Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Mala škola DTP-a i QuarXpress 5

[es] :: Izdavaštvo :: Mala škola DTP-a i QuarXpress 5

[ Pregleda: 5188 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

daa
Zürich

Član broj: 9698
Poruke: 7
*.zuehlke.com

Sajt: www.zuehlke.com


Profil

icon Mala škola DTP-a i QuarXpress 523.04.2003. u 09:27 - pre 255 meseci
Uvod
Ako ste se imalo bavili DTP-om, i ako ste bilo šta odnijeli da štampate, onda ste najvjerovatnije naišli na različite probleme sa kvalitetom PDF-a. Pogotovo kompatibilnost između MAC-a i Windowsa. Najviše zbog kompatibilnosti je štamparijama najdraže da im posaljete čist Dokument. Kao što je poznato da je za to potreban PDF writer i distiller. Eh, zaboravite PDF Writer jer vam neče trebati, potreban je distiller koji možete da skinete sa Adobe.com. Distiler je driver sa kojim možete da genererišete PDF-ove od 1200 dpi koji je potreban za profesjonalno štampanje. Distilerov PDF zadržava orginalnu boju dokumenta (najcesce CMYK modus), dok writer automatski generise u RGB modusu koji je predviđen za web. Postoje I druge Palete boja (pantone), pantone se plaća extra, i mora da se naruči ili da se izmješa sama, I uračunat će vam se u cijenu kao peta boja, sto nije nimalo jeftino. Zato se držite CMYK palete koja je dokazano dobra. Pantone je boja za ukrašavanje, koju isključivo koristim samo za firmin logo.

Podešavanje distillera:
Distiller je driver, tako se i podešava.

Start -> Settings -> Printer. & Fax. -> Writer(dkm*) -> Advanced (pod driver izaberete Distiller koji ste predhodno instalirali). Poslije ovoga morate da otvorite I da podesite job options u distilleru da vam radi kako želite ( npr. print, screen, e-book, ). U distilleru možete sve da podesite. Podešeno(settings) možete i da sačuvate za drugi put kad vam bude trebalo.

*Desni klik mišem

Generisanje PDFa:
Nakon sto ste podesili distiller, treba da generisete PDF koji moze da se upotrebi za stampanje. Za primjer cemo da uzmemo Quarkov dokument koji sadrži samo jednu stranu na kojoj imate sliku u CMYK modusu. Velicina tog dokumenta je oko 180Kb, veličina PDFa ce u tom slučaju biti oko 12Mb. Znaći ako pri generisanju PDFa dobijete mnogo manji dokument od 12Mb, onda nešto nije bilo u redu.

U Quarku idete na,
File-> Export -> document as PDF(ako vam se pojavi greška, onda morate u distilleru da izvadite kvačicu “print to file” ili da odredite pravilan stampač pod nazivom ”print to file” to je vaš virtuelni štampač PDFa).
Važno: Veoma je bitno da u print->properties->Adobe PDF settings izvadite kvačicu “do not send fonts to distiller”. Ako ovo ne izvadite, onda distiller neče moči da uklopi(anbedded) fontove u pdf dokument.

Ovo možete da obavite I direktno preko print naredbe u file meniju, ali na gore opisani način cete sigurno znati da ste sve uradili kako treba. Preko print naredbe dobičete .ps (PostScript file), koji automatski generiše PDF kojim ćete naravno obradovati vašu najdražu štampariju.
Kako dalje:
Kad ste napravili zadnju kontrolu, onda je na redu da sve prebacite na CD ili neki drugi medij sa dovoljno mjesta. Nemojte da zaboravite (slike, fontove,), također nemojte da zaboravite da izbrišete sve ne potrebne dokumentke koji su se nakupili prilikom rada. Dogovorite se sa štamparijom koja vam odgovara, pri tom tražite da vam se kondicije(kvalitet papira, boje, kolicina, ev. Deblja prva strana,) posalju napismeno. U slučaju da niste zadovoljni sa rezultatom, imate dokaz pred sudom. Ne zaboravite razlika u boji na MAC-u I Windows. Boja je u štampi svakako drugačija nego na monitoru. Prije nego što odobrite štampanje, tražite jedan primjer sa lasera, sto je I normalno da se napravi. Na njemu necete moči da uporedite boje, ali će te zato moči da vidite, da ne hvali neka slika, ili je li sve na svom mjestu.

