Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Elektromagnetna bomba

[es] :: Nauka :: Elektromagnetna bomba

[ Pregleda: 11843 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworks.co.yu

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Elektromagnetna bomba27.02.2003. u 13:58 - pre 256 meseci

emb vision by Edwin Herder

Dugačak je spisak novih bombi koje su Amerikanci i Englezi namenili Iračanima. Jedna od njih je ona koja emituje impulsno elektro-magnetno zračenje ogromne snage (EMP).

Prvi trag principa rada ove bombe nalazimo u eksperimentima koje je 1925. izvodio američki naučnik Artur Kompton, dobitnik Nobelove nagrade za fiziku. On je uočio da atomi lakih elemenata obasjani gama-zracima emituju energetske elektrone.

Trebalo je da prođe dosta godina do 1958, kada su nad Tihim okeanom Amerikanci izveli prvu probu hidrogenske bombe (napomena pogledaj link. U njenoj eksploziji oslobođeno je intenzivno gama-zračenje koje je u atmosferi iz atoma azota i kiseonika izbacilo ogromno mnoštvo elektrona. Kao da se stvorio strašni "cunami talas elektrona". On se rasprostro stotinama kilometara uokolo. Električne lampe na ulicama ostrva Havaja su pregorele!

Radio navigacija (sve do Australije) bila je u prekidu tokom 18 časova. Još mnogo strasnije efekte proizvela je sovjetska hidrogenska "car-bomba", čija je snaga iznosila 50 miliona tona TNT!

Tako se u novije vreme rodila ideja da se napravi takva vrsta bombe koja neće imati veliko rušilačko dejstvo, ali će biti u stanju da svojim EM-talasima "spži" osetljive elemente elektronskih kola (kompjutera, telekomunikacionih naprava, radara, memorijskih elemenata, telefona, radija, televizora itd).

Pored bombi za jednokratnu upotrebu, koje eksplodiraju, došlo je i do razvoja specijalnih "topova" koji mogu da izbacuju "EM metke". To su izuzetno kratkotrajni impulsi zračenja koja idu i do 20 giga-herca. Oni u datim el. sklopovima mogu da dovedu do pojave napona i preko 1000. volti!!!

Takve "topove" nose avioni na svojim ptatformama. Postoje i takve rakete koje se lansiraju sa aviona, navode sistemima za globalno pozicioniranje iz satelita, čime se izbegava izlaganje letelica neprijateljskoj protivvazdušnoj odbrani. Te krstareće rakete - EM bombe mogu nisko da lete i da stignu do ciljeva udaljenih i preko 60 km.


In the 1980s, the Air Force tested E-bombs that used cruise-missile delivery systems.PHOTO BY AVIATION WEEK & AEROSPACE TECHNOLOGY

I mornarica i pešadija SAD raspolaže EM oružjem. Mornarica ga koristi za ometanje neprijateljskih raketa i "zasenjivanje" aviona. Ona je ovakve uređaje koristila tokom zalivskog rata.

Pešadija SAD namerava da emitere EM zračenja postavi na specijalna vozila i da ona sadejstvuju sa tenkovima i drugim borbenim sredstvima na tlu Iraka. Nije isključeno da će, poput policije, vojska koristiti EM zračenje za privremeno narušavanje normalnih fun ljudi koji im se suprotstavljaju u borbama na blizinu. Putem EM talasa moguće je "oša-mutiti" čoveka, dovesti ga u stanje depresije ili, čak, mentalno ga onesposobiti.

Najvažniju namenu ovakve "EM-municije" i uređaja predstavlja onesposobljavanje neprijateljskih komandnih i osmatračkih centara, kao i prekid sistema veza.


To ignite an E-bomb, a starter current energizes the stator coil, creating a magnetic field. The explosion (A) expands the tube, short-circuiting the coil and compressing the magnetic field forward (B). The pulse is emitted (C) at high frequencies that defeat protective devices like Faraday Cages.

