Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

kako vam ide saobracaj i SEO?

[es] :: Pretraživači i SEO :: kako vam ide saobracaj i SEO?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4454 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

adamm
Beograd

Član broj: 86578
Poruke: 51
*.broadband.blic.net.



+2 Profil

icon kako vam ide saobracaj i SEO?17.09.2006. u 22:04 - pre 214 meseci
Koliko vas ovde radi SEO sa sajtove na Engleskom (i drugim nebalkanskim) jezicima?

Ja imam BTW 9 domena, od kojih su 4-5 funkcionalni, na 3 IP adrese.

Jedan sajt npr. ima ~100.000 stranica na 7 jezika. Nazalost, stranice su lose rangirane pa imam samo 1000 stranica dnevno posete, najvise na Spanskoj(!) i Engleskoj verziji.

Uglavnom, dosadasnje iskustvo je da je saobracaj tesko dobiti.

Najveci problem je link development. Zamorno i dugo moze biti.

Moj SEO savet za linkove je da je najbitnije DMOZ i Wikipedia, naravno ukoliko mozete da dobijete.

Uglavnom ostale taktike kao sto su recimo (crap) direktorijumi, link exchange, articles, press releases, nisu mnogo delotvorne.

Za article submitovanje najbolje pogledati
http://forums.digitalpoint.com/showthread.php?t=139509

a za press releases
http://forums.digitalpoint.com/showthread.php?t=129173



 
Odgovor na temu

bsaric
Bruno Šarić
SEO
Samobor, Hrvatska

Član broj: 72221
Poruke: 527
*.cmu.carnet.hr.

Sajt: www.seo.hr


Profil

icon Re: kako vam ide saobracaj i SEO?18.09.2006. u 08:54 - pre 214 meseci
Ja odrađujem na nekoliko stranih jezika, uključujući i engleski.

Ako sa velik brojem stranica ne možeš dobit posjetu kakvu misliš da bi trebao, stvar je 99% u onpage optimizacije jer očito ti je velik broj stranica u supplemental indeksu.

Ja imam web sa 10 000 stranica koji ima od 800 do 1100 dnevno. Seo.hr, stranica iz mog potpisa ima u prosjeku 250 dnevno, a ima 250 stranica.

Za promet i rejting pojedine stranice vrlo bitno je kako odradiš onpage optimizaciju, krivo odradiš nema posjete, dobro odradiš generira promet, tu nema sredine.
Ne odgovaram na pitanja preko PP i emaila vezana uz SEO niti ne pregledavam
domene.
SEO blog | Životopis
- Posao
 
Odgovor na temu

adamm
Beograd

Član broj: 86578
Poruke: 51
*.broadband.blic.net.



+2 Profil

icon Re: kako vam ide saobracaj i SEO?18.09.2006. u 14:53 - pre 214 meseci
Citat:
Ako sa velik brojem stranica ne možeš dobit posjetu kakvu misliš da bi trebao, stvar je 99% u onpage optimizacije jer očito ti je velik broj stranica u supplemental indeksu.


Da, u Google su skoro sve stranice u supplemental, a Yahoo ima indeksirano oko 10000 stranica.
Tolike stranice su naravno automatski generisane, a probavao sam sa optimizacijom title i meta descriptiona ali nije imalo efekta.
Nisam hteo da natrpavam suvise reci u URL.
Junski Google update je oterao stranice u supplemental. Ne trudim se da nesto optimizujem da bi usao u regularni indeks, recimo da dovucem jos deep linkova.

Citat:

Ja imam web sa 10 000 stranica koji ima od 800 do 1100 dnevno.


Google sam kaze da na AdSense najbolje prolaze oni sajtovi koji imaju oko 500 stranica.
Broj stranica nije najbitniji.


Citat:

Seo.hr, stranica iz mog potpisa ima u prosjeku 250 dnevno, a ima 250 stranica.


Zavisi sta gledas broj unique ili broj stranica. Jedan moj sajt ima 50 stranica, oko 200 unique koji pogledaju 800 stranica dnevno.


