Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Gentoo malo pojasnjenje

[es] :: Linux :: Gentoo malo pojasnjenje

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5074 | Odgovora: 36 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Valerij Zajcev

Član broj: 40886
Poruke: 1374
89.216.231.*



+2 Profil

icon Gentoo malo pojasnjenje14.10.2006. u 20:33 - pre 213 meseci
Ajde da mi neki gentoo-ovac pojasni neke stvari, do sada sam isprobao nekoliko distribucija, realno meni se svidja slackware jer je em brz em nema gui setup, ono sto mi se ne svidja je dependency problem na koji ne mogu da se naviknem nikako.
Posto trazim brzinu i distribuciju bez gui alata nasao sam da gentoo to ima odnosno nema :) Skinuo sam sa neta liveCD2006 gentoo-a. Pokusao sam da ga instaliram naisao na nesto sto nisam video ni u jednoj distribuciji, prvo procitao sam da za live cd ne moram da skidam pakete sa neta naravno instalaciju radim u vmware: bootovao sam cd, na boot ukucao sam gentoo ono nesto odradi i podigne mi nesto kao na ubuntu instalaciji gnome desktop tu ima dva instalera console i gtk pokrenem gtk ono mi ponudi network ili internet konekciju ja odaberem bilo koje od ova dva posle ide standardno particionisanje formatiranje izaberem stage3tarball - dynamic da mi ne trazi URL vec CD ok stavim no network itd. dodjem do kraja i kazem install ono krene i stane na nekih 30% nema dalje.....isto je i sa onim konzolnim instalerom dodje do oko 30% i stoji tako dok ga ja ne prekinem. Koja je fora ovde ja sam citao handbook za live cd stoji da mi ne treba net, i zasto se live cd ne boota u kozolu kao sto stoji za neki standardnu instalaciju pa da mogu rucno sve da podesim. Zanima me zasto ja moram da svlacim sa neta sve pakete zasto ne mogu da skinem neki ISO i da sa njega vuce sve pakete? Mozda nesto ne radim kako treba ali uopste ne kapiram filozofiju instalacije gentooa.
 
Odgovor na temu

Miroslav Strugarevic

Član broj: 5038
Poruke: 2689



+68 Profil

icon Re: Gentoo malo pojasnjenje14.10.2006. u 22:53 - pre 213 meseci
Kod gentoo instalera moraš dobro da paziš na opcije koje ti nudi. Ako nešto uključiš ili isključiš što ne bi trebao instalacija neće da prođe kako treba. Moj savet je da prođeš još jednom howto i da pratiš korak po korak...
 
Odgovor na temu

Marko_R
Marko Ranđelović
Programer
Niš

Član broj: 3737
Poruke: 575



+4 Profil

icon Re: Gentoo malo pojasnjenje15.10.2006. u 09:56 - pre 213 meseci
Ti automatizovani instaleri kod Gentoo-a su još zeleni. Bolje idi peške po handbook-u. A najbolje je da staviš Debian.
 
Odgovor na temu

niceness
Novi Sad

Član broj: 93992
Poruke: 993



+22 Profil

icon Re: Gentoo malo pojasnjenje15.10.2006. u 10:06 - pre 213 meseci
Ako si ocekivao gomilu gotovih paketa spremnih za instalaciju sa cd/dvd onda te gentoo nece usreciti.
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.sbb.co.yu.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Gentoo malo pojasnjenje15.10.2006. u 10:08 - pre 213 meseci
Doduše ja pričam na bazi mog iskustva sa verzijom 2006.0 gde ako nisi želeo da kotistiš net morasi da otkačiš opci GRP i dynamic i onda,tek onda sam mogao da sve instaliram sa CDa.
E sada kako izgleda installer u ovoj novoj verziji zaista ne znam ali sigurno nije mnogo drugojačiji od onog predhodnog.
 
Odgovor na temu

loonies
~

Član broj: 40927
Poruke: 248



+12 Profil

icon Re: Gentoo malo pojasnjenje15.10.2006. u 11:02 - pre 213 meseci
Ja sam imao losih iskustava sa live verzijom gentoo-a. Najcesce mi je zaglupio na pocetku instalacije, na 0%. Probao sam vise puta na 2 masine bez uspeha. Moj savet, ako zelis gentoo idi na "rucnu" instalaciju, korak po korak.
And all you touch and all you see
Is all your life will ever be
---Δ==

Neugodna istina - reaguj! | Linux is not Windows
 
Odgovor na temu

skijash
Nikola Petrović
Software engineer, Vast.com
BG

Član broj: 8511
Poruke: 344
*.wireless.org.yu.

