Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Jedan sajt sa vise servera (Apache/IIS)?

[es] :: Linux/UNIX serveri i servisi :: Jedan sajt sa vise servera (Apache/IIS)?

[ Pregleda: 2190 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

KojaMoron
Izmedju Apacha i IISa

Član broj: 116623
Poruke: 11
*.cpe.net.cable.rogers.com.



Profil

icon Jedan sajt sa vise servera (Apache/IIS)?10.10.2006. u 03:27 - pre 213 meseci
Naime, da li je moguce "hraniti" jedan sajt sa vise fizickih servera?

Trenutno je sve (Web server, Mail server) na Microsoft kutiji. Firma uzasno ogranicava fukcionalnost i protok, a zahteva se previse od web sajta.

Ja bih zeleo da uzmem par hosting naloga kod spoljnih firmi i tu stavim sve stvari koje nisu dozvoljene na lokalnom serveru i onda ih preko "iframe"-ova ubacim u postojece stranice. Naravno, podrazumeva se odvojeno "domain" ime za spoljni sajt.

Ovakav pristup ce raditi, ali mi nije bas najelegantnije. Celi sajt ne mogu prebaciti spolja - firma zeli da zadrzi mail server na lokalnom serveru kao i par "subdomain"-a koji imaju nesto slozenije funkcije na trenutnom sajtu.

Ima li neki drugi nacin / varijanta? Svaki predlog je dobrodosao.

 
Odgovor na temu

misk0
.: Lugano :. _.: CH :.

SuperModerator
Član broj: 634
Poruke: 2824
*.adsl.ticino.com.

ICQ: 46802502


+49 Profil

icon Re: Jedan sajt sa vise servera (Apache/IIS)?12.10.2006. u 20:06 - pre 213 meseci
Naravno da mozes, ne mislis valjda da se veliki sajtovi vrte na jednom serveru. Mozes glavni www (uslovno receno glavni) prebaciti na neki drugi hosting server a poddomene ostaviti kod sebe u firmi. Sve to ispodesavas u DNS serveru, recimo:
www - ip_hosting_servera
poddomen - ip_vaseg_servera
pod_pod_domen - neki_treci server

Linkujes sajt dobro (sredis linkove da vode na poddomene ako su prethodno vodili na isti sajt) i pichis bez problema.

:: Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku ::
 
Odgovor na temu

KojaMoron
Izmedju Apacha i IISa

Član broj: 116623
Poruke: 11
*.cpe.net.cable.rogers.com.



Profil

icon Re: Jedan sajt sa vise servera (Apache/IIS)?19.10.2006. u 05:10 - pre 213 meseci
misk0, hvala, odlican predlog!

DNS varijanta mi je prolazila kroz glavu, samo mi se cinilo da je to jos jedna stvar koja moze da izazove "downtime", sto je prakticno neprihvatljivo za firmu.
U lokalnoj mrezi ima jedan DNS server, ali se ne koristi za web. Najverovatnije bih morao traziti neku spoljnu kompaniju koja radi DNS - domain name je trenutno kod firme koja podrzava samo najprostije (dns1, dns2) nameserver-e.

Znas li koja je najpouzdanija firma za DNS resenje?

Hvala opet.
 
Odgovor na temu

misk0
.: Lugano :. _.: CH :.

SuperModerator
Član broj: 634
Poruke: 2824
*.adsl.ticino.com.

ICQ: 46802502


+49 Profil

icon Re: Jedan sajt sa vise servera (Apache/IIS)?20.10.2006. u 17:52 - pre 213 meseci
Cuj, downtime,... ? Kod svih promjena DNS zapisa postoji odredjen period osvjezavanja u kojem je moguce da neki od servisa ne budu dostupni.
Ne treba tebi neki extra DNS provajder, sta je problem kod tog sto imas kod provajdera?