Citat:

Za promet i rejting pojedine stranice vrlo bitno je kako odradiš onpage optimizaciju, krivo odradiš nema posjete, dobro odradiš generira promet, tu nema sredine.


Kako radis on page optimizaciju? Valjda je ispod 4% za keyword-e. 2%-3% za keyword-e?

Ja sam do sad primetio da kod Yahoo prolazi onpage optimizacija (20 puta u tekstu navedes svoje keyword-e) ali za Google nisam siguran.

Kod Google dobar anchor tekst sa DMOZ-a iz dosadasnjeg iskustva radi posao, a cuo sam da anchor sa 20 linkova za manje kompetativne fraze odradi posao.

MSN vredi optimizovati samo za neke fraze koje cesto koriste naivni korisnici Windows-a.

Nisam uspeo sa keywords in title, domain name, url i internal anchorima da ostvarim neku poziciju za Engleske termine na Google.

Mislim da su Srpski i Hrvatski jezik malo dete, skoro sam siguran da www.neki_domen/poslovi_beograd/
sa istim title i H1 uz 10 linkova sa foruma za anchor "poslovi beograd" dobija prvo mesto na Google posle 6 meseci.


 
Odgovor na temu

bsaric
Bruno Šarić
SEO
Samobor, Hrvatska

Član broj: 72221
Poruke: 527
*.cmu.carnet.hr.

Sajt: www.seo.hr


Profil

icon Re: kako vam ide saobracaj i SEO?19.09.2006. u 22:13 - pre 214 meseci
Citat:
Mislim da su Srpski i Hrvatski jezik malo dete, skoro sam siguran da www.neki_domen/poslovi_beograd/
sa istim title i H1 uz 10 linkova sa foruma za anchor "poslovi beograd" dobija prvo mesto na Google posle 6 meseci.


Probaj :) Nije tako jednostavno jer su u igri 200 faktora u cjelini, ne 10 najvažnijih.

Citat:
Tolike stranice su naravno automatski generisane, a probavao sam sa optimizacijom title i meta descriptiona ali nije imalo efekta.


A što kažeš na to da nadodaš tekst i optimiziraš :)? Tražilice su tu zbog sadržaja, ne zbog title taga i meta tagova. Glavni problem kod velikih sajtova je upravo to što je fizički teško napisat i imati 10 000 stranica sa različitim sadržajem.

Citat:
Junski Google update je oterao stranice u supplemental.


Iako su možda završile u supplementalu nakon update, razlog nije update, već što se neke stvari odrađuju prilikom tih updatea, veće promjene se često događaju sa updateom, makar ne moraju bit vezane uz same promjene algoritma već je to čisto osvježavanje indeksa samo po sebi.

Citat:
Ne trudim se da nesto optimizujem da bi usao u regularni indeks, recimo da dovucem jos deep linkova.


To je razlog zašto nemaš prometa :)

Citat:
Broj stranica nije najbitniji.


Ovisi kako gledaš, veći broj stranica veća šansa za rejting na više ključnih riječi. No drugačije je za razne razloge.

Citat:
Zavisi sta gledas broj unique ili broj stranica. Jedan moj sajt ima 50 stranica, oko 200 unique koji pogledaju 800 stranica dnevno.

To je bio samo primjer :).

Citat:
Kako radis on page optimizaciju? Valjda je ispod 4% za keyword-e. 2%-3% za keyword-e?


Keyword density ne postoji.
Ne odgovaram na pitanja preko PP i emaila vezana uz SEO niti ne pregledavam
domene.
SEO blog | Životopis
- Posao
 
Odgovor na temu

adamm
Beograd

Član broj: 86578
Poruke: 51
*.broadband.blic.net.



+2 Profil

icon Re: kako vam ide saobracaj i SEO?19.09.2006. u 23:59 - pre 214 meseci

Citat:

A što kažeš na to da nadodaš tekst i optimiziraš :)? Tražilice su tu zbog sadržaja, ne zbog title taga i meta tagova.


