Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Highlander - In the end there can be only one

[es] :: Advocacy :: Highlander - In the end there can be only one

[ Pregleda: 2977 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl.static.sezampro.yu.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Highlander - In the end there can be only one17.10.2006. u 13:39 - pre 213 meseci
This support may be a small step for GNOME and KDE, but it's a giant leap for the Linux desktop.

http://uk.builder.com/programming/unix/0,39026612,39338837,00.htm
http://osdir.com/Article9411.phtml

Dok ne nekome ne odleti glava, koristice se Portland 1.0

A i jes bilo bezveze, stalno gledam da li u imenu programa preovladjuje G ili K
Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
89.216.244.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Highlander - In the end there can be only one17.10.2006. u 13:44 - pre 213 meseci
Hoce li Portland projekt reimplementirati Trolltech Qt da bude makar LGPL? Ako ne, koji ce se desktop koristiti, vec je gotova stvar, samim tim i Portland je suvisan.
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
193.198.17.*

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: Highlander - In the end there can be only one17.10.2006. u 14:03 - pre 213 meseci
Great, pingvin je dobio podršku za unificirani UI....welcome to Windows 95
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl.sezampro.yu.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Highlander - In the end there can be only one17.10.2006. u 14:21 - pre 213 meseci
@Bojan

Koliko sam ja skapirao radi se o tome da aplikacija radi bez obzira to da li je rec o KDE ili Gnome okruzenju
On u stvari olaksava programerima pisanje takvih programa
Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
89.216.244.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Highlander - In the end there can be only one17.10.2006. u 16:13 - pre 213 meseci
@cynique

Ma da, kao da i na windowsu moras da koristis standardni izgled za svoj program.
A sto se unificiranog GUI tice, X je imao Xaw biblioteku jos sredinom osamdesetih.

Jedno malo pitanje za tebe, kako ja da podesim da mi se Windows program otvara na tacno odredjenom mestu na ekranu, recimo deset piksela dole i desno od gornje leve ivice ekrana?
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl.sezampro.yu.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Highlander - In the end there can be only one17.10.2006. u 20:30 - pre 213 meseci
Poenta je da se, barem se to meni cini, uvodi polako malo reda u linux druzinu.

Prvo je ubuntu vodjen cvrstom rukom postigao sjajne rezultate, dok ovo vodi ka nekoj vrsti standardizaciji, ako se tako moze reci.
U poslednje vreme sam video dosta projekata finansiranih od EU koji forsiraju open source.
http://ec.europa.eu/idabc/en/chapter/452
vest preuzeta sa http://www.linuxo.net/index.ph...view&id=1112&Itemid=44

Nije li to Evropa odlucila nesto?



Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
212.200.123.*



+6455 Profil

icon Re: Highlander - In the end there can be only one17.10.2006. u 20:46 - pre 213 meseci
Citat:
bojan_bozovic
Jedno malo pitanje za tebe, kako ja da podesim da mi se Windows program otvara na tacno odredjenom mestu na ekranu, recimo deset piksela dole i desno od gornje leve ivice ekrana?


A to je jako bitno zbog... ??!?

Mada ne kapiram čemu to može da služi (stvar je u tome da se stvari pojednostave, a ne da se bespotrebno komplikuju, jelte), otvorih ja tako total commander, pomerio ga 10 pixela dole i desno od gornje leve ivice ekrana, kliknuo na Configuration -> Save position, i eno sad kad god otvorim commander on mi se pokreće tačno deset piksela dole i desno od gornje leve ivice ekrana. Ili ti je nešto drugo bilo na umu?
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
193.198.17.*

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: Highlander - In the end there can be only one17.10.2006. u 21:03 - pre 213 meseci
Citat:
alkion: Poenta je da se, barem se to meni cini, uvodi polako malo reda u linux druzinu.


