Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Svjetlost

[es] :: Fizika :: Svjetlost

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9839 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

marko37
Nera Networks
Novi Beograd

Član broj: 6545
Poruke: 714
*.beotel.net



+104 Profil

icon Re: Svjetlost05.09.2003. u 22:46 - pre 251 meseci
Pa mene to suvo teoretisanje baš i ne zanima. K'o da mi ga nije dosta što ga slušam na faksu. Više me interesuju konkretne primene svetlosti u raznim stvarima. :)
 
Odgovor na temu

icemaja
BGD-Vracar

Član broj: 24854
Poruke: 23
*.rcub.bg.ac.yu

ICQ: 213308771


+1 Profil

icon Re: Svjetlost22.04.2004. u 11:42 - pre 243 meseci
stari postovi ali su vezani za jednu drugu temu na forumu ovde:
http://www.elitesecurity.org/tema/50113/1

pa mozete da pogledate nesto o usporavanju svetlosti. pretpostavaljam da oni sa fizike (optix) malo vise znaju o tome pa ako mogu da nastave ili bolje objasne.
 
Odgovor na temu

neuromancer
Darko Todorovic

Član broj: 2889
Poruke: 120
*.info-net.co.yu

Jabber: neuromancer@elitesecurity.org
ICQ: 347089233


Profil

icon Re: Svjetlost23.04.2004. u 21:42 - pre 243 meseci
Iako je tema malo starija, zaintrigirala me je da dam svoje misljenje

Citat:

Ako mu je energija veca od 1,02 MeV, tj. talasna duzina manja od 1.22 pm (valjda sam dobro izracunao), odjednom se, sa izvesnom verovatnocom, desi sledeci fenomen: EM talas na tom istom mestu volsebno NESTAJE, a odjednom se pojave jedan elektron i jedan pozitron, ciji je zbir energija (me*c2+mp*c2) jednak tacno 1,02 MeV. Ako je foton koji ih je "stvorio" bio energije, na primer, 1,32 MeV, onda onaj ostatak od 0,30 MeV odlazi na kineticku energiju elektrona i pozitrona.


Ne slazem se sa tobom istok77, to nestajanje talase ne desava se na bilo kom mestu vec mora doci do interakcije sa nekom cesticom, kako bi se impuls gama fotona preneo na tu cesticu zato sto zakon o odrzanju energije i impulsa mora biti zadovoljen u svim interakcijama. Zatim se taj elektronsko-pozitronski par usled naglog kocenja pri prolasku pored atoma vazduha ponovo pretvara u dva gama kvanta i tako se nastavlja taj lancani proces sve dok je energija gama kvanta dovoljna za obrazovanje elektronsko-pozitronskog para.

nadam se da sam bio jasan, a ako neko neko ima drugojacije misljenje voleo bih da ga cujem (procitam)...

poz
MacBook Pro or iMac (intel Core Duo edition) user wannabe!!!
Uz malo srece i malo vise para... heh...
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Svjetlost

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9839 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.