Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

O hladjenju tranzistora (irf350)

[es] :: Elektronika :: O hladjenju tranzistora (irf350)

[ Pregleda: 4453 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Arnold Layne
Chedomir Jokanovich
Beograd

Član broj: 33895
Poruke: 772
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: chejok.freecoolsite.com


Profil

icon O hladjenju tranzistora (irf350)10.10.2006. u 01:37 - pre 213 meseci
Moj drug je skoro napravio pojacalo po semi sa sound.westhost.net. U pitanju je mosfet follower kao izlazni stepen. Znaci nekih ~15w, pojacanje manje od 1, skoro da nema povratnu spregu (globalnu). Sve u svemu zvuci zaista lepo. Uz lampasko pretpojacalo kao driver, zaista sam se iznenadio.

http://sound.westhost.com/project83.htm

jedina zamerka je sto se strasno greje. On koristi 4 hladnjaka od ~0.4C/W za stereo varijantu - svaki tranzistor ima svoj hladnjak, i to ga drzi na nekih razumnih 50-70 stepeni. To su ogromni hladnjaci, paje i kutija samim tim velicine prosecnog televizora. Ada ne pricamo o ceni hladnjaka.


Mene zanima zasto je potrebno toliko hladjenje, kada u datasheetu za irf350 pise da mu je operativna temperatura do 150 stepeni (slicno i za tip141). Znaci mogao je da prodje sa dva hladnjaka umesto cetiri, ali su mu svi preporucili suprotno (zajedno sa covekom ciji je to dizajn). Tacnije mene zanima kako bi se ti tranzistori ponasali kada bi radili stalno na recimo nekih 100-120C? Da li bi prevremeno crkavali?

Hvala
Pozdrav
 
Odgovor na temu

ELTI
Ivica Topic
vlasnik servisa
"ELTI",-serviser
Rijeka-Hrvatska

Član broj: 21632
Poruke: 1711
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: skype:ivica.elti1


+5 Profil

icon Re: O hladjenju tranzistora (irf350)10.10.2006. u 07:44 - pre 213 meseci
Ovdje ocito nesto ne stima, pojacalo s pajacanjem manje od 1, izlazna snaga 15 W, ogromni hladnjaci, pojacalo velicine televizora, sta je to neka konstrukcija od Grunfa po Alan Fordu?
Ako nemate sta raditi nemojte to raditi ovdje. Potrazite drugi forum.
 
Odgovor na temu

magnat
Dragan Stefanovic
Nezaposlen
Beograd

Član broj: 55338
Poruke: 418
*.adsl.beocity.net.



+23 Profil

icon Re: O hladjenju tranzistora (irf350)10.10.2006. u 07:56 - pre 213 meseci
Pa ništa to nije čudno pogledaj šemu, pojačalo je stvarno odlično i radi u klasi A što je rezultat grejanja i
dovodjenje hexafeta u taj režim, najbolje je da ima stvarno velike hladnjake kako bi dugo radilo ništa više.
 
Odgovor na temu

Arnold Layne
Chedomir Jokanovich
Beograd

Član broj: 33895
Poruke: 772
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: chejok.freecoolsite.com


Profil

icon Re: O hladjenju tranzistora (irf350)10.10.2006. u 08:19 - pre 213 meseci
Pa kao i svaki follower ima pojacanje malo manje od 1. Ali zato ima veoma nisku izlaznu impedansu, malu distorziju, nema povratnu spregu ...

Treba mu driver koji moze da izbaci ~16v peak to peak, sto je u ovom slucaju odradjeno sa lampama.

Po nekim proracunima mi izadje da ako se koristi jedan hladnjak za svaki tranzistor i svaki hladnjak je 0.5c/w - dobije se ~100C na svakom spoju. Posto je disisipacija u mirnom stanju neverovatnih 40w po tranzistoru. Izgleda da nema druge nego MASIVNO.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

yu1ny
Beograd KN04ET

Moderator
Član broj: 85832
Poruke: 1793
*.eunet.yu.



+13 Profil

icon Re: O hladjenju tranzistora (irf350)10.10.2006. u 08:29 - pre 213 meseci
To je uvek bilo problem sa A klasom, veeeliko grejanje tranzistora, veliki hladnjaci, a snaga mala.
Ali zvuk je neprevazidjen, skoro kao kod lampasa.
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.rcub.bg.ac.yu.