Linux "standardi" uvode red već 15 godina...imaš ih već najmanje 4-5 za sve, od desktop managera i GUI toolkita, pa do sound frameworka. To što je tamo neka kompanija izbacila još jedan "standard" ne znači apsolutno ništa - tek kad nekoliko tisuća open-source i pogotovo komercijalnih apps počne taj API utilizirati, to će učiniti nekakvu razliku.

Citat:
Nije li to Evropa odlucila nesto?


E vidiš, problem je u samom konstruktu ove upitne rečenice, jer dokle god pingvin i njemu pridruženi satelitski FOSS projektići budu stvar političke "odluke", a ne spontano formirani "nevidljivom rukom" (kakti bi to Adam Smith rekao :D) regulirano pravilima tržišne privrede, od cijele open-source fame neće praktično biti baš ništa.
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
193.198.17.*

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: Highlander - In the end there can be only one17.10.2006. u 21:17 - pre 213 meseci
Citat:
bojan_bozovic: @cynique

Ma da, kao da i na windowsu moras da koristis standardni izgled za svoj program.
A sto se unificiranog GUI tice, X je imao Xaw biblioteku jos sredinom osamdesetih.


Pusti ti Xaw, neće to danas nitko koristiti. Poanta je da tek u 2006. godini linux distribucije dobivaju unificiranu apstrakciju dvaju najpopularnijih (Qt/GTK+) widgeta. Koja se tek treba postati de facto standard (trenutno je samo de iure), ukoliko ne misli krahirati u stilu UnitedLinux i sl. nesretno propalih inicijativa za standardizacijom i ujedinjenjem.

Citat:
Jedno malo pitanje za tebe, kako ja da podesim da mi se Windows program otvara na tacno odredjenom mestu na ekranu, recimo deset piksela dole i desno od gornje leve ivice ekrana?


To sam program određuje, kad kreira glavni prozor sa CreateWindowEx specificira inicijalnu horizontalnu i vertikalnu poziciju. Danas većina programa pamti posljednju poziciju prozora prije zatvaranja, da li je maximiziran/minimiziran i sl., a za one koje nisu, mnijem da nije teško složiti skripticu koja bi startala program, pričekala dok ne iscrta glavni prozor i onda pozvala MoveWindow. Budem sa malo igrao sa PowerShellom, javim ti ako nešto uspijem sklepati :)
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
193.198.17.*

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: Highlander - In the end there can be only one17.10.2006. u 23:45 - pre 213 meseci
Pozivanje native win32 API kroz P/Invoke je u PSH nevjerojatan PITA. Ne mogu vjerovati kako je to očajno rješeno. Nabrzinu sklepano C# programče:

Code:

using System;
using System.Runtime.InteropServices;

namespace setwinpos
{
    class Program
    {
        [DllImport("user32.dll")]
        static extern bool MoveWindow(IntPtr hWnd, int X, int Y, int nWidth, int height, bool redraw);

        [DllImport("user32.dll", SetLastError = true)]
        static extern IntPtr FindWindow(string lpClassName, string lpWindowName);

        static void Main(string[] args)
        {
            System.Diagnostics.Process.Start(args[0]);

            System.Threading.Thread.Sleep(Convert.ToInt32(args[2]));

            MoveWindow( FindWindow( null, args[1]), 
                        Convert.ToInt32(args[3]), 
                        Convert.ToInt32(args[4]), 
                        Convert.ToInt32(args[5]),
                        Convert.ToInt32(args[6]),
                        true );
        }
    }
}




PS > C:\WINDOWS\Microsoft.NET\Framework\v2.0.50727\csc.exe setwinpos.cs
Microsoft (R) Visual C# 2005 Compiler version 8.00.50727.42
for Microsoft (R) Windows (R) 2005 Framework version 2.0.50727
Copyright (C) Microsoft Corporation 2001-2005. All rights reserved.