Sajt: www.mafiamotorsport.org


+2 Profil

icon Re: Gentoo malo pojasnjenje15.10.2006. u 12:13 - pre 213 meseci
Rucno, samo rucno, bar zasad.
Da nisi mozda pokrenuo instalaciju sa rw diska?
...:::|skijash|:::...
www.beoprint.rs ::: www.mafiamotorsport.org
 
Odgovor na temu

Valerij Zajcev

Član broj: 40886
Poruke: 1374
89.216.231.*



+2 Profil

icon Re: Gentoo malo pojasnjenje15.10.2006. u 12:16 - pre 213 meseci
Mene samo zanima instalacija bez neta, jer ako budem skidao vise GB fajlova doci ce mi racun preko 5000din.
Zar je moguce da ne postoji nacin instalacije standardnih paketa kde gnome i ostalih aplikacija sa diska?
Mada citao sam neke benchmarkove gentoo vs slack i razlika izmedju 5-6% u brzini izmedju njih ne cini gentoo mnogo jacom distribucijom jednino ga vadi instalacija paketa.

/edit
posto radim na wmvare pokrecem instalaciju sa .ISO ali ne verujem da bi tu bilo problema.
 
Odgovor na temu

techcode
Aleksandar Petrovic
Amsterdam

Član broj: 55455
Poruke: 188
*.dynamic.sbb.co.yu.



+3 Profil

icon Re: Gentoo malo pojasnjenje15.10.2006. u 12:26 - pre 213 meseci
Ja sam instalirao Gentoo na vec nekoliko kompjutera - i to 2006.0 i 2006.1 verzije. Koristio sam GTK installer i nije bilo nikakvih problema.

Kao sto je neko rekao - potrebno je samo da cekiras ona dva checkbox-a (GPR install i Dynamic) na stranici gde biras stage (valjda strana 5 od 17).

Ukratko - sve sto nije spomenuto, selektujes default :D (ovo je za verziju 2006.0 - trebalo bi da je isto i za 2006.1)

1 - Standard opcija
2 -
3 - Recommended layout
4 -
5 - Selektujes stage 3, i oba checkbox-a
6 -
7 - Izeberi procesor zbog optimizacije, ostalo neka ostane default. http://gentoo-wiki.com/Safe_Cflags
8 - Selektujes LiveCD kernel (to je valjda default)
9 - Selektujes GRUB, cekiras install in MBR
10 - Nadji svoj grad
11 - Dodaj eth0 - default DHCP ostavi ...
12 - Vixie-cron i syslog-ng

EDIT: Dakle ovde izaberi koje pakete hoces, GPR su vec na disku ...
13 - Extra packages nemoj nista staviti, ili ako hoces onda samo one oznacene sa GPR jer su vec iskompajlirani
14 -
15 - Ako imas i Windows, onda izaberi local. Ako nemas, onda ovu drugu opciju, ali podesi vreme na GMT
16 - podesi root password
17 - klikni install :D

Sa ovime dobijes "minimalni" sistem (samo konzola) koji doduse ima gomilu stvari ubacenu (drajvera) ... Posle toga emerge --sync; emerge portage; emerge gentoo-sources - pa konfiguracija kernela ;)

Naravno - zaista mnogo informacija na http://gentoo-wiki.com/ - zbog toga sam se i odlucio za Gentoo. Prakticno nista nisam pitao na Forumima sve ima tamo u HowTo ...
 
Odgovor na temu

techcode
Aleksandar Petrovic
Amsterdam

Član broj: 55455
Poruke: 188
*.dynamic.sbb.co.yu.



+3 Profil

icon Re: Gentoo malo pojasnjenje15.10.2006. u 12:38 - pre 213 meseci
Imas uputstvo sta da radis kada imas dialup (ili slicno) na: http://gentoo-wiki.com/TIP_Gentoo_for_dialup_users. Naravno opet ti treba neko ko to moze da skine (FLAT ADSL/Kablovski/Wireless) ...