Ponekad je pametnije uložiti malo više para za dobar kvalitet, nego platiti nešto sto ne liči ni na šta.



Usklađivanje boja
Uskladiti boje je veoma teško, skoro i nemoguće. Kad definišete boju, ona će zavisno od štamparije(mašine) u kojoj se štampa, za istu vrijednost biti različita u nijansi. Evo mi na primjer štampamo svakog mjeseca po 1-2 brošurice za informisanje polaznika na kurs. Nažalost je neko u timu došao na ideju da promjenimo štampariju. To smo i uradili sa kobnim rezultatima. Do sad nam su bila potrebna samo dva dana za štampanje, u novoj štampriji još uvijek, naprotiv vrhunske tehnologije nemogu da odrede nijansu boja, i da naprave željeni plot. Jednostavno im hvali know-how Mojoj firmi je jako stalo do nijansi boja. Sad dolazi do konflikta ljudi koji ne razumeju da je nijansu jednostavno teško pogoditi. Na kraju će nas štampanje koštati više, a sa dobijenim rezultatom niko nećbiti zadovoljan. Izgubili smo vrijeme(pare), i živce. To sam napisao samo zato jer su danas donjeli 4400 brošura koje ćemo morati da vratimo, jer ne pašu.

Najgore mušterije, traže najbolji kvalitet za najmanje para.


Pantone
Definicija boja američke firme Pantone, važe kao standard za dizajn i štampu. Pantone je sa svojim bojanim karticama postala širom svijeta popularna, u kojoj je više hiljada boja odštampano i definisano. Zatim slijede knjige sa definicijama marki boja, koje se mogu pojedinačno odvojiti, i koje služe kao mustra pri štampi, po kojoj se definiše boja u nijansi (razumjevanje u komunikaciji boja). U ljeto 2000 je paleta boja za 150 proširila. Dodatno su bojane kartice i Knjige sa markama boja štampane na ''čistom bijelom'' papiru, koji odgovara evropskom standardu papira.''Coated'' i ''uncoated'' su dva tipična pojma u okruženju sa pantone. ''Coated'' je presvučen papir u slojevima ''sjajni''. ''Uncoated'' je obični papir.Poznato je da ista boja za ova dva papira neče dobiti isti rezultat. Novo od jeseni 2000 postoji i ''matte coated. Taj besjajni papir je srednja vrijednost prve dve verzije.
''Pantone Hexachrom'' je novi standard za štampanje u šest boja.Hexachrom omogučava brilijantan kvalitet štampanja koji se može uporediti sa fotografijom. Upotrebom zelene i naranđaste kao dodatnu boju procesa je paleta boja markantno proširena. Hexachrom omogučva reprodukciju od 80% svih ''Pantone Solid(sklop boja)''. Pomoču heachroma mašini je moguče direktno štampanje preko 2000 specijalnih boja, što uveliko skračuje radni proces, a kvalitet je brilijantan. Nažalost su hexachromne štamparije još malobrojne. Pravilna upotreba hexachroma u bitmapu je sljedeča: Skeniranje fotografija u RGB ili CIELAB(preporučeno). CMYK fotografije su več u nisko skaliranom modusu. Uodnosu na bitmape su vektori jednostavnije. Mjenjanje modusa je moguče direktno izvršiti. Ako neko zna gdje na prostorima RS i Srbije je moguče stampanje sa 6-8 boja, može da mi javi.


