Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

skretnica za subwoofer

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: skretnica za subwoofer

[ Pregleda: 3284 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vladaepro

Član broj: 77556
Poruke: 10
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon skretnica za subwoofer25.10.2006. u 08:12 - pre 213 meseci
Pozdrav

Skoro sam pazario auto pa pokusavam da uguram neko ozvucenje u njega, s tim da probam da iskoristim sto vise opremu koju vec imam.

U pitanju je balupunkt cd (bez pojacala), pioneer stereo pojacalo (2x50), par fabrickih zvucnika (koji inace zvuce sasvim solidno u srednjem i gornjem spektru pa sam mislio da ih zadrzim) i nekakvi ei-nis bas drajveri.

U sustini, ja sam hteo da napravim skretnicu na oko 150Hz na koju bih spojio fabricke zvucnike na jednu, i bas na drugu stranu. Problem je u tome sto su parametri za kondenzator i kalem izuzetno veliki za ovu frekvenciju, konkretno za filtrer 1.reda treba mi kondenzator 265uF i kalem 8.5mH (4ohm visoki i 8ohm bas). Nisam strucnjak za elektroniku, ali mi se ove vrednosti cine izuzetno velikim!?

Da li mozda postoji neka druga metoda za pravljenje ovakve skretnice?
Ili imate neki bolji predlog?

Znam da bi najjednostavnije bilo da kupim aktivni woofer ali trenutno mi finansije dozvoljavaju samo eksperimentisanje u samogradnji...

 
Odgovor na temu

michabass
milan jovanovic
smederevo

Član broj: 117154
Poruke: 370
212.5.210.*



+10 Profil

icon Re: skretnica za subwoofer31.10.2006. u 14:17 - pre 212 meseci
Vlado

čini ti se da su velike vrednosti delova. Za tako nizak rez ne mogu da budu manje. 150Hz je prilično nisko za pasivnu skretnicu. Uglavnom se ne rade tako niski rezovi osim sa aktivnim skretnicama tj filterima. (barem ne u nižim cenovnim kategorijama..)
Što sve ne znači da ti ne možeš to da uradiš ako si baš rešio. Pretpostavljam da imaš formule za proračun elemenata skretnice čim si naveo konkretne vrednosti za rez koji tebi treba? Ako je tako samo treba da namotaš zavojnice, i "napraviš" datu vrednost kapaciteta paralelnim spajanjem više kondenzatora. Što je opet puno jednostavnije od pravljenja aktivnog filtra (pločica, delovi, napajanje, filtracija, kućište, podešavanje itd = dosta cimanja). Aktivni filtar bi ti rešio samo deo posla jer bi onda morao da imaš zapravo 4 pojačala (tj 4 izlaza = dva stereo pojačala) da bi ganjao dva fabrička "full range" zvučnika preko high pass filtra, a dva basa preko low pass filtra.
Zato brate slobodno experimentiši sa pasivnom skretnicom u samogradnji.
PS
Moj ti je savet da probaš sa strmijim rezom za bas, ako baš želiš da postigneš fino odsecanje gornjeg opsega, recimo 12dB/oct za EI Niš bas a 6dB/oct za taj full range zvučnik. (ako on već nema high pass skretnicu ugradjenu, koju bi onda trebalo ukloniti ili prepraviti).

[Ovu poruku je menjao michabass dana 02.11.2006. u 10:29 GMT+1]
Milan Jovanovic, Karadjordjeva 18/7, 11300 Smederevo, +381631049931
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.smin.sezampro.yu.



+638 Profil

icon Re: skretnica za subwoofer31.10.2006. u 21:07 - pre 212 meseci
ja ti predlazem ovo, a ti vidi da li je izvodljivo:
taj par zvucnika vec ima skretnicu u njih, tako da mozes direktno da ih spojis na izlaze iz blaunpunkta, ako ima posebno line out za pojacalo iz blaunpunkta onda moze, stavis aktivni filter 6db/oct sa UA741, ako ima line out nije problem ako nema onda stvarno ne znam, sto se tice pravljenja aktivnog filtra to mozes sam sigurno, iseces malo nize tako da sledece oktava taman bude isecena za 12db, pojacalo bridgujes i teras na woofer (trebalo bi da moze da se bridguje)
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: skretnica za subwoofer

[ Pregleda: 3284 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.