Mislim, koristi google i nacices tonu provajdera koji ti iznajmljuju DNS servis, ali i prebacivanje na taj servis ce ti vec izazvati downtime, tj probleme sa servisima.

:: Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku ::
 
Odgovor na temu

KojaMoron
Izmedju Apacha i IISa

Član broj: 116623
Poruke: 11
*.cpe.net.cable.rogers.com.



Profil

icon Re: Jedan sajt sa vise servera (Apache/IIS)?21.10.2006. u 02:08 - pre 213 meseci
Nisi me razumeo... ne mislim na "propagation" period, vec na spoljni DNS server kao jedna extra karika u lancu koja moze da prekine lanac.

Ne zelim ubaciti neki podstandardni servis u lanac domain rezolucije jor to moze da izazove neplanirane "downtime", razumes, ako njihov servis pukne. Googlanje mi nije neka garancija kvaliteta, ako neko zna ko je OK iz licnog iskustva, to bi radije probao.

Trenutni registar ne dozvoljava nista pored najprostijeg (dns1, dns2) i toliko. Mozda pokusam da iskukam od ovih da krenu da koriste svoj DNS za web, mada mala je sansa... vidis u kakvoj sam dilemi?
 
Odgovor na temu

misk0
.: Lugano :. _.: CH :.

SuperModerator
Član broj: 634
Poruke: 2824
*.adsl.ticino.com.

ICQ: 46802502


+49 Profil

icon Re: Jedan sajt sa vise servera (Apache/IIS)?21.10.2006. u 10:42 - pre 213 meseci
Jos sam jednom procitao cijelu diskusiju ali cini mi se ili da ja ne razumijem tebe ili da ti ne razumijes najbolje sta trebas.
Sajt je WEB sajt != (nije isto) sto i mail server.
Trenutno, koliko razumijem, imate sve na jednom serveru, i DNS i mail i web. OK
Mail i odredjene dijelove (mozes ih klasifikovati kao poddomene) web servera mozes zadrzati na postojecem serveru.
Ostale mozes prebaciti kud god hoces na internetu, naravno prilagodjavajuci sadrzaj web stranica da sve bude uredno linkovano.

Sto se tiche DNS-a... ne razumijem problem. Mozes imati jedan master i 1000 slave servera. Znaci master mozes ostaviti kod sebe, a iznajmiti 4 slave DNS servera bilo gdje na netu koji ce imati kopiju zapisa od mastera. Tako ne zavisi od jednog servera vec ih imas 5. I ako padne master (tvoja veza nije u redu, rikne ti server, whatever) imas opet 4 slave koji sluze svrsi i omogucavaju pristup. Obicno je potrebno 1 master i 1 slave, eventualno 2 slave.
Koliko znam, kod bilo kog Domain registranta (bar one sa kojima sam se susretao) mozes da podesis koliko hoces DNS servera (bar 5) koji ce odgovarati na zahtjeve, a onda ti fino iskonfigurises sve te DNS servere i nemas problema.

Google ne cache-ira IPove vec url-ove koji ako ne postoji adekvatan DNS server ne sluze nicemu.

..... ili ja i dalje nisam skontao sta zelis.

:: Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku ::
 
Odgovor na temu

KojaMoron
Izmedju Apacha i IISa

Član broj: 116623
Poruke: 11
*.cpe.net.cable.rogers.com.



Profil

icon Re: Jedan sajt sa vise servera (Apache/IIS)?21.10.2006. u 11:53 - pre 213 meseci
Priznajem, malo je nejasno... da probam ovako.

Trenutno: Sav web content (ukljucujuci par bitnih subdoamin-a) znaci ceo web server i mail server se nalaze fizicki u firminoj lokalnoj mrezi. Imaju u mrezi jedan DNS server koji ne koriste za web vec lokalne stvari.

Potrebno: prebaciti web sadrzaj na spoljni server, ali zadrzati mail server kao i nekoliko subdomain-a na lokalnom serveru.