+128 Profil

icon Re: O hladjenju tranzistora (irf350)10.10.2006. u 09:41 - pre 213 meseci
jedno je papiracija tj matematika a drugo su praktične stvari.
kelvinaža po vatu daje razliku u odnosu na okolnu temperaturu tako da ako je razlika recimo 50°C to se lepo sabere sa okolnih recimo 20°C i dobije se 70°C na gomili.
uzevši u obzir da je to temperatura hladnjaka i da je irfp na bakru od tek par kvadrata a često i sa izolacijom, jasno je šta je "unutra". veličina televizora je naravno preterivanje, hladnjaci sa "masnim tabanom" od bar 1cm imaju 0,5K/W već na 10cm. npr SK56, KS400 ili na 15cm SK47 ili SK416. predpostavka je da su hladnjaci vertikalno postavljeni kao i rebra im i da je zračenje pasivno.
u slučaju da se koriste radijalni ventilatori uz njih (kao oni iz ta peći) lako se uz skoro nikakvu buku i daleko kraći komad postiže i 0,1K/W pa i manje.
 
Odgovor na temu

Arnold Layne
Chedomir Jokanovich
Beograd

Član broj: 33895
Poruke: 772
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: chejok.freecoolsite.com


Profil

icon Re: O hladjenju tranzistora (irf350)10.10.2006. u 10:42 - pre 213 meseci
Hvala gujo.

Inace uracunao sam 20c ambijentalne temperature :) Samo me mrzelo da trazim papir pa sam napisao odprilike, posto sam sinoc to radio. Uracunao sam i j/c faktor i provodljivost podloske.

Kako je najbolje da se montiraju ventilatori iz ta peci, sada si me podsetio da imam dva komada u garazi. Npr ako su rebra napolju (izvan kutije) gde bi isli ti ventilatori? Ili se sve grune u kutiju sa otvorima pa neka duva?

I kako se dobavljaju ti fischerovi hladnjaci ovde kod nas (mehatronika ima samo jedan model koji bi odgovarao, a neko mi rece da su im cene paprene)?


 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.rcub.bg.ac.yu.



+128 Profil

icon Re: O hladjenju tranzistora (irf350)10.10.2006. u 11:20 - pre 213 meseci
pa obično je u formi "ovde uđe-onde izađe" znači u produžetku hladnjaka tako da otvor ventilatora pokriva pravac kroz rebra. ukoliko je ventilator veći, ide usmerivač od prigodnog materijala. takav blok može biti u kutiji uz predviđanje naspramnih otvora da si siguran da postoji protok bez muljanja u kutiji.
naravno da ide i extra parče preko vrhova rebara da bi vazduh strujao celom dužinom ukoliko hladnjak ne leži blizu dna kutije.
e, da takvih a i manjih ventilatora ima u onim famoznim projektorima (pa za lcd) gde je prečnik nešto manji ali duvaju dobrano.
neki testovi bi mogli da se urade sa termosondom i onim kocketinama-hladnjacima za gigahercne računaljke koji imaju opet "masan taban i gusta rebarca" i ovim ventilatorom
pri čemu treba neki jadničak od irfp da se zašrafi BEZ izolatora i sa pastom pa udri opterećenje i meri. 1 kocka za irfp druga za bipolarac pa opet na gomili bude jeftinije od fišera. a fišer je zna se, pojam kvaliteta. to što dok dođe do nas, najaše kurta i murta sa provizijama pa izađe preskupo je sasvim druga stvar. srećom pa ti za turbo hlađenje bude dovoljno i 10cm.
 
Odgovor na temu

Arnold Layne
Chedomir Jokanovich
Beograd

Član broj: 33895
Poruke: 772
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: chejok.freecoolsite.com


Profil

icon Re: O hladjenju tranzistora (irf350)10.10.2006. u 12:52 - pre 213 meseci
Sada samo da vidim da li sam dobro razumeo/.

Hladnjake stavljam tako da je masni deo dole i na njega naravno nakacim trandzu. Sto znaci da je tranzistor na dnuispod hladnjaka.

Zatim iza hladnjaka nabijem ventilator iz ta peci tako da vazduh prolazi kroz rebra i odozgo nabijem "parce" (valjda metala) kako taj vazduh ne bi isao na gore pre nego sto prodje kroz rebra.

Evo kako sam ja to shvatio. znaci ventilator bi dosao iza ovih "vesto" naskrabanih hladnjaka tako da duva "na 'vamo".



Hvala mnogo na pomoci. Uvek se nadjes sa iskusnim savetima.


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.rcub.bg.ac.yu.



+128 Profil

icon Re: O hladjenju tranzistora (irf350)10.10.2006. u 14:23 - pre 213 meseci
jeste tako samo naopačke, masni deo dodje gore a vrhovi rebara dole.
ovo stoga sto ti gore na masnoći dolazi i štampa pa je lakše za kojekakva merkanja i spajanja. ona podloga dole možbude i neka izolacija ako montiraš pluprovodnike bez izolacije pa je ceo ladnjak "živ". mož i sa izolatorima šrafova (kako kažu u radiklubu "niple") pa na stubiće ko sojenica a ako je ventilator širi , mož i taraba sa strane. sve je to podložno ličnim idejama, najvažnije je to nagaziti pod opterećenjem i videti koliko diže temperaturu.
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.rcub.bg.ac.yu.