Fajl od 12MB šta sad?
Kako proslijediti zipovan fajl od 12MB. Ja npr. Imam mailing limit od 10MB. Napravio sam reklamu koja se sutra mora štampati, Imam fajl od 32MB koji ne mogu poslati mailom, kurir košta oko 200 franaka. Odlučio sam se za splitovanje(dijeljenje) fajla pomoću ZIP-a. Djeljenje fajla je jednostavno,i korisno. Fajl djelimo na sljedeči nacin: otvoriti željeni fajl u ZIP-u -> actions -> split. ZIP če vas prilikom procesa pitati na koje veličine želite podjeliti fajl. ZIP je napravio novi zip fajl u djelovima. NA ovaj način će biti moguće slanje dokumenta preko maila. Korisnik koji dobije ovakav zip fajl će ga moči otvoriti tek kad ''skine'' sve djelove fajla.

Kalibracija Monitora
Uređaji koji se koriste u DTP-u imaju raličita ograničenja, svaki monitor ili štampač neče moči prikazati boju na isti način.. TO dovodi do potebe da definišemo pojam ''gamuta''. Oko ima vid, a mašine gamute. Skup svih boja koje jedan monitor može da proizvede i prepozna zove se ''color gamut''. Kalibracija/korekcija boja je postupak podešavanja boja u RGB modusu na monitoru, tako da odgovaraju bojama koje će ce proizvesti u štampaću(CMYK)Programi koji vrše korekciju boja na ekranu ustvari pomjeraju vrijednost boja. Tako je moguće na ekranu vidjeti boje kakve će biti na izlaznom uređaju.
Firma pantone je sa svojim ''ColorVision Spider'' napravila izvanredno rješenje problema sa kalabracijom monitora. Spider sa svijh osam Fotodetektora i sedam filtera je sprava za precizno podešavanje monitora. Spider će u saradnji sa OptiCAL programom izračunati precizne kalibrir-parametre i ICC profil, koji će te korak po korak pomoću OptiCAL-a moči podesiti. Uz to slijedi podešavanje velikog broja temperature boja i gama, manipulacija krivih, ekspert modus, geometriju, jasnoću slike i uniformat. Ova spravica nije ni malo jeftina i namjenjena je profesionalnim DTP korisnicima, zavisno od verzije vrijednost se kreče od 750 i 1000 franaka.


QuarqXpress 5 praktični rad


Automatski redni brojevi u Quarku
Kad ste radove na knjizi doveli kraju, vrijeme je da stranicma dodate redne brojeve. To je prosto ko pasulj. Idete u master stranicu, u masteru na mjesto gjde želite da budu brojevi postavite Text BOX, u njemu napišete (stranica<#>) ili ctrl+3. I gotova stvar. Taj postupak morate da obavite u svim masterima, jer obično ih ima više (lijeva, desna, uvod, razni kapitli itd.) Quark će svim stranicama u dokumentu dodati redne brojeve. Važno je to uraditi na kraju posla, kad ste završili sa pomjeranjem i gurkanjem teksta vamo-tamo, jer kad se jednom text/pictures box pomjeri u dokumentu, na njega master više ne utiče, to važi za sve boksove u dokumentu, koje ste predhodno odredili u masteru. Konkretna stranica u vašem ipak neče biti prva, morate da odbijete korice i index. U tom slučaju stranica od koje želite da počnete brojanje u ''document layout'' mora biti označena sa npr. 3, iako je to prva stranica od koje ste vi počeli da pravite vaš dokument. Idete na page -> section ->Number tu utipajte npr. 3. U slučaju da imate dobro sređen wordov dokument bez grešaka, a znate format koji je potreban za štampu, biče vam potrebno 15 minuta da bi ste napravili knjigu. Važno je ispravno definisati master.