Mozda bi mogli da se organizujemo pa da povremeno pravimo snapshot portage-a i osnovnih distfiles-a na CD/DVD-u?
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.sbb.co.yu.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Gentoo malo pojasnjenje15.10.2006. u 13:01 - pre 213 meseci
techcode je 100% upravu i bez toga ne vredi ni instalirati gentoo jer njegova glavna moć je skidanje paketa sa neta!
 
Odgovor na temu

niceness
Novi Sad

Član broj: 93992
Poruke: 993



+22 Profil

icon Re: Gentoo malo pojasnjenje15.10.2006. u 13:08 - pre 213 meseci
Da mu je to glavna moć koristio bih debian :)
 
Odgovor na temu

Valerij Zajcev

Član broj: 40886
Poruke: 1374
89.216.231.*



+2 Profil

icon Re: Gentoo malo pojasnjenje15.10.2006. u 15:28 - pre 213 meseci
ma imam ja flat samo placam ga po megabajtu :)
 
Odgovor na temu

Ned123
Nenad Bošnjak
Senior System Administrator
PIXOMONDO Images
Stuttgart, Germany

Član broj: 64971
Poruke: 835
*.broadband.blic.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/nenad..


+28 Profil

icon Re: Gentoo malo pojasnjenje15.10.2006. u 16:58 - pre 213 meseci
Citat:
Valerij Zajcev: ma imam ja flat samo placam ga po megabajtu :)

Ova ti je dobra! Onda to nije FLAT!
 
Odgovor na temu

Valerij Zajcev

Član broj: 40886
Poruke: 1374
89.216.231.*



+2 Profil

icon Re: Gentoo malo pojasnjenje15.10.2006. u 17:27 - pre 213 meseci
u pravu si ti je prepaid :) valjda
 
Odgovor na temu

Marko_R
Marko Ranđelović
Programer
Niš

Član broj: 3737
Poruke: 575



+4 Profil

icon Re: Gentoo malo pojasnjenje15.10.2006. u 18:20 - pre 213 meseci
Ako ti posle stigne račun to je postpaid. U svakom slučaju, možeš da uplatiš jedan mesec flat dok instaliraš gentoo. Mada vam ni ta ideja sa snapshot nije loša.
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.sbb.co.yu.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Gentoo malo pojasnjenje15.10.2006. u 19:14 - pre 213 meseci
Citat:
niceness: Da mu je to glavna moć koristio bih debian :)


Sorry, pogrešan izraz. Jedan od bitnijih faktora je fino rešena međuzavisnost, brzina... Internet veza je ipak nešto što daje suštinu Gentooa. Uvek fresh!
 
Odgovor na temu

Body Bag
/dev/null

Član broj: 82460
Poruke: 565
*.inffo.net.



+4 Profil

icon Re: Gentoo malo pojasnjenje16.10.2006. u 20:56 - pre 213 meseci
Ako imas dial-up savetovao bi ti da ostanes na Slackware-u
Po meni je cist mazohizam koristiti Gentoo na dial-up-ima da osedis dok poskidas sve sto ti treba-pricam iz licnog iskustva a isto vazi i za *BSD varijante,sem mozda OpenBSD-a koji ne tezi toliko ka bleeding edge-u,a na netu se moze naci i boot-abilni iso-dvd sa svim paketima za njega....
Poenta je u azuriranju softvera bilo preko portage-a ili port sistema-bukvalno skoro svaki dan moras osvezavati stablo jer se programi azuriraju danonocno-ako to ne radis stalno,cela stvar gubi smisao,a sa dial-up-om si osudjen da prilikom svake nove verzije radis reinstall umesto da samo uradis upgrade celog stabla i sistema preko neta...
BSD je odlican sistem,ali nikako nije pogadan za koriscenje preko klasicne modemske konekcije-jbg kada zivimo u pecinskom dobu u odnosu na sav normalni svet....
Neko kao plus kod Gentoo-a navodi optimizaciju source-a i dobijanje boljih performansi-medjutim,ta medalja ima i svoju drugu stranu-em je potrebno prilicno dobro poznavati flagove za USE varijablu da bi se dobila dobra optimizacija,em nesvesno mozes nepaznjom da kompajliranjem dobijes program koji ce biti spor i nestabilan-drugim recima moras imati nadprosecno znanje o tome...
Inace,USE nije nikakvo Gentoo otkrice-optimizacija po zelji korisnika se moze uraditi u svakom linux-u editovanjem makefile-a(sto je lepo objasnjeno u readme-ju),ako program instaliramo iz source-a.....
Plus da ne spominjem silno vreme utroseno za kompajliranje-treba ti dva dana da iskompajliras recimo KDE,a sve to da bi ti sistem bio brzi nekih 10% i to sa vrlo dobrim optimizacijama-jednostavno,po meni,
nije vredno truda...
Postoje i binarni paketi za Gentoo(iskusniji korisnici Gentoo-a gledaju na njih kao na jeres),ali dobar deo programa je samo dostupan kao source,zbog nemogucnosti distribuiranja u binaranom obliku....
Tek da ne pominjem spartanski nacin instalacije...
Na netu sam naisao interesantan kometar u vezi Gentoo korisnika "They are more tweaking their system then using it"
Ako si na dial-up,mozda bi pravi izbor(ako hoces da probas jos nesto pored Slack-a)bio Debian-dolazi na dva dvd-a(ili 14cd-ova) sa svim mogucim open-source programima,a jedino sto ces morati da instaliras su proprietary kodeci i Mplayer sto zajedno skupa ne iznosi vise od 15-ak MB....
Manipulacija paketima ide preko apt-a,tako da od medjuzavisnosti paketa nema da te boli glava...

Power of simplicity - http://www.archlinux.org



 
Odgovor na temu

Valerij Zajcev

Član broj: 40886
Poruke: 1374
89.216.231.*



+2 Profil

icon Re: Gentoo malo pojasnjenje16.10.2006. u 21:16 - pre 213 meseci
ma nemam ja dial-up imam kablovski net, nov sam u linuxu, uzeo sam ga iz sledecih razloga:
Poznavanje rada na unixima
PHP, C++ programiranje
Rad sa mrezama
ali ne znam da li je to nedostatak ili sta slack nema dependency resenje ili ja nesto preskacem, fedora ima taj neki yum, suse yast gentoo ima taj portage ali sam odustao od njega jbg tu treba bas predznanje.

Sada cu malo da skrenem u off, al moja tema :)
Sta fali fedori, mislim citam svasta i svuda je kernel kernel , linux linux samo neki ima vise paketa a neki bolje package resenje
i zasto mi sada neki teski linuxas kaze fedora je s*****
 
Odgovor na temu

Body Bag
/dev/null

Član broj: 82460
Poruke: 565
*.inffo.net.



+4 Profil

icon Re: Gentoo malo pojasnjenje16.10.2006. u 22:19 - pre 213 meseci
Pa to sto si naveo moze da ti pruzi svaki linux
I u pravu si-Slack nema dependancy check vec se sve radi rucno-iako mnogi kukaju da je to veliki nedostatak,ja nisam imao uopste nekih velikih problema...
To je nadomesteno time sto bilo sta mozes da kompajliras iz source-a kao od sale na Slack-u i da napravis tgz paket i instaliras ga i tako imas kontrolu nad softverom lako i jednostavno preko pkgtool-a,a sjajan programcic zvani checkinstall(ne sluzi samo za pravljenje tgz vec i rpm,deb i jos nekih paketa) se u verziji 11 nalazi u stavci extras...
Tako da ako hoces da upoznas linux "ispod haube",Slack je odlicno resenje,nema potrebe da se patis sa Gentoo-om...
Ne znam ko ti je rekao da je Fedora 5 s*****-ali taj grdno gresi-u pitanju je odlican distro,mnogo bolji negoli SuSE ili Mandriva po meni jer tamo moras da se zezas za package managerima(recimo kod SuSE da instaliras smart jer onaj Zen nije nizasta,ili da se zezas sa urpmi-om),a kod Fedore imas odlicni yum spreman za upotrebu out-of-the box....
Sama Fedora je brza nego Mandriva i SuSE,a i stabilnija-jedino se sporo boot-uje-big deal....

Power of simplicity - http://www.archlinux.org



 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Gentoo malo pojasnjenje

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5074 | Odgovora: 36 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.