+128 Profil

icon Re: O hladjenju tranzistora (irf350)10.10.2006. u 14:39 - pre 213 meseci
što se tiče samog ventilatora, usisni deo koji je u kutiji nek uvlači slobodno oko sebe da bude i ostalim komponentama blagougodno. napravi samo izlazni otvor onog preseka a ulazne rasporedi kako očekuješ da je dobar protok oko komponenti.
kada budeš doneo skalameriju iz podruma, skini gumenu kapu i svuci rotor i OPERI.
nemoj da se uzdaš u produvavanje već operi u vrućoj vodi a i neka odmašćivač štrcaljka
tipa "mr.proper" ne bi bila loša. nemoj da pereš u tom odmašćivaču čauru koja je u gumenom poklopcu već klasičnom metodom. to se odnosi i na ležajeve motora (predpostavka je da ćeš i njega malko da razvališ). posle dodaj koju kap lakog ulja i vidi razzzlikeeee.
 
Odgovor na temu

Arnold Layne
Chedomir Jokanovich
Beograd

Član broj: 33895
Poruke: 772
*.sbb.co.yu.

Sajt: chejok.freecoolsite.com


Profil

icon Re: O hladjenju tranzistora (irf350)30.10.2006. u 19:54 - pre 213 meseci
Doneo sam konacno ventilatore iz podruma (vise ne zivim tamo pa mi je trebalo malo vremena) i slogirao se kada sam video sta je neki "majstor proka" uradio istima. To je neka guma zalepljena umesto kape, o caurama ni reci, ronda i zveci jace nego sto duva.

Rekoh nema veze, kupim kapu i cauru da zamenim, napatim se sa skidanjem nekih zavarenih improvizovanih nosaca, ocistim budj.... Nekako ja to sve sklopim, (morao sam kapu da zalepim sintelanom posto su ovo neki cudni ventilatori pa nema tacno odgovarajucih, ali lepo je ispalo. Kasnije sam saznao da je majstor proka zamenio oba ventilatora sa ventilatorima iz kalorifera (ono malo cudo sto guta struju) tako da ovo i nisu ventilatori iz TA peci.

dobio sam jedan funkcionalan posto je drugom i rotor kriv (zarotiran ). Namontiram nekako i prijatno se iznenadim... duva k'o uragan a jako se tiho cuje. Nisam jos ni podmazao, verovatno ce biti jos bolje.

Uglavnom rezultati su sjajni. Onaj irfp ne prelazi 33 stepena (mereno na kucistu - gornjoj plastici tranzistora), hladnjak je 5-6 stepeni iznad sobne temperature (u pitanju je obican hladnjak pc procesora). A tip142 se greje malo vise posto je privremeno zakacen na obican aluminijumski hladnjak sa 10 rebara(~1c/w). Ali samo nekih 7-8 stepeni vise. Sve to na ~70W konstantne disisipacije pri mirovanju (irfp~38W, tip~32W).

Sve je mereno bezveznim LED termometrom sa phillips sondom (moje izrade ) - montiranjem sonde na tranzistor ili hladnjak. A za poredjenje, imam i priblizne temperature bez ventilatora, kada sam zaboravio da ukljucim isti, a upalio pojacalo da vidim kako se drzi na duze staze Posle pola sata hladnjaci su bili na preko 80c, ne znam kako su trandze prezivele, ali jesu, a termometar na irfp je otisao sa skale (>>100C)

Znaci, Gujo., ovo tvoje resenje je genijalno, i preporucio bih ga svakome ko pravi ovakva pojacala, umesto ogromnih, nezgrapnih hladnjaka i kojecega.

P.S (za one koji hoce da probaju) tih ventilatora ima ko sase na buvljaku (starih stvari) u Zemunu (nedeljom kod zeleznicke stanice) i vrlo su jeftini.

Neverovatno je da ovaj ventilator hladi mnogo bolje od onih malih iz pc-a (vise njih), i jos plus se ne cuje.

Veliko hvala na pomoci

Pozdrav

 
Odgovor na temu

old.man
Penzioner

Član broj: 89697
Poruke: 410



+3 Profil

icon Re: O hladjenju tranzistora (irf350)31.10.2006. u 18:55 - pre 213 meseci
Citat:
Arnold Layne
... duva k'o uragan a jako se tiho cuje. Nisam jos ni podmazao, verovatno ce biti jos bolje.


Pazi da li uopste treba da podmazujes i sa cime.
Od cega su caure? t.z.v "grafitna bronza" ?
Ako podmazes sa "pogresnim" sredstvom , hoce da kocci i lepi, pa sporije okrece.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: O hladjenju tranzistora (irf350)

[ Pregleda: 4453 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.