećao u reklami na TV. Pogotovu od eventualne štete koju bi mogao imati korisnik.
Pod (2) se manje više poštuje, samo što je to malo ko kod nas video jer je praktično sav softver piratskog porekla.
Pod (3) i (4) slično kao za pod (2).

Najzad, u državama koje poštuju pravo intelektualne svojine, eventualni problemi se rešavaju tako što se dobije recimo nešto poput "30-Day Money Back Guarantee, no questions asked". Pa u tom periodu korisnik može detaljno proveriti sve što ga zanima.

 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2790 Profil

icon Re: pomoc oko sinus - cosinus01.06.2009. u 08:24 - pre 181 meseci
Neću ja nikoga da teram na robiju zato što program ne radi korektno (na primer, izbacuje gluposti kao korene polinoma (x-1)(x-2)...(x-20)), ali hoću da znam šta da očekujem od programa. Za kalkulator znam šta radi i onda rezultate tako i timačim.

Što se Windows-a tiše, postoji vrlo debela dokumentacija za njega. Kako bi onda proizvođači hardvera pravili drajvere i kako bi se proizvodio platformski zavistan softver (pod broj 1 razvojni alati, a onda i ostalo).
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2790 Profil

icon Re: pomoc oko sinus - cosinus01.06.2009. u 08:28 - pre 181 meseci
Citat:
igorpet: E sad ja sam tvoju primedbu shvatio nesto drugacije:
- Zasto neko koristi gradski prevoz a ne helikopter da ode do susednog naselja?
- To je vec stvar ukusa i mogucnosti


Ne, nego obrnuto - zašto bin neko najprostiji grafik crtao pomoću skupocenog softvera, kad već može pomoću besplatnog. Ovde je wxMaxima gradski prevoz, Mathematica je helikopter, a crtanje grafika je put do susednog naselja.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: pomoc oko sinus - cosinus

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 30325 | Odgovora: 104 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.