Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pola veka hidrogenske bombe

[es] :: Nauka :: Pola veka hidrogenske bombe

[ Pregleda: 6173 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.verat.net

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Pola veka hidrogenske bombe31.10.2002. u 12:04 - pre 261 meseci
Pre 50 godina, 1. novembra 1952. u 7:15 po lokalnom vremenu, na jednom od Maršalskih ostrvima u Pacifiku, na vrhuncu hladnog rata, eksplodirala je prva hidrogenska bomba u svetu.

Prva američka bomba nove vrste, nazvana Majk, imala je snagu 10,4 megatona, što je 600 puta više od atomskih bombi koje su u avgustu 1945. uništile japanske gradove Hirošimu i Nagasaki.

U eksploziji prve hidrogenske bombe podigla se atomska pečurka široka 12,8 kilometara i visoka 43 kilometra, a u paru je pretvoreno 80 miliona tona zemlje. Za Njom je, u martu 1954. usledila proba još jače bombe na atolu Bikini.

Atomska bomba, koja je u okviru projekta Menhetn prvi put isprobana 16. jula 1945. u pustiNji Novog Meksika, zasnovana je na fisiji, cepaNju atomskih jezgara. Posle sudara sa neutronima, jezgra se dele u lančanoj reakciji počev od kritične mase za eksploziju. Usavršena su dva tipa te vrste bombe, jedna sa obogaćenim uranijumom, druga sa plutonijumom.

Hidrogenska, ili termonuklearna bomba zasnovana je, ne više na fisiji, već na principu fuzije, koji je početkom četrdesetih godina 20. veka smislio italijanski fizičar Enriko Fermi ali je tada tehnički bila teško izvodiva.

Termonuklearna fuzija izotopa vodonika, u kojoj se oslobadjaju ogromna količina energije i udarni talasi, dobija se velikim povećaNjem toplote izazvanim klasičnom nuklearnom eksplozijom. Ta reakcija se odvija na zvezdama, poput Sunca.

Okolnosti pod kojima je nastala hidrogenska bomba spadaju u istoriju rivaliteta velikih sila.

Prema navodima Ričarda Rodsa u Njegovoj kNjizi "Tamno Sunce: ProizvodNja hidrogenske bombe", prva sovjetska atomska proba u avgustu 1949, uz nesumNjivu pomoć špijuna Klausa Fuksa, naterala je američke naučnike i predsednika Harija Trumana da predju u višu fazu: hidrogensku bombu, koju je naučnik Edvar Teler nazvao "super bombom".

Već uključen u stvaraNje atomske bombe, Teler, Amerikanac madjarskog porekla koji danas ima 94 godine, bio je prvi, ali ne i jedini projektant hidrogenske bombe. On je najverovatnije bio inspiracija za lik Doktora Strejndžlava (Dr. Strangelove) u istoimenom filmu.

Nasuprot Njemu, Robert Openhajmer, koji je tokom rata protiv nacističke Nemačke i Japana rukovodio projektom atomske bombe u Los Alamosu (Novi Meksiko), usprotivio se hidrogenskoj bombi iz moralnih razloga i straha da ona ne ubrza naoružavaNje.

NJegova nastojaNja su bila uzaludna. Zahvaljujući pre svega fizičaru Andreju Saharovu i Sovjetski Savez je u avgustu 1953. stvorio to strahovito oružje.

NJemu su se potom priključile i druge velike sile sveta: Britanija 1957, Kina 1967, Francuska 1968, a hidrogensku bombu je napravio i Izrael.

Teško je i zamisliti šta bi se dogodilo kada bi se to oružje danas upotrebilo jer bi izazvalo nuklearni holokaust, izjavio je član Federacije američkih naučnika Majkl Levi i upozorio da u svetu sada ima više hiljada tih bombi, pošto je američki arsenal, a
bez sumNje i ruski, gotovo isključivo sastavljen od hidrogenskih bombi.