Ako bismo do sada opisana sredstva nazvali "čistim" u pogledu radioaktivnosti, pomenimo da postoje i njihova "prljava" braća i sestre. Napravljena je jedna specijalna nuklearna varijanta prodorne bombe koja dejstvuje udarnim talaspm i EM zračenjem. Od ranije je razmatrana mogućnost nuklearnog udara atomskim bombama malih snaga, od 10 i manje kilotona. One mogu poslužiti kao efikasno sredstvo za onesposobljavanje elektronske tehnike u širem području delovanja, i to naročito u gradovima, u civilnom sektoru (telefonske centrale, dispečerski centri, komunikacione trase itd.) koji ne koristi odgovarajuće mere EM zaštite. Šteta koju jedna takva nuklearna EM bomba može da proizvede je nemerljivo veća od njene cene.
U svom članku o ovom novom oružju, za koje Amerikanci javno iznose da nameravaju da ga koriste u Iraku, Džim Vilson piše da: "elektromagnetna bomba u treptaju oka može da baci i 200 godina unazad".

Zaista jadno deluje jedna, navodno, demokratska zemlja u kojoj vrhovni sud može da zabrani mirne demonstracije protiv rata, a ne može da spreči moguću katastrofu koja ceo jedan narod može da unesreći i vrati na početak 19. veka.

AMATERSKA VERZIJA EM-BOMBE KOŠTA 400 DOLARA

Ona se sastoji iz jedne cevi u kojoj se nalazi eksploziv. Cev se postavlja unutar malo većeg namotaja bakarne žice. Pre trenutka aktiviranja eksploziva, namotaj se spaja sa grupom kondezatora. Time se stvara magnetno polje. U momentu eksplozije zidovi cevi se razmiču, kratko spajaju električni namotaj! i komprimuje magnetno polje. To dovodi do stvaranja EM impulsa velike snage koji je u stanju da prodre i kroz Faradejev kavez!

Vladimir Adajčić&popularmechanics.com -> http://www.popularmechanics.com/science/defense/1281421.html

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Marković dana 30.07.2006. u 18:38 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworks.co.yu

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Emt bomba ili Šta su Amerikanci upotrebili se u noći 7. aprila protiv Iračana na aerodromu?19.08.2003. u 11:52 - pre 250 meseci
Safuan, južni Irak, 17. avgusta

dopisnik:Miroslav Lazanski

Od 250 lica sa američke proširene "crne liste" anglo-američkim snagama predalo se do sada 37 Iračana iz špila karata od 55 najviših političkih, državnih i vojnih funkcionera. Bivši ministar informacija Mohamed Sajid Sahaf, koji se predao Amerikancima pre dva meseca, ali koji i nije bio na "crnoj listi" niti u špilu karata, pušten je posle ispitivanja, pa je otputovao ovih dana u Emirate.

Ministar Sahaf držao je u vreme rata svakodnevne konferencije za novinare u bagdadskom hotelu "Palestina" uveravajući svetsku javnost da Iračani pobeđuju. Čak i poslednjeg dana rata, kada su američki tenkovi ušli u Bagdad, ministar je sasvim ozbiljnim tonom i izrazom lica tvrdio da "to nije istina i da Sadam kontroliše situaciju". Dan ranije izjavio je da su "u jakom kontranapadu iračke specijalne snage oslobodile aerodrom u Bagdadu koji su prethodno zauzele američke trupe i da su Amerikancima naneti veliki gubici".

Zbog svega toga zapadni mediji odmah su ga nazvali Smešni Sahaf, a na Zapadu trgovci su štampali majice i maske s njegovim likom, pa je čak snimljena i jedna pesma o njemu kao vrhunskom svetskom lažovu.