PS .\setwinpos.exe notepad.exe "Untitled - Notepad" 300 100 200 400 400


Prvi argument je ime (može i path, pod navodnicima ako ima razmaka) programa kojeg pokrećeš, drugi argument je ime glavnog prozora programa kojeg npr. upecaš sa Spy++ (proguglaj za "window spy", ima ih jedno milijardu) ukoliko on ne piše, treći argument je koliko milisekundi želiš pričekati prije nego mu pomakneš prozor na željenu poziciju (ako se program jako dugo loada ovo postaviš na nešto veću vrijednost), četvrti i peti su x i y pozicije od gornjeg desnog kuta screena, šesti i sedmi nova širina/visina prozora kojeg pomičeš.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
89.216.244.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Highlander - In the end there can be only one18.10.2006. u 14:10 - pre 213 meseci
Ne Ventura, mislio sam na app-defaults/Xresources (ili ~/.Xdefaults)
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
89.216.244.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Highlander - In the end there can be only one18.10.2006. u 15:13 - pre 213 meseci
Cynique, ako ne gledamo OSS unixoide, vec proprietary UNIX-e ti su uvek imali unificirani GUI. Trenutno je to CDE/Motif, ali ce ga najverovatnije zameniti GNOME.
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.istop.com.



Profil

icon Re: Highlander - In the end there can be only one20.10.2006. u 20:41 - pre 213 meseci
Citat:
alkion: @Bojan

Koliko sam ja skapirao radi se o tome da aplikacija radi bez obzira to da li je rec o KDE ili Gnome okruzenju
On u stvari olaksava programerima pisanje takvih programa


Meni se čini da si ti to loše skapirao. I danas GNOME aplikacije mogu da rade pod KDE ili obratno. Qt i GTK se "ne kolju".

Međutim, integracija jednih aplikacija u drugo okruženje (k3b u Gnome, naprimjer), pri čemu mislim na stvari tipa "koristi ovu aplikaciju kad se dvaput klikne na tip fajla T", "dodaj ovu aplikaciju u sistemski meni, grupa 'multimedia' ", su dosad obavljane nekim dodatnim skriptama i vratolomijama koje su zavisile ili od distribucije koja se koristi, ili od ručnog podešavanja koje korisnik obavi.

Portland rešava dio problema. Portland i dalje nije univerzalna zamjena za GTK i Qt, mislim da cinique na to misli kad kaže "unificirani UI". Freedesktop pokušava na sve načine da se drži podalje od tog vrućeg krompira gdje se počesto rasplamsaju "religijski" ratovi. Ekipa polako ali sigurno definiše standarde za sve ostalo. Sa Bojanom se slažem. Iako sam i sam na KDE (prešao zbog klinaca, da sebi olakšam administraciju mašina), KDE jeste prnuo u čabar, ponajviše što komercijalni igrači, kad kažu "Linux desktop", ustvari misle na GNOME.
 
Odgovor na temu

Marko_R
Marko Ranđelović
Programer
Niš

Član broj: 3737
Poruke: 575



+4 Profil

icon Re: Highlander - In the end there can be only one21.10.2006. u 16:03 - pre 213 meseci
Unificirani GUI nije i ne treba da bude cilj linux zajednice, jer bi to uskratilo slobodu izbora.
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
193.198.17.*

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: Highlander - In the end there can be only one21.10.2006. u 19:04 - pre 213 meseci
Ne bi to nimalo uskratilo slobodu izbora (gledano sa stajališta krajnjeg korisnika), već slobodu programera u smislu koliko daleko smiju raditi vratolomije u kodu a da pritom ne razbiju kompatibilnost sa stotinama aplikacija.

Hiipotetska situacija - u 2136. godini linux dobije neki ekvivalent COM-a, na način da npr. i GNOME i KDE implementiraju system tray tako da pružaju vlastite implementacije ISystemTray interfejsa (čije bi specifikacije regulirao neki distro-nezavisan konzorcij). Taj bi interfejs trebao biti nezavisan od korištenog programskog jezika, te održavati kompatibilnost unazad sa starijim verzijama. Na taj bi se način mogle pisati aplikacije koje bi zagarantirano radile bez problema u svim desktop okolišima koje su compliant sa dotičnom specifikacijom (standardom).