Wordove Tabele u Quark-u
Skoro svi imaju važne tabele u Wordu ili Exelu. , evo jedan savjet za svijet Oficca. U wordu je moguća jednostavna obrada tabela. Ko još želi iz worda filmove osvjetljavati. Evo jedne male kraćice, pomoću koje je kopirate tabele zajedno sa linijama tekstom i svim ostalim. U wordu selektujete tabelu -> ctrl+c. U Quarkovom boxu sa slike postavite nepromjenjenu tabelu pomoču ''paste'' koja se prilagodila boxu. Šta se zapravo dogodilo? Mi smo pokrenuli naredbu za ''copy as object'', pomoću koje je tabela konvertirana u vektorski baziran format PICT2. Ovaj format je moguće obrađivati i u objekt orjentisanim programima sa visokom rezolucijom Freehand ili Illustrator od verzije 9. Pri tom ostaje mogučnost mjenjanja teksta.


Specjalni znakovi u Quark-u
Naići će te na neizbježne probleme sa specjalnim znakovima u windows okruženju. Dok je Mac to riješio sa ''ZapfDingbats'' fontom, windows je pokušao nešto slično sa ''symbol'' fontom, nažalost to ne radi kako treba. Quark se odlučio smilovati na korisnike windowsa koji se u profesionalnom svijetu DTP-a tretiraju kao amateri.Razlog nam je svima poznat, windows ima samo jednu prednost, a to je cijena. Jeste li pokušali da stavite rednu tačku na nabrajanje, ja jesam i dugo je nisam našao, naše rješenje je bilo ''nacrtaj''. Ipak postoji rješenje i za windows os-ovce. Rješenje se sastoji iz više načina. Moguče je iz worda kopirati simbole, pri tome se ne smije zaboraviti pravilno formatiranje u Quarku. Na prvi pogled jednostavno, ali ipak komplikovanija verzija. Postoje kračice i za windows, treba im dohakati ali ipak su tu:

ä alt + 644
Ä alt + 654
Å alt + 655
Ü alt + 666
Ö alt +665
˜ alt +247
ß alt + 225
² alt + 253
° alt + 248
± alt + 241
µ alt + 230
@ alt + 64
æ alt + 657
Æ alt + 658
¥ alt + 669
½ alt +683
« alt + 686
» alt + 687
^ alt +606
` alt +608
~ alt + 638
® alt + shift + r
† alt +shift + t
™ alt + shift + 2
§ alt + shift + 6
alt + shift + 7
• alt + shift + 8

YU Fontovi
Kako i sa svim ostalim aplikacijama, tako i u Quarku postoji problem sa našim slovima. Teško je nači pravu kombinaciju. Opisacu vam jedan od jednostavnijih načina kojim moje moguće upotrebljavati č,ć.š,đ i ž.
U Quark dokumentu izaberete jedan od YU fontova, najčešće sa dodatnom ekstenzijom yu za latinične ili ch za ćirilične fontove.

š alt + 123
đ alt + 124
ć alt + 125
č alt + 126
ž na tastaturi



Ove kračice funkcionišu i u wordu, ali ne sve iz worda funkcioniše i u Quarku, u slučaju da znate još neke kračice, molim vas da postavite na forum.





Interesuju me i vaša iskustva sa praktičnim radom u DTP-u.
Pozdrav svima




[Ovu poruku je menjao daa dana 29.04.2003. u 13:48 GMT]
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.beograd-3.tehnicom.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Mala škola DTP-a23.04.2003. u 21:16 - pre 255 meseci
Jedino, čini mi se da se kod nas koristi izraz „drajver“ (od engleskog driver) umesto „trajber“ (od nemačkog treiber) za... drajver ;-)

Citat:
Najgore mušterije, traže najbolji kvalitet za najmanje para.


Hm, zar nije takva svaka mušterija? :-)

Ako mi nađeš neku koja to ne traži, nego kad daš cenu, kaže da će dodati još malo, uputi i ostale da znaju gde da zarade.

Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

daa
Zürich

Član broj: 9698
Poruke: 7
*.zuehlke.com

Sajt: www.zuehlke.com


Profil

icon Re: Mala škola DTP-a24.04.2003. u 10:48 - pre 255 meseci
Dobra kritika je na korist!!!
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Mala škola DTP-a i QuarXpress 523.11.2003. u 03:53 - pre 248 meseci
Quark sjajno preuzima delove dokumenta iz drugih programa, ne samo Worda kako si gore naveo. Praktično iz svakog programa je moguće sa copy/paste prebaciti šta je potrebno.
Meni se najkorisnijom čini opcija povezanosti sa Corelom (ili Ilustratorom, Freehandom, svejedno)... npr. potrebno je imati naslov zelen sa crvenim okvirom oko slova. To je nemoguće uraditi u Quarku. Odeš u Corel, napraviš sve potrebne deformacije fonta i boja, jednostavno sa copy/paste ubacis u Quarkov okvir za sliku... ono što je najlepše u svemu, sutra poželiš umesto zelene boje slova ljubičastu, samo klikneš dvaput na sliku, otvara se Corel (ili već program u kome je urađeno), tu jednim potezom zameniš boju i bez ikakvog snimanja ili dodatnog copiranja, samo zatvoriš Corel... eto te opet u Quarku, a slika izmenjena.

Quark je toliko moćna alatka za obradu teksta i slika, sa vrlo kvalitetnim praktičnim rešenjima da mi se čini u ovom trenutku kao elementarna azbuka za svakoga ko želi bilo šta da uradi čak i na amaterskom nivou.
 
Odgovor na temu

colek
Boštjan Colarič
TV Novo mesto i Vapš Mesečnik
(snimanje, fotografija, design novina i
knjiga, montaža)
Slovenija

Član broj: 14274
Poruke: 31
*.dsl.siol.net



Profil

icon Re: Mala škola DTP-a i QuarXpress 523.11.2003. u 19:41 - pre 248 meseci
nije ni in design loš ... i več odavno ima puno unduja (veoma koristna stvar)
 
Odgovor na temu

LargoPC
servis računara, internet club...
BiH Ključ

Član broj: 16945
Poruke: 20
195.222.35.*



Profil

icon Re: Mala škola DTP-a i QuarXpress 528.11.2003. u 09:25 - pre 248 meseci
Pozdrav svima,
Iako se kratko bavim ovom tematikom, vrlo interesantna tema. Vjerovatno neću profesionalnije da se bavim ubuduće, ali ima uvijek nešto interesantno da se nauči. Razlog mog javljanja je što sam prije neki dan dobio jedan CD-katalog u PDF formatu, pa ne mogu određene pasuse da pročitam zbog nedostajućeg fonta Arial CE bold. Zamolio bih Vas da mi pomognete ili da mi pošaljete na mail taj font ili da mi kažete gdje da ga skinem sa interneta. Pokušavao sam skinuti ali bezuspješno.
Nadam se da uglavnom svi grafičari imaju baze fontova među kojima će se naći i Arial CE bold.
Unaprijed zahvalan i lijep pozdrav svima
 
Odgovor na temu

kUdtiHaEX
Beograd, Yugoslavia

Član broj: 3372
Poruke: 2598
*.verat.net

ICQ: 167621705
Sajt: www.webhost.co.yu


+4 Profil

icon Re: Mala škola DTP-a i QuarXpress 506.12.2003. u 14:57 - pre 247 meseci
Ja imam zaista mnogo fontova (sto se od onoga ko se bavi DTPom i grafikom uopste ocekuje jel..) i rado bih to podelio sa drugima ali:
1. nemam gde da okacim (tj imam ali malo prostora, i nije za to namenjeno)
2. nemam dovoljno jaku vezu

Inace, radi se o oko....10 000 fontova...
Internet ne cini ljude glupima. Internet cini ljudsku glupost dostupnijom (TM by me)

Webhost Hosting Services
 
Odgovor na temu

[es] :: Izdavaštvo :: Mala škola DTP-a i QuarXpress 5

[ Pregleda: 5188 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.