Sada, pre odlaska iz Iraka, bivši ministar je rekao da će sve tajne prošlog rata saopštiti u svojoj knjizi koju tek počinje da piše i da će mnogi u svetu biti iznenađeni. Ono što on nije rekao govore ovih dana u Iraku mnogi. Iračke specijalne jedinice iz sastava Republikanske garde zaista su napale američke snage koje su zauzele deo međunarodnog aerodroma u Bagdadu u noći 7. aprila ove godine i to je bila krvava bitka s teškim gubicima na obe strane. Iračane je navodno predvodio lično diktator Sadam Husein. Kada su Amerikanci privremeno odbačeni od aerodroma, tada je irački ministar informacija Smešni Sahaf i pozvao novinarsku ekipu da krenu na aerodrom i uvere se u situaciju.

Amerikanci onda koriste supernovo oružje koje do tada nikada nije bilo upotrebljeno u nekom ratu: irački vojnici u tenkovima i oklopnim transporterima na položajima oko aerodroma bili su naprosto sprženi, a da tenkovi i ostala oklopna tehnika nije nimalo oštećena. Irački vojni lekari koji su videli njihove leševe pričaju da to još nikada nisu videli u svojoj ratnoj praksi.

Šta su to upotrebili Amerikanci protiv Iračana u noći 7. aprila na bagdadskom aerodromu? Da li je to bila neka vrsta redukovanog i prekomponovanog neutronskog oružja, ali bez visoke i kratkotrajne radijacije koja je karakteristična za neutronske borbene sisteme? Ili neka vrsta elektromagnetnog oružja koje dejstvuje samo na žive organizme? Zašto Amerikanci i dalje drže aerodrom u Bagdadu zatvoren za međunarodni saobraćaj dok aerodrom u Basri Britanci otvaraju? Možda Smešni Sahaf i nije bio tako veliki lažov?
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: Elektromagnetna bomba19.08.2003. u 14:29 - pre 250 meseci
Teoretski, impuls mikrotalasnog zracenja (iz impulsnog hemijskog MASER-a na primer ) bi imao slican efekat, ali bi mete u oklopnim vozilima bile zasticene. Metalne povrsine bi delovale kao reflektori, a najteze bi bili osteceni materijali koji sadrze vodu (tkiva!) i poluprovodnici. Ovo poslednje se bas i ne bi slagalo sa brzim osposobljavanjem opreme aerodroma kasnije...

Navodno, ameri su krajem '90-tih ispitivali neke aerosolne bombe na o. Bracu, u sklopu psiholoskog pritiska na nas pred bomardovanje. U centru poligona bio je postavljen kavez sa svinjama. Posle eksplozije, kavez je bio neostecen i zatvoren, ali su svinje nedostajale. Objasnjenje je da ta bomba izaziva istovremeno povecanje pritiska u sirem prostoru, posle cega sledi nagli pad pritiska. Cvrsta tela (zgrade, oruzje) ne trpe nikakav udarni talas, dok ziva bica "popucaju" i pri relativno malom delta P, ako je dP/dt dovoljno veliki.

Bombe te vrste (ili barem tog naziva) su vec masovno koristili u Vijetnamu. U sustini je to butan-boca (u Vijetnamu su bukvalno koristili butan/propan, gas za sporete) sa upaljacima koji se raseju uokolo i sinhronizovano pale smesu vazduha i gasa koji iz nje izadje, nekoliko sekundi posle spustanja.

Opet, ni to ne objasnjava mrtve posade oklopnih vozila ... osim ako nisu zanemarili pravila i drzali otvorene kapke na otvorima.
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Elektronske bombe14.12.2003. u 00:54 - pre 247 meseci
Sa http://www.mercola.com/2003/dec/13/electronic_bombs.htm

Electronic Bombs

to imagine a world with a weapon that could shut down telecommunications networks, disrupt all power supplies, and fry all of the enemy’s computers, yet leave all surroundings intact. This ideal weapon would be able to catch any enemy in his track but never harm or even touch him. Is such a weapon possible to create?

It absolutely is -- and it has already made its home in America. HPM (high-power microwave) weapons, also called radiofrequency (RF) weapons, can travel at the speed of light without any visible discharge. More than 20 countries now have programs to develop some type of RF weapon.

Two different HPM weapons have been produced: ultrawideband and narrowband. The key difference between the two is that the ultrawideband weapon radiates over a broad frequency range with relatively low energy as opposed to the narrowband weapon, which can produce a single, or a close cluster, of frequencies and a very high power.

The so-called e-bombs can damage just about any type of unprotected electronic equipment, and experts are beginning to wonder what will happen if the technology falls into the wrong hands.

IEEE Spectrum Online December 5, 2003

--

A sad zamislite šta par megavata može da uradi ljudskom mozgu...
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworks.co.yu

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Elektronske bombe15.12.2003. u 09:46 - pre 246 meseci
+ http://www.elitesecurity.org/tema/21258/
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Elektronske bombe15.12.2003. u 10:07 - pre 246 meseci
Vidim ti si danas došao na forum i podelio nam svima linkove, kao "o
ovome sam ja već davno pisao. :) Ja se izvinjavam što sam otvarao novu
temu za ovo, promakla mi je ta stara, mada su tekstovi novi tako da ne
fali ništa da ostane kao komentar. Možda bi čak bilo fino da prebacim
ovu poruku na onu tvoju temu.. jednog dana.. khm.
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworks.co.yu

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Elektronske bombe15.12.2003. u 11:22 - pre 246 meseci
:-)

Citat:
"Moderatori su ovlašćeni da se brinu o jednom forumu, na kom imaju taj status. Mogu da brišu i menjaju poruke, da brišu/menjaju/zatvaraju/premeštaju teme, ali samo u svom forumu.
Dužni su da brišu/menjaju neodgovarajući sadržaj u svom forumu. Takođe su dužni da vode diskusiju u pravom smeru, i od njih je poželjno da daju primer ostalim članovima."


... khm
 
Odgovor na temu

hekler
Dzo Husafet
YUGOSLAVIA

Član broj: 32158
Poruke: 14
*.netpro.co.yu



Profil

icon Re: Elektromagnetna bomba16.08.2004. u 05:15 - pre 238 meseci
Ja sam MOZDA nesto slicno kao mladji pravio od migrotalasne pecnice.
Izvadis Magnetron (2.45 Ghz klystron) koji inace po defaultu radi na 2kv.
onda se napravi tzv Horn antena . i sve se to napaja iz impulsnog napajanja 10KV+ koje omogucava da klasican "kucni" magnetron(1kw) dostigne impulsnu snagu od 50KW+
impulsno napajanje je slicno Teslinom "Tank Circuit"
Jedan takav sklop nije nesto preterano stetan po ljude posto su u pitanju impulsi trajanja reda velicine 10 nS , ali su zato pogubni za Cmos elektronska kola.
Takodje je moguce u slobodnoj prodaji naci vojne magnetrone do 100 Kw deklarisane snage , koje je moguce naterati da u impulsnom rezimu daju izlaznu snagu 1MW+
SOFTWARE IS LIKE SEX
IT'S BETTER WHEN IT'S FREE
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.verat.net

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Elektromagnetna bomba11.09.2004. u 15:56 - pre 237 meseci
i kakvi su posledice bile od igranja sa Mikrotalasnom ... ? :-)
 
Odgovor na temu

OpticalWAN
Optical IN/OUT
WAN

Član broj: 29002
Poruke: 59
*.041net.co.yu

ICQ: 138447419


Profil

icon Re: Elektromagnetna bomba11.09.2004. u 20:21 - pre 237 meseci
Hajde pusti shemu za za prepravku magnetrona ,,,
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworksit.net.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Elektromagnetna bomba15.10.2004. u 14:26 - pre 236 meseci
Tokom Zalivskog rata i bombardovanja Jugoslavije, američka vojska je eksperimentisala sa tzv. mekim bombama - kod nas poznatim kao grafitne - koje su detonacijom oslobađale velike količine finih ugljeničnih vlakana. Difuzna vlakna su na električnim postrojenjima izazivala teške kratke spojeve, prekidajući snabdevanje električnom energijom. Iako prilično uspešne - lično smo se uverili - ove bombe su samo primitivniji oblik oružja kojim izgleda Amerikanci danas raspolazu.

Radi se o elektromagnetnim bombama (E - bombe). Moćni elektromagnetni impulsi oslobođeni detoniranjem bombi mogu da prodru u bunkere duboko ukopane u zemlju preko ventilacionih otvora, cevovoda i antena i u stanju su da sprže sofisticirane računare i svu elektroničku opremu. Za razliku od konvencionalnog oružja, ne bljuju vatru ili smrtonosne agense, koji bi naškodili civilima. Radi se o supertajnom programu Pentagona, koji je zvanično još u eksperimentalnoj fazi, ali bi uskoro mogao da bude usvojen u aktivno naoružanje Vojske SAD. "Postoje znaci da bi elektromagnetno oružje moglo predstavljati revolucionaran koncept za ratovanje, prevashodno zato što je namenjeno onesposobljavanju opreme, a ne ljudstva" - pisao je pukovnik avijacije Eileen Walling u jednom izveštaju od pre 4 godine (redak dokument o E - bombama koji nije poverljive prirode). Iako se Pentagon tobož nećka oko upotrebe eksperimentalnog oružja u konkretnim ratnim situacijama, američki Sekretar odbrane Donald Ramsfeld objašnjava da situacija to ponekad zahteva.


Stara ideja za novo oružje
Teoretsku podlogu za elektromagnetne bombe (E - bombe) postavio je još 1925. godine fizičar Arthur H. Compton, premda nije ni pomišljao na pravljenje oružja, nego na proučavanje atoma. Kompton je pokazao da ispaljivanje struje fotona velike energije na atom sa malim atomskim brojem prouzrokuje izbacivanje struje elektrona. Ovaj fenomen je danas poznat kao Komptonov efekt. Postao je ključno sredstvo u odgonetanju tajni atoma.

Moć Komptonovog efekta demonstrirana je na neočekivan način i dovela je do razvoja oružja novog tipa. Godine 1958. detonirana je hidrogenska bomba visoko iznad Pacifičkog okeana. Detonacija je izazvala pravu erupciju gama zraka (fotoni velike energije i probojne moći) koje su udarom u kiseonik i azot prisutne u atmosferi, oslobodile pravi cunami elektrona koji se proširio stotinama kilometara. Ulična rasveta na Havajima je prosto zbrisana, a radio navigacija narušena sve do Australije. Amerikanci su se odmah bacili na razvoj zaštite protiv elektromagnetnog impulsa, kao i na razvoj novog tipa oružja zasnovanog na njemu.

Program se drži u strogoj tajnosti, a veruje se da je zasnovan na upotrebi visokotemperaturnih superprovodnika za stvaranje intenzivnih magnetnih polja. Eksplozija E - bombe može u momentu da oslobodi toliko električne energije - 2 milijarde vati ili više - koliko hidrocentrala veličine Huverove (jedna od najvećih brana na svetu, 221 metar visoka, nalazi se na reci Kolorado, granica Arizone i Nevade,) proizvede za 24 časa.

Kondenzatori na projektilu oslobađaju energetski impuls, koji se kreće brzinom svetlosti ispred projektila na putu do mete. Ovaj impuls je u stanju da uništi elektroniku na udaljenosti od 300 metara od mesta detonacije, izazivajući kratke spojeve na unutrašnjim električnim vezama, uništavajući memorijske čipove, računarske matične ploče i ostale elektronske komponente koje nisu dizajnirane da izdrže tako moćan udar. Efekat je sličan bliskom udaru munje.

Najveći deo razvoja E - bombi dešava se u bazi Vazdušnih snaga SAD u Kirtlendu u Albukerkiju (Novi Meksiko). Uprava za usmerenu energiju (Directed Energy Directorate) proučava u Kirtlendu načine kontrole električnih impulsa radi izazivanja različitih efekata po metu: odvraćanja, oštećivanja ili uništavanja.


"Bezbedna" po civile

Da li su ova oružja bezbedna po civile, kao što se tvrdi? Pored toga što uništavaju silikonske čipove, E - bombe mogu da unište pejsmejkere i električne sisteme kritične za održavanje života u bolnicama u blizini mesta detonacije. Upravo iz straha od efekata po avioniku, E - oružje se montira na krstareće projektile velikog dometa. E - oružje zabrinulo je i eksperte za terorizam u svetu, a posebno pomisao da su Amerikanci ispitivali i odbacili tzv. Kompresioni generator fluksa (Flux Compression Generator ili kraće FCG).

FCG predstavlja iznenađujuće jednostavno oružje. Sastoji se iz cevi napakovane sa eksplozivom i smeštene unutar nešto većeg bakarnog kalema. Neposredno pred detonaciju hemijskog eksploziva, kalem se pobudi pomoću bloka kondenzatora radi stvaranja magnetnog polja. Eksplozivno punjenje se detonira od stražnjeg dela prema napred. Kako se cev širi prema spolja dodiruje ivicu kalema, stvarajući pokretni kratki spoj. Propagirajući kratki spoj ima efekt kompresije magnetnog polja smanjujući induktivnost statora (kalema). Rezultat je stvaranje izbijajućeg strujnog impulsa, koji izbija pre konačnog uništenja uređaja.

Publikovani rezultati ukazuju na struje od desetina miliona ampera. Impuls koji se razvija čini da munja u poređenju sa njim deluje kao blic fotografskog aparata. Elektronski sistemi mogu da se zaštite samo stavljanjem u metalna kućišta nazvana Faradejevi kavezi, koja preusmeravaju udare elektromagnetne energije direktno u zemlju.

Indijska vojska detaljno je proučavala oružja zasnovana na FCG iz straha da bi Pakistan mogo da upotrebi E - bombu na gradu Bangaloru, koji predstavlja neku vrstu indijske Silikonske doline. Indijski institut za odbrambene studije i analize ukazao je na dva problema koja su Zapadu promakla. Prvi je da impulsi veoma velike frekvencije, u mikrotalasnom području, mogu provrteti put oko ventila Faradejevog kaveza. Drugi se odnosi na tzv. "zakasneli efekat elektromagnetnog impulsa" i može predstavljati aspekt FCG uređaja koji najviše zabrinjava.

Javlja se otprilike oko 15 minuta nakon detonacije. Tokom tog perioda elektromagnetni impuls koji je prošao kroz električne sisteme stvara lokalizovana magnetna polja. Kad ova magnetna polja kolapsiraju, uzrokuju električne talase koji putuju kroz energetsku i telekomunikacionu infrastrukturu. Ovo znači da recimo teroristi ne moraju svoju bombu ručne izrade da bace direktno na metu koju žele da unište. Dobro čuvana mesta, kao što su telefonske centrale, mogu biti napadnuta preko električnih i telekomunikacionih veza. Prema nekim procenama, teroristi mogu izraditi ovakvu bombu uz utrošak svega 400 dolara. Američka vojska se nada da će ovu tehnologiju upotrebiti za uništavanje neprijateljskih projektila u letu. Avijacija planira opremanje bombardera i lovaca, krstarećih projektila i bespilotnih letelica. Nema sumnje da kad uđu u aktivnu primenu, E - oružja će biti među najsofisticiranijim u opremi Vojske SAD.

O.T.
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Elektromagnetna bomba

[ Pregleda: 11843 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.