Ideja: uraditi DNS redirekciju tako da MX rekordi salju mail na lokalnu mrezu, kao i subdomain rekordi. Glavni sajt rekord da bude usmeren ka spoljnom serveru (hosting account bilo gde) - ovo je bila tvoja ideja i slazem se da je odlicna!


Problem: Ova firma je registrovala domain kod neke "miki maus" registar kompanije koja ne podrzava nista osim osnovnog DNS-a.

Jedno od mogucih resenja je: usmeriti taj DNS rekord prema "srednjoj" kompaniji koja radi dns redirekciju (nekada sam radio sa granitecanyon, jeste bilo gratis ali je imalo ceste prekide i to je dovoljno da izazove downtime). Zna li neko kompaniju koja radi slican resvis (dns redirekcija) koja je pouzdana. Kazes, probaj google, naci ces nesto, ali ja bih radije nesto isprobano... kontas. Ako je neko vec imao iskustva sa "firmom ABC", zna da je OK...


Nadam se da sam malo pojasnio. Hvala na strpljenju.

 
Odgovor na temu

misk0
.: Lugano :. _.: CH :.

SuperModerator
Član broj: 634
Poruke: 2824
*.adsl.ticino.com.

ICQ: 46802502


+49 Profil

icon Re: Jedan sajt sa vise servera (Apache/IIS)?21.10.2006. u 13:43 - pre 213 meseci
Mislim da ti ipak neke stvari nisu jasne.
DNS ne radi redirekciju vec resolving odnosno od imena vraca IP i obrnuto.

Ono sto je tebi potrebno:
Zakupi 2 DNS servera negdje na netu (ko kaze da moras koristiti DNS server registranta domena?). Kod registranta domena podesi da su ta 2 DNS servera odgovorna za tvoj domen.
Na master serveru podesi :
MX - 175.100.100.100 (mail server tvoje firme)
sub1.mikimaus.com - 175.100.100.100 (server u tvojoj firmi
sub2 A sub1 ... (ostali subdomeni koji trebaju biti smjesteni na serveru tvoje firme).
www 190.190.190.190 - web hosting zakupljen negdje na netu
www2 199.199.199.199 - drugi web hosting zakupljen na netu za neki drugi subdomain.

Slave DNS podesis da sve podatke kopira od mastera.

Kraj price.?? ....
:: Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku ::
 
Odgovor na temu

KojaMoron
Izmedju Apacha i IISa

Član broj: 116623
Poruke: 11
*.cpe.net.cable.rogers.com.



Profil

icon Re: Jedan sajt sa vise servera (Apache/IIS)?21.10.2006. u 19:00 - pre 213 meseci
Pa misk0, sve je to u redu (hvala jos jednom), sve ja to razumem, moje pitanje je:

Koja je pouzdana firma? Mislim na DNS servis.


Lepo si rekao:
Zakupi 2 DNS servera negdje na netu
a ja pitam, mozes li mi preporuciti nekoga za DNS server?


Nije moj novac u pitanju i ne zelim da iznajmljujem x "slave"-a, vec jedan pouzdan master i jedan pouzdan slave.
Moze li mi neko preporuciti ciji DNS servis da uzmem? (zoneedit, dnspark, dyndns)?
 
Odgovor na temu

misk0
.: Lugano :. _.: CH :.

SuperModerator
Član broj: 634
Poruke: 2824
*.adsl.ticino.com.

ICQ: 46802502


+49 Profil

icon Re: Jedan sajt sa vise servera (Apache/IIS)?21.10.2006. u 19:52 - pre 213 meseci
Ajd, nek smo to zakljucili.
Ja sam koristio twisted4life kao secondary i OK su.
ZoneEdit je uzas.

Imas free i xname.org koji je OK.



:: Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku ::
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux/UNIX serveri i servisi :: Jedan sajt sa vise servera (Apache/IIS)?

[ Pregleda: 2190 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.