Stranice su vec prilicno dugacke. BTW, MSN voli kratke stranice a nisam nešto primetio da Google voli duge stranice. Imao sam test sa 200KB stranicom (ušla u index regularno) na koju sam stavio link sa PR5 stranice. Nije dobila saobraćaja od Google. U stvari možda neko čak zna koja je optimalna dužina, ali ja ne.


Citat:
Glavni problem kod velikih sajtova je upravo to što je fizički teško napisat i imati 10 000 stranica sa različitim sadržajem.


Ima malo ponavljanja, ali ne puno, neki paragrafi su ponovljeni u 4-5 stranica, ali kako sajt ima 50000 stranica ne bi trebalo to da uvuče u supplemental.
Scraper filter bi mogao da banuje sajt kompletno, iako sajt nije scraper. Ne bih govorio ime sajta, već sam imao jedan hakerski upad.

Citat:

Ovisi kako gledaš, veći broj stranica veća šansa za rejting na više ključnih riječi. No drugačije je za razne razloge.


Imao sam mali test gde sam kreirao 80 stranica (automatski, naravno) od kojih su neke jedno vreme bila prva na googlu za upite npr. "atmosphere terminology"
i još 50 drugih. Ako se nešto ne traži džaba ti rank. Pokušaj na google da tražiš za 5 slučajnih engleskih reči i dobićeš barem 500 stranica koje imaju skoro sve reči engleskog jezika :). Tako da i tu treba optimizacije.

Uglavnom čini mi se da se mogu koristiti tri pristupa :
1. ogroman broj strana
2. vrlo mali broj strana ali da dobro rangiraju za česte upite
3. između 1. i 2.


Citat:

Kako radis on page optimizaciju? Valjda je ispod 4% za keyword-e. 2%-3% za keyword-e?
Keyword density ne postoji.


Ne znam šta si mislio pod tim, ali ako daš neki fin tip za on page optimizaciju, bilo bi lepo od tebe.
Ja mislim da sam izneo do sada mnogo korisnih informacija prikupljanih mesecima.
 
Odgovor na temu

bsaric
Bruno Šarić
SEO
Samobor, Hrvatska

Član broj: 72221
Poruke: 527
*.cmu.carnet.hr.

Sajt: www.seo.hr


Profil

icon Re: kako vam ide saobracaj i SEO?20.09.2006. u 08:21 - pre 214 meseci
Citat:
Stranice su vec prilicno dugacke. BTW, MSN voli kratke stranice a nisam nešto primetio da Google voli duge stranice. Imao sam test sa 200KB stranicom (ušla u index regularno) na koju sam stavio link sa PR5 stranice. Nije dobila saobraćaja od Google. U stvari možda neko čak zna koja je optimalna dužina, ali ja ne.


Na krivi način razmišljaš i izvlačiš zaključke, nije bitno što je optimalno, a što ne, to su dvije različite tražilice sa 2 različita algoritma, kod Google je uvijek trebalo puno više od jednog linka ili samo postavljanja stranice. Dužina teksta u tvom testu i kontekstu nema veze sa time.

Citat:
Ima malo ponavljanja, ali ne puno, neki paragrafi su ponovljeni u 4-5 stranica, ali kako sajt ima 50000 stranica ne bi trebalo to da uvuče u supplemental.


Nije bitno jel ima puno ili malo ponavljanja :) Ako je završilo u supplementalu to znači da nešto nije ok. Sličnost između stranica tražilice gledaju na sasvim drugačiji način nego što mi to mislimo:

http://www.miislita.com/search...uplicated-content-patents.html


Citat:
Ne znam šta si mislio pod tim, ali ako daš neki fin tip za on page optimizaciju, bilo bi lepo od tebe.
Ja mislim da sam izneo do sada mnogo korisnih informacija prikupljanih mesecima.


Mislio sam da tražilice ne koriste i ne mjere frekvenciju ključnih riječi po formuli od keyword density prema kojoj, bar mislim, si dao te postotke.

Ja se držim vrlo jednostavnih stvari za onpage optimizaciju, title, korištenje headinga, ključne u sadržaju, navigaciji, urlu, footeru, itd ali na prirodan način i bez prevelikog razmišljanja što i kako.
Ne odgovaram na pitanja preko PP i emaila vezana uz SEO niti ne pregledavam
domene.
SEO blog | Životopis
- Posao
 
Odgovor na temu

adamm
Beograd

Član broj: 86578
Poruke: 51
*.broadband.blic.net.