Pitanje je though koliko bi se GTK+ i Qt ratnici upustili u pregovore u nalaženju najvećeg zajedničkog višekratnika. IMHO idealna je vizija unifikacija pod zajedničkom virtualnom mašinom (konkretno na Mono mislim), čime bi se jednim udarcem riješili primarni problemi kao što su 1) ogromna redundancija koda (od QString vs. GString pa do logike widgeta) 2) verzioniranje i ABI/API kompatibilnost (simultano bi se vrtile nekoliko verzija VM, kao što danas se npr. mogu paralelno izvoditi različite verzije JVM i .NET CLR).

Na kraju se sve ne svodi na slobodu izbora korisnika, već na slobodu developera od nametnutih ograničenja u beskonačnim iteracijama patchanja i forkanja. Vjerujem ja da je lijep elitistički osjećaj biti "nezavisan" od korporacijskih ograničenja i ne ovisit ni o kome, no takvo gledište nužno nosi i svoje probleme za one koje simultano pokušavaju podržati nekoliko takvih desktop okoliša. MS-ova politika "jednoumlja" nije tu da spriječi konkurenciju, već da pojednostavni cijeli proces ISV-ovima.
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: Highlander - In the end there can be only one22.10.2006. u 00:42 - pre 213 meseci
Pa to "jednoumlje" nije nista ni negativno, ni lose, pobogu, UNIX je specificiran da koristi CDE/Motif.

Potpuno se slazem sa cyniqueom, nije uopce problem raspisat standardni interfejs viseg nivoa da se veze na razlicite interfejse nizeg nivoa po potrebi. Problem je sta KDE i GNOME ekipa jedva cekaju skinut drugome poziciju, a bogami, problem bi bio i pratit dogovor, jer imponiranje nekakvih "pravila" zealotskim GNU developerima nije bas produktivna stvar. Osjecaju se liseni slobode.

Al ajd, ovo se cini kao prvi korak. Posto se radi o Linuxovskom projektu, ne ulazem pretjerane nade i entuzijazam u to. Al daleko da je ideja losa, dapace, nuzna je. Vidjet cemo...



Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.istop.com.



Profil

icon Re: Highlander - In the end there can be only one24.10.2006. u 02:21 - pre 213 meseci
Citat:
Marko_R: Unificirani GUI nije i ne treba da bude cilj linux zajednice, jer bi to uskratilo slobodu izbora.


Za mene je potezanje "slobode izbora" u prici o OSS-u nesto sto je ekvivalentno adutiranjem "ljudskim pravima" u politici.

Generalno receno, i jedna i druga stvar su principijelne kategorije iz domena "svijetlih ideala". U praksi? Praksa hoce da odluta od principa.

Nasu (OSS) "slobodu izbora":

1. Narusava prirodna selekcija (OSS rijesenje koje je popularnije okupi vise korisnika, vise ljudi popravlja bagove, vise ljudi se zainteresuje da doprinese projektu, sto dovodi do jos vece popularnosti)

2. Placamo poskupo, jer sprecava standardizaciju. Od standardizacije glava ne boli, tek kad se pojavio SDL vidjeli smo pojavu prvih portova komercijalnih igara za Linux. Standardizovani UI bi doveo do pojave jos vise komercijalnih aplikacija. Sloboda izbora, u krajnjoj liniji, je I sloboda da se odabere (i plati) i komercijalno rijesenje.

3. Je sve teze i teze pratkicno ostvariti. I Gnome i KDE postaju tako sveobuhvatna okruzenja, a aplikacije koje su pisane za njih tako dobro integrisane u ta okruzenja, da je pokrenuti Gnome aplikaciju na KDE (i obratno) danas zahtjeva mnogo vise nego instalirati GTK biblioteku.

Biva, ne moze i jare i pare. A parama se stosta oposljava, u takvom svijetu zivimo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Highlander - In the end there can be only one

[ Pregleda: 2977 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.