 
Odgovor na temu

DUNADAN
Novi Sad

Član broj: 5408
Poruke: 41
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Pola veka hidrogenske bombe31.10.2002. u 20:04 - pre 261 meseci
samo jedno pitanje:
u nuklearna reakcija postoji i u hidrogenskoj bombi?
od chega je sastavljena
ima li dugorochnih posledica tipa radijacije i sl.?

ovo nije bash jedno pitanje al ok
My bed is pulling me, gravity, daysleeper
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7177 Profil

icon Re: Pola veka hidrogenske bombe31.10.2002. u 20:49 - pre 261 meseci
Da bi se izazvala nuklearna fuzija potrebno je postici vrlo visoku temperaturu - a to se radi, pogodi kako - detonacijom manje fisione atomske bombe koja je "jezgro" :) Znaci efekti su isti , tj. jos gori :)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Rush_4ever
ja i oni
hrvatska

Član broj: 10260
Poruke: 1
*.cmu.carnet.hr



Profil

icon Re: Pola veka hidrogenske bombe06.05.2003. u 19:05 - pre 255 meseci
Ma mogu vam reći ovo:
2.5 Nuklearna reakcija fuzije:

-Fuzija je nuklearna reakcija stapanja dvije jezgre u jedinu uz oslobađanje velikih količina energije. Fuzija se može odvijati samo u ekstremnim uvjetima s vrlo visokom temperaturom i tlakom. Pri ekstremno visokim temperaturama elektronski omotač "ispari", pa ostanu ogoljene atomske jezgre (tzv. Plazma). Jezgre u takvim uvjetima imaju jako veliku kinetičku energiju i često se sudaraju s drugim jezgrama. Pri nekim od tih udara jezgre se dovoljno približe da nuklearna sila prevlada odbojnu elektrostatičku silu i pritom nastaje nova jezgra. Fuzija se u prirodi odvija u unutrašnjim slojevima zvijezda. Opće prihvaćene teorije odvijanja fuzije u zvijezdama su lanac proton-proton (u lakim zvijezdama npr. Sunce) i CNO sustav (u težim zvijezdama- 1.5 puta teže od sunca). Kod CNO sustava protoni se spajaju s jezgrama ugljika, povremeno tvoreći izotope dušika i kisika koji se kasnije a-raspadom pretvaraju u jezgre ugljika i jezgru helija (a-česticu). Za nas je mnogo važniji proces proton-proton koji se odvija u Suncu.

- Lanac proton-proton je dosada najbolje istražena fuzija. Iz jezgre običnog vodika se dobije jezgra helija (a-čestica) s povremenim stvaranjem jezgre deuterija i izotopa He 2-3 (Z=2 ; A=3).

- Prvi stupanj reakcije je stapanje jezgara običnog vodika (H) u jezgru teškog vodika (D) uz emisiju pozitrona i neutrino kao posljedica b+-raspada prilikom kojeg se jedan od protona raspada u neutron:

H + H ® D+ +1e + n

- Drugi stupanj predstavlja sudar i spajanje nastalog deuterija s novom protonom prilikom čega nastaje izotop helija 2-3 ( 3He) i g-zračenje:

D + H ® 3He + g

- U posljednjem stupnju reakcije nastala jezgra izotopa helija se sudara s jezgrom vodika i pritom nastaje jezgra izotopa helija 4-2 (4He - a-čestica) i dvije jezgre običnog vodika (proton):

3He + 3He ® 4He + 2H

- Nastali protoni izazivaju novu reakciju, te na taj način dolazi do lančane reakcije.



iman to za maturu pa eto!!!!
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: Pola veka hidrogenske bombe07.05.2003. u 10:49 - pre 255 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Da bi se izazvala nuklearna fuzija potrebno je postici vrlo visoku temperaturu - a to se radi, pogodi kako - detonacijom manje fisione atomske bombe koja je "jezgro" :) Znaci efekti su isti , tj. jos gori :)


Pade mi na um nešto: kolika je uopšte efikasnost tako izvedene fuzije? OK, hidrogenska bomba "radi" i snažnija je od atomske, ali za fuziju je implozija materijala neophodna isto kao i za fisiju, jer želiš da približiš jezgra fuzionog goriva.
Ako je atomska u jezgru hidrogenske, ona može eventualno da proizvede detonirajući udar i da, unutar fronta tog udara, postigne visok pritisak (tj. gustinu), ali imam utisak da tako ipak veći deo fuzionog materijala biva rasut umesto da bude sabijen.

Alternativno, možda je kapsula sa deuterijumom ubačena unutar "klasične" sfere od fisionog materijala (znači upravo obrnuto, nije atomska jezgro hidrogenske, nego je hidrogenska u centru atomske), tako da dolazi do istovremene implozije fisionog materijala, što izaziva atomsku eksploziju i fuzionog materijala u čijem centru se aktivira fuzija. Problem sa ovakvom konstrukcijom je taj što je deuterijum, fuziono gorivo, ujedno absorber neutrona ("teška voda" u reaktorima!), pa bi negativno uticao na fisionu reakciju...

Verovatno u javnosti nikada nisu date potpune informacije o toj tehnologiji (hvala bogu!).
 
Odgovor na temu

EagleOne
Beograd

Član broj: 4897
Poruke: 239
*.beg.sezampro.yu



+2 Profil

icon Re: Pola veka hidrogenske bombe07.05.2003. u 11:15 - pre 255 meseci
Da Fisiona bomba cini omotac oko fuzione .... Ne secam se tacno svih konstrukcionih principa osnovnih modela ali trebalo bi da se oko fuzionog jezgra nalaze slojevi "nekog" materijala koji se pod pritiskom fisione explozije sabija i nedozvoljava rasipanje fuzionog, a vrlo je moguce da je taj isti materijal ima karakteristike neutron nepropusnosti ...
Pa mozda ne koriste deuterijum u svakoj kao fuzioni materijal (ali cini mi se da on oslobadja najvise E pri fuziji, ali nisam siguran)...
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.freesurf.ch

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Pola veka hidrogenske bombe11.09.2003. u 14:38 - pre 251 meseci


Americki naucnik Edward Teller, jedan od tvoraca hidrogenske bombe, preminuo je u 95. godini, saopstila je americka laboratorija Lawrence Livermore, navodeci da je Teler preminuo prekljuce od posledica srcanog udara u svom domu na Univerzitetu Stenford.

Teler je od 1943. do 1946. godine u Los Alamosu, u americkoj saveznoj drzavi Novi Meksiko, radio na projektu Menheten (link: http://www.elitesecurity.org/tema/17094), koji je doveo do proizvodnje atomske bombe, a zatim i na razvoju mnogo razornije hidrogenske bombe.

Teler se neumorno zalagao za jaku odbrambenu politiku SAD tokom i nakon hladnog rata, i pozivao na proizvodnju naprednijeg oruzja kako bi se sprecio rat.

Telerovo opredeljenje za jaku odbrambenu politiku oblikovala su dva istorijska dogadaja - komunisticka revolucija 1919. godine u Madjarskoj gde je rodjen, i uspon nacizma dok je tokom 30-tih godina prosslog veka ziveo u Nemackoj. Teler se preselio u SAD 1935. godine.

Zbog svog zalaganja i napora za razvoj hidrogenske bombe dobio je nadimak "otac hidrogenske bombe" koji je, prema sopstvenim recima, mrzeo.

Prva probna detonacija hidrogenske bombe izvrsena je 1952. godine, ali ta vrsta bombe nikada nije upotrebljena u ratnim sukobima.

Teler je dobitnik nagrada Albert Ajnstajn i Enriko Fermi i americkog Ordena za nauku. U julu ga je americki predsednik George W. Bush odlikovao Ordenom slobode.

p.s.

Interesting link: http://www.nuclearfiles.org/

[Ovu poruku je menjao secret dana 15.09.2003. u 01:15 GMT]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Balša
Srbija

Član broj: 8626
Poruke: 469
*.sezampro.yu



+1 Profil

icon Re: Pola veka hidrogenske bombe11.09.2003. u 20:03 - pre 251 meseci
Jes' da je sad već uzaludno napominjati, ali svejedno.

Kaže se (i piše) "vodonična bomba", a ne "hidrogenska".

Sem, naravno, ukoliko se ne misli na neku sexy farbanu plavušu.
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.freesurf.ch

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Pola veka hidrogenske bombe12.09.2003. u 20:57 - pre 251 meseci
H-bomba ili Hidrogenska ili termonuklearna ili vodonična ...

same effects :-)

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Marković dana 23.04.2006. u 16:22 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworksit.net

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Pola veka hidrogenske bombe - Atomic Veterans History Project20.07.2004. u 14:45 - pre 240 meseci
The Atomic Veterans History Project contains over 600 personal narratives about the military duties and memories of US Servicemen who witnessed these atomic and hydrogen weapons tests. Many veterans have sent photos, certificates and newspaper articles which we have added. There are over 500 photos from the recently declassified DOE atomic test films.

Over 2500 files (stories, pictures and documents) are posted.

http://www.aracnet.com/~pdxavets/index.shtml

p.s.
Nuklearna fuzija: kako to radi?

 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Pola veka hidrogenske bombe

[ Pregleda: 6173 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.