+2 Profil

icon Re: kako vam ide saobracaj i SEO?20.09.2006. u 20:13 - pre 214 meseci
Citat:

Sličnost između stranica tražilice gledaju na sasvim drugačiji način nego što mi to mislimo:


Malo mi je smesno sto pokusavas da mi objasnis kako rade algoritmi za trazenje slicnih stranica. Smesno mi je iz vise razloga, a jedan je sto se vrlo dobro razumem u to.
To sto shingling algoritam pronadje da 4 dokumenta imaju po 50 zajednickih reci od 2000 ne vidim da bi trebalo da odvede stranicu u supplemental.
Statistickim fingerprintom ti dokumenti su razliciti.



Citat:

Mislio sam da tražilice ne koriste i ne mjere frekvenciju ključnih riječi po formuli od keyword density prema kojoj, bar mislim, si dao te postotke.


Pronadji clanak "Spam, damn spam and statistics" na citeseer-u. Pisali su ga trojica iz Microsoft-a.
Stranica sa keyword stuffing-om ima veliki compression ratio.
U njihovom istrazivanju 99% dokumenata koji su imali compression ratio preko 4x su bili spam web stranice.
Predlozili su tu i nacin detektovanja content web spam-a.
 
Odgovor na temu

bsaric
Bruno Šarić
SEO
Samobor, Hrvatska

Član broj: 72221
Poruke: 527
*.cmu.carnet.hr.

Sajt: www.seo.hr


Profil

icon Re: kako vam ide saobracaj i SEO?20.09.2006. u 20:47 - pre 214 meseci
Ok, al zašto su ti onda stranice u supplementalu? Tvoja je stvar kako shvaćaš pojedine stvari, to je ok, al ak kažeš da su stranice u supplementalu onda nešto ne štima baš, loš ili pokvaren algoritam? Sumnjam.

Vjerujem da imaš iskustva, al vjeruj mi tvoj primjer je klasičan primjer sa duplim sadržajem.
Ne odgovaram na pitanja preko PP i emaila vezana uz SEO niti ne pregledavam
domene.
SEO blog | Životopis
- Posao
 
Odgovor na temu

adamm
Beograd

Član broj: 86578
Poruke: 51
*.broadband.blic.net.



+2 Profil

icon Re: kako vam ide saobracaj i SEO?20.09.2006. u 22:52 - pre 214 meseci
Citat:
Ok, al zašto su ti onda stranice u supplementalu? Tvoja je stvar kako shvaćaš pojedine stvari, to je ok, al ak kažeš da su stranice u supplementalu onda nešto ne štima baš, loš ili pokvaren algoritam? Sumnjam.
Vjerujem da imaš iskustva, al vjeruj mi tvoj primjer je klasičan primjer sa duplim sadržajem.


Kazem da scraper filter sajt moze da banuje mada sajt uopste nije scraper (odnosno apsolutno nekvalitetan sadrzaj generisan najcesce search API-jem).
Mozda scraper filter umesto da izbaci stranicu premesti je u supplemental.
U svakom slucaju, mene to ne interesuje, sadrzaj je prirodan na tom sajtu, ne moze se tu nesto na clancima dodati pametno osim mozda par linkova na authority ;)
ali nisam siguran da bi to pomoglo a mrzi me gubiti vreme...


 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
89.216.244.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: kako vam ide saobracaj i SEO?20.09.2006. u 23:05 - pre 214 meseci
bsaricu, i sam si ovde ranije izjavio da search engine ne moze prepoznati sadrzaj. Dakle dupli sadrzaj uopste ne mora da znaci. Mozda ev. stranice nisu dovoljno razlicite da ih SE ne otera u supplemental, ali ovde mozemo govoriti i o manjkavosti same SE. Veliki sajtovi nemaju toliko problema sa supplemental rezultatima.

BTW teranje stranica u supplemental je izivljavanje SE nad svima koji nemaju kredibilitet poput CNN.com ili BBC.co.uk - ako dve strane imaju razliciti title i razliciti tekst po kome osnovu ih SE moze proglasiti duplikatom? Po tome da su u Google-u najzad napravili HAL9000 koji sadrzaj stranice moze razumeti? WTF?!

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 21.09.2006. u 00:19 GMT+1]
 
Odgovor na temu

bsaric
Bruno Šarić
SEO
Samobor, Hrvatska

Član broj: 72221
Poruke: 527
*.cmu.carnet.hr.

Sajt: www.seo.hr


Profil

icon Re: kako vam ide saobracaj i SEO?21.09.2006. u 08:57 - pre 214 meseci
Citat:
bsaricu, i sam si ovde ranije izjavio da search engine ne moze prepoznati sadrzaj.


To nije točno, pronađi mi gdje sam to izjavio. Ja sam rekao da tražilice ne mogu prepoznati kvalitetu sadržaja, da li je sadržaj na stranicama kvalitetan ili nešto tek toliko. Dok unikatnost svake stranice mogu prepoznat bez ikakvih problema.

Citat:
Dakle dupli sadrzaj uopste ne mora da znaci. Mozda ev. stranice nisu dovoljno razlicite da ih SE ne otera u supplemental, ali ovde mozemo govoriti i o manjkavosti same SE. Veliki sajtovi nemaju toliko problema sa supplemental rezultatima.

BTW teranje stranica u supplemental je izivljavanje SE nad svima koji nemaju kredibilitet poput CNN.com ili BBC.co.uk - ako dve strane imaju razliciti title i razliciti tekst po kome osnovu ih SE moze proglasiti duplikatom? Po tome da su u Google-u najzad napravili HAL9000 koji sadrzaj stranice moze razumeti? WTF?!


Nemoj me sad krivo shvatit, razgovaramo se normalnim tonom. Prema ovome što si sad rekao jasno se vidi da ne znaš o čemu pričaš i da nagađaš stvari. Sa druge strane krivo razmišljaš, bez obzira jel problem u tražilici ili ne, ti se njoj moraš prilagoditi ako želiš promet, ako ne, ništa od prometa. Oni diktiraju kako, ti pratiš, ako ti se ne sviđa kako oni diktiraju (ne sviđaju se niti meni neke stvari) i ne radiš po njihove, možeš pričat od manjkavosti tražilica i bit ćeš možda u pravu, ali poanta SEO nije tražit i popravljat tražilicu već PROMET sa tražilica. Za tebe je možda iživljavanje, ali ako je algoritam takav on je takav. Sa druge strane ne treba ti kredibilitet CNN niti BBC za to, potrebno je puno puno manje da se izvuku iz supplementala.


@adamm

Citat:
U svakom slucaju, mene to ne interesuje, sadrzaj je prirodan na tom sajtu, ne moze se tu nesto na clancima dodati pametno osim mozda par linkova na authority ;)
ali nisam siguran da bi to pomoglo a mrzi me gubiti vreme...


Točno to, sve si rekao, faktor koji utječe na to da li će stranica bit u supplementalu ili ne nije samo unikatnost sadržaja, već je puno i u linkovima. Itekako bi pomoglo, veći broj linkova će ti dve iste stranice izvuć iz supplementala kad poželiš, pogledaj za primjer kopije poznatih članaka po webu.

Druga opcija za izvuć sve iz supplementala je redizajn, promjena strukture i koda što će ti donjest dodatno vrijeme, sigurno nekoliko mjeseci, prije nego upadnu opet. Ja na jednoj svojoj domeni redizajn radim otprilike svakih 8 mjeseci jer tolko treba da mi dobar dio weba padne u supplemental.

Sa svime se da izać na kraj ako testiraš i pokušavaš nać rješenje, takav je SEO, to nije gubljenje vremena po mom mišljenju, već samo dobitak.

Sve je napisano u dobroj namjeri :)
Ne odgovaram na pitanja preko PP i emaila vezana uz SEO niti ne pregledavam
domene.
SEO blog | Životopis
- Posao
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
89.216.244.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: kako vam ide saobracaj i SEO?21.09.2006. u 14:57 - pre 214 meseci
Sto je isto bsaricu. Samo bi covek mogao da donese odluku je li nesto zaista duplikat, a slicno je i sa spamom. Od spama na prvim stranicama pretrage (bio to google, yahoo ililive.com koji je BTW mozda i najbolja pretraga valja od desete stracice glegati rezultate. Ako imas veliki sajt manipulisati rezultatima je vrlolako. Nesto sam trzio walkthrough za igru, ma sta otkucao slao bi me na IGN ili GameSpot koji su samo imali cheat i praznu FAQ/walkthrough stranu. Frustriran, probao sam domain:geocities.com na Yahoo pretrazi i to mi je tek naslo sto sam trazio. Drugim recima, favorizovanje velikih sajtova moze na nerve da ode korisnicima. Mogu u index na prvu stranu pretrage da stave stranicu sa velikog sajta koja ima samo linkove i bannere na sebi, a inace je prazna.

Za redizajn si u pravu,mada je bolje nabiti sto vise linkova mozda,posto jeo nda prag nakon koga stranice idu u supplemental visi. Redizajn moze i da ne urodi plodom.
 
Odgovor na temu

adamm
Beograd

Član broj: 86578
Poruke: 51
*.broadband.blic.net.



+2 Profil

icon Re: kako vam ide saobracaj i SEO?21.09.2006. u 17:19 - pre 214 meseci
Citat:

Ja sam rekao da tražilice ne mogu prepoznati kvalitetu sadržaja, da li je sadržaj na stranicama kvalitetan ili nešto tek toliko.


Mogu prepoznati do nekog nivoa kvalitet sadrzaja, ukoliko se radi o Engleskom tekstu mogu ga propustiti kroz spell check i ako nema puno gresaka onda je statisticki posmatrano bolji od teksta sa mnogo gresaka.

Citat:
Dok unikatnost svake stranice mogu prepoznat bez ikakvih problema.


NE, svi ti algoritmi imaju odredjeni strucno govoreci "precision" i "recall" i mogu se namestiti test primeri gde ne prepoznaju unikatnost zadovoljavajuce kako bi trebalo.

 
Odgovor na temu

adamm
Beograd

Član broj: 86578
Poruke: 51
*.broadband.blic.net.



+2 Profil

icon Re: kako vam ide saobracaj i SEO?21.09.2006. u 17:23 - pre 214 meseci
Citat:

Točno to, sve si rekao, faktor koji utječe na to da li će stranica bit u supplementalu ili ne nije samo unikatnost sadržaja, već je puno i u linkovima. Itekako bi pomoglo, veći broj linkova će ti dve iste stranice izvuć iz supplementala kad poželiš, pogledaj za primjer kopije poznatih članaka po webu.


Faktori koji uticu na supplemental su, po Digitalpoint i WMW :
- jedinstvenost stranice
- jedinstvenost meta informacija stranice (description, title i h?)
- inbound linkovi na domain
- inbound linkovi na stranicu
- outbound linkovi ka stranice.

Stranica sa losim outbound linkovima cesce je u supplementalu. Postoje mnogi razlozi, a ovo je jedan od njih, zbog koji spameri uvek linkuju na authority.
 
Odgovor na temu

adamm
Beograd

Član broj: 86578
Poruke: 51
*.broadband.blic.net.



+2 Profil

icon Re: kako vam ide saobracaj i SEO?21.09.2006. u 17:26 - pre 214 meseci
Citat:
Samo bi covek mogao da donese odluku je li nesto zaista duplikat, a slicno je i sa spamom.


Stranica moze da bude 95% ponovljena ali da onih 5% bude toliko bitno da da veliki kvalitet stranici.
Algoritmi detekcije ponavljanja mogu da kazu "meru" koliko je neka stranica ponovljena u odnosu na sve ostale.
Neki algoritmi mogu da daju "meru" koliko je neka stranica ponovljena u odnosu na sve ostale (bitna razlika).
Medjutim, za sada je evidentno da od tih algoritama da se koristi jedino scraper filter.
 
Odgovor na temu

acca3
Aleksandar
internet konsalting
internet

Član broj: 81635
Poruke: 353
195.178.40.*

Sajt: https://plus.google.com/+..


+23 Profil

icon Re: kako vam ide saobracaj i SEO?21.09.2006. u 17:29 - pre 214 meseci
Posto se razvila prica o unikatnosti teksta na stranici, pade mi nesto napamet. Naime, imam blog sa tekstovima popularnih pesama, i imam nekih 300-400 unikatnih poseta dnevno, i to uglavnom sa pretrazivaca. A naravno, ima hiljade sajtova sa istim textovima. Pa se pitam, dokle ide , recimo Google u unikatnost u smislu, ako ja koristim umesto zagrada povlaku, ili ako izmedju reci ostavljam 2 spejsa umesto 1, hoce li se text na mom blogu tretirati kao originalniji od drugih?
seo optimizacija sajtova za Google
Neparno 10
 
Odgovor na temu

Ivan Miladinović
Ivan Miladinovic
All around the web

Član broj: 26492
Poruke: 592
*.3dnet.co.yu.

ICQ: 321748581
Sajt: www.sanovniktumacenjesnov..


+1 Profil

icon Re: kako vam ide saobracaj i SEO?21.09.2006. u 17:52 - pre 214 meseci
Jako korisna tema. :) Samo nastavite.

Ja imam jedno pitanje za adamma, napisao si:

Citat:
Google sam kaze da na AdSense najbolje prolaze oni sajtovi koji imaju oko 500 stranica.


Otkud ovakva informacija? Mogu li znati koliko je proverena i tacna?

Hvala.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

bsaric
Bruno Šarić
SEO
Samobor, Hrvatska

Član broj: 72221
Poruke: 527
*.cmu.carnet.hr.

Sajt: www.seo.hr


Profil

icon Re: kako vam ide saobracaj i SEO?21.09.2006. u 18:50 - pre 214 meseci
Ja mislim da se mi svi dobro razumijemo samo gledamo stvari iz drukčije perspektive :)

Recimo mene osobno ne zanima na koji način tražilice mjere da li je nešto za supplemental indeks ili ne, meni je samo bitno vidjet da li je stranica u supplementalu ili ne, ako je, popravim, ako nije, ne diram i to je to. Ne interesira me da li je potrebno 20%, 30% ili 95% unikatnosti (slažem se sa izjavom da je moguće imat samo 5% unikatnosti i ne bit u supplementalu), ja testiram dok ona ne izađe iz supplementala i to je to.

Slažem se i sa Bojanom, no Bojan priča o kvaliteti rezultata, za kvalitetu rezultate brine tražilica, to ne spada u SEO, ja osobno ne mogu poraditi na kvaliteti pretrage.

Citat:
Mogu prepoznati do nekog nivoa kvalitet sadrzaja, ukoliko se radi o Engleskom tekstu mogu ga propustiti kroz spell check i ako nema puno gresaka onda je statisticki posmatrano bolji od teksta sa mnogo gresaka.


Mogu pretpostaviti nešto, ali niti blizu prepoznati kvalitetu sadržaja što su dvije različite stvari. Ako imaš 2 članka o životu nekog pisca, neg su i jedan i drugi 2 A4 stranice dužine, neg jedan ima manji broj pogrešaka, neka jedan sadrži 90% krivih stvari o tom piscu i to ovaj sa manje pogrešaka, a neg drugi sadrži istinu, ali sa puno gramatičkih pogrešaka, da li će tražilica prepoznat po pogreškama koji je članak istinit ili kvalitetniji? Tražilice su roboti, 0 ili 1, ali zato imaju hrpu faktora koji im pomažu da pretpostave nešto, no to što pretpostavljaju nema veze sa kvalitetom, već sa stvarima koje sa daju izmjeriti matematički i sl., a to kvaliteta nije.

Citat:
NE, svi ti algoritmi imaju odredjeni strucno govoreci "precision" i "recall" i mogu se namestiti test primeri gde ne prepoznaju unikatnost zadovoljavajuce kako bi trebalo.


To sam rekao jer je M.Cutts ili netko od strane Google izjavio da su to u stanju napraviti bez problema, trenutno ne znam gdje je to, u komentarima na blogu ili nekom od službenih blogova tražilica ili pak sa seminara. To nisam direktno ja rekao.

Citat:
Faktori koji uticu na supplemental su, po Digitalpoint i WMW :


Slažem se sa time, ali šteta što nisu preciziniji kako izać, a ne što utječe :)

Citat:
Medjutim, za sada je evidentno da od tih algoritama da se koristi jedino scraper filter.

Ok, ali moraš bit svjestan da to nije činjenica, kao i većina, moguće da koriste puno više toga osim tog filtera. ali za SEO to nije ni bitno, testiraš dok ne prođe.

Citat:
Otkud ovakva informacija? Mogu li znati koliko je proverena i tacna?


Nije točna po mojoj procjeni :) No ovisi u kojem kontekstu su to rekli, možda je to neki prosjek, po meni.
Ne odgovaram na pitanja preko PP i emaila vezana uz SEO niti ne pregledavam
domene.
SEO blog | Životopis
- Posao
 
Odgovor na temu

adamm
Beograd

Član broj: 86578
Poruke: 51
*.broadband.blic.net.



+2 Profil

icon Re: kako vam ide saobracaj i SEO?21.09.2006. u 19:11 - pre 214 meseci
Citat:
Posto se razvila prica o unikatnosti teksta na stranici, pade mi nesto napamet. Naime, imam blog sa tekstovima popularnih pesama, i imam nekih 300-400 unikatnih poseta dnevno, i to uglavnom sa pretrazivaca. A naravno, ima hiljade sajtova sa istim textovima. Pa se pitam, dokle ide , recimo Google u unikatnost u smislu, ako ja koristim umesto zagrada povlaku, ili ako izmedju reci ostavljam 2 spejsa umesto 1, hoce li se text na mom blogu tretirati kao originalniji od drugih?


Ne, nekoliko reci ili recenica ili razmaka razlike te nece uciniti originalnijim od drugih bilo koji algoritam da se koristi (shingling, word statistics fingerprint, consine, edit distance).
Google posebno ganja (isteruje) kopije Wikipedie, DMOZ-a i scraper sajtove.

Zasto tvoje stranice su u indeksu i dobro rangirane od drugih istih - razumno objasnjenje je da ili su starije i ranije usle u index ili trenutno imaju veci PageRank ili TrustRank.
 
Odgovor na temu

adamm
Beograd

Član broj: 86578
Poruke: 51
*.broadband.blic.net.



+2 Profil

icon Re: kako vam ide saobracaj i SEO?21.09.2006. u 19:29 - pre 214 meseci
Citat:

Citat:
Google sam kaze da na AdSense najbolje prolaze oni sajtovi koji imaju oko 500 stranica.
Otkud ovakva informacija? Mogu li znati koliko je proverena i tacna?


Procitao sam tu informaciju na Adsense sajtu, tj. barem se ja secam da sam je procitao negde u januaru 2006. kad sam usao u program.
Secam se primera sa geekzone.co.nz i da je negde blizo tog primera (koji je tada bio na dva mesta, jedan je bio u flash-u, drugi bez)
bilo nesto tipa "nase dosadasnje iskustvo je pokazalo da na AdSense najbolje prolaze sajtovi koji imaju oko 500 stranica sadrzaja".

E sad, nisam bio ljen i to sam potrazio ponovo ali nisam mogao naci. U medjuvremenu se AdSense sajt strasno promenio, pa me ne bi cudilo da su to izbacili.
Dakle, mozes ovo shvatiti kao "neko tvrdi da je PISALO ranije, a sad ne moze naci". Pretpostavljam da ti to nije dovoljno, ali sta da ti radim.

Nije ni meni,jer svi moji sajtovi znacajno odskacu od te brojke... Ili su nekoliko strana ili imaju nekoliko desetina hiljada...
 
Odgovor na temu

[es] :: Pretraživači i SEO :: kako vam ide saobracaj i SEO